Excel Eğitimi Nedir? Excel Nasıl Çalışır?

Excel Eğitimi Nedir? Excel Nasıl Çalışır?


Microsoft Office programları içerisinde iş dünyası tarafından en fazla tercih edilen yazılım şüphesiz Excel. Bir elektronik tablo programı olan Excel, çalışma kitapları halinde; hesaplama, işleme ya da farklı görünümlerle yansıtma özelliği sunmakta. 

Verileri kolayca çözümlemenizi ve bilinçli, hızlı, doğru karar vermenizi sağlayan Excel; planlama, muhasebe, bütçeleme, raporlama, farutalama, satış, izleme ya da takvim kullanma gibi birden fazla özelliği ile size yardımcı olmakta.

Hızlı Erişim, Araç Çubuğu, Sekmeler, Orta Şerit, Sütun ve Sayfalar ile birlikte hücre ve Formül Çubuğundan oluşan Excel sayfası ilk başta herkese biraz farklı ve korkutucu gelebilir. 

Fakat çalışma sistemini öğrendikten sonra kısa sürede sizin de vazgeçilmezleriniz arasında yerini alacaktır. Kısa sürede tamamlayacağınız Excel Eğitimi ile, çalışma yaşamınızın verimli ve kolay olmasını sağlayabilirsiniz. 

EXCEL EĞİTMİ NEDİR?

Günümüzde artan dijital teknolojilerle birlikte özellikle ticaretin çevrim içi alanlara kayması, bir takım farklı yetkinliklerin edinilmesini de zorunlu kıldı.

Özellikle bu alanlarda aktif olarak kullanılan ve çalışma yaşamının zorunluluklarının yerine getirilmesinde rol oynayan Excel, 2010 yılında gelen yeni sürümüyle hemen her kesimin dikkatini çekti.

Excel yazılımını etkin ve profesyonel bir biçimde kullanmanızı sağlayan Excel Eğitimi, çağı yakalamanızda da rol oynar. 

EXCEL NASIL ÇALIŞIR?

Elektronik tablo oluşturarak farklı formatlarda kaydetme, tabloları etkin kullanma, çalışma sayfaları oluşturma, basit matematiksel formüllerle birlikte hesaplamalar yapma, veri ya da tabloları şekillendirme, bütünsel grafikler oluşturma, sayfa yapısını düzenleme vb. birden fazla özelliği bir arada sunan Excel, çalışma prensiplerinizi değiştirmeden alanınızda dönüşüm yapmanızı da kolaylaştırır.

Değişkenler arasındaki hesaplamaları kolayca yapmanızı sağlayacak olan Excel, birden fazla tablo ile bağlantı kurma, tablolarda sayısal hesaplamalar yapabilme, verileri grafiklere aktarabilme, basitten ileri seviyeye doğru hemen her alanda işlem sonucu alabilme, raporlama ve seçilmiş konular üzerinde muhtemel olasılıkları hesaplayabilme yetkinliğinizi artıracak olan Excel, böylece analiz sonuçlarına göre karar almanızı da mümkün kılar. 

Sıralama özelliği sayesinde verileri dilediğinizce yönlendirmenizi ve satır – sütunlar arasında geçiş yapabilmenizi sağlayan Excel, uygulayacağınız filtreleme tekniği ile ulaşmak istediğiniz bilgi ya da veriyi kısa sürede elde etmenizi sağlar. 

İstediğiniz her dilde kullanabileceğiniz program, finansal veri tiplerinizi de belirlemenizde rol oynar. Biçimlendirmelerinizde matematiksel verilerden faydalanarak dönüşüm yapmanızı kolaylaştıran Excel, binlik hesaplamalarda bile en kısa sürede en doğru yanıtı verir.

Üzerinde çalıştığınız belge yani ‘Çalışma Sayfası’nda birden fazla değişiklik yapabilmenize olanak tanıyan Excel, bu sayfaları kolaylıkla ayırt edebilmeniz için farklı renk seçeneklerini bünyesinde barındırır. 

Özel biçimlendirme seçenekleriyle kişisel verilerinizi hızlı bir biçimde oluşturmanızı sağlayan Excel, dilediğinizde tüm biçimlendirmeleri kolayca kaldırmanızı da mümkün kılar. 

Görsel, resim, tablo vb. ekstra materyallerden faydalanarak belgelerinize çeşitlilik ve farklılık kazandıran Excel, ‘Smart Art’ sekmesi ile bu işlemi kolayca gerçekleştirmenize yardımcı olur. 

Her çalışma kitapçığı tamamen size özgü ve sizin alanınıza uygun biçimde yeniden düzenlenerek dosyalanabilir. Uzun yıllar saklamak istediğiniz verilerinizi güvenle şifreleyebileceğiniz Excel, boyut olarak da fazla yer tutmaz. 

Dilediğiniz zaman, dosyalama içerisinden istediğiniz çalışma sayfasına yeniden ulaşarak, mevcut güncellemeleri yapabilir ve son verilerinizi kaydedebilirsiniz. 

Profesyonel çalışma yaşamının vazgeçilmez yazılımlarından olan Excel, işlem – zaman çizelgeleri arasında kaybolmadan verilerinizi kontrol etmenizi sağlar. 

Karmaşık analizlerde, datalara ait grafiklerin oluşturulmasında, kodlama ya da kodlama üzerinden yapılacak işlemlerin kontrol edilmesinde, gelir/gider veya kasa hesaplarının tutulmasında, stok ya da envanter kayıtlarının listelenmesinde kullanılan Excel, verileri otomatik girdiler olarak tutmanızı sağlar. 

Aritmetik formülleri geniş işlev yapısı ve esnek kullanım metodlarıyla birleştiren Excel, karmaşık ve girift verilerin bütününde en güvenli sonuçları bulmanıza yardımcı olur. 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?