Evde İşaret Dili Nasıl Öğrenilir?

Evde İşaret Dili Nasıl Öğrenilir?


İletişim hiç kuşkusuz insan hayatının vazgeçilmez bir parçasıdır. Aynı zamanda en önemli ihtiyaçlarından biridir. Hiç kimseyle iletişim kuramadığınızı düşünün. Üstelik aylarca. Evet, düşüncesi bile son derece rahatsız edici. Beden dili ya da sözlü konuşma metodları hangisi olduğu farketmez. Bunlardan biri ile mutlaka bir şekilde iletişim kurabiliyorsunuz. Fakat bazı insanlar için bu kolay değil. İşitme engelli bireylerden bahsediyoruz. Türkiye sınırları içinde sayıları 3 milyon civarında. İletişimde sözlü olarak karşılıklı konuşabilme nimetinden uzaklar. Bu zor bir durum. Fakat onlarla karşılıklı iletişim kurabilmenin etkili bir çözümü var. Bu çözüm İşaret Dili.

Ailenizde, akrabalarınız arasında ya da arkadaş çevrenizde işitme engelli insanlar varsa, işaret dilini kullanarak onlarla rahatça iletişim kurabilirsiniz. Bu hem sizi hem onları ciddi anlamda rahatlatacaktır. Tabi bunu yapabilmek için İşaret Dili öğrenmeniz gerekiyor. Peki, İşaret Dili Nasıl Öğrenilir? ve bu öğrenme sürecini evinizde nasıl yapabilirsiniz. Ya da asıl kilit soru Evde İşaret Dili Nasıl Öğrenilir? Bu yazımızda ana hedefimiz bu. İlerleyen satırlarda bu sorunun cevabını veriyor olacağız. Şimdi, temel sıralama ile gidelim. Böylece konuyu da daha net anlamış olacağız.

 

İşaret Dili Nedir?

İşaret Dili, işitme ve konuşma engelli insanlarla iletişim kurabilmek amacıyla yüz mimikleri, el hareketleri ve vücut dilinin bütünleşmesinden oluşan bir tür iletişim dili. İşitme engelli bir arkadaşınız olabilir. Ya da bir akrabanız. Veya aileden biri. Onunla daha sağlıklı iletişim kurmak için İşaret Dili bilmelisiniz. Bu dilinde her şey gibi belirli bazı özellikleri bulunuyor.

İşaret dilinin özellikleri şöyle;

  • Soyut kavramları ortak işaretler kullanarak açıklar.
  • Düzenli ve organize bir gramer yapısı vardır.
  • Soyut kavramlar için beden dili kullanılır. Özellikle bu aşamada çok işe yarar.
  • İşaret dili ülkeden ülkeye hatta bölgesel olarak bile farklılıklar gösterir.

 

İşaret Dili Evde Nasıl Öğrenilir?

Önce şunu belirtelim İşaret dili kolayca öğrenilecek bir metod. Üstelik bizzat kendi evinizin konforunda yapabilirsiniz bunu. Nasıl? Tabi ki uzaktan eğitim metodu ile. Şimdi kısa süre içinde Evde İşaret Dili Nasıl Öğrenilir? adım adım inceleyelim;

 

1. Online İşaret Dili Eğitimi Alın

İşaret dili öğrenmeyi düşünüyorsanız bunun en etkili yolu (her konuda olduğu gibi) profesyonel bir eğitimdir. İhtiyacınız olan bu eğitimi Boğaziçi Enstitüsü size sunuyor. İşitme Engelliler Federasyonu ile iş birliği içinde, nitelikli işaret dili eğitmenleri eşliğinde son derece profesyonel bir İşaret Dili Eğitimi alabilirsiniz. Hayır, yüzyüze eğitimden bahsetmiyoruz. Dijital dünyanın bir özelliği olan online eğitim metodu ile öğreneceksiniz. Üstelik daha önce belirttiğimiz gibi bizzat evinizin konforunda. Size gerekli olan sadece internet bağlantılı bir bilgisayar. Hepsi bu. İşaret dili eğitimi iki farklı şekilde sunuluyor;

   • Temel İşaret Dili Eğitimi: Sizde ya da ailenizde, akraba ya da arkadaşlarınız arasında herhangi birinde işitme ve konuşma engeli varsa Temel İşaret Dili Eğitimi tam size göre. Eğitim sürecinin sonunda tüm çevrenizle ya da engelli arkadaşlarınızla son derece başarılı iletişim kurabiliyor olacaksınız.
   • İleri Seviye İşaret Dili Eğitimi:İleri Seviye İşaret Dili Eğitimi temel eğitimden daha gelişmiş bir sistem. Başarılı iletişim kurmayı öğrenmekle birlikte aynı zamanda alacağınız sertifika ile bu alanda kariyer planlaması yapabilirsiniz.

 

2. Pekiştirme ve Pratik İçin Video İzleyin

Günümüzde pek çok şey gibi işaret dili alanında da yüzlerce video bulmanız mümkün. Ancak bu videolardan pratik yapmak için faydalanacaksınız. Onları bir antrenman olarak düşünün. Profesyonel olarak öğrenmek için 1. Maddeyi mutlaka geçmeniz gerekiyor. Daha sonraki aşamada işaret dili konulu videoları programınıza dahil edebilirsiniz. 1. maddeden sonraki her adım pratik yapmak ve öğrendiklerinizi sağlam alışkanlıklar haline getirmek.

 

3. Çevrenizdeki İşitme Engelliler Derneğini Ziyaret Edin

İşitme Engelliler Derneği ya da benzeri oluşumlar Türkiye‘de bir çok şehirde vardır. Onlardan size en yakın olanı tespit edin. Daha sonra bir randevu planlaması ile düzenli olarak ziyaret edebilirsiniz. Böylece öğrendiklerinizi uygulamak adına canlı pratikler yapabilme imkânınız olacak. Bu son derece faydalı bir etkinlik. Dahası bu tür organizasyonlar yeni insanlarla tanışmak içinde harika bir imkân.

 

4. Tercümanları İzleyin ve Öğrendiklerinizi Uygulayın

Başkalarını, özellikle de işaret dili tercümanlarını izleyerek farklı uygulamalar hakkında kolayca fikir edinebilirsiniz. Eğitim aldığınız için bu pratik size son derece kolay gelecektir. Bu tip tercümanları genellikle işitme engellilerle ilgili etkinlerde ya da televizyon programlarında bulabilirsiniz. Örneğin, haber sunarken ya da maç anlatırken. Onları izleyin. Öğrendiklerinizi bizzat uygulayıp başarılı bir alışkanlık haline getirin.

 

5. İşitme Engelli Tanıdıklarınızla Pratik Yapın

Aileniz ya da yakın arkadaş çevreniz içinde bulunan işitme engelli insanlarla iletişim kurmaya çalışın. Bu hem sizi hem onları keyiflendirecektir. Doğrudan yaptığınız bu çalışma öğrendiklerinizi uygulama ve sağlam bir zemine oturtma konusunda son derece faydalı olacaktır. Artık işaret dilini biliyor olduğunuz için iletişim kurmada stres yaşamayacaksınız.

 

İşaret Dili Sertifikası Nasıl Alınır?

Genel olarak şöyle belirtelim, İşaret dili sertifikası almanın ilk şartı uluslar arası geçerliliği olan bir sertifika programı bulmanız. Bu konuda eğitim metodu olarak uzaktan eğitim modelini tercih etmeniz son derece akıllıca bir strateji olacak. Yukarıda Evde İşaret Dili Nasıl Öğrenilir? başlığı altında bu eğitimi hangi kurumdan almanız gerektiğini vurguladık.

Tekrar belirtelim. Bu eğitim için tecrübeli ve uzman eğitim kurumu olan Boğaziçi Enstitüsünü tercih edebilirsiniz. Sertifika programı online eğitim biçiminde sunulur. Eğitiminizi başarı ile tamamladığınızda işlenen konuları içeren bir sınav yapılacak. Bu sınavda başarılı olduğunuz takdirde İşitme Engelliler Federasyonu destekli Dünya çapında geçerli sertifika alacaksınız. Sertifikanızı dilerseniz kuruma gelerek elden ya da dilerseniz kargo vasıtasıyla teslim alabilirsiniz.

 

İşaret Dili Sertifikası Ne İşe Yarar?

Temel işaret dili eğitiminin daha gelişmiş versiyonu olan İleri Seviye İşaret Dili Kursu engelli vatandaşlarımızın bu alanda kariyer yapmasınada son derece yüksek katkı sağlar. Çünkü artık bu alanda uzman konuma yükselecekler. Başarı ile geçen eğitim sonunda alacakları İşitme Engelliler Federasyonu onaylı sertifika ile  İşaret Dili Öğretici Ve Tercümanı  olarak farklı kurum ya da kuruluşlarda görev yapabilirler. Çünkü sertifikaları dünya çapında geçerliliğe sahiptir.

Sertifikanızı aldıktan sonra aşağıdaki alanlarda;

  • Bütün kamu kurum ve kuruluşlarında
  • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde
  • Sağlık, Adalet ve Milli Eğitim Bakanlıkları bünyelerinde
  • Diyanet İşleri Başkanlığında
  • Derneklerde ve Spor Kulüplerinde
  • Adliyeler, Noter, Tapu dairelerinde
  • Hastaneler, bankalar ve benzeri kurumlarda
  • Genel anlamda kamu ya da özel tüm birimlerde

İşaret Dili Tercümanı ya da Eğitmeni olarak görev yapabilirsiniz.

 

İşaret Dili Evrensel mi?

Hayır, İşaret dili evrensel değildir. Diller nasıl zorunlu olarak farklılık gösteriyorsa işaret dili de kaçınılmaz olarak farklılık gösterecektir. Hatta sadece ülkeler bazında değil bölgelere göre bile farklılık gösterebilmektedir. Fikir edinmeniz açısından şunu belirtelim: Bu gün dünyada yüzden fazla işaret dili kullanılıyor. Hepsi birbirinden farklı yüzü aşkın işaret dili modelinden bahsediyoruz. Bu bile tek başına işaret dilinin evrensel olamayacağını kanıtlar niteliktedir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}