Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-23T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Etkili İletişim Nasıl Olur? Etkili İletişimin Önemi Nedir?

Etkili İletişim Nasıl Olur? Etkili İletişimin Önemi Nedir?


Günlük yaşantımızda insanlarla kurduğumuz etkileşime iletişim denir. Bu etkileşimi faydalı kılma faaliyetleri de etkili iletişim kavramıyla açıklanır. İnsanlarla etkili iletişim içinde olmak için birtakım tekniklere ihtiyaç duyarız. Bu da bizi etkili iletişim nasıl olur? ve etkili iletişimin önemi nedir? sorularına götürür. Karşı tarafa aktarmak istediğimiz mesaj, duygu, düşünce gibi hususlar bu durumu belirleyen etmenlerden sadece birkaç tanesidir. Şimdi bunu biraz açalım.

 

Etkili İletişim Teknikleri Nelerdir?

Etkili iletişim teknıkleri öğrenilmesi zahmetli olmadığı kadar büyük faydalar sağlamaktadır. Şimdi etkili iletişim teknikleri nelerdir daha yakından inceleyelim;

Karşımızdaki Kişiyi Etkin ve Dikkatli Dinlemek: Etkili bir iletişim halinde olmak için dikkat etmeniz gereken ilk unsur iyi bir dinleyici olmanız. Bu sayede karşınızdaki kişi size kendini daha rahat ifade edip düşüncelerini kolaylıkla aktarabilecektir. Karşınızdaki kişiyi etkin ve dikkatli dinlemek size bu bağlamda yarar sağlayacaktır.

Eleştirilere Karşı Açık Olmak: Etkili bir iletişimde olması gereken bir diğer unsur ise gelen eleştirilere karşı açık olmaktır. Eleştiri, kişinin karşı tarafa yansıttığı olumlu ya da olumsuz düşüncelerin fark edilmesini sağlar. Bu sayede kendinizde değiştirmek istediğiniz veya merak ettiğiniz çoğu şeyde farkındalık kazanmış olursunuz. Bu durumun sizin kişisel gelişiminize katkı sağlamasının dışında farklı bakış açıları edinilmesine de yardımcı olur.

Empati Kurabilmek: Kendinizi karşınızdaki kişinin yerine koyarak söylemlerinizi belirlemeniz bir diğer önemli iletişim tekniğidir. Böylelikle karşınızdaki kişi sizin, onun duygularını anladığınızı fark edip iletişimi güçlendirecektir. Bu durum yaşam boyu sizi etkileyecek ve insanlara daha etkili iletişim içinde olmanızı sağlayacaktır. Başka bir deyişle duygu arkadaşlığı yaptığınız kişi ile iletişiminiz oldukça kuvvetli olacaktır.

Hoşgörülü ve Ön Yargısız Olmak: Karşınızdaki kişiyle iletişim halindeyken birtakım duygular içerisine gireriz. Ön yargı kavramını hem olumlu hem de olumsuz bir biçimde ele alırsak karşımızdaki kişiye olan ön yargı bu aşamada oldukça önem taşıyor. Karşınızdaki kişiyi tanımadan herhangi bir olumlu ya da olumsuz düşünceye kapılırsanız bu durum iletişimde güzel sonuçlar doğurmaz. Hoşgörü, iletişimi güçlü tutan ve besleyen bir kavramdır. Bu kavramı yerinde kullanırsanız karşınızdaki kişiyle olan iletişim bağını güçlendirmiş olacaksınız.

Beden Dili, Göz Kontağı, Hitap, Ses Düzeyi Kurabilmek: İletişimi güçlendiren bir diğer unsur ise konuşma halindeyken el kol koordinasyonunu sağlayabilmektir.+ Bu durum, sizin kendinizi daha iyi ifade etmenize ve iletişimde herhangi bir kopukluk olmaması açısından fayda sağlayacaktır. Karşınızda bulunan kişiyle olan iletişiminizde belli bir ses düzeyinde konuşmanız, ona karşı hitap şekliniz, onunla diyalog halindeyken kurduğunuz göz kontağı, iletişimde etkili olan başlıca önemli unsurlardır.

Kendini Açmak ve Kendini Doğru İfade Etmek: Karşı tarafta iletişim halindeyken kendinizi doğru bir şekilde ifade etmeniz oldukça büyük bir önem taşır. Kendinizi ifade etme biçiminiz bu bağlamda iletişimi güçlü kılacak bir etmendir. Gerekli unsurları yerine getirdiğiniz takdirde karşınızdaki kişiyle iletişim kopukluğu yaşamayacaksınız. Doğru kelimeleri doğru yerlerde kullanmanız, konuşma esnasında karşı tarafa olan tutumunuz, iletişimde önemli bir diğer unsur olan diksiyonu düzgün bir şekilde kurmanız bu aşamada oldukça büyük önem arz eder. 

Kendini Tanımak: Kendini tanımak psikolojide de kullanılan bir başlıktır. Kendini tanıma, benlik kavramının ana bileşenidir. Yapmak istediğiniz ya da istemediğiniz şeylerin farkında olmak, sevdiğiniz veya sevmediğiniz bazı şeylerin size hissettirdiği duygular karşısında olan tutumunuzu bilmek gibi etmenler bu aşamada önemli rol oynar. Kişisel gelişiminizde kazanacağınız en büyük farkındalık, kendinizi tanımanız olacaktır.

 

Etkili İletişimde Yapılan Hatalar Nelerdir?

Etkili iletişimdeyapılan hatalar şunlardır;

 • Konuyu saptırmak
 • İsim takmak
 • Sınamak
 • Öğüt vermek
 • Eleştirmek
 • Yargılamak
 • Nutuk çekmek
 • Suçlamak
 • Alay etmek
 • Emir vermek
 • Tehdit etmek
 • Uyarmak

 

Etkili İletişimde Bilinmesi Gerekenler

Kullandığımız kelimeler vasıtasıyla etkili iletişim içinde olmak istiyorsanız kararlı olmalısınız. Tam olarak ne yapmak istediğinizi bilmeniz ve buna uygun olan bir tutum sergilemeniz gereklidir. Kullandığınız kelimeler isteğinizle uyum içinde olmalıdır. Dikkatinizi karşınızdaki kişiye yöneltmelisiniz. Biri ile konuşurken çevreyi gözden geçiriyorsanız etkili olamazsınız. Ne istediğinizi, duygularınızı dolambaçlı yollara sapmadan net ve açık bir şekilde söylemelisiniz.

Duygu, düşünce ve davranışlarınızda kararlı ve tutarlı olmalısınız. Bugün dediğinizi yarın inkar etmemelisiniz. Sonuçları yorumlayabilmeli ve bunlarla ilgili konuşabilmelisiniz. Bu sayede karşınızdaki kişiyle etkili iletişim içinde olacaksınız.

Kendimizle, bir başkasıyla ya da başkalarıyla sürekli iletişim halinde olmanın dışında dinleyici, okuyucu ya da izleyici olarak da iletişim ağının kapsamındayız. Bugün, artık milyonlarla iletişimi paylaşma, başka bir deyişle kitle iletişimi söz konusudur. 

İnsanlık tarihiyle başlayan iletişim konuşma, yazma, basım ve elektronik kitle iletişimi araçlarıyla en son limite kadar ulaşmış, uydular aracılığında yeni hizmetler sunmaya başlamıştır. Elektronik iletişim ağları içinde ses çözümlemelerinin yapıldığı bir dönemde yaşamaktayız. Bilgi bankalarıyla, evlerimize giren bilgisayarlarla iletişim kuruyoruz. İletişim kavramı birçok başlık adı altında incelenmiş ve çeşitli fikirler öne sürülmüştür. İletişim, hayatımızı etkileyen önemli bir unsurken, etkili iletişim etkileşimi nasıl yöneteceğimizi bilmemiz adına çok daha önemli bir konudur.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?