Etkili İletişim Teknikleri
2020

Etkili İletişim Teknikleri


Kendinizi tam olarak istediğiniz gibi ifade edemiyormusunuz?. Tabiki bu herkes açısından ciddi bir sorun. Anlatmak istediklerinizi karşı tarafa tam olarak aktaramamak, bir sunum yapıyorsanız istediğiniz etkiyi bırakamamak sizi elbette rahatsız edecektr. İnsanlarla her açıdan daha iyi ve yüksek etki bırakan iletişim kurmak mı istiyorsunuz?  O halde bu makale tam size göre. Anlatacağımız Etkili İletişim Teknikleri işinizi ve kişisel ilişkilerinizi geliştirmenize yardımcı olacak bilgiler içeriyor olacak.

Etkili iletişim nedir?

Öncelikle Etkili İletişim ne anlama geliyor bu kavram bizim için ne ifade ediyor bakalım. Etkili iletişim, bilgi alışverişinden daha fazlasıdır. Bilginin arkasındaki duygu ve niyetleri anlamakla ilgilidir. Vermek istediğiniz mesajı net bir şekilde karşı tarafa iletebilmenin yanı sıra, anlatılanların tam anlamını kazanacak ve karşınızdaki kişinin kendisine değer verildiğini, anlaşıldığını hissetmesini sağlayacak şekilde iletişim kurmak esas olandır. Bunu tam olarak sağladığınızda daha güçlü iletişim kurabiliyor olacaksınız.

Genelde yaşanan durumlarda biri. Çoğu zaman başkalarıyla iletişim kurmaya çalıştığımızda bir şeyler yanlış gidebiliyor. Örneğin bir şey söylersiniz, karşı taraf başka bir şey algılar yanlış anlamalar, hayal kırıklığı ve çatışmalar başlar. Bir anda gelişen ve sizi çok şaşırtan bu durum, evinizde, okulunuzda ve iş ilişkilerinizde sorunlara neden olabilir.

Daha net ve etkili bir şekilde iletişim kurmak bazı iletişim tekniklerini öğrenmeyi gerektirir. Eşinizle, çocuklarınızla, patronunuzla veya iş arkadaşlarınızla yada yeni tanıdığınız biriyle iletişiminizi geliştirmeye çalışıyor olabilirsiniz. bu teknikleri öğrenmek insanlarla olan bağlantılarınızı derinleştirebilir, daha fazla güven ve saygı oluşturabilir ve ekip çalışmasını, problem çözmeyi, genel sosyal ve duygusal sağlığınızı iyileştirebilir.

Neden Etkili İletişim Kuramıyoruz

Bunun birçok sebebi var. Etkili iletişimin önündeki ortak engelleri şöyle sıralayabiliriz;

Stres ve Öfke Hali

Stresli olduğunuzda veya duygusal olarak bunalıp öfkeli bir yapıya büründüğünüzde diğer insanları yanlış anlama, görünümüzle kafa karıştırıcı veya rahatsız edici sözlü olmayan sinyaller gönderme ve sağlıksız davranış kalıplarına sapma olasılığınız çok yüksektir. Çatışmalardan ve yanlış anlaşılmalardan kaçınmak için, sohbete devam etmeden önce mutlaka nasıl hızlıca sakinleşeceğinizi öğrenmelisiniz.

Dikkat Problemi

Çoklu görev yaparken etkili bir şekilde iletişim kuramazsınız. Örneğin telefonunuzu kontrol ediyorsanız bu arada karşı tarafa ne söyleyeceğinizi planlıyorsanız yada hayal kuruyorsanız, aranızdaki ikili sohbette sözlü olmayan, mimik ve bakış içeren ipuçlarını kaçıracağınız neredeyse kesindir. Etkili iletişim kurmak için dikkatinizin dağılmasını önlemeniz ve mutlaka karşı tarafa odaklanmanız, aynı zamanda iyi bir dinleyici olmanız  gerekiyor.

Tutarsız Vücut Dili

Çok önemli bir nokta.  Diliniz birşeyler söylüyor, ancak vücut diliniz başka bir şey söylüyorsa, dinleyiciniz muhtemelen sizin dürüst olmadığınızı hissedecektir. Örneğin başınızla hayır işareti yaparken “evet” diyemezsiniz. Söylenenlere katılmıyorsanız veya beğenmiyorsanız, karşınızdaki kişiye bunu bildirmek için kollarınızı çaprazlamak, göz temasından kaçınmak veya ayaklarınıza hafifçe vurmak gibi negatif vücut dili kullanabilirsiniz. Zira her konuda aynı fikirde olmanız, hatta söylenenlerden hoşlanmanız gerekmez.  Ancak kötü bir etki bırakmamak ve konuşmayı kavgaya çevirmemek için olumsuz sinyaller göndermekten kaçınmak çok önemlidir.

 

Etkili İletişim Teknikleri Uygulayın

İyi Bir Dinleyici Olun :  İnsanlar iletişim kurarken genellikle kendi konuşma cümlelerine odaklanır.  Ancak burada etkili iletişim kurma aşaması için çok önemli bir çokta var.  Zira etkili iletişim konuşmaktan çok dinlemekle ilgilidir. İyi dinlemek, sadece iletilen kelimeleri veya bilgileri anlamak değil, aynı zamanda konuşmacının iletmeye çalıştığı duyguları da anlamak anlamına gelir.

Samimi ve gerçek anlamda dinleme ile basitçe duymak arasında çok büyük bir fark vardır. Gerçekten dinlediğinizde - söylenenlerle meşgul olduğunuzda - o kişinin nasıl hissettiğini ve iletişim kurmaya çalıştığı duyguları size söyleyen birinin sesindeki ince tonlamaları duyacaksınız. Samimi bir dinleyici olduğunuzda, yalnızca karşınızdakini daha iyi anlamakla kalmaz, aynı zamanda o kişiyi iyi anladığınızı, değer verdiğinizi hissettirirsiniz, bu da aranızda daha güçlü, daha derin bir bağ kurmanıza yardımcı olacaktır.

İyi bir dinleyici olmak için ipuçları

» Herşeyi bırakıp tamamen size bişeyler anlatmaya çalışan kişiye odaklanın

» Kesinlikle konuşması bitmeden araya girmeyin.

» Söylenenlere ilginizi gösterin. Ara sıra başınızı sallayın ve gülümseyin

» Samimi dinleyin ve asla yargılamayın.

» Soru sorduğunda dikkatli bir şekilde cevap verin ve dinleyin

 

Beden Dilinize Dikkat Edin : Bakma, dinleme, hareket etme ve başka birine tepki verme şekliniz, onlara konuşma sırasında nasıl hissettiğinizi anlatır, Hatta bazen cümlelerden daha çok etki gösterir. Sözlü olmayan iletişim veya beden dili,  yüz ifadelerini, vücut hareketlerini ve jestleri, göz temasını, duruşunuzu, sesinizin tonunu ve hatta kas gerginliğinizi içerir.  Sözlü olmayan iletişimi anlama ve kullanma becerisini geliştirmek, başkalarıyla bağlantı kurmanıza, gerçekte ne demek istediğinizi ifade etmenize, zorlu durumları aşmanıza ve evde ve işte daha iyi ilişkiler kurmanıza yardımcı olabilir.

Stresten Uzak Durun :  Eşinizle, çocuklarınızla, patronunuzla, arkadaşlarınızla veya iş arkadaşlarınızla bir anlaşmazlık sırasında kaç defa kendinizi stresli hissettiniz ve daha sonra pişman olduğunuz bir şeyi söylediniz yada yaptınız?  Hatırlaması bile sizi ciddi anlamda üzüyor.  O halde stres probleminden bir an önce kurtulmak gerekiyor. Stresi hızlı bir şekilde giderebilir ve sakin bir duruma dönebilirseniz, bu sadece size değil, aynı zamanda birçok durumda karşınızdaki kişiyi de sakinleştirmeye yardımcı olacaktır.  

Sakin kalmayı ve rahat davranabilmeyi öğrenmeli bunun için kendinizi zorlamalısınız.  Örneğin bir iş görüşmesi, proje sunumu, bir toplantı veya benzeri başka bir durumda, duygularınızı, halinizi yönetmek, kendinizi sakinleştirmek ve heyecandan uzak durmak için zorlayabilirsiniz.

Konuşmalar sırasında acele etmeyin, sakin ve soğukkanlı bir şekilde kalmaya özen gösterin. Zaman zaman düşüncelerinizi toplamak için duraklayın. Sessizlik kötü bir şey değildir. Merak etmeyin bundan dolayı kimse yanlış düşünmez.  Duraklamak, beklemek, sessiz kalmak cevabınızı aceleye getirmekten çok daha iyi sonuçlara sebep olacaktır.  Stresi yok etmek için genelde espri yapmak, mizah tarzı konuşmalar üretmek iyi fikirdir. Uygun şekilde kullanıldığında  mizah, iletişim kurarken stresi azaltmak için harika bir yoldur. Siz veya çevrenizdekiler olayları çok ciddiye almaya başladığınızda, bir şaka veya eğlenceli bir hikaye paylaşarak stresten uzaklaşabilirsiniz.

Kendinizi Kanıtlayın :  Doğrudan, iddialı ifade, net bir iletişim sağlar ve benlik saygınızı ve karar verme becerilerinizi artırmanıza yardımcı olabilir. İddialı olmak, düşüncelerinizi, duygularınızı ve ihtiyaçlarınızı açık ve dürüst bir şekilde ifade etmek anlamına gelirken, kendiniz için ayağa kalkarken ve başkalarına saygı duyarak. Düşmanca, saldırgan veya talepkar olmak anlamına gelmez. Etkili iletişim her zaman diğer kişiyi anlamakla ilgilidir, bir tartışmayı kazanmak veya başkalarına fikirlerinizi zorlamakla asla ilgili değildir.

{{dil.yorumlar}}

{{yrm.yazar}}

{{yrm.baslik}}

{{yrm.yorum}}

BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
{{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}