Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-01-30T00:00
kocluk-egitimi
Facebook & İnstagram Reklamcılığı Nedir? Eğitimi Nasıl Alınır?

Facebook & İnstagram Reklamcılığı Nedir? Eğitimi Nasıl Alınır?


İnternetin hayatımıza girdiği ilk günden bu yana tüm alışkanlıklar, yönelimler, talepler ve ihtiyaçlar yeniden şekillendi. Zaman içerisinde hayatın temelinde kendine yer bulan internet, 2000’li yıllardan itibaren sosyal mecralar dünya genelinde kullanılmaya başlandı. 

2004 yılında ABD’de kurulan Facebook, sosyal ağlar arasından hızla sıyrılarak kısa sürede her yaş grubundan milyonlarca kişiye ulaştı. Facebook, kullanıcılarına hem bireysel sayfalarının tam yöneticisi olma şansı tanıdı hem de sosyal medyaya ‘fenomen’ adı verilen yeni bir sosyal grup kazandırdı.

Türkiye’de de yaygınlaşmaya başlaması ünlü isimler ve fenomenler aracılığıyla gerçekleşen Facebook, 2020 Mart ayı verilerine göre bugün toplamda 2.6 milyar aktif hesabı bünyesinde barındırıyor. 

Günlük aktif ziyaretçi sayısı 1.7 milyara ulaşan Facebook, 2008 yılında gelen önemli güncellemeler ve algoritma değişimleriyle birlikte, yalnızca bir sosyal ağ olmaktan ötesine geçmek için yatırımlarına hız verdi. 

Reklam alanında adını duyuran Facebook, kısa sürede aktif tekil kullanıcı sayısına ulaşmak isteyen marka ve firmaların da vazgeçilmezi oldu. Açıklanan son verilere göre, dünya genelinde en fazla ABD, Hindistan ve Endonezya’da kullanılan Facebook sıralamasında Türkiye’de ilk 10’da yer aldı. 

Türkiye’de 50 milyona yakın aktif kullanıcısı bulunan Facebook, 2014 yılının ardından tartışmasız ve yenilmez olurken, elbette bu alanda yaptığı yatırımlar en fazla tercih edilen sosyal ağ olmasında rol oynadı. 

İlk olarak 2012 yılında Instagram’ı 1 milyar dolara satın alan Facebook hemen ardından dünya genelinde en fazla kullanılan anlık mesajlaşma uygulamalarından Whatsapp’ı 19 milyar dolara satın aldı. 

Bu tarihlerden itibaren reklam ve reklamcılık sektörü de yön değiştirdi. Milyarlarca kişiye aynı anda ulaşma imkânı tanıyan sosyal mecralar, küresel çapta yeni bir çağın da başlangıcını işaret ediyordu. 

FACEBOOK & INSTAGRAM REKLAMCILIĞI NEDİR?

Facebook ve Instagram, birbirine entegre yürüttüğü Facebook Business Manager tanıtıldı ve kısa sürede büyük ilgi gördü. 

Basit, kazançlı ve pratik olan Facebook & Instagram Reklamcılığı, 7 temel aşamadan oluşur. Firma, marka ya da bireysel olarak reklam verebileceğiniz Facebook Business Manager’da ilk olarak reklam türünün belirlenmesi önemlidir. 

Reklam türünün belirlenmesinin ardından reklamın ya da tanıtımın yapılacağı hedef kitle belirlenir. Hedef kitlenin belirlenmesi aşamasında, ürünün nitelikleri, kullanıcı faydası ya da arama hacminin göz önünde bulundurulması önem arz eder. 

Hedef Kitlenin belirlenmesinin ardından reklam için harcanacak bütçe ve reklamın gösterileceği sürenin de belirlenmesi aşaması gelir. Bu aşamada, Facebook Busines Manager, hem bilgilendirici hem de faydalı yönlendirmeleri ile kullanıcıların en kısa sürede en fazla kişiye ulaşmasını sağlar. 

Teklif verme ve ücretlendirme ayarlarını yapma aşamasına Facebook & Instagram Rekla2mcılığı’nın püf noktaları da ortaya çıkar. Süreci en iyi takip eden ve kullanıcılara en hızlı biçimde ulaşan reklamlar, bu aşamada şekillenerek hazırlanır. 

Hemen akabinde Facebook & Instagram Reklamcılığı’nın bir diğer önemli aşaması olan görsel seçimi gelir. Görsel seçimi, reklamın detaylarını barındırmakla birlikte, kullanıcıların reklama olan ilgisinin de ön şartıdır. Sosyal ağlarla birlikte hayatımıza giren modern ve yüksek çözünürlüklü görseller, illüstrasyon ve vektör çizimler reklamın içeriğine uygun biçimde kullanıldığında, hedeflenen kitleye daha hızlı ulaşmayı da sağlar. 

Reklam metni ve varsa web sayfası bağlantıları eklenerek Faceook & Instagram reklamı tamamlanır, yayına hazır hale gelir. 

Peki, Facebook & Instagram Reklamcılığı için en etkili çözüm nedir? 

Her şeyde olduğu gibi elbette Facebook & Instagram Reklamcılığı’nda da en önemli kriter, daha etkili ve verimli bir kullanım sağlamak için gerekli eğitimin alınmasıdır. 

FACEBOOK & INSTAGRAM REKLAMCILIĞI EĞİTİMİ NEDİR?

Pazarlama faaliyetlerinin büyük bir paydasını elinde bulunduran Facebook, bu alanda yapay zeka temelli yaklaşımlar ile her geçen gün büyümeye devam etmekte. Facebook & Instagram Reklamcılığı değerli markaları günden güne bünyesine katmaya devam ederken küçük, orta ya da büyük ölçekli şirketler, bireysel markalar ya da kullanıcılara ait sayfalarda yapılan reklamlar bu büyümenin ana aktörlerinden.

İster kişisel ister global olsun tüm firma ve markaları bünyesinde barındıran bu büyük pazarda siz de yerinizi almak için Facebook & Instagram Reklamcılığı Eğitimi ile bir adım öne çıkabilir, A/B testleri ile hedef kitlenize kısa sürede etkili bir reklam sunabilirsiniz. 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?