Etkili Para Yönetimi Nedir? Para Nasıl Yönetilir?
2020

Etkili Para Yönetimi Nedir? Para Nasıl Yönetilir?


Günümüzde ihtiyaç duyduğumuz şeyleri karşılamak ve yaşam standardımızı devam ettirmek amacıyla kullandığımız paranın doğru yönetilmediği takdirde bizim için olumsuz sonuçlar doğurduğu bilinen bir gerçektir. Para kazanmanın hiç de kolay olmadığını hepimiz biliyoruz. Peki para yönetimi ne kadar kolay?

     etkili-para-yonetimi-nedir

Para kazanmanın kolay olmadığı bu zamanda doğru para kullanımını bilmek oldukça mühimdir. Aksi takdirde ay sonunda maddi zorluklarla karşılaşma ihtimali doğacaktır. Bu gibi olumsuz sonuçlarla karşılaşmamak adına etkili para yönetiminin ne olduğu hakkında herkesin bilgi sahibi olması gereklidir.

Ay sonu ödenecek faturalar, her ay düzenli olarak yapılan alışverişler, okul masrafları, vb. şekilde sayabileceğimiz bir ton gider planlı bir harcama yapılmadığı takdirde bizi zorlayacaktır. Oysaki etkili bir para yönetimi tüm bu giderleri kazandığımız paraya uygun bir biçimde ödememize yardım ederek yaşam kalitemizi artırmaya yardımcı olacaktır.

 

     Etkili Para Yönetimi Nasıl Olur?

Geçmişten günümüze para kazanmak ile ilgili bir çok çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Ancak her şey para kazanmakla bitmiyor ve parayı doğru harcamak bir zorunluluk haline geliyor. Para kazandıktan sonra doğru para yönetimi mutlaka bilinmesi gereken hususlardan biri olarak karşımıza çıkar.

Etkili para yönetimi ile ilgili bir takım temel hususları bilmek oldukça işimize yarayacaktır. Etkili para yönetimi anlamak için ilk önce para yönetiminin ne olduğu hakkında fikir sahibi olunarak başlanabilir. Para yönetimi kazandığımız paranın en doğru şekilde kullanımını sağlayarak hem para tasarrufu yapmamızı sağlar hem de yaşam standardımızı koruyarak yaşayacağımız bir takım sorunların önüne geçer.

 

     Gelirinizin Farkında Olun

Etkili para yönetimi için uygulanacak ilk adım elbette ki gelirinizin farkına varın ilkesi olacaktır. Kazandığınız paranın muhakkak farkında olmalısınız ki hesaplamalarınız daha doğru bir biçimde gerçekleştirebilesiniz. Her ay elinize ne kadar para geçtiğini, nerelerden geldiğini, ek gelirlerinizi vb. şeyleri not etmenizde fayda olabilir. Paranızın bilincinde olmak etkili para yönetimi için uygun bir zemin hazırlayacaktır.

     Kazanmak Kadar Biriktirmekte Önemlidir

Etkili para yönetimi için diğer bir önemli husus da para biriktirmektir. Günümüzde gelişen yeni teknolojik aletler nedeniyle alışverişe çıktığımız zaman işimize yarayan ya da yaramayan her şeyi satın almaya başlıyoruz. Evlerimiz alıp kullanmadığımız ve bir kenara atıp unuttuğumuz pek çok gereksiz eşya ile doludur. Tüm bu gereksiz harcamalar paramızı etkili bir şekilde kullanmamıza engel olmakta ve bize maddi açıdan zorluklar yaşatmaktadır. Bu sebeple birikim yapmak oldukça önemlidir.

Birikim yapmak için özgürce harcama yapmak konusunu biraz daha ihtiyaçlar dışına çıkmamak şeklinde düzenleyebiliriz. Gelir ve giderlerinizi planlamak bunun için etkili olacaktır. Gerekli olmayan giderleri çıkararak para birikimi yapabilir ve bu sayede düzenli para biriktirmeye başlayabilirsiniz. Bu birikim için eve alınacak bir kumbara ya da isteğe göre bankada açılacak bir hesap size yardımcı olacak ve bütçenize katkı sağlayacaktır.

     para-yonetimi

Özellikle kötü zamanları düşünerek yapılan birikim sizin için oldukça yararlı olacaktır. Çünkü belirlediğimiz hesaplar dışında karşımıza çıkabilecek bir sürü gider ihtimali de mevcuttur. Bunun için acil durum fonu kullanılabilir. Acil durum fonu dendiği zaman banka ya da herhangi bir hesap olarak düşünmenize gerek yok. Evde yapacağınız herhangi bir birikim, evde kenara atacağınız bir para ya da kumbaranızda sakladığınız paralar da acil durum fonu olarak kullanılabilir.

Yapacağınız birikim ile bir kuruşun bile ne kadar önemli olduğunu görecek ve harcamalarınızı da buna göre düzenleyeceksiniz.

     Giderlerinizi Önceden Hesaplayın

Maaşınızı aldığınız zaman her ay mutlaka ödemek zorunda olduğunuz elektrik, su, internet, doğal gaz gibi faturaları öderken herhangi bir sürprizle karşılaşmamak adına giderlerinizi daha önceden hesaplamalısınız. Bu giderleri daha önceden hesaplamak ileride karşılaşılan zorluklar açısında yararlı olacaktır.

Bunun dışında ulaşım, sağlık, eğitim , beslenme ve barınma gibi masraflar için de yapılacak olan harcamalar belirlenmelidir. Böylece yapılacak toplam gider hesaplanmalı ve diğer aylarla karşılaştırılarak doğru bir bütçe planı yapılabilir.

Bütçe planı yapmak etili para yönetiminin önemli hususlarından biridir. Bu sayede paranızı daha kontrollü bir biçimde harcarsınız ve gelir giderlerinizin bilincinde olursunuz. Bu sebeple her ay mutlaka bütçe planı yapılması mühimdir. Bunun için toplam gelir ve giderlerinizi bilmeniz gerekir ve giderlerin gelirden fazla olduğu durumlara hazırlıklı olursunuz ve gerekli tedbirleri de düşünüyor olabilirsiniz bu sayede.

     İleriye Yönelik Planlar Yapın

İleriye yönelik planlar yaparken kısa vadeli düşünmek yerine uzun vadeli düşünmek sizin için daha faydalı olacaktır. Bu sayede acil durum içinde plan yapabilirsiniz. Bu acil durumlar aniden karşılaştığınız giderler olup ödeme zamanı geldiğinde size zorluklar çıkarabilir. İleriye dönük yapılan uzun vadeli bir bütçe planı ile bu tür olumsuz durumlara karşı da tedbir alınmış olunur.

     Hedefler Belirleyin

Hedef belirleyerek yapacağınız planlarda sizi sonuca götürmek için oldukça etkili bir yol olarak bilinir. Hedef belirlemeyi yapacağınız her türlü işte alışkanlık haline getirmek sizin için oldukça yararlı olacaktır. Hedef belirlemek günlük hayatımızda da kullandığımız bir yol olup para yönetimi konusunda da etkili olarak kullanılır.

Özellikle iş insanı konumundaki kimseler için hedef belirlemek kaçınılmaz bir durumdur. Çünkü hedef belirlemek planlarınızın gerçekleşmesi için attığınız ilk adımdır. Planlarınıza inanmanızı ve sadık kalmanızı sağlar.

Dönem sonunda ulaşmak istediniz hedefleriniz ile hazırladığınız bütçe planı doğru orantılı bir şekilde ilerleyecektir. Bu sayede satın almak istediğiniz gereksiz her şeyi bir kenara bırakacaksınız. Örnek verecek olursak ay sonunda almak istediğiniz cep telefonu gibi bir hedef koyarsanız sadece gerekli ihtiyaçlar için harcama yapar ve gereksiz harcamalardan kaçınma ihtiyacı duyacaksınız.

Bu hedefler doğrultusunda yapmanız gereken şeyi yapmış ve hedefe ulaşmış olmanın mutluluğunu ve özgüvenini duyacaksınız. Tamamladığınız her hedefin ardından kendinize yeni hedefler belirleyecek ve böylece para harcama konusunda daha tutumlu bir birey haline dönüşeceksiniz.

     Parayı Doğru Bir Şekilde Harcamak

Parayı doğru bir şekilde harcamak için yapılacak ilk iş ihtiyaçlarınızın ne olduğunun farkında olmanızdır. Neye ihtiyacınız ve neye yok öncelikle bunları belirleyin ve parayı buna göre harcayıp ihtiyacınız olmayan gereksiz şeyleri almak konusunda zaman geçtikçe daha ilerleme kaydedeceksiniz.

Daha sonrasında ise ihtiyaçlarınızı sınıflandırın. Bu sınıflandırma ihtiyaçlarınızın uzun vadeli mi yoksa kısa vadeli olarak kullanılacağı ile alakalı olacaktır. Kısa vadeli olarak kullanacağınız şeyleri satın almak yerine daha minimum bir para ile kiralayabilirsiniz. Bu sayede hem alacağınız şeyin bakım masrafından kurtulmuş olursunuz hem de o şeye ihtiyacını kalmadığında gereksiz şeyleri biriktirmek gibi bir dert de kalmayacaktır. Ancak alacağınız şeye olan ihtiyacınız uzun vadeli ise kiralamak yerine satın almak daha doğru bir tercih olacaktır. Doğru bir şekilde harcanan para ile harcadığınız 1 kurusun bile hesabını yapabileceksiniz.

Bu sayede paranızı etkili şekilde kullanmaya başlamış olacaksınız ve kısa süre içerisinde de avantajlarını hissedeceksiniz.

 

     Etkili Para Yönetimi Bize Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

Etkili para yönetimi ile elde edeceğimiz birçok avantaj bulunur.

Bunlara örnek verecek olursak;

-Para yönetim konusunda bilgi sahibi olarak paramızı en doğru şekilde harcamak ve karşılaşılacak maddi zorlukları en az düzeye indirmek.

-Birikim yapmak.

-Gelir ve giderlerimizin bilincinde olmak.

-Hayat standardımızın yükselmesine katkıda bulunmak.

-Gereksiz harcamalardan kurtulmak.

Yukarıda verilen örnekler gibi daha birçok örnek verilerek bu avantajlar sıralanabilir. Etkili para yönetiminin temel amacı para kazanmayı bildiğimiz gibi bu parayı en iyi ve doğru şekilde yönetmeyi de bilmekten geçer.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}