Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-23T11:00

Eşit Ağırlık Bölümleri

Eşit Ağırlık Bölümleri


Eşit Ağırlık Meslekleri, TM Meslekleri ve Maaşları (2021)

Eşit Ağırlık Meslekleri, TM Meslekleri ve Maaşları (2021)

Yapacağınız meslek seçiminin, hayatınızın devamı için önemli bir rol oynayacağı bir gerçektir. Her insan gibi sizde hayatınızın devamını daha iyi şartlarda ve daha

Eşit Ağırlık Bölümleri

Lise öğreniminde bölüm seçerek kendi alanınızda eğitim görebilirsiniz. Üniversiteye girişinizde sizlere yardımcı olacak bu bölümler; sayısal, sözel ve eşit ağırlık bölümleridir. Bu bölümleri okumanız halinde üniversite tercihlerinizi bölüme uygun olarak yapabilirsiniz. Eşit ağırlık bölümünde görülen dersler Türkçe Matematik, Edebiyat, Geometri, Tarih, Coğrafya ve Felsefedir. TM bölümü olarak bilinen eşit ağırlık bölümleri ile tercih edebileceğiniz bazı bölümler vardır.

Eşit ağırlık bölümleri ile seçeceğiniz ön lisans ya da lisans programları ile hayalinizdeki mesleğe bir adım yaklaşacaksınız. Öğrenciler tarafından merak edilen ve istedikleri bölümü seçmek adına araştırmalara konu olan eşit ağırlık bölümleri hakkında detaylı bilgi verelim.

 

Eşit Ağırlık Bölümleri ve Puanlar Nelerdir?

Eşit ağırlık bölümünden mezun olan ve üniversite sınavına girmek isteyen adayların AYT ve TYT sınavında bazı dersleri başarıyla geçmeleri gerekiyor. Özellikle işaretlenmesi gereken sınav konuları arasında Coğrafya, Tarih, Felsefe, Matematik, Edebiyat, Geometri ve Türkçe konuları yer alıyor. Eşit ağırlık puanlarını hesaplarken kendi bölümünüzde yer alan puanlamalar dikkate alınır. Bu sebeple diğer bölümlerin çözmesi gereken konuları ele alarak zaman kaybetmemelisiniz.

Okul puanınızın ham puana eklenmesi ile bulunan puanlama sonucu alanınızda kaçıncı sırada olduğunuz tespit edilir. Bu şekilde üniversite bölümlerini tercih etme hakkına sahip olursunuz. Öğrencilerin bölümleri dışında olan tercihlerde bulunması, olumlu sonuçlanmayacağı gibi üniversite şansını da elinden alabilir. Bu nedenle öncelikle hangi üniversite bölümlerinin eşit ağırlık puanları olarak değerlendirileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

 

Eşit Ağırlık Bölümleri ve Maaşları Nelerdir?

2 yıllık olan ön lisans programlarına girmek için TYT sınavına girmeniz yeterli olacaktır. 4 yıllık programlar için ise AYT ve TYT sınavına giriş yapılması zorunludur. 4 yıllık puanlar arasında; Arkeoloji, Denizcilik, Ekonomi, Bankacılık, İşletme, Felsefe, Hukuk, Maliye, Psikoloji gibi bölümler bulunuyor. Öğrencilerin mesleki yaşamında hangi mesleğe yatkın olduğu üniversite dönemine kadar şekillenir. Bölümünde eğitim alarak daha yatkın olduğu bölümlere başvuru yapabilir. En fazla merak edilen taban puanlar ise katılım sayısı, başarı sıralamasına göre belirlenir.

2021 yılı taban puanlar henüz belli değil ancak 2020 taban puanları ile fikir sahibi olmanız mümkün olabilir. Eşitağırlık için tercih ettiğiniz birçok alanda siz de soru çözerek başarınızı ortaya koyabilirsiniz. Eşitağırlıkbölümünü diğer bölümlerden ayıran özellik sözel ve sayısal yeteneği bir arada kullanan kişilerin bulunmasıdır. Yaşamda olduğu gibi her alandan biraz fikir sahibi olarak kendinize daha donanım kazandırabilirsiniz. Taban puanları hesaplamadan önce yeteneklerinizi ve deneme sonucu edindiğiniz soru sayısını göz önünde bulundurmalısınız. Özel ya da devlet üniversiteleri arasında hangisini seçeceğinizi belirlemelisiniz. Burs imkânlarından yararlanmak adına gayret göstermelisiniz. Okumak istediğiniz bölüme girmek adına yapacağınız çalışma ile kendinizi mesleki alanda geliştirebilirsiniz.

Eşitağırlıkbölümü okuyan öğrencilerin merak ettikleri sorular arasında hayalini kurdukları mesleğin ne kadar maaş verdiği konusudur. Maaş elbette yaptığınız işin karşılığını almanız, işinizi severek yapmanız adına gereken ihtiyaçları karşılayan ücrettir. Bazı mesleklerde düşük maaşlarla başlangıç yaparken, bazı meslekler daha yüksek eşit ağırlık maaşları sunabiliyor. Araştırma yaparken sadece maaş odaklı değil, ülkenin ihtiyacını karşılayacak, geleceğin meslekleri arasında yer alan bölümleri de göz önünde bulundurmalısınız.

 

Eşit Ağırlık Bölümleri Taban Puanları Nelerdir?

Eşit ağırlık taban puanları özel üniversite açısından bakıldığında tam burslu, %50 burslu, %25 burslu ya da ücretli olarak seçeneklerle karşınıza çıkabilir. Ücretli taban puanları daha düşük tutulurken, burslu ve devlet üniversitelerinde daha fazla net yaparak puanınızı yükseltmeniz gerekir. Okul puanınız göz önünde bulundurulduğunda ise yapmanız gereken eşit ağırlık taban puanları gelecek olan ek puandır. Ek puanın, üniversite puanınıza yansıması oldukça fazladır.

Öncelikle katılımı yapmanız gereken zorunlu YKS sınavları hakkında bilgi almanız, hangi konuları çözmeniz gerektiği yer alıyor. Eşitağırlık bölümlerinde tercih ettiğiniz bölüme puanınızın yetmemesi halinde tercih yapmadan 200 puanın üzerinde aldığınız notu, seneye kullanabilirsiniz. TYT tüm adayların katılması gereken sınavlar arasında yer alır.

Önceliğinizi çözmeniz gereken konulara vermeli ve zaman kaybı yaşamadan puanlarınızı en uygun bölümden almalısınız. Farklı konularda zamanınız kalması halinde soru çözebilirsiniz. Kısıtlı bir süreyi kapsayan sınavda öncelikle çözmeniz gereken konularda 0,5 puan almanız önemlidir. Bu kural zorunlu dersler olan Türkçe ve Matematik için geçerlidir.

 

Eşit Ağırlık Dersleri Nelerdir?

Eşitağırlık derslerinin hangileri olduğu sürekli araştırılan ve liste olarak her yıl yeni bölümlerle açıklanan konular arasındadır. Birçok yeni bölümün üniversite eğitim alanına girmesi ile seçeceğiniz bölüm alternatifi çoğalmıştır. Kendinize en uygun mesleği seçebilmeniz adına hayalinizi, puanınızı ve yapabileceğiniz meslekleri gözden geçirmenizde fayda var.

Eşitağırlık ve sözel bölümü okuyan bir öğrencinin eşit ağırlık dersleri yerine Tıp tercih etmesi mümkün değildir. Bu nedenle öncelikle seçmek istediğiniz bölümü seçmeli ve hangi mesleğe, bölüme daha yatkınsanız o yolda ilerlemelisiniz. Geleceğin mesleği olarak bilinen birçok meslek EA bölümünde sizleri bekliyor. Teknoloji ve farklı alanlarda kendinizi geliştirebilme fırsatı yakalayabilirsiniz. İlk kez ya da tekrar üniversitede okuma sevincini yaşayabilirsiniz.

Tek üniversitenin yeterli olmadığı düşünenler birden fazla üniversite okuyabileceğiniz ve yeni alanlara fırsat veren EşitAğırlık bölümünü tercih ediyor. Tercihlerinizi yaparken puan ve sıralamanız önemli olacaktır. Sıralamanızın uygun olması halinde puanınız düşük olsa da giriş imkânınız olabilir.

Bu nedenle dilediğiniz bölümü tercih etmekten çekinmemeli ve istediğiniz tercih listesini yüksek puandan başlayarak yazmalısınız. Bu şekilde dilediğiniz bölüme yerleşmeniz kolaylaşabilir. Tek bir alan dışında farklı yapabileceğiniz meslekleri de gözden geçirmenizde fayda var. Eşitağırlık bölümleri arasında yer alan İşletme gibi lisans programlarına ek olarak sizlere sunduğumuz eğitimlere katılabilirsiniz. Sonuç olarak alanınızda ileri düzey bir uzmanlık kazanabilirsiniz.

 

Eşit Ağırlık Yazılarımız ve Eğitimlerimiz

Eşit ağırlık alanında birden fazla bölüm bulunuyor. İstediğiniz bölümü seçerken ortaöğretimde görmüş olduğunuz dersler ve bölümün katkısı oldukça fazladır. Sizlere sunduğu avantajlar arasında oldukça fazla bölüme EşitAğırlık sayesinde girebiliyor olmanızdır.

2 yıllık ve 4 yıllık bölümlerle kendinizi daha ileri noktaya taşıyabilirsiniz.

  • Hukuk,
  • Psikoloji,
  • Maliye ve daha birçok alanda okuyabilir, sizlere verdiğimiz sertifikalarla alanınızda uzmanlık kazanabilirsiniz.

Üniversite eğitimleriniz devam ederken kendi alanınızda gelişim göstermek adına eğitimlerden yararlanabilirsiniz. Taze bilgilerle topluma daha faydalı olabileceğiniz, uzman eğitmenlerimizle sizlere sunduğumuz her bölümün üniversite öğreniminize katkısı büyüktür. Psikoloji alanında okumanız halinde, Psikoloji eğitimleri sonucu sertifika alabilirsiniz. Bu şekilde alanınızda donanımlı hale gelebilirsiniz.

Psikoloji bölümünün alanı oldukça geniştir. Anaokulu ve Kreşlerde Psikolog Olmak adına ek eğitimler ve uzmanlık gerekebilir. Bölümünüzde okurken uzaktan ya da örgün olarak kişisel eğitim ya da Psikolojikurslarımıza katılabilirsiniz. Her zaman sizlere daha kaliteli eğitim vermek adına çalışmalar yapıyoruz ve kendimizi geliştiriyoruz. Uluslararası geçerli sertifikanızı alarak mesleki yaşamınıza diplomanız dışında profesyonel başarınızla da adım atıyorsunuz. Kendinizi geliştireceğiniz birçok alanda sizleri destekliyoruz ve yeni eğitim alanları açıyoruz. Alanında uzman eğitmenlerimizin sizlere nitelik kazandırması adına yeni çalışma teknikleri geliştiriyoruz. Boğaziçi Enstitüsü olarak öğrenim hayatınızda yanınızda olmaktan gurur duyuyoruz.