online-egitimler-bogazici-enstitusu
2021 Yılının En Popüler 10 Telefon Uygulaması

2021 Yılının En Popüler 10 Telefon Uygulaması


Bugün sizlere en popüler 10 telefon uygulaması nedir bunlardan bahsedeceğiz. Günden güne yaşamımızın bir parçası haline gelen telefon uygulamaları, sosyal yaşamda en yakın arkadaşlarımız olmaya başladı. 2021 yılında en popüler 10 telefon uygulaması hangileriymiş birlikte bakalım.

1. Bip

Turkcell tarafından piyasaya sürülen yerli mesajlaşma uygulaması BİP, sahip olduğu kullanıcı servisleri ve ücretsiz kullanım seçeneği ile ön planda olmayı başarıyor.

Ekonomi haberleri gibi bilgilendirici kanallarının yanı sıra çeşitli oyunlar da uygulamada yer alıyor. Temelinde “uygulama içinde uygulama” vadeden BİP, 2021 yılında en popüler 10 telefon uygulaması listesinde yer alıyor.

2. Telegram

WhatsApp’ın sunduğu son kullanıcı sözleşmesi ile gizliliğe önem veren binlerce kullanıcı, 2021 yılında Telegram uygulamasını bir hayli popüler yaptı. Karşı taraf ile telefon numaranızı paylaşmadan mesajlaşma olanağı sunan Telegram, bu özelliği ile de bir hayli sevildi. Masaüstü ve mobil versiyonlarını kullanıcılarının kullanımın sunan mesajlaşma uygulaması Telegram, iOS ve Android marketlerden ücretsiz indirilebilir.

3. SoundCloud

Genel dijital müzik uygulamalarından farklı olarak, bağımsız bir kullanıcı platform yaratan SoundCloud, radyo yayınlarını bünyesinde barındırıyor. Daha öncesinde hiç dinlemediğiniz, bir köşede kalmış şarkıları da su yüzüne çıkarıp kullanıcıları ile buluşturuyor. SoundCloud uygulamasın en sevilen özelliği de bu olarak görülüyor.

4. Shazam

Shazam ilk olarak bir müzik tanımlama uygulaması olarak piyasaya çıkmıştı. Sadece birkaç saniye içinde bulduğu müzik eserleri ile birçok kullanıcısının da gönlünde taht kurdu. Zaman geçtikçe gelişen ve pazara ağırlığını koyan Shazam, Apple tarafından satın alınması ile birlikte büyük bir değer kazandı ve pazarda tekel haline geldi.

Şu an iOS tabanlı cihazlara gömülü bir şekilde gelen Shazam uygulaması, Anroid cihazlarda da yaygın bir şekilde kullanılıyor. Sunduğu yenilikler ile keyifli bir müzik platformuna dönüşen uygulama 2021 yılında en popüler 10 telefon uygulaması arasına girmeyi başardı.

5. Reddit

Dijital alanda “internetin ana sayfası” olarak isimlendirilen Reddit, sosyal mecrada gördüğünüz birçok konu ve “meme”in çıkış noktası. Türkçe dil desteğinin bulunmaması nedeniyle Türkiye’deki ilgi bir hayli düşük. Fakat Reddit dünya üzerinde en çok kullanılan mobil uygulamalar arasında yer alıyor.

6. Pinterest

Beğeni kaygısı gütmeyen, kaliteli içerik üreticilerinin kullandığı bir fotoğraf paylaşım platformu Pinterest. İlginç ve birbirinden harika fotoğrafları karşınıza çıkaran uygulamanın ülkemizde binlerce kullanıcı bulunuyor.

7. Spotify

Global düzeyde bir numaralı çevrim içi müzik uygulaması olan Spotify, çevrim dışı dinleme özelliğini ilk getiren uygulama olma özelliğini de taşıyor. Bu özelliği sayesinde milyonlarca kullanıcının gönlünde taht kuran Spotify, ülkemizde en çok kullanılan online müzik uygulaması olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemizde en sık kullanılan müzik uygulamaları ise Apple Music, Fizy ve Muud.

8. Youtube

YouTube, çağımızın en aktif video paylaşım ve üretim alanı. Sürekli olarak yapılan değişimler sayesinde milyonlarca insanın en çok kullandığı mobil uygulama haline dönüşen YouTube, her konuda ilginizi çekebilecek içerikleri bünyesinde barındırıyor.

Google’dan sonra en çok arama yapılan yer olan uygulama, en popüler 10 telefon uygulaması arasında yerini alıyor.

9. Twitter

2021 yılı itibariyle Facebook’un bünyesinde bulunan üç dünya devi uygulama mevcut. Facebook, Instagram ve Twitter. 2021 yılında Facebook kullanımı özellikle mobilde bir hayli düştü. Fakat Twitter ve Instagram kullanıcı sayılarını arttırdı ve mobilde daha etkin kullanılmaya başlandı.

Twitter, mikroblog içerikleri ile Instagram ve Facebook’tan daha farklı bir kitleye sahip. Uygulama mikroblog temeline sahip olsa da birçok insan haber alma aracı olarak Twitter’ı kullanıyor.

10. Instagram

Temel olarak fotoğraf paylaşım platformu olarak piyasaya sürülen Instagram, zamanla milyarlarca insanın kullandığı bir sosyal medya uygulamasına dönüştü. Gün geçtikçe zengin ve kaliteli içerikler sunan Instagram, Facebook’un dijital dünyadaki tahtını elinden aldı.

Uygulama içinde satış yapan mağazalar, Reels, Story gibi birçok özelliği daha sonraları bünyesinde geliştiren Instagram, 2021 yılında da kendi alanında tekel oldu. Böylelikle Instagram, en popüler 10 telefon uygulaması listemizin ilk sırasında yerini almış oldu.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?