Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-28T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Etkili Konuşma Teknikleri

Etkili Konuşma Teknikleri


Günümüz dünyasında girişimci olun yada bir şirket personeli, kariyer hedeflerinizde yükselebilmenin yollarından biride etkili konuşabilmekten geçiyor kuşkusuz. Konuşabilmek, bireylerin kendilerini etkin bir şekilde ifade edebilmelerini sağlıyor. Her türlü iş ve işleminizi konuşarak çözüyorsunuz. Ancak konuşmanın haricinde birde yukarda belirttiğimiz gibi etkili konuşmak var ki herkes etkili konuşma yeteneğine sahip değil.  Peki etkili konuşma yeteneğini nasıl kazanacaksınız? Şimdi bu sorunun cevabını detaylı olarak inceleyelim

Kendi Kendine Etkili Konuşma Çalışmaları

Etkili konuşabilmek, konuştuğunuz zaman karşınızdaki muhatabınızı istediğiniz yönde etkileyebilmek için kendi kendinize çalışmalar yapabilir, bazı teknikler öğrenerek bunlar üzerinden gidebilirsiniz. Etkili konuşma metodları açısından şu şekilde bir yol izleyebilirsiniz;

 • Konuşmanızı Hazırlayın ve Prova Yapın
 • Sakin Olun ve Düşünmeden Konuşmayın
 • Hızlı Konuşmayın Yavaş ve Vurgulu Olun
 • Konuşma Esnasında Zaman Zaman Göz Teması Kurun
 • Samimi ve çok rahat olun
 • Jest ve Mimiklerinizi Kullanın
 • Heyecanlanmayın ve Ses Tonunuz Orta Seviyede Olsun
 • Vermek İstediğiniz Mesaja Odaklanın
 • Akılcı Hareket ve Esprilerle Dikkat Çekin
 • Bol su içmeye dikkat edin
 • Konuşma öncesi uykunuzu alın ve dinlenin
 • Konuşmanız Uzun Olmasın

Yapacağınız hazırlıklı yada hazırlıksız konuşmalardan önce bu çerçeveye dikkat ederseniz konuşmalarınız sırasında o derece etkili olursunuz. Bir süre sonra artık heyecanlanmadığınızı daha akıcı ve samimi konuşmaya başladığınızıda farkedeceksiniz. Unutmayın heyecanlanmamak en önemli kriter.

 

Etkili Konuşmaya Engelleyen Sebepler

Ancak bütün bu çalışmalara rağmen birçok kişi istediği şekilde etkili konuşmayı her zamanki gibi yapamayacaktır. Zira Etkili Konuşma yapabilmek için göz ardı edilemez kriterlerden biri Türkçeyi doğru kullanabilmek. Eğer Türkçe ‘yi doğru kullanamıyor, kelimeleri olması gerektiği gibi doğru telafuz edemiyorsanız vurgu ve tonlamalarınıza ne kadar dikkat ederseniz edin konuşmanız etkili olmayacaktır.

Etkili Konuşma konusunda engel teşkil eden bir diğer konuda dudak ve dildeki tembellik. Bundan genel çoğunluğun haberi dahi yok. Oysa dil ve dudak tembelliği kelimelerin doğru halleriyle çıkmasına her zaman engel olmakta.  Bunun önüne geçmek için konuşma egzersizleri yapılabilir ancak nereden nasıl başlamanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor.

Etkili Konuşmaya Engelleyen Sebepler arasında sayabileceğimiz bir diğer sorunda konuşma sırasında hiç ara vermemek, duraklama yapmamak. Buda çok ciddi bir sorun. Duraklama yapılmadan konuşma devam ettiği takdirde hiçbir şey anlaşılmayacak, verilmek istenen mesaj karşı tarafa hiçbir zaman yeterli ve etkili bir şekilde ulaşmayacaktır.

Etkili Konuşma Örnekleri

Etkili konuşmacılara en güzel örneklerden biri Gazi Mustafa Kemal Atatürk. O ‘nun ne kadar başarılı ve yetenekli bir hitabet ustası olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek. Gerek konuşma sırasında kullandığı temiz ve anlaşılır kaliteli üslubu, gerek Türkçe ‘yi çok iyi kullanması ve gerekse vücut dili ile birlikte diğer bütün konuşma şartlarınıda yerine getirmesi oldukça başarılı bir yapıdır.

Atatürk ‘ün konuşmalarından bir örnek vermek gerekirse, 29 Ekim 1923 Tarihindeki İlk Cumhurbaşkanlığı Konuşma Metni şöyle;

Saygıdeğer arkadaşlar, dünya çapında önemli ve olağanüstü olaylar karşısında, saygıdeğer  milletimizin gerçek uyanıklığına ve şuurluluğuna değerli bir belge olan Teşkilat-ı Esasiye Kanunu’nun bazı maddelerini açıklığa kavuşturmak için kurulmuş olan özel komisyon tarafından yüksek heyetinize teklif edilen kanun tasarısının kabulü dolayısıyla, Türkiye Devleti’nin zaten bütün dünyaca bilinen, bilinmesi gereken mahiyeti, milletlerarası adıyla adlandırıldı. Bunun tabii bir gereği olmak üzere bugüne kadar doğrudan doğruya Meclis Başkanlığı’nda bulundurduğunuz arkadaşınıza, yaptırdığınız bu görevi, Cumhurbaşkanı unvanıyla yine aynı arkadaşınız, bu aciz arkadaşınıza tevcih ediyorsunuz. Bu münasebetle, şimdiye kadar hakkımda gösterdiğiniz sevgi, samimiyet ve güveni bir defa daha göstermekle, yüksek değerbilirliğinizi ispat etmiş oluyorsunuz. Bundan dolayı yüce heyetinize gönlümün bütün samimiyeti ile teşekkürlerimi arz ederim.”

“Efendiler, asırlardan beri Doğuda haksızlığa ve zulme uğramış olan milletimiz, Türk milleti, gerçekte soydan sahip bulunduğu yüksek kabiliyetlerden yoksun zannediliyordu.”

“Son yıllarda milletimizin fiili olarak gösterdiği kabiliyet, istidat ve kavrayış kendi hakkında kötü düşünenlerin ne kadar gafil ve ne kadar gerçeği görmekten uzak, görünüşe aldanan insanlar olduğunu pek güzel ispat etti. Milletimiz kendisinde var olan vasıfları ve değeri, hükümetin yeni adıyla, medeniyet dünyasına çok daha kolaylıkla gösterebilecektir. Türkiye Cumhuriyeti, dünya devletleri arasında tuttuğu yere layık olduğunu eserleriyle ispat edecektir.”

“Arkadaşlar, bu yüksek rejimi yaratan Türk milletinin son dört yıl içinde kazandığı zafer, bundan sonra da birkaç misli olmak üzere kendini gösterecektir. Bendeniz, kazandığım bu güven ve itimada layık olmak için, pek önemli gördüğüm bir noktadaki ihtiyacı arz etmek mecburiyetindeyim. O ihtiyaç, yüce heyetinizin şahsıma karşı gösterdiği sevgi, güven ve desteğin devamıdır. Ancak bu sayede ve Tanrı’nın yardımıyla, bana verdiğiniz ve vereceğiniz görevleri en iyi şekilde yapabileceğimi ümit ediyorum.”

“Daima sayın arkadaşlarımın ellerine çok samimi ve sıkı bir şekilde yapışarak, kendimi onların şahıslarından bir an bile uzak görmeyerek çalışacağım. Daima milletin sevgi ve güvenine dayanarak hep birlikte ileri gideceğiz. Türkiye Cumhuriyeti mesut, muvaffak ve muzaffer olacaktır.”

 

Kaynak: Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri III 1964, Sayfa:66

Etkili Konuşmak İçin Eğitim Almak

İşte uygulanacak en akılcı metod bu. Zira kendi kendinize yapacağınız çalışmaları hangi aşamada hangi sırayla yapacağınızı bilemeyeceksiniz. Belki internette araştırma yapacaksınız ancak her eğitimin belli bir sıra ve aşamaları var. Peki bu durumda ne yapmak gerekiyor?. Öncelikle çok iyi bir kitap okuyucusu olmalısınız. Kitap okumak sizi tahmininizden daha fazla geliştirecek. Ancak sıradan bir okuma değil. Hızlı okuma teknikleri ile.

Hızlı Okuma Teknikleri için Hızlı Okuma Eğitimi alabilirsiniz. Böylece güzel konuşmanızın önündeki engellerden biri kalkmış olacak. Peki başka. Tabiki Diksiyon Dersi. Zira diksiyon dersi zaten başlı başına güzel ve etkili konuşabilmenin ta kendisidir diyebiliriz. Diksiyon Dersi aldığınız takdirde güzel konuşmanızı engel olan sorunların %98 oranındaki çoğunluğunu üstünüzden atmış olacaksınız. Bundan sonra geriye topluluk yada patronunuz veya örneğin vali – kaymakam vs yada arkadaşlarınız karşısında kendinizi heyecan hissetmeden oldukça rahat olmanız kalacak. Rahat olun zira karşısında konuşacağınız herkes tıpkı sizin gibi insan.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?