Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-25T14:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Finansal Okuryazarlık Nedir?

Finansal Okuryazarlık Nedir?


Finans veya hesaplar sadece finansal kurumlar için gerekli olan kavramlar olmaktan çıkmıştır. Bireysel anlamda finansal okuryazarlık ay sonunu neden getiremediğini anlamak isteyenlerin cevabı haline gelir. Temel finansal kavramları bilmeniz, gelir ve gideriniz konusunda değerlendirme yaparak hareket etmeniz ve diğer tüm işlemlerin eksiksiz yerine getirilmesi kişilerin parasal anlamda daha bilinçli hareket etmesine olanak tanır.

Bunun için gerçeklik ekseninden ayrılmadan gereken yetkinliği elde etmek adına gereken donanımı yani okuryazarlığı elde etmiş olursunuz. Paranın yönetilmesi hayatın da yönetilmesi haline geldiğinden dolayı gelirlerinizi harcama, tasarruf açısından planlı olarak kullanma daha da önemli bir hal alıyor. Birikimlerin zamana karşı yarıştığını bilerek kısa süre içinde bile olsa değerlendirmek için finansal yetkinliğe sahip olunması gerekli etmenler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Finansal Okuryazarlık Nedir?

Birçok insanın oldukça yüksek rakamlar kazanmasına karşılık neden ay sonunu getiremediği merak edilir. Tam tersi olan tablolar için de nasıl yapıldığı konusunda fikir yürütülmesine sıklıkla denk gelmek mümkündür. Finansal anlamda okuryazar olmak elinizde var olan gelirler giderleriniz arasındaki ilişkinin kurulmasına katkıda bulunur. Alışkanlıklarınız, harcamalarınızın türü veya neden birikim yapamadığınızın belirlenmesi gerekir.

Uzun soluklu ve yerinde araştırmalar yapmak, planlamanıza sadık kalmak için kendinizi programlamak bir süre sonra gerçek alışkanlıklarınızın olmasına neden olur. Finansal anlamda daha çok gelir elde etmenize, yerinde harcamalara ve birikimlere de dayanak oluşturur. Nereden başlayacağınıza, nasıl devam edeceğinize ve gereken kararların verilmesi aşamasında nasıl davranacağınıza kadar uzayan bir dizi süreci gerekli kılar.

Finansal Okuryazarlığın Önemi Nedir?

Okuryazarlık gelir ve gider tablosuna hakim olmayı gerektirir. Paranın nasıl kazanıldığı, ek gelirlerin elde edilip edilmeyeceği veya paranın yönetilmesi hem kısa hem de uzun vadede tasarruf elde etmenize etken olur. Bir harcamadan hemen önce bunun gerçekten gerekli olup olmadığına karar vermek okuryazarlığın en önemli etkisidir. Giderlerinizin azalması ve gelirlerinizin artması aynı rakamlarla farklı bir şekilde yaşamanıza da ön ayak olacaktır.

Harcamalarınızın listelenmesi, indirim dönemlerinde alış veriş yapılması, zorunlu olmayan ihtiyaçların hayatınızdan çıkarılması da finansal verilerinizin daha iyi olmasına imkan tanır. Her ay maaşınız elinize geçtiğinde önce birikim diyebildiğiniz takdirde finansal okuryazarlığın önemini de net şekilde anlamış olursunuz. Birikimleriniz gelirinizden habersiz bir şekilde birikmeye başlamış gibi gelmeye başlar.

Finansal Okuryazarlığın Avantajları Nelerdir?

Finansal veriler kişisel bazda da önemli olmasına karşılık harcamalarına ve gelirlerine dikkat eden insan sayısı oldukça azdır. İnsanlar harcamalarını kağıda dökmeye veya not tutmaya başladıklarında aslına ne oranda finansal okuryazarlığa sahip olduklarını anlayabilirler. Bu özelliğe sahip olmak ilk olarak harcamaların neden gerekli olduğunun anlaşılması ile başlar.

Devamında yatırım yapmaya başlayarak sonuçları elde edersiniz. Gelirinizi nasıl artıracağınızı da bulmanız daha kolay bir hal alır. İçinde yaşadığınız ve dünyaya hakim olan ekonomi içinde kendinize ait bir ekonomi oluşturmak ve ölçülü, planlara göre davranmak en büyük avantaj olacaktır. Sabit aylık ödemelerinizin olması halinde bunları yeniden gözden geçirmeniz gerekebilir. Alışveriş veya gereksiz, sağlıksız ürünlerin satın alınmasının da size yararı olmaz. Bunların tamamı okuryazar olmanız anlamına gelecektir.

Finansal Okuryazarlığa Nereden Başlamak Gerekir?

İlk olarak örnek bazı olayları incelemeniz kendinize özel bir çalışma yapmanızın daha mümkün olmasını sağlar. Harcamalar ve giderler arasında köprü olması gerekli olduğundan dolayı aylık bazda hesaplama yapmanız istenir. Gelirinizi ve giderlerinizi şirket veya kurum gibi ortaya koymak, kalem kalem yazmak net şekilde görmeniz anlamına gelir.

Bunların arasından gerekli olmayanların elenmesi sene bazında hesap yapıldığında daha çok gelir anlamına gelir. Tasarruflarınızı gelirinizin en az %10'u olacak şekilde düşünmelisiniz. Harcamalarınızdan kalan parayı ayırmak yerine aylığınızdan ayırdıktan sonra harcamalarınızı yapmak da önemlidir. Yatırımlarınızın değerlendirilmesi konusu da başka bir araştırma ve bilgi edinme konusu olarak karşınıza çıkar.

Bunun için yatırımcıların neler yaptığını, nasıl yorum ve analizleri olduğuna ve ekonominin nasıl ilerlediğine bakılması gerekli olur. Bunlar sayesinde maaşınızla yapıldığına inanamayacağınız işler yaptığınızı fark edersiniz. Finansal olarak okur yazar olmak gerçek anlamda ekonomi ve finans okumanıza da ön ayak olmalıdır. Okumanız ve haberdar olmanız alacağınız kararların daha başarılı olmasına katkıda bulunur.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?