Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-23T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Etkili Zaman Yönetimi Nedir? Nasıl Yapılır?

Etkili Zaman Yönetimi Nedir? Nasıl Yapılır?


Hayatınızın her anında başarı kelimesi ile yan yana kullanılan zaman yönetimi birçok insanın ne kadar önemli olduğunu bile bilmediği bir gerçektir. Zaman her gün hayatına devam eden birisi için aynı şekilde dağıtılırken verimli ve belirlediğiniz etkinlikler için kullanıp kullanmayacağınız tamamen sizin eğilim ve kararlarınızla olacaktır. Organize olmak, zamanın planlı şekilde kullanılmasını sağlamak çok önemli bir başarıdır.

Bunun sonucunda mümkün olandan daha fazla iş yapabilir, başarılarınıza yenisini ekleyebilirsiniz. Doğru kullanılmaması halinde ise stres olabilir, stres altında size yarar oluşturmasından farklı olarak zarar oluşturmasına neden oluşunu izlersiniz. Eğer siz de hayatınızdaki yüksek stresten şikayetçiyseniz Boğaziçi Enstitüsünün hazırladığı Ücretsiz Stresle Başa Çıkma Eğitimi sayesinde stresinizi nasıl kontrol edeceğinizi öğrenebilirsiniz. Her insanın yeterince zamanı olmadığını söylemesi, gün sonunda ne yaptıklarını düşündüklerinde cevap bulamamaları veya bir şey yapmamış olmaları hissi zamanın etkin kullanılmadığının en kesin kanıtı olacaktır. Eğer siz de hayatınızda 

Her insan için 24 saat olan gün, bazılarının daha çok iş yapmasına olanak tanıyacak kadar genişken, bazılarının hiç bir iş yapmasına olanak tanımayacak kadar kısadır. İyi yöneterek doğru ve etkin sonuçlar almanıza fırsat verecek şekilde hareket etmelisiniz. Zamanınızı doğru etkinliğe doğru güdülemek, her gün için bir gün önceden planlar yapmak hayatınızın daha kolay ve verimli olmasına imkan oluşturacaktır. Öncelik ve sonra yapılması gerekenlerin sırasının belli olması ilk adım olarak kabul edilebilir.

Zaman Ne Kadar Önemli?

Zamanınızın doğru kullanılması hayatınızın birçok açıdan düzene girmesi anlamlarına gelir. Çünkü planlarını, öncelik ve isteklerini bilen birisi buna göre hareket edecektir. Doğru kullanılmayan zamanın en büyük belirtisi kaçırdığınız buluşmalar olabilir. Saatinde bir yere varamamak veya zamanın etkin kullanılmamasından dolayı hiç randevu verememek hayatı ertelemek zorunda bile bırakır.

Aynı zamanda stresinizin sürekli yüksek olmasına da neden olur. İşlerin yetişmemesi, zamanın az gelmesi, enerjinizin yanlış harcanması gibi etmenler sürekli bir işi yetiştirme ve yetiştiremediğiniz için de gerilme döngüsünde olmanız anlamına gelir. İş yerinde veya ürettiğiniz tüm işlerde verimlerde düşüş ve iş kalitesinde azalma olacaktır. Çünkü yetmeyen zamana karşı yarışan birisi sürekli nasıl olacağını, yapıp yapamayacağını veya başka etmenleri düşünerek işine odaklanamaz.

Odaklanamadığı için de beklenenden daha az iş ve kalitesi eksik teslimatlar yapılır. Profesyonel olarak iş hayatında başarılı olanların daha çok disiplin sahibi ve zaman konusunda hassas olduğu bilinir. Bundan dolayı kariyerinizin ilerlemesi için mümkün olabildiğince kısa süre içinde bu özelliği kazanmak gereklidir. Meşgul olduğunu söyleyen insanlar zamanını etkin kullandığını söyleyenlerle çoğu zaman aynıdır. Ama aslında bunlar farklı kavramlardır. Verimli olmasının nedeni insanların meşgul olmasından ziyade kaliteli zaman geçirmesinden kaynaklanır.

Ortalama Bir Kişinin Zamanı Nasıl Geçiyor?

Sabah kalkarak güne başlayan kişinin ortalama bir şekilde nasıl zaman tükettiğine göz atmak isterseniz aşağı yukarı verim konusunda sıkıntısı olan cevaplar alacağınızı tahmin etmek zor değildir. Uyanan kişinin yetişmesi gereken bir işi varsa birkaç saat önceden uyanması ve çoğu zaman kahvaltı yapamaması ile gün başlar. Ardından 8 veya 10 saat mesai yapılarak, iş olsun veya olmasın bir yerde zaman geçirmek zorunda olarak gün tamamlanır.

İş çıkışı eve gelen birisi yolda telefonu ile vakit geçirdikten sonra yemeğini yer, TV izler veya yine telefonunda sosyal medya ağlarını karıştırdıktan sonra uyumak üzere odasına geçer. Bunların tamamı çalışan insanların hayat rutinlerini oluşturan durumların genellemesidir. Ne kadar verimli olduğunu veya zamanın etki olup olmadığını sorduğunuzda işe gitmiş olmak bile etkin cevabını almanıza neden olacaktır. Aslında hedeflerini belirleyen birisi için bahsedilen örnek etkin bir zaman yönetimi değildir.

Zamanı Verimli Kullanmak

Zamanın verimli kullanılması için yapılması gereken bir dizi işlem vardır. Bazılarının hayatının bir parçası iken bazılarının yapmakta zorlandığı işler olarak sınıflandırılabilir. Çalışmaya başlamadan önce ilk olarak gerçekleşmesi olası, yani gerçek dışı olmayan hedef belirlemeleri yapmak gereklidir. Ölçülü ve kendi planlamanıza göre hareket etmek zamanı etkin kullanmanın en genel ve ilk adımını oluşturur.

Öncelik kavramını hayatınızın her alanına yerleştirmelisiniz. Bunun anlamı gün içinde yapılacakların bir sıralamasının olmasıdır. Önem ve aciliyetlerine göre belirlemek işlerin nasıl ilerleyeceğine yön vermenizde oldukça gereklidir. Acil veya önemli olan işler de birbirinden ayrı şekilde değerlendirmeye alınmalıdır. Önemli olan işleri hemen yapmak gerekirken, acil olarak yapılması gerekenler acil olanlardan daha gereklidir.

Başkasına devrederek de yapma şansınız olabilir. Yapılacak olan işlerin zamanını ve sıralamasını yaptıktan sonra geriye yapılacak olan zamanın ne kadar olacağını belirlemek kalır. Çünkü 10 dakikada bitmesi gereken bir işe 10 saat ayırmak zamanın yetmesini engelleyen en temel durumların başında gelir. İş yaparken zamanınızı sınırlandırmak önemli olsa da mola vermeyi atlamadan ve kendinize vakit ayırarak çalışmalısınız.

Zamanımızı Boşa Harcayan Etkenler Nelerdir?

Zaman harcanması tamamen kişinin karar mekanizmasında olan bir kavram olmasından dolayı zor yönetilir. Zamanını boşa harcayan insanların neden bu şekilde davrandıklarına baktığınızda genelde plan ve disiplin konusunda eksiklikleri olduğunu fark edersiniz. Bir başka neden ise genelde genç kuşakta görülen zamanın sosyal medya gibi alanlarda çokça kullanılmasıdır.

Gençlerin bu platformlarda geçirdikleri zaman bazen saatler, hatta günler olabilir. Bu tarz keyif verdiği düşünülen durumları sınırlamak yerinde bir etken olacaktır. Bir başka durum ise genelde eğitimlerinin bir parçasında zamanla ve yönetimle alakalı bir durumun olmamasıdır. Bundan dolayı zorlanıldığı bir gerçektir.

Zaman Yönetimi Teknikleri

Zaman yönetimi hayatınızın merkezinde var olması gereken bir durumdur. Zamanın değerli olduğu ve doğru şeyler için kullanılması gerektiği unutulmadan hareket edilmelidir. Planlama ise en önemli etken olacaktır. Gün içinde neler yaptığınızı bir kağıda yazmak aslında ne kadar yanlış davrandığınızı anlamak adına en güzel teknik olacaktır.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?