Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-07-02T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Ergonomi Nedir?

Ergonomi Nedir?


Ergonomi, insanların psikolojik ve fiziksel özelliklerini dikkate alarak makine ve çevre ile uyum içinde çalışmalarını sağlamak için kullanılan teknikleri içeren bilimdir. 

Ergonomi, özellikle meslek hastalıklarını önlemek için iş sağlığı ve güvenliği alanlarında sıkça kullanılan bir alandır. Ergonomi, maksimum verim elde etmek için de kullanılır.

Ergonomi Ne Demektir?

Ergonomi kelimesi Türk Dil Kurumunca (TDK) “iş bilimi” olarak açıklanmaktadır. Ergonomi kelimesi Yunan dilinde "iş" manasına gelen "ergo" ve "yasa" anlamındaki "nomos" sözcüklerinin birleşmesinden türemiştir.

Ergonomi, “elverişli, işlevsel, kullanışlı” gibi çeşitli anlamlara gelmektedir. Ergonomi kelimesi tarihte ilk defa 1857 senesinde Polonya asıllı doğa bilimci Wojciech Jastrzebowski tarafından haftalık olarak yayımlanan bir dergide kullanmıştır.

Ergonomi Türleri Nelerdir?

Ergonomi türleri şunlardır:

 • Fiziksel ergonomi
 • Bilişsel (kavramsal) ergonomi
 • Örgütsel (organizasyonel) ergonomi

Fiziksel Ergonomi Nedir?

Ergonomi türleri arasında fiziksel ergonomi ilk sırada yer almaktadır. Fiziksel ergonomi, kişinin anatomik ve fizyolojik özellikleriyle ilgilenen bir alandır. Fiziksel ergonomi; insanların iskelet ve kas sistemlerinin mekanik özelliklerini inceler. Fiziksel ergonomi, oturma pozisyonları ve malzeme yönetimi gibi alanlarla ilgilenir.

Bilişsel (Kavramsal) Ergonomi Nedir?

Bilişsel (kavramsal) ergonomi, ergonomi türleri arasında ikinci sırada yer almaktadır. Bilişsel (kavramsal) ergonomi; hafıza, algı ve akıl yürütme becerileri gibi zihinsel süreçlerle ilgilenen bir alandır. Bilişsel (kavramsal) ergonomi; stres, karar verme, performans gibi konularla ilgilenir.

Örgütsel (Organizasyonel) Ergonomi Nedir?

Örgütsel (organizasyonel) ergonomi, ergonomi türleri arasında üçüncü sırada yer almaktadır. Örgütsel (organizasyonel) ergonomi; çalışma süreleri, çalışma metotları, kalite yönetimi gibi çalışma sistemiyle ilgili fonksiyonel uygulamaları içeren bir alandır. 

Örgütsel (organizasyonel) ergonomi; çalışanlar arası iletişimden iş tasarıma, tele-çalışma sisteminden ekip çalışmasına kadar birçok uygulamayı bünyesinde barındırmaktadır.

Ergonomi Örnekleri Nelerdir?

Ergonomi örnekleri şu şekilde listelenebilir:

 1. Ortopedik yataklar,
 2. Parmak şeklini alan iş aletleri,
 3. Kişinin boyuna göre dizayn edilmiş çalışma masaları,
 4. Yüksekliği ayarlanabilir sandalyeler,
 5. Uzun yolculuklarda araç içinde kullanılan boyunluklar,
 6. Fare altlıkları,
 7. Bel destekleyen yastıklar,
 8. Kulplu çay fincanları.

Ergonomik Risk Değerlendirme Nedir?

Ergonomik risk değerlendirmesi, çalışma ortamının kişinin vücudunda oluşturabileceği hastalık ve rahatsızlıkları tespit etmek için yapılan analiz yöntemidir. Ergonomik risk değerlendirme yöntemleri ile çalışma alanından kaynaklanabilecek duruş bozuklukları, kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları gibi sağlık sorunları önceden tahmin edilebilmektedir. Ergonomik risk değerlendirmesinin ardından elde edilen sonuçlar için harekete geçilmelidir.

Ergonomik Risk Faktörleri Kaça Ayrılmaktadır?

Ergonomik risk faktörleri; bireysel, bilişsel, fiziksel, psikososyal, çevresel ve örgütsel olmak üzere altı kategoriye ayrılmıştır. Bu dalların her biri toplamda 55 alt bölümde toplanır. Ergonomi, bütünsel bir çalışma ilkelerine sahip olması nedeniyle bu alanları birbirinden ayırmadan hareket eder.

Ergonominin Amaçları Nelerdir?

Ergonominin amaçları şunlardır:

 1. Çalışma ortamını iyileştirmeyi amaçlar.
 2. İş sağlığı ve güvenliği uygulamalarını destekler.
 3. Meslek hastalıklarını önler.
 4. İş gücü kayıplarını önler.
 5. İş performansını arttırmayı amaçlar.
 6. İşyerinde verimliliğin artmasına katkı sağlar.
 7. İş kazalarının sayısını azaltmaya yardımcı olur.
 8. İş stresini azaltmada etkilidir.

Ergonomi Eğitimi Nedir?

Ergonomi Eğitimi, çalışma ortamını iyileştirmek ve meslek hastalıklarını önlemek için kullanılan ergonomi uygulamalarının anlatıldığı online bir eğitim programıdır. Ergonomi Eğitimi ile katılımcılar iş yerinde doğru pozisyonda oturmayı, meslek hastalıklarından korunmak için ne gibi adımlar atmaları gerektiğini vb. öğreniyor.

 

 

Ergonomi Eğitimi sadece çalışanlar için değil, iş sağlığı ve güvenliği alanında kendini geliştirmek isteyen kişiler için oluşturulmuştur. Ergonomi Eğitimi alan kişiler, çalışma ortamının iyileştirilmesi konusunda daha bilinçli hale gelmektedir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?