Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-28T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Etkili Bir Hikaye Anlatıcısı Olmak İçin 6 İpucu

Etkili Bir Hikaye Anlatıcısı Olmak İçin 6 İpucu


Etkili Hikaye Anlatıcısı Olmak  size çok yönlü fayda sağlar. Çünkü hikaye anlatımını hayatın her alanında kullanabilirsiniz. Bu sayede daha çok verim elde ettiğinizi gözlemleyeceksiniz. Örneğin, bir öğretmen hikaye anlatımını dahil ederek daha iyi ders anlatımı yapabilir. Ya da pazarlamacılar yeni müşteri anlaşmaları yapmada daha yüksek başarı sağlayabilir. Anne babalar içinde son derece faydalıdır. Hikaye anlatımı çocuğun dünyasına giriş için ideal bir metod. Daha sıcak bir aile ortamı yaşayabilirsiniz. 

Etkili Hikaye Anlatıcısı Olmak İçin gereken tüm adımları ve ipuçlarını sırası geldikçe okuyor olacaksınız. Ancak henüz başlangıçta konunun net anlaşılması gerekiyor. Bu amaçla bütün çerçeveyi tamamlamalıyız. Dolayısı ile önce hikaye kavramını incelemek yerinde bir davranış olacak.

 

Hikaye Nedir?

Hikaye, geçmiş dönemlerden günümüze anonim olarak üretilen yazılı ya da sözlü metinlerdir. Her anlatanla birlikte yeni şeyler eklenir. Sürekli değişen yapısıyla ağızdan ağıza sonraki kuşaklara aktarılarak devam eder. Genel olarak sözde hayali kahramanlar eşliğinde başlar olaylar. Önce onların tanıtımı yapılır. Daha sonra olağanüstü hayali senaryolarla akıcı bir şekilde devam eder.

Çocukluk döneminin son derece renkli atmosferinde bambaşka bir yeri vardır hikayelerin. Nineler ya da dedeler bu işin önderleridir. Zaman zaman anne babalarda hikaye anlatıcısı olur çocuklarına. Örneğin, elektrikler kesilince herkes mecburen toplanır bir araya. O sırada ailenin en büyüğü olan baba başlar anlatmaya. Bu gelenek dünyanın en eski dönemlerinden bu zamana hâla aynı şekilde devam ediyor. 

İnsan yaratıldığı zamandan şu ana kadar sürekli üretim halinde. Bu üretime hayali senaryolarda dahil. Yani hikayeler. Bir çok hikaye anlatıcısı son derece gerçek dışı ifadeler kullandı anlatırken. Zaman içinde değişti. Anlatımlar daha farklı figür ve unsurlarla donatıldı. Bazen evde gece lambası ışığında anlatıldı. Bazen dışarıda bir piknik zamanında.

Bazen evin ninesi ya da dedesi başına topladığı çocuklara anlattı. Amaç onları hem eğitmek hem de yaramazlık yapmalarını engellemekti. Günümüzde ise durum değişti. Hikaye anlatıcısı eğitimli kişilerden oluşmaya başladı. Hikaye Anlatıcılığı Eğitimi çıktı ortaya. Yeni nesil bir meslek bu. Özel olarak tasarlanmış bir salonda geniş izleyici kitleleri toplandı. Farklı etkinlikler eşliğinde yapılmaya başladı anlatımlar. Şimdilerde eğitimden iş dünyasına kadar her alanda Hikaye anlatıcılığı kullanılıyor.  

 

Hikaye Anlatıcılığı Nedir?

Hikaye Anlatılıcılığı artık bir iş kolu. Yepyeni ve gözde bir meslek. Birçok şey değişti. Fakat geçmişten günümüze değişmeyen çoğu şey aynı kaldı. Hikayelerin insanları bir araya getirme gibi bir gücü olduğu düşünüldü. Doğayı farkettirme, çevre bilinci geliştirme özelliği olduğu belirtildi. Eğlendirici olduğu söylendi. Bu çok doğru. Hikayeler her zaman eğlendiricidir. Keyifli bir zaman dilimi olarak yer eder hafızalarda.

Peki Hikaye Anlatıcılığı Nedir? Net cevap: Hikaye Anlatıcılığı, hikaye anlatma işinin daha profesyonel ve organize bir yapıda uygulanması işlemidir. Bunun için özel olarak daha önceden hazırlık yapılır. Mekan belirlenir. Eğer söz konusu çocuklarsa ortam hikaye için uygun tasarlanır. Eğer bir iş konuşması için yapılıyorsa duruma göre giriş yapılır. Her alan için farklı bir uygulama geliştirilerek uygulamak esas olandır.

 

Günümüzde Hikaye Anlatıcılığı

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Hikaye Anlatıcılığı günümüzde daha farklı bir noktaya geldi. Artık anlatılan hikayeler sadece belli bir bölgeye özgü değil.  Dünya çapında kurgular söz konusu. Hikayenin insanlar üzerinde oluşturduğu etki daha net farkedildi. İş dünyasından, eğitime, eğlenceden, alışverişe, daha sağlıklı aile ilişkilerinden, toplum yapısına kadar her alanda iyileştirici etkisi olduğu savunulmaya başladı.

Sadece hikaye kitapları vardı. Şimdi CD'ler, videolar, yalnızca hikaye yayını yapan tv kanalları çıktı sahneye. Dahası özel olarak kurgulanan ve ücret karşılığı düzenlenen Hikaye anlatma seansları düzenlenmeye başladı. Son derece olumlu gelişmeler yaşandı. Hikayeleştirmenin eğitimdeki önemi ve fonksiyonu anlaşıldı. Öğretmenler derslerini hikaye anlatımıyla destekledi. Öğrencilerin derse ilgisi arttı. Daha verimli bir eğitim süreci yaşanmaya başladı. İş dünyasında da yaşandı bu gelişmeler.

Hikaye anlatımının hayata bu derece etki etmesi Etkili Hikaye Anlatıcısı Olmak gibi bir kavramında ortaya çıkmasını sağladı. Daha profesyonel hikaye anlatıcıları yetiştirmek için eğitimler düzenleniyor artık.  Üstelik ilgi son derece yüksek. Hikaye anlatımını hayatına yansıtmak isteyen her meslekten insanlar ilgi ile katılım gösteriyor. Etkili Hikaye Anlatıcısı Olmak için mutlaka Masal ve Hikaye Anlatıcılığı Eğitimi almak gerekiyor.

 

Hikaye Anlatıcılığı Eğitimi Ne İşe Yarar?

Hikaye Anlatıcılığı Eğitimi  alan bir insan hikaye anlatımının mantığını kavrar. Anlatımı daha etkili ve çekici hale nasıl getireceğini farkeder. Kaliteli bir üslup ve anlatım modeliyle dinleyicilere aktarabilmeyi öğrenir. Çocuklar konusunda dikkat edeceği kriterler hakkında bilgilenir. Böylece bu bilgiyi hayatının her aşamasında kullanıp fayda sağlar. Nasıl?

Örneğin, bir doktor hastalarına daha verimli tedavi yaklaşımları sunabilir. Ya da bir pazarlamacı hikaye anlatımı ile daha çok müşteri elde edebilir. Hatta anne baba çocukları ile olan ilişkilerinde hikaye anlatımını kullanarak daha sağlıklı iletişim gerçekleştirebilir. Mevcut çocuk-ebeveyn sorunları bu yolla çok daha iyi çözülebilir.

Hikaye anlatımı aslında oldukça etkili bir terapi metodu. Hikaye anlatım seanslarında etkiyi artırmak ve daha çok ilgi uyandırmak için psikologlarda sürece dahil edilebilir. Bu son derece başarılı bir girişim olacaktır. Kısaca Hikaye Anlatıcılığı Eğitimi  ile mevcut iş hayatınızdan, arkadaş çevrenize, aile hayatınızdan, toplumsal iletişime kadar her alanda köklü değişiklikler yapabilirsiniz. Herhangi bir sunum yaparken, ders anlatırken ya da bir konuda daha fazla etki uyandırmak istediğinizde çok faydasını göreceksiniz.  

Sadece bu kadar değil tabi ki. Eğer mevcut işinizden çıkarıldıysanız. Hikaye Anlatıcılığı Eğitimi  sizin için son derece keyifli bir kariyer yolculuğu da olabilir.

 

Hikaye Anlatıcılığı Eğitimi Kimler Almalı

 • Hikaye Anlatıcısı Olarak Kariyer Yapmak İsteyenler
 • Öğretmenler
 • Konuşmacılar
 • Sosyologlar
 • Avukatlar
 • Koçlar
 • Kişisel Gelişim Uzmanları
 • Anne-Babalar
 • Pazarlamacılar
 • Girişimciler
 • Liderler

 

Etkili Bir Hikaye Anlatıcısı Olmak İçin 6 İpucu

Başlangıç için öncelikle ve mutlaka Hikaye Anlatıcılığı Kursu  almış olmanız gerekiyor. Bunun için size Boğaziçi Enstitüsü bünyesinde sunulan Masal ve Hikaye Anlatıcılığı Eğitimini tavsiye ediyoruz. Bu gerek kariyeriniz gerekse hayatınızdaki köklü değişiklik için atacağınız zekice bir adım. Eğitimi başarı ile tamamladığınızda kurum tarafından 3 adet sertifika almaya hak kazanacaksınız. Bunlar şöyle;

 • Boğaziçi Enstitüsü - Hikaye ve Masal Anlatıcısı Sertifikası
 • İstanbul Aydın Üniversitesi eğitim bitirme sertifikası
 • Uluslararası geçerliliği olan Cardcerd sertifikası

Başlangıcı yaptınız. Hikaye anlatıcısı oldunuz. Çok güzel. Şimdi daha Etkili Hikaye Anlatıcısı Olmak gerekiyor. Yaşam boyu öğrenim her zaman önemli. Profesyonellik seviyenizi artırdıkça daha çok tercih edilecek, daha fazla başarı elde edeceksiniz. Etkili olmak değil her zaman daha etkili olmak esas olandır. Makalemizi bu amaçla oluşturduk.  

Bir hikayenin nasıl anlatılacağına dair tek bir şablon yok. Ancak aşağıdaki anlatacaklarımız sizi daha başarılı yapacak kriterler. Anlatım üslubundan, anlatma topluluk önünde konuşma tekniklerine, vücut dilinin doğru kullanımından, hikaye anlatma sürecinin diğer bileşenlerine kadar çok sayıda unsuru kapsar. Başlayalım;

 

Etkili Hikaye Anlatımının 6 İpucu

1 - Anlatımınızı Kişiselleştirin

Bazı hikaye anlatıcıları anlatım sırasında kendilerinden örnek verir. Böylece hayatlarının bir bölümünü ifşa eder ve kendilerini biraz savunmasız hale getirir. Ancak kendinden örnek vermeyen hikaye anlatıcılarına oranla daha başarılıdırlar. Dinleyicilerle daha iyi bağlantı kurarlar. Bu da onları daha çok tercih edilir yapar.

Çünkü başkalarının kişisel hikayelerini dinlemek ve ders çıkarmak insanların dikkatini daha fazla çeker. Şimdi kendiniz üzerinde düşünün. Hangi tür konuşmacı sizi daha fazla etkiler? Daha samimi olan ve hayatından örnekler veren mi? Yoksa yüzeysel olarak anlatıp geçen mi? Tabi ki samimiyet her zaman tercih sebebidir. İşte uygulamanız gereken metod. Samimi olun. Çok gizli olmamak kaydıyla kendi hayatınızdan ustaca örnekler verin. Hikaye anlatımınıza kendinizi katarak kişiselleştirin.

2 - Anlatmayı Planladığınız Hikayeyi Yazın

Bir hikayeyi sözlü olarak anlatabilirsiniz. Ancak anlatmayı planladığınız şeyi yazmak harika bir hikaye anlatma stratejisidir. Böylece elinizde yazılı bir taslak bulunacak. Vurgulamak istediğiniz bölümleri gösteren madde işaretleriyle dolu not kartları gibi düşünün. Anlatım gücünüzü artıracaktır. Bunu ilk kez yapıyorsanız, tüm hikayeyi tam cümleler halinde taslak haline getirin. Ancak konuşmanızı asla gözleriniz kağıda odaklanmış olarak geçirmemeye dikkat edin. Hikaye anlatma konusunda ustalaştıkça, bu notları daha pratikleştireceksiniz. Ancak henüz yeniyseniz, aşırı hazırlıklı olmak akıllıca olacaktır.

3 - Hedef Kitlenizi Tanıyın

Tecrübeli hikaye anlatıcıları, dinleyicinin hangi konuya ilgi gösterdiğini çok iyi bilir. Örneğin Steve Jobs, yeni iPod ya da iPhone'un hikayesini anlatmak için sahneye çıktığında teknoloji meraklıları ve Apple hayranlarından oluşan bir seyirci için performans sergilemesi gerektiğini biliyordu. Hikayesini ilgili kitleye anlatacağının tam anlamıyla farkındaydı.

Bu sizin içinde son derece başarılı bir örnek. Hikaye anlatımınızın tüm aşamalarında hedef kitlenizin farkında olursanız daha iyi bir hikaye anlatıcısı olacaksınız. Bir program için hikaye anlatmak üzere görev aldınız. Hedef kitleniz teknoloji meraklısı değilse onlara teknoloji odaklı bir hikaye anlatmak ilgi çekmeyecektir. Dolayısı ile görev yapacağınız mekandaki dinleyici kitlesi hakkında son derece detaylı bilgi edinmeniz çok iyi olacaktır. Oluşturacağınız etki açısından da bu çok önemli.

4 - Vurgu Noktalarını Önceden İşaretleyin

Bir noktaya değinmek için tasarlanmış kurgusal olmayan bir hikaye sunuyorsanız bu çok önemli bir kriter. Vurgu yapacağınız, üstüne basarak konuşacağınız bölümleri mutlaka belirleyin. Konuşmanızın her bölümünde en az bir önemli nokta olduğundan emin olun.

Bu, izleyicilerinizin dikkatini size yöneltir. İyi bir hikaye anlatıcısı en dikkat çekici iki noktasını belirler. Dinleyicinin dikkatini çekmek için heyecan verici bir anekdotla açılış yapar. Hemen sonra söylediği şeyin yankı uyandıracak cümleler olduğundan emin olacaktır.

5 - Beklenmedik Sürpriz Çıkışlar Yapın

Tıpkı en iyi kurgu yazarları gibi, en iyi konuşmacılar, dinleyicilerinin dümdüz izlemesini istemez. Normal bir dinleyici bir hikayenin nasıl başlayıp devam edeceğine dair varsayımlarda bulunur. Siz konuşmaya başladığınızda bu onun beklediği gibiyse o izleyici büyük olasılıkla fazla beklemeden çıkacaktır. Hikaye anlatıcısı olarak, bu tür çıkışları önlemek göreviniz olmalı.  

İşte bu durumlara karşı hikayenizde mutlaka bir değişiklik yapın. Onu tahmin edilen halinden çıkarın. Dikkat çeken farklılıklar ekleyin. Ve dinleyicinin hiç beklemediği sürpriz anlatımlar oluşturun. Hikayenin şaşırtıcı kısmına geldiğinizde, izleyicinin dikkatini yeniden çektiğinizi göreceksiniz. Onların gözlerindeki hayret ve şaşkınlık dolu bakış sizi keyiflendirecek.

6 - Mutlaka Farkındalık Oluşturun

En deneyimli hikaye anlatıcıları bile yeni hikayeler bulma noktasında zorlanabilir. Sürekli aynı hikaye kaynaklarına yönelmek bir süre sonra zorlayabilir sizi. Tabi dinleyicileri de ciddi anlamda daraltır. Mutlaka farkındalık oluşturmalısınız. Hikaye anlatımınızı daha yüksek bir seviyeye taşımak istiyorsanız, bazı riskler almanız gerekecek. Örneğin, farklı türlerde hikayeler oluşturmayı deneyin.

Hiç gerçek hayattan yepyeni bir hikaye anlatmayı denediniz mi? Bunu yapabilirsiniz. Örneğin, bir hikaye uydurmayı deneyin. Unutmayın ki anlattığınız hikayelerde aslında aktarımlarla gelen uydurmalar. Ya da hikaye anlatımınızda farklı ses tonları kullanın. Örneğin, hikayenizde bir çocuk kahramanı seslendirirken farklı, bir babayı seslendirirken daha farklı bir ses tonu deneyin. Ve bunu profesyonel yapmaya çalışın.

Unutmayın çok yönlülük ve farkındalık oluşturmak her zaman ilgi çeker. Bu özellikler başarılı ve tercih edilen bir hikaye anlatıcısının en önemli becerilerinden biridir.  Dolayısı ile daha başarılı ve etkili olmak istiyorsanız bu tür inovatif davranışları mutlaka uygulamanız gerekiyor.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?