Üniversite Sertifikalı Eğitimlere Hemen Katıl. Potansiyelini Keşfet!
Etkili İletişim Nedir? Nasıl Sağlanır?

Etkili İletişim Nedir? Nasıl Sağlanır?


Toplum olarak gerek aile hayatında gerekse iş hayatında sürekli iletişim halindeyiz. İletişim aslında aktif olarak bütün canlılarda ve istisnasız tüm evrende vardır. Ancak insanlar arası iletişim farklı boyutları ile konumuzun özünü oluşturuyor.  Aile hayatınızda, arkadaşlarınızdan oluşan sosyal hayatınızda yada iş hayatınızdaki herşey iletişimle yakından ilgilidir. Sorunlar, sevinçler, hediyeleşmeler, teşekkürler kısaca tüm yaşamsal olaylar iletişim çerçevesinde cereyan eder. İdeal olansa her alanda doğru ve etkili iletişim modelini yakalamak. Bu durumda sorun olarak adlandırılan tüm olguların %100 lerden %5 lere kadar düştüğü gözlemlenebilecektir. Peki bu neticeyi sağlayacak olan Etkili İletişim Nedir Nasıl Sağlanır ve Nasıl Korunur. Bu makalede bunu öğreniyor olacağız.

 

Etkili İletişim Nedir?

Etkili iletişim, eşiniz, çocuklarınız, arkadaşınız, yada müdürünüz kısaca karşı taraf olarak adlandıracağımız kesimi gerek kurduğunuz cümlelerle gerekse iyi seviyede kullandığınız beden dilinizle hedeflediğiniz doğrultuda harekete geçmesini ve düşünmesini sağlayan bir tür iletişim modelidir. Eğer etkili iletişimi iyi yapabilirseniz karşı taraf olarak ifade ettiğimiz bütün bu insanlarla çok iyi anlaşabilir bir ortam oluşturabilirsiniz. Dolayısı ile insanlarla problem yaşamadan yaşamanız mümkün olacaktır.

Etkili İletişimin Faydaları

Etkili iletişim, esas olarak karşınızdakini nasıl daha dikkatli bir şekilde dinlemeniz gerektiğini profesyonel olarak bilme ve uygulama sanatıdır. Karşınızdakinin size söylediklerine bağlı olarak empati kurma, açık fikirlilik ve iyi cevaplar verme becerisidir. Örneğin,  iş hayatınızda bir ekip yöneticiyseniz candan, arkadaşça bir tavır, güven ve kaliteli davranışlar, olumlu beden dili gibi etkenlerde iyi bir yönetici olarak ekip üyeleri iyi ilişkiler geliştirmenize yardımcı olacaktır. Peki böyle yaptığınızda, yani şirkette personelinizle etkili bir iletişim gerçekleştirdiğinizde sonuç ne olacak?. Tabiki çok daha farklı ve iyi olacaktır. Bu örnekten yola çıkarak Etkili İletişimin Faydalarını madde madde belirtebiliriz.  

Güven Oluşturur

Etkili iletişim karşılıklı güveni artırır. Dikkatle dinleme ve farklı bakış açılarını benimseme başarınız, diğerlerinin gruptaki herkes için en uygun kararları verdiğinize güvenmesine yardımcı olacaktır. Siz bir rol model olarak hizmet ederken, bu güven ekibinize de yayılacak ve ekip arkadaşlarına görev ve sorumluluklarını yerine getirme konusunda güvenebileceklerini hissedecekler.

Sorunların Çözülmesini Sağlar

Etkili iletişim kurma yeteneği, çatışmaların çözülmesinde ve potansiyel olanların ortaya çıkmasının önlenmesinde büyük rol oynar. Buradaki ana fikir asla ani tepkiler göstermemek, sakin kalmak, tüm tarafların sessizliği seçmesi. Böylece herkes için ideal olan bir çözüm yolu bulmak çok daha kolay olacaktır.

Daha İyi İlişkiler Kurulmasını Sağlar

Sürekli dikkatli bir şekilde uygulanacak etkili iletişim aynı zamanda hem çalışanlarla hem de kişisel yaşamda arkadaş çevresi, aile bireyleri yada komşularla ilişkileri çok iyi seviyede geliştirir. Dikkatlice ve sakin bir şekilde dinlemek, kaliteli geri cevaplar vermek, insanların fikirlerine değer verildiğini ve anlaşıldıklarını hissetmesine yardımcı olur. Bu da hiç kuşkusuz arada sevginin oluşmasına bunun sürekli artmasına vesile olacaktır.

Daha Etkili Çalışmayı Sağlar

Çalışan personel kendilerini daha güvende, keyifli ve huzurlu hissettiklerinde işyerinde daha etkili çalışır, görevini severek yapar. Dahası çalıştıkları şirkete değer verirler. Personel bağlılığının psikolojisini araştıran yakın tarihli bir araştırmaya göre, yetişkin personelin sadece % 15 'i işverenleri ile kaliteli etkileşim içinde. Bu araştırma şunu gösteriyor. Demekki geri kalan % 85 lik devasa kısım işverenle problem yaşıyor aralarında iletişim sağlanamıyor. Kuşkusuz etkili iletişime öncelik vererek bu tür sorunları köklü bir şekilde çözmek mümkün.

Verimliliği Artırır

Şirket personeli kendi görevlerini, başkalarının görev ve beklentilerinizi net olarak anladıklarında, işlerine daha çok odaklanırlar. Böylece işyerindeki sorunlar giderek daha çok azalmaya başlar.  Etkili iletişim ile tüm çatışmalar hızla çözülür, yardımlaşma ve dostça yaklaşımlarla personel iş yükleri daha aza iner. Dahası çalışanlardaki dikkat dağınıklığıda en az seviyeye geriler. Bütün bunlar şirketinizde daha etkili çalışmayı sağlayıp verimliliği artıracaktır.

 

Etkili İletişim Kurmayı Engelleyen Sebepler

İnsanlarla etkili iletişim kurmanızı engelleyen bazı sebepler vardır. Bunları maddeler halinde inceleleyim;

Stres Ve Kontrol Dışı Duygu

Stresli olduğunuzda veya duygusal olarak bunaldığınızda, diğer insanları yanlış anlama, kafa karıştırıcı veya rahatsız edici hareketler yapma ve sağlıksız davranışlar sergileme olasılığınız daha yüksektir. Çatışmalardan ve yanlış anlaşılmalardan kaçınmak için, konuşmaya devam etmeden önce hızlıca sakinleşebilmeyi öğrenmelisiniz.

Odaklanma Problemi

Birden fazla iş yaparken etkili bir şekilde iletişim kuramazsınız. Örneğin telefonunuzdan mesajlarınızı kontrol ediyor bu arada ne söyleyeceğinizi planlıyorsanız etkili bir iletişim kuramazsınız. Zira konuşma esnasındaki sözlü olmayan detayları mutlaka kaçıracağınız için dikkatinizin dağılmasını önlemeniz ve bütün ilginizi karşı tarafa vermeniz gerekir.

Tutarsız Vücut Dili

Vücut dili asla ağızdan çıkan cümlelerle çelişmemeli, hatta söylediklerinizi tamamen  desteklemelidir. Ağzınız başka vücut diliniz başka bir şey söylüyorsa, dinleyiciniz muhtemelen dürüst olmadığınızı hissedecektir. Bu duruma sebebiyet vermemek için mutlaka konuşmalarınızla vücut diliniz arasındaki dengeyi sağlamalısınız.

Negatif Vücut Dili

Karşı tarafın söylediklerine katılmıyor olabilirsiniz. Ancak bu konuşmalar esnasında kollarınızı çaprazlama bağlamak, göz temasından kaçınmak yada ayaklarınıza hafifçe vurmak gibi negatif vücut dili kullanma alışkanlığınızı mutlaka bırakmalısınız. Karşı tarafla aynı fikirde olmanız, dahası söylediklerinden hoşlanmanız ve onaylamanız tabiki gerekmez. Buna zorunluda değilsiniz. Ancak etkili bir şekilde iletişim kurmak ve karşı tarafı gereksiz bir savunmaya geçirmemek için olumsuz sinyaller göndermekten kaçınmak her zaman önemlidir.

 

Etkili İletişim Nasıl Sağlanır

Etkili İletişim Nasıl Sağlanır noktasında bazı alışkanlıklarınızdan kurtulup başarı sağlayabilmek için bu konuda bazı teknikler öğrenebilirsiniz. Ancak esas olan birkaç şey öğrenmek değil tam anlamıyla bu konuda kendisini yetiştirmek olmalıdır. Dolayısı ile etkili iletişim konusunda çok iyi seviyeye gelmek ve hayatınızda var olan tüm insanlarla sorunsuz ve daha sağlıklı bir iletişim sağlayabilmek için profesyonel bir eğitim almanız gerekiyor.

 

Etkili İletişim Eğitimi

Etkili İletişim konusunda başarılı olmak için Uzaktan Eğitim Kurumu İstanbul Boğaziçi Enstitüsü tarafından sunulan Etkili İletişim Teknikleri Eğitimi ‘ni Uzaktan Eğitim Metodu ile alabilir, bu eğitimle aynı zamanda Sertifika sahibide olabilirsiniz. Bu eğitim sonrası gerek aile ve arkadaş çevrenizde gerekse iş hayatınızda çok daha iyi,anlaşılır, samimi ve etkili bir iletişim kurabiliyor olacak, iletişim eksikliği sebebiyle ortaya çıkan problemlerden kurtuluyor olacaksınız.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}