Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-25T14:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Fotoğrafçılık Nedir? Türleri ve Alanları Nelerdir?

Fotoğrafçılık Nedir? Türleri ve Alanları Nelerdir?


Günümüzde fotoğrafçılıkla ilgilenen insanların sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Bu insanları bir kısmı hobi olarak fotoğraflarla ilgilenirken büyük bir kısmı da para kazanmak amacıyla ilgilenirler. Bu ilginin teknolojinin de etkisiyle sürekli olarak artması fotoğrafçılığın tarihi ve gelişimi ile fotoğrafçılığın türleri ve fotoğraf makineleri çeşitlerinin insanlar tarafından merak edilmesini sağlamıştır.

Fotoğrafçılık Nedir?

Fotoğraf makinesi aracılığıyla ışıktan yararlanarak görüntü elde etme işlemi fotoğrafçılık olarak adlandırılır ve bir sanat dalı olarak kabul edilir. Fotoğraf makinesinin kullanılmasıyla ortaya estetik bir görüntünün ortaya çıkıyor olması fotoğrafçılığın bir sanat olarak benimsenmesini sağlamıştır.

Fotoğrafçılıkla uğraşan kişiler fotoğrafçı olarak adlandırılırlar ve fotoğrafın ortaya çıkması için üretilmiş olan farklı özelliklere sahip fotoğraf makinelerini kullanırlar.

Fotoğrafçılığın ilk ortaya çıktığı dönemlerde elde edilen fotoğraflar siyah beyazdır ve bu durum insanların fotoğrafçılığa ilgi duymasını kısıtlamıştır.

Ancak zaman içerisinde fotoğrafların renkli olarak elde edilmesi insanların bu alana ilgi duymasını ve böylece de fotoğrafçılığın bir meslek olarak kabul edilmesini sağlamıştır.

İlk Fotoğraf Makinesi Ne Zaman İcat Edildi?

İlk fotoğraf makinesinin icat edildiği tarih 19 Ağustos 1839 olarak kabul edilmiştir. Fotoğraf makinesini icat eden isim ise Joseph Nicephore Niepce’dir. Ancak Niepce fotoğraf çekimi üzerine çalışmalara başlaması 1813 tarihine dayanır ve bilim insanı ışığa karşı dayanıklılığı bulunan bir levhadan yararlanarak görüntü elde etmeyi başarır.

Kalıcı fotoğraf elde etmesi ise 1822 yılında olur ancak Niepce’nin fotoğrafı çoğaltma amaçlı yaptığı çalışmalar fotoğrafın kaybına neden olur. Bu tarihten 4 sene sonra 1826 yılında kalıcı fotoğraf elde etmeyi başarır. Bir çatı üzerinde yer alan güvercin yuvasını gösteren bu fotoğraf dünyanın ilk fotoğrafı olarak kabul edilir ve Niepce elde ettiği fotoğrafa Haliograph ismini verir.

Haliograph’ı elde etmesi sonrasında fotoğraf üzerine çalışmalar yapan Niepce Louis Daguerre ile ortak olarak çalışmalarına devam etmiştir. Ancak Niepce’nin 1833 yılında vefat etmesi üzerine ortağının yaptığı çalışmalara devam eden Daguerre çalışmalarını sonuca ulaştırmayı başarır ve 19 Ağustos 1839 tarihinde ilk fotoğraf makinesinin icat edildiğini ilan eder. İlk fotoğraf makinesinin icat ilanı Fransız Bilimler Akademisi’nde olur.

1839 öncesi çalışmaların tamamlanmasıyla 1839 yılında icat edildiği ilan edilen fotoğraf makinesiyle görüntü elde etmek birtakım zorlukların aşılması sonrasında mümkün olurdu. Buna göre gümüşle karıştırılmış olan bir bakır levha ilk olarak zeytinyağı ve sünger tozuyla silinip sonrasında su ve nitrit karışımında yıkanırdı. Ardında da kısık ateşte ısıtılan levha tekrar nitrit karışımına sokulurdu. Sonrasında da iyoda batırılan levha fotoğraf makinesine yerleştirilerek poz verilmesi sağlanırdı. Görüntünün ortaya çıkması ise 47.5 C derecedeki cıva dolu tepsiye koyulduktan sonra gerçekleşirdi. Niepce ve Daguerre tarafından icat edilen makine taşınamazdı.

1839 tarihinde ilk makinen icat edildiğinin açıklanmasının ardından sonraki dönemlerde çeşitli özelliklere sahip fotoğraf makineleri üretilmiş ve piyasaya sürülmüştür. Taşınabilen fotoğraf makinelerinin üretilmesini sağlayan ise George Eastman olmuştur. George Eastman tarafından 1888 yılında üretilen filmli fotoğraf makineleri 10 poz çekme özelliğine sahipti. 19.yüzyılın başlarında ise renkli fotoğraf çekme özelliğine sahip makinelerin ortaya çıkmış ve insanların fotoğrafçılığa ilgisi büyük oranda artmıştır.

Fotoğrafçılığın Tarihçesi

Fotoğrafçılığın tarihçesi üzerine yapılan araştırmalar fotoğrafçılığın insanların mağara duvarlarına resimler çizmesine kadar dayandığını ortaya koyar. Fotoğrafçılığın tam anlamıyla ortaya çıkmasını farklı dönemlerde yaşayan bilim adamlarının yaptığı çalışmalar sağlamıştır. Bu alanda çalışma yaptığı bilinen ilk isimler Öklid ve Aristoteles isimli bilim insanlarıdır.

Aristoteles 4.yüzyılda problem isimli bir çalışmasında karanlık bir odaya küçük bir delikten giren ışığın duvara görüntü yansıttığını keşfetmiştir. Böylelikle kara kutu ya da karanlık oda ismi verilen bu olayla fotoğrafçılığın temeli ve fotoğraf makinesi üzerine ilk adımı atan kişi olmuştur.

Aristoteles sonrasında ise Antheimus, İbni Heysem, Albertus Magnus, Cabir İbni Hayyam ve Johannes Kepler gibi isimler fotoğrafçılıkla ilgili çalışmalar yapmıştır. Cabir İbni Hayyam gümüş nitrat elementinin güneş ışığıyla karardığını keşfederek fotoğrafçılığın temeli için en önemli adımlardan birisini atmıştır. Bu alanda çalışma yapan ve çalışmaları sayesinde fotoğraf makinesini bularak fotoğrafçılığın tarihini gerçek anlamda başlatan isim ise Joseph Nicephore Niepce olmuştur.

Fotoğraf Makinelerinin Türleri Nelerdir?

Fotoğraf makineleri görüntülerin kayıt edilmesi ve kayıt edilen görüntünün de kağıda veya dijital ortama aktarılmasını sağlayan teknolojik cihazlardır. Kara kutudan günümüze kadar büyük bir gelişme gösteren fotoğraf makineleri ihtiyaca ve çektikleri fotoğrafların özelliklerine bağlı olarak farklı türlerde bulunurlar. Bu sebeple de kişiler ihtiyaç duydukları fotoğraf makinelerini satın alarak çekim yapabilirler.

Fotoğraf makinelerinin türleri dijital, kompakt, ayrı vizörlü, tek objektifli ve çift objektifli refleks, büyük formatlı, polaroid, körüklü, otomatik ve yarı otomatik fotoğraf makineleridir. Ayrıca fotoğraf makineleri boyutlarına göre minyatür, büyük boy, orta boy ve küçük boy fotoğraf makineleri olarak da türlere ayrılırlar.

Fotoğrafçılığın Alanları Nelerdir?

Renkli ve dijital fotoğraf makinelerinin ortaya çıkması fotoğrafçılığa duyulan ilginin büyük oranda artmasını sağlamıştır. Bu ilgiye bağlı olarak da fotoğrafçılığın alanları oluşmuş ve insanlar bu alanlar üzerinde eğitim almaya ve uzmanlaşmaya başlamıştır.

Fotoğrafçılığın alanları ve bu alanlar hakkındaki bilgiler şunlardır;

 • Belgesel Fotoğrafçılığı: Hayvanları, insanları ve yaşam alanlarını fotoğraflayan ve fotoğraflarla resmini çektiği canlıların hikayesini anlatma işine belgesel fotoğrafçılığı adı verilir.
 • Ürün Fotoğrafçılığı: Üretilmiş ve satışa hazırlanan bir ürünün fotoğraflanması üzerine çalışan kişiler ürün fotoğrafçısı olarak adlandırılırlar. Bu kişiler ürünlerin fotoğraflarını çekerek web sitelerinde veya reklam sahalarında ürünlerin güzel görünümünü sağlarlar.
 • Mekan Fotoğrafçılığı: Mekan fotoğrafçılığı herhangi bir mekana ait fotoğrafları çekme işlemidir. Günümüzde mekan fotoğrafçılarından genellikle mekan sahipleri reklamlarının yapılabilmesi amacıyla yararlanırlar. Çekilen fotoğraflar mekanın görüntülerini yansıttığı için insanların o mekana ilgi duyması sağlanabilir.
 • Düğün Fotoğrafçılığı: Düğün fotoğrafçılığı düğünler için fotoğraf çekme işlemidir. Bu alanda çalışan kişiler gelin ve damadın düğün öncesinde düğün sırasında veya düğün sonrasındaki fotoğraflarını çekerler. Düğün fotoğrafçılığı yapan kişiler iç mekan ve dış mekan çekimi de yapabilirler. Düğün fotoğrafçıları sadece düğünler için değil nişan, kına ve mezuniyet gibi önemli günler içinde çekim yapabilirler.
 • Sokak Fotoğrafçılığı: Sokak fotoğrafçılığı sokaklarda bulunan insanları, hayvanları, süregelen yaşamı ve anlık olayları fotoğraflama sanatı olarak adlandırılabilir. Bu fotoğrafçılıkta belgesel fotoğrafçılığında olduğu gibi çekim yapılan sokaktaki olayların hikayeleştirilmesi yapılabilir.
 • Hava Fotoğrafçılığı: Hava araçlarını kullanarak havadan fotoğraf çeken kişiler hava fotoğrafçılığı yapmış olurlar. Hava fotoğrafçılığı için uçak, helikopter, zeplin, roket veya dronlar kullanılarak fotoğraf çekimi gerçekleştirilir.

Fotoğrafçılığın alanları bunlarla sınırlı değildir. Ayrıca hayvan, emlak, seyahat, mimari, portre, astronomi, konser, stil life, spor, yemek ve yeni doğan fotoğrafçılığı alanları da bulunur.

Kimler Fotoğrafçı Olabilir?

Günümüzde insanların bir kısmı fotoğraf çekimiyle hobi olarak uğraşıyor olsalar da bu işi meslek haline getirmiş olan kişilerde vardır. Fotoğrafçı olmak için fotoğrafçılık üzerine eğitim almanın büyük önemi vardır. Özellikle kariyer yapmak isteyen kişilerin iyi bir eğitimle fotoğrafçılığın ve fotoğraf çekiminin temellerini öğrenmeleri gerekir.

Fotoğrafçılığın eğitimini almak isteyen kişiler üniversitelerin örgün ve açıköğretim bölümlerinde verilmekte olan eğitimleri alabilirler. Bunun için kişilerin lise mezunu olmaları ve üniversite sınavlarına girmiş olmaları gerekir. Ayrıca fotoğrafçılıkla uğraşmak isteyen kişiler halk eğitim merkezlerinde veya özel eğitim kurumlarında verilen kurslara katılabilirler. Bu eğitimler sayesinde sertifika alan kişiler profesyonel olarak bu alanda çalışabilirler.

 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?