Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-23T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Fotoğrafçılık Eğitimi Nedir?

Fotoğrafçılık Eğitimi Nedir?


Işığın hassas bir yüzey üzerine görüntü sensörü ve lens yardımıyla kaydedilmesine fotoğraf adı verilirken, ilk kez 19. yüzyılda başlayan fotoğraflama, zaman içerisinde sanat dalları arasında da yerini almıştır. 

Uzman ellerde estetik yönüyle de beğeni toplayan fotoğraflar, fotoğrafçılığın bir sanat dalı olarak kabul görmesinde önemli rol oynarken dünya genelinde yapılan sergi ve yarışmalar da bu durumun pekişmesinde öncülük etmiştir. 

Bugün, artan sosyal mecralar ve bilişim ağında fotoğrafın gerekliliği hemen herkesin bu alana ilgi duymasının başlıca nedenleri arasında sayılabilir. 

Özellikle Facebook ve Intagram fotoğraf sanatçılarına oldukça geniş kitlelere ulaşmak için önemli bir ağ açarken, bireysel fotoğrafçılığın da temelini atmıştır.

Teknolojinin gelişimi ile birlikte analogtan dijitale hızla evrilen fotoğrafçılık, fotoğraflar üzerinde istenilen değişikliklerin yapılmasına imkân tanıyan programlar sayesinde 7’den 70’e her yaştan bireyin bugün severek uğraştığı sanat dalları arasındadır. 

Fotoğrafçılığın yıllar içerisinde kaydettiği bu ilerleme aynı zamanda dijital mecralarda açık kaynak ya da Premium üyeliklerle kullanılan ‘depo’ alanlarını da beraberinde getirmiştir. 

National Geographic ya da basın yayın kuruluşlarının dijital mecralarına hizmet veren ajans fotoğrafçılığı ya da foto muhabirliği ise bu alanın farklı kolları olarak sayılabilmektedir. 

Belgesel fotoğrafçılığı olarak da adlandırılan bu tür, kendi alanında uzman isimlerin dünya genelinde yaptıkları seyahat ve araştırma çalışmalarının ardından ilgi göre doğa, hayvan, yaşam ya da inanç gibi konseptleri ilgili kişilerle buluşturmayı başarmıştır. 

Bu alanların dışında ayrıca Yemek Fotoğrafçılığı, Düğün Fotoğrafçılığı, Doğum Fotoğrafçılığı, Portre ve Ürün Fotoğrafçılığı, Mimari ve Sokak Fotoğrafçılığı, Stüdyo ya da Moda Fotoğrafçılığı diğer ana dallar arasında sayılabilir.  

Bütün bu oluşumlar, fotoğraf ve fotoğrafçılığı her yaş grubundan geniş kitlelere yayarken bu alanda bilgi sahibi olmak isteyen ya da kariyerini bu alanda devam etmek isteyenler de hem İletişim Fakülteleri’nde örgün eğitim hem de özel eğitim kurumları ve çeşitli kuruluşların bünyesinde verilen fotoğrafçılık bölümlerinde yer almaya başlamıştır. 

Peki, fotoğrafçılık öğrenilebilir mi? Fotoğrafçılık Eğitimi nedir?

FOTOĞRAFÇILIK EĞİTİMİ NEDİR?

“Amatörler ekipmanı, profesyoneller zamanı, ustalar ışığı düşünür” sözüyle hem eserlerini hem de fotoğrafçılığa bakış açısını anlatan Vernon Trent pek de haksız sayılmaz. 

Teknik tüm detayların aktarıldığı Fotoğrafçılık Eğitimi, bu alanın öncelikle olmazsa olmazıdır. Fakat yine fotoğrafın dâhi ustalarından Ara Güler’in şu sözleri burada aklımıza gelmelidir; “En iyi makine en iyi fotoğrafı çekseydi, en iti daktiloya sahip olan da en iyi romanı yazardı.”

Bu nedenle, Fotoğrafçılık Eğitimi içeriğinde temel teorik bilgilerin yanı sıra bir kültür ve sosyal bakış açısı olarak da fotoğraftaki ambiyansın nasıl yansıtılacağı bilgisinin aktarılması önemlidir. 

Alanında uzman kişiler tarafından bir kültürün devamı olarak gelecek nesillere aktarılan fotoğrafçılık, aynı zamanda bir sanatın da sürekli olarak yeni bakış açıları ile tazelenerek, güncellenmesidir. Bu noktadan değerlendirildiğinde, her bir bakış açısı, fikir, atmosfer fotoğrafın konusu olabilir. 

Bir fotoğrafın hikâyesinin izleyicilerini etkileyecek ölçüde hem dingin hem de özgün olmasına dikkat edilir. 

Türkiye’de de uzun yıllardır en fazla sevilen ve takip edilen sanat türleri arasında yer alan fotoğrafçılık, Fotoğrafçılık Eğitimi’nin ardından kendisini sürekli olarak geliştiren, modern bir bakış açısı ile fotoğrafçılığa yeni boyutlar kazandıran, teknolojik dönüşümleri fotoğrafçılık alanına entegre ederek yepyeni ufuklar açan günümüz gençleri tarafından başarıyla icra edilmektedir. 

Siz de hemen şimdi tek tıkla hem fotoğrafçılık becerilerinizi bir süt seviyeye çıkaracak olan online Fotoğrafçılık Eğitimine katılabilir hem de bu alanda kariyer hedeflerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz. 

Alanında uzman isimler tarafından verilecek olan teorik bilgilerin yanı sıra, sürekli değişen ve dönüşen dünyadaki en güncel bilgileri edinebilirsiniz.

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?