Enstitü Nedir?

Enstitü Nedir?


Enstitü kelimesi Latince kelime olan institutum’dan gelmektedir.

 Enstitü nedir? Sorusuna cevap verdiğimiz bu yazımızda aynı zamanda, enstitü ve mesleki gelişim ile enstitü ve kişisel gelişim arasındaki bağlara değindik. Ayrıca enstitü mezunu olanların kariyerindeki başarılar hakkında da, bu yazımızda bilgiler bulabilirsiniz.

Enstitü Nedir?

Enstitü; bir amacı gerçekleştirmek için düzenlenen yapılara enstitü denir diyerek, basit bir şekilde enstitü nedir? Sorusunun cevabını verebiliriz.

Ancak enstitülerin kurulduğu günden bugüne kadar göstermiş oldukları gelişim, bu basit tanımın sınırlarını fazlasıyla aşmıştır. Kişisel ve mesleki gelişim üzerinde büyük katkıları bulunan enstitüler, eğitim kaliteleri ve eğitimde sunduğu kolaylıklar ile dikkat çekmeye başlamıştır. Mesleki ve kişisel yeterliliğin artırılması için önemli gün geçtikçe artıran enstitüler, mezunlarına hayat boyu fayda sağlayacak eğitimler vermektedir.

Genellikle araştırma ve bilim uzaklığı konularda yoğun faaliyetler yürüttüğü bilinen enstitü merkezleri, ülkemizde cumhuriyetin kurulmasının ardından özellikle köy halkının eğitimini daha iyi şartlarda sürdürebilmesi ve tarım ve hayvancılık alanlarında bilinçli olmalarını sağlamak amacıyla kurulmuştur.

Günümüze kadar gelen süreç içerisinde insanların eğitim hayatındaki pozisyonu değişen enstitüler, günümüzde de bilim ve araştırma uzaklığı çalışmalar yapıyor olsalar da örgün ve uzaktan eğitim metotları ile insanların hem kişisel hem de mesleki gelişimleri için fayda sağlayacak eğitimler sunmaktadır.

Gündelik hayatta iş ve sosyal ortamlarda ihtiyaç duyulabilecek neredeyse her konuda eğitim sunmaları, farklı eğitimlerle kendilerini geliştirmek isteyen kişilere ayrı avantajlar sağlamaktadır. Aynı zamanda bu kuruluşlardan alınacak eğitim sonrasında verilen sertifikalar, öğrencilerin iş bulmaları konusunda dikkat çekici bir ayrıntı olmaktadır.

Uzaktan Eğitim. Boğaziçi Enstitüsü.

Enstitüde Fark Yaratan Kurum: Boğaziçi Enstitüsü

Ülkemizde kamu ve özel sektör kuruluşları tarafından prestijli kurumlar arasında görülen Boğaziçi enstitüsü, vermiş olduğu nitelikli eğitimlerle Türkiye genelinde ve hatta yurt dışındaki birçok ülkede kabul görmeyi başarmıştır.

Örgün ve uzaktan eğitim metotlarıyla binlerce insanın kişisel ve mesleki gelişimine önemli katkılar sağlayan Boğaziçi enstitüsü, farklı onlarca başlık altında eğitim vermektedir.

Enstitümüz üzerinden alınan eğitimler sonrasında başarı sağlayan tüm öğrencilerimize, eğitim aldıkları konuyla alakalı sertifikalar vermekteyiz. Boğaziçi enstitüsü onaylı sertifika yurt içerisinde kamu ve özel sektör kuruluşları arasında kabul görmüş sayılı sertifikalar içerisinde bulunmaktadır. Diğer yandan Boğaziçi enstitüsü farkını ortaya koyarak, uluslararası eğitmenler ve akademisyenlerle birlikte topluma mesleki ve kişisel eğitimlerini almış insanlar kazandırmaktadır.

En Yeni Teknolojilerle Eğitim Modeli

Boğaziçi Enstitüsü yeniliklere açık, teknolojinin eğitim alanında sunduğu tüm nimetleri kusursuzca kullanma gayretinde olan bir eğitim kurumudur. Yeni model eğitim tekniklerini teknoloji ile birleştirerek sunan kurumumuz, en nitelikli eğitimi farklı tekniklerle alabilmenize imkan sunmaktadır.

Enstitü ve Üniversite Arasındaki Farklar

Her ikisi de birer eğitim kurumu olmasına rağmen, eğitim teknikleri ve bazı özel şartlar sebebiyle enstitü ve üniversiteler arasında bir takım farklar bulunmaktadır.

Üniversiteler daha çok zaman ve mekan kavramına bağlı olarak eğitim veren kurumlar olarak, ön plana çıkmaktadır. Enstitüleri ise tam aksine daha çok uzaktan eğitim metotları ile hizmet verirler.

Üniversitelerin vermiş olduğu eğitim herhangi bir kategoride geniş bir zeminde olurken, enstitüler tarafından verilen eğitim ise belirli bir kategorinin içerisinde odak noktası olan bir konu üzerinde verilmektedir. Enstitüler ile üniversiteleri birbirinden ayıran en önemli özelliklerden biri budur.

Enstitüler tarafından verilen eğitim konuya odaklı olduğu için, kısa sürede tamamlanmaktadır. Bu yüzden eğitim maliyetleri yok denecek kadar azdır. Üniversite eğitiminde ise örgün eğitim ister açık öğretim şeklinde eğitim alıyor olun hiç fark etmeksizin, birtakım masrafların karşılanması gerekir. Ayrıca açık öğretim şeklinde üniversite okumak zor olduğu gibi, birçok insan tarafından başarısızlıkla sonuçlanmaktadır.

Enstitülerin sadece konuya odaklı eğitim vermesi nedeniyle, uzaktan eğitim metodu ile daha çok rahat bir şekilde alınan eğitim tamamlanabilir ve eğitim sonrasında sertifika sahibi olunabilir.

Mesleki Gelişim. Boğaziçi Enstitüsü.

Enstitü Eğitimi Hangi Faydaları Sağlar?

Gerek kişisel ve gerekse mesleki gelişim için alacağınız enstitü sertifika programı eğitimleri, yetkinlik kazanmanız ve kazandığınız bu yetkinliği belgelemeniz için gereklidir.

Enstitü eğitimleri, iş ve sosyal yaşamda daha doğru bir şekilde hareket etmek için çeşitli faydalar sağlar. Kişisel gelişime dayalı olarak sosyal ortamlarda daha fazla öne çıkacağınız gibi, iş hayatında da işe alım ve sonrası için tercih edilmenize yardımcı olacaktır.

Enstitü eğitimleri örgün ve uzaktan eğitim şeklinde verilmekte olup, günlük yaşantınızda yaşayacağınız aksiyonlara göre size en uygun olanı seçebilirsiniz.

Bir Alana Odaklanmak Başarıyı Getirir

Enstitülerin önemli özelliklerinden biri olan kişisel ve mesleki gelişimin sadece bir alanına odaklanması, bu alanda daha başarılı olunmasına imkan tanır. Örneğin bilişim kategorisinde sadece SEO eğitimi almanız eğitimin kısa sürmesine neden olduğu gibi, SEO hakkında çok daha fazla bilgi edinmenizi de sağlayacaktır.

Kişinin sadece SEO eğitimi almak istemesi ile birlikte internetle alakalı diğer iş kollarından ayrı bir eğitim alacağı için, dolayısıyla başarılı olmak kaçınılmazdır. Yine başka bir örnek verecek olursak SEO çalışmalarının en önemli parçalarından biri olan içerik yazarlığı, sadece bu alana yönelmek isteyenler için önemli bir fırsat sunar.

Her ne kadar alacağınız eğitimde konunun başka bir eğitim konusu ile bağlantılı olduğu hakkında kısa bilgi verilse de, asıl hedef sadece eğitimin alındığı konuya odaklanmaktır.

Kişisel Gelişim. Boğaziçi Enstitüsü.

Kişisel Becerilerin Geliştirilmesi

Başta kişisel gelişim eğitimleri olmak üzere alacağınız mesleki eğitimler de, kişisel becerinin gelişmesine büyük katkı sunmaktadır. Enstitüler tarafından verilen eğitim içeriklerinin önemli bir kısmı, gündelik hayatımızda daha ihtiyaç duyabileceğimiz şeylerdir.

Mesleki Becerilerin Gelişmesi

İş hayatında başarılı olmak için, sadece çalışma alanı ile ilgili eğitim almak her zaman yeterli olmayabilir. Bunun için farklı becerilere sahip olmak, iş hayatında başarı sağlamanın temel yollarından biridir.

Mesleğinizde alakalı olabilecek farklı eğitimler alabileceğiniz gibi, farklı meslek dalları üzerinde de ilgili eğitimler alarak mevcut pozisyonunuz da daha donanımlı hale gelebilirsiniz.

Eğitimden Uzak Kalmayın, Uzaktan Eğitim Alın!

Enstitü eğitimlerin faydaları arasında, uzaktan eğitim ayrı bir yere sahiptir. Çünkü günümüzde birçok insan böyle kısa süreli eğitimleri dahi iş ve gündelik hayatın yoğunluğu sebebiyle alamamaktadır.

Enstitüler tarafından verilen uzaktan eğitim, kısa sürmesinin yanı sıra mekan ve zaman kavramına bağlı olmadığı için herkesin eğitimden mahrum kalmadan istediği eğitimi almasına imkan sunar.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}