online-egitimler-bogazici-enstitusu
Etkili Para Yönetimi Nedir? Para Yönetimi Nasıl Yapılır?

Etkili Para Yönetimi Nedir? Para Yönetimi Nasıl Yapılır?


Etkili para yönetimi nasıl yapılır, bu içeriğimizde bundan bahsedeceğiz. Yaşantımızı devam ettirebilmek ve ihtiyaçlarımızı karşılamak için dünya üzerinde hepimiz araç olarak parayı kullanmaktayız. Para kazanmak için becerilerimiz doğrultusunda çabalamakta ve çalışmaktayız. Çalışmalarımız sonucunda kazandığımız parayı etkili yönetmek hayat kalitemiz açısından oldukça önem taşımaktadır. 

Nitekim parayı etkili yönetmeyi bilmeyen kişiler, bütçelerini çok fazla aşabilir. Yaşanan bu kontrolsüz bütçe aşımı sonucu bireyler, artık ihtiyaçlarını karşılayamayacak duruma gelebilmektedir. Peki etkili para yönetimi tam olarak nedir? Etkili para yönetimi için hangi yöntemler kullanılır? Gelin hep beraber öğrenelim! 

Etkili Para Yönetimi Nedir?

Etkili para yönetimi, kişilerin kazandıkları parayı ihtiyaçları doğrultusunda kullanması ve kalan paralarını da doğru şekilde harcamalarını sağlayan bir yöntemdir. Etkili para yönetimini uygulamak, kişinin kazandığı parayı daha doğru bir şekilde kullanmasını sağlar.Etkili para yönetimi, bireylerin elde ettikleri gelirleri ile ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra birikim yapmalarına olanak tanıyan bir kavramdır. Bireyler, etkili para yönetimini öğrenerek bütçelerindeki gelir-gider dengesini sağlayabilir. 

Parayı Etkili Yönetmenin Avantajları Nelerdir?

Parayı etkili yönetmenin avantajları şunlardır:

 • Bütçe dengesini korumak,
 • Birikim yapmayı sağlamak,
 • İhtiyaçların etkin karşılanmasını sağlamak,
 • Yaşam kalitesinin artmasını sağlamak,
 • Doğru harcamalarda bulunmak,
 • Kontrollü harcama yapmayı öğrenmek,
 • Gelir ve giderlerin bilincinde olmak.

Etkili Para Yönetimi için Hangi Yöntemler Kullanılır?

Etkili para yönetimi için şu yöntemler kullanılır:

 1. Tasarruflu olmak için çabalayın.
 2. Yatırım yaparak paranızı değerlendirin.
 3. Geleceğe yönelik birikim yapın.
 4. İhtiyaç listenizi oluşturun.
 5. Gelirinizin farkında olun.

1. Tasarruflu Olmak için Çabalamak

Etkili para yönetimi için kullanılabilecek ilk yöntem, tasarruflu olmak için çabalamaktır. Tasarruf, parayı ya da tüketilecek bir metayı idareli kullanmak anlamına gelmektedir. Bireylerin kazançlarını kontrolsüz şekilde kullanmamaları etkili para yönetimi açısından önem taşımaktadır. Bireyler, gelirlerini kullanırken gerekli olmayan harcamalardan kaçınarak kolay bir şekilde tasarruf sağlayabilirler. Kişi, harcama yapmak istediği fakat bütçesini zorlayan bir şeyin, daha uygun fiyatlı muadillerine yönelerek parasını etkili yönetmiş olur. 

Tasarruf yapmayı sağlayacak en önemli yöntemlerden biri de mağazaların indirim zamanlarını takip etmektir. Özellikle öncelikli ve stoklanabilir ihtiyaçları, indirim zamanlarında çoklu şekilde almak kişinin tasarruf yapmasına oldukça katkı sağlayacaktır. Tasarruflu olmak için uzun süreli kullanılabilecek kaliteli ürünlerin satın alınması da etkili para yönetimine yarar sağlayacaktır.

2. Yatırım Yaparak Paranızı Değerlendirmek

Etkili para yönetimi için kullanılabilecek yöntemlerden bir diğeri ise yatırım yaparak paranızı değerlendirmektir. Yatırım, belirli bir kaynağın ve değerin gelir sağlamak için uzun vadeli kullanımı anlamına gelmektedir. Kişilerin paralarını farklı sektörler üzerinden yatırım haline dönüştürerek değerlendirmesi etkili para yönetimi açısından önem taşımaktadır. Yatırım yapmak, bireylerin maddi olarak geleceklerini teminat altına almalarını sağlamaktadır. 

 

 

Kişilerin yatırım amacıyla yapacakları eylemler için risk analizi ve yatırımı hangi kaynaklara yönelik yapacaklarını öğrenmeleri gerekmektedir. Etkili para yönetimini sağlamak için yatırım yapmak ne denli önemli ise yapılan yatırımın doğru kaynaklara yapılması da bir o kadar önem arz etmektedir. Kişileri etkili para yönetiminde başarıya ulaştıracak asıl unsur, yatırım dinamikleri alanında sahip olunan bilgi birikimidir.

3. Geleceğe Yönelik Birikim Yapmak

Etkili para yönetimi için kullanılabilecek yöntemlerden üçüncüsü geleceğe yönelik birikim yapmaktır. Birikim, mal ve paranın müdahale edilmeden çoğalması sürecine denmektedir. Kişiler, geleceğe yönelik birikim yaparak gelirlerini planlı kullanmayı öğrenebilirler. Gerekli olan harcamalardan sonra kalan parayı birikim yapma amaçlı saklamak, bireylerin gelecekte yaşayabilecekleri maddi sıkıntıların önüne geçecektir. Bireyler, para biriktirirken isterlerse kumbara ile isterlerse de farklı bir banka hesabına para aktarımı şeklinde birikimi gerçekleştirebilirler.

Birikim yapmak için kişinin özgür harcamalarından feragat etmesi gerekmektedir. Kişi, birikim yapmaya başladığında lüzumsuz harcamalardan kaçınmalıdır. Birikim yaparken en önemli nokta, kişilerin gelir-giderlerini gerçekçi ve net şekilde belirlemesidir. Gelir-giderleri net şekilde belirleyen kişi, hem bütçesini aşmadan harcama yapmayı hem de harcamalarından geriye kalan parayı birikime dönüştürmeyi başarır.

4. İhtiyaç Listenizi Oluşturmak

Etkili para yönetimini sağlamak amacıyla uygulanabilecek yöntemlerden dördüncüsü ise ihtiyaç listenizi oluşturmaktır. İhtiyaç listesi oluşturmak, bireylerin aylık ya da haftalık periyotlarla harcama yapacakları ihtiyaçlarını liste haline getirmesi demektir. İhtiyaç listesi oluşturmak kişilerin gereksiz harcamalardan kaçınarak yatırım ve birikim için bütçe ayırabilmelerine olanak tanıyacaktır. Bu sayede kişi, farkında dahi olmadan gereksiz şeyler için kullandığı paranın cebinde kalmasını sağlayacaktır. 

İhtiyaç listesi oluşturmak, özellikle alışveriş yapmayı seven ve hobi olarak bu eylemi gerçekleştiren kişiler için etkili para yönetimi açısından önemlidir. Kişi, asıl ihtiyacı olan şeyleri yazılı bir metin halinde gördüğünde harici harcamalardan psikolojik olarak kaçınma eğiliminde olacaktır. Basit gibi gözüken bu yöntem etkili para yönetimi için temel taşlardan biridir.

5. Gelirinizin Farkında Olmak

Etkili para yönetimi için kullanılan yöntemlerden sonuncusu ve en önemlisi ise kişinin gelirinin farkında olmasıdır. Gelirin farkında olmak, bireylerin kazanç ve diğer etkenlerden belirli periyotlarla ellerine geçen paranın bilincine varması anlamına gelir. Kişi gelirinin farkında olur ve buna göre hareket eder ise parasını gereksiz yere harcamaktan kaçınabilir. 

Özellikle kredi yöntemleriyle bireyleri zora sokan bu durum, kişilerin kendilerine ait olmayan bir gelir ile harcama yapmalarına sebep olmaktadır. Kredi süreçlerinin ödeme zamanı gelince kişiler, maddi zorluğa düşmektedir. Böyle bir mağduriyetin yaşanmaması açısından kişinin kendi gelirinin farkında olması çok önemlidir.

Parayı Değerlendirme Yolları Nelerdir?

Parayı değerlendirme yolları şunlardır:

 • Dolar ve euro gibi değerli para birimlerine dönüştürmek
 • Altın almak
 • Yüksek faiz veren bankaları araştırarak mevduat hesabı açmak
 • Yatırım malları denilen ev, araba, arsa vb. satın almak
 • Yüksek faiz oranı veren bireysel emeklilik sistemine (BES) başvurmak
 • Kripto paralar ile parayı değerlendirmek

Günümüzde parayı değerlendirmek için en popüler yollardan biri dolar ve euro para birimlerinde yatırım yapmaktır. Ancak parayı değerlendirme yolları dönemin koşullarına göre değişir bu yüzden ekonomik gelişmeleri yakından takip etmek gerekir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?