Finansal Okuryazarlık Eğitimi Nedir?
2020

Finansal Okuryazarlık Eğitimi Nedir?


Para, bulunduğu ilk günden bu yana idare edilmesi ve yönetilmesi gereken bir kavram olarak literatüre girmiştir. Geçmişten bugüne paranın hem kullanımı hem de kullanım alanları oldukça farklılık gösterirken, bireylerin en fazla arzu duydukları alan her zaman paranın yönetimi olmuştur.
Kullanıldığı ilk dönemlerde ticareti takas usulünden bugüne yaklaştıran para bugün dijitale uzanan yeni nesil teknolojiler ile farklı bir anlam ve boyut da kazanmıştır.
Modern dünyanın sosyo-ekonomik kültürü içerisinde en çok değer gören altın ve gümüşten sonra para olmasında rağmen artan finansal hizmet ve ürün çeşitliliği içerisinde hem bireysel hem de şirketler bazında finansal okuryazarlık da elzem yeteneklerden birisi olmuştur.


     FİNANSAL OKURYAZARLIK NEDİR?

Bireylerin finansal yönelimlerle birlikte dünyada ve farklı coğrafyalarda paranın nasıl kullanıldığını doğru yorumlayabilmesi olarak tanımlanabilecek olan Finansal Okuryazarlık, hemen her durumda kullanılan yeteneklerden de birisidir.

finansal-okuryazarlik-nedir
Bireysel bütçe yönetimi, basit şirket kararları ya da büyük yatırımların hepsi finansal okuryazarlık çevresinde netleşirken, doğru yer ve zamanda karar alabilmek de en önemli kritilerlerin başında gelmektedir.
Sahip olunan tüm kaynakların doğru ve etkili sonuç alabilecek biçimde yönlendirilmesi belirli bir bilgi ve donanım isterken, Finansal Okuryazarlık hem bireysel hem de toplumsal refahın gelişmesinde önemli rol oynamaktadır.


     FİNANSAL OKURYAZARLIK NASIL ÖĞRENİLEBİLİR?


Finansal bilgi ve kavrama, finansal farkındalık ve finansal yetkinlik hem bireylerin hem de toplumların gelişim ve dönüşümünde etkili olmaktadır.
Optimal finansal kararların alınmasında temel olarak kabul edilen bu özellikler ilk gençlik yıllarından itibaren çocukların bireysel finans yönetimine yönlendirilmesiyle sağlanmaktadır.
Kişilik özelliklerinin de tanınmasında rol oynayan bu yöntem, ileriki yaşlarda ki özellikle üniversite yıllarında çocukların seçecekleri meslek dalları üzerine de etkili olmaktadır.
İleri yaşlarda özellikle toplumsal ve küresel yaşamın ‘en’leri arasında yer alan Finansal Okuryazarlık, bugün dijital dünyanın gelişimi ile birlikte birden fazla alanda ihtiyaç duyulan alanlardan da birisidir.


Dijital para sistemlerinin de gelişmesiyle piyasalardaki hareketlilik birden fazla alanda aktif biçimde takip edilmeye başlandı. Birden fazla yatırım aracının gündeme gelmesiyle çapraz ürünlerin belirlenerek yorumlanması ve yatırım alanlarına dönüştürülmesi de rol oynadı.
Kredi, emeklilik ve sigorta gibi bireysel yükümlülüklerin artması dünya genelindeki tüm bireysel yatırımların yönünü de belirlerken, ailelerin refah seviyeleri, zenginlik algısı, tasarım artıma eğilimleri, zenginlik – servet algısı da fonların yönünü belirlemekte.
Her bireyin ekonomideki değişkenleri doğru yorumlaması, finansal gelişmeleri takip ederek bütçe planlaması yapabilmesini sağlayan, kullanılabilir ürün ve hizmetler arasındaki karmaşık ilişkileri kısa sürede çözümlemesini sağlayan Finansal Okuryazarlık, örgün eğitimle birlikte özel eğitim kurumlarının da müfredatına girmiştir.
Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) tarafından başlatılan bir proje ile dünya genelinde Finansal Okuryazarlık, ABD ve İngiltere başta olmak üzere Kanada, Japonya, Avusturalya gibi ülkelerde erken çocukluk döneminde eğitim kademelerinde yer almaktadır.


     FİNANSAL OKURYAZARLIK EĞİTİMİ NEDİR?


Temelinde para yönetimi ve finansal okuryazarlık, 2012 yılından bu yana aktif olarak eğitim verilen alanlardan birisidir.
Bireysel ve sürdürülebilir kalkınma için para ve fon yönetimlerinin aktarıldığı Finansal Okuryazarlık, mali tabloların analiz edilmesi, finansal araçların doğru kullanılması, yatırım kriterleri ve tahvillerin şirketler bazında ve bireysel bazda değerlendirilmesini de içerisinde almaktadır.
Bireylerin kendi finansal yönetimleri için aldıkları kararların ülke ekonomilerine ve ekonomik gelişimlerine de etkilerini inceleyen Finansal Okuryazarlık, tasarruf, birikim ve yatırım alanlarının göstergeler üzerinden aktarılmasıdır.


Finansal Okuryazarlık aynı zamanda alınan ya da alınması muhtemel riskler hakkında da önceden bilgi edinmenizi sağlayarak, en güncel bilgiler ile yatırımlarınızı bireysel ve şirketler bazında kolayca yönetmenizi kolaylaştırmaktadır.

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}