En İyi Sosyal Sorumluluk Projeleri
Genel Kültür Yazıları

En İyi Sosyal Sorumluluk Projeleri

Sosyal sorumluluk projeleri; insanların bilinçlenmesi, maddi anlamda desteklenmesi, eğitime ve istihdama katılması, belirli konularda farkındalık kazanması için kurum ve kuruluşlar tarafından yapılan toplumsal çalışmalardır. Sosyal sorumluluk projeleri sayesinde toplumda farkındalık başlar, yaşanabilir bir ülke, sürdürülebilir bir çevre yaratılır. Gelin, Türkiye’de yapılmış en iyi sosyal sorumluluk projelerini birlikte inceleyelim.

En İyi Sosyal Sorumluluk Projeleri Hangileridir?

En iyi sosyal sorumluluk projeleri şunlardır:

 1. Doğuş Otomotiv – Trafik Hayattır 
 2. Aydın Doğan Vakfı – Baba Beni Okula Gönder
 3. Eti – Eti Çocuk Tiyatrosu 
 4. Opet – Temiz Tuvalet 
 5. Koç – Meslek Lisesi Memleket Meselesi 
 6. Vodafone – Düşler Akademisi 
 7. Mercedes – Her Kızımız Bir Yıldız 
 8. Hürriyet – Aile İçi Şiddete Son 
 9. Renault – Sokakta İlk Adımlar 
 10. Turkcell – Kardelenler 
 11. Boğaziçi Enstitüsü - Nitelikli Eğitim

1. Doğuş Otomotiv - Trafik Hayattır

en iyi sosyal sorumluluk projeleri doğuş otomotiv trafik hayattır

Doğuş Otomotiv, 2004 senesinden bu yana trafik güvenliği bilincini arttırmak ve trafik kazalarına dikkat çekmek amacıyla "Trafik Hayattır!" isimli sosyal sorumluluk projesini gerçekleştiriyor. Ana teması trafik güvenliği olan projede 10 seneye yakın bir zamanda onlarca çalışma yapıldı. Çalışmaların neticeleri ise her yıl internet sitelerinde kurumsal sorumluluk raporu kapsamında yayımlandı. En iyi sosyal sorumluluk projeleri arasında gösterilen Trafik Hayattır Projesi, 2015 yılından beri gençlere yönelik interaktif projeler üretmekte ve çeşitli yarışmalar düzenlemekte.

Trafik Hayattır Projesi, sadece Doğuş Otomotiv tarafından değil aynı zamanda Türkiye'deki birçok diğer kurum ve kuruluş tarafından da desteklenmektedir. Projeye verilen destekler sayesinde proje kapsamında yürütülen çalışmalar daha geniş kitlelere ulaşmış ve trafik güvenliği ile ilgili farkındalık arttırma konusunda daha etkili olmuştur.

Doğuş Otomotiv'in Trafik Hayattır Projesi, sadece trafik güvenliği bilincini artırmakla kalmıyor, aynı zamanda toplumsal bir sorumluluk bilincinin önemini de vurguluyor. Kurumsal sosyal sorumluluk çalışmaları arasında örnek bir proje olarak kabul ediliyor ve diğer kurum ve kuruluşlara da örnek teşkil ediyor.

2. Aydın Doğan Vakfı - Baba Beni Okula Gönder

aydın doğan vakfı baba beni okula gönder en iyi sosyal sorumluluk projeleri

Türkiye’de ekonomik yetersizlik ve aile baskısı gibi sebepler ile okula gönderilmeyen kız çocuklarının eğitim yaşamlarını sürdürmek için 2005 yılında hayata geçirilen Baba Beni Okula Gönder Projesi, bugüne kadar 10 binin üzerinde kız çocuğunun eğitim yaşamına devam etmesini sağlamıştır. 

Türkiye'de yapılan en iyi sosyal sorumluluk projeleri arasında yer alan Baba Beni Okula Gönder Projesi, kız çocuklarına barınma, giyinme, beslenme gibi yardımlar sağlamış aynı zamanda ailelerine de maddi destekte bulunmuştur.

Baba Beni Okula Gönder Projesi, kız çocuklarının eğitimine destek olmanın yanı sıra toplumda farkındalık yaratmayı da amaçlamaktadır. Proje kapsamında düzenlenen çeşitli etkinliklerle kız çocuklarının eğitimine ve toplumda eşitlik ve adalet duyarlılığına dikkat çekilmekte ve bu konuda farkındalık yaratılmaktadır.

Bunun yanı sıra proje kapsamında eğitim almaya devam eden kız çocukları, ileride topluma daha fazla katkı sağlayabilecekleri mesleki eğitimler de alarak desteklenmektedir. Böylece Baba Beni Okula Gönder Projesi, kız çocuklarının eğitimine sağladığı katkıların yanı sıra toplumda daha adil ve eşitlikçi bir yapı oluşmasına da katkı sağlamaktadır.

3. Eti - Eti Çocuk Tiyatrosu

eti çocuk tiyatrosu

Çocukların kişisel, sosyal ve kültürel gelişimlerini arttırmak amacıyla 20 seneyi aşkın bir süredir çalışmalar yapan Eti Çocuk Tiyatrosu, ücretsiz tiyatro oyunlarını çocuklar ile buluşturmuş, hiç tiyatro izlememiş milyonlarca çocuğun kalbine dokunmayı başarmıştır. Türkiye'nin 81 ilinde de gösteriler yapılmasını sağlayan Eti Çocuk Tiyatrosu, sanat adına yapılmış en iyi sosyal sorumluluk projeleri arasında gösteriliyor. 2022 yılı itibarıyla 3,5 milyon çocuğa ulaşan proje, pandemi döneminde de dijital çocuk tiyatrosunu gösterime almıştır. Bu dönemde de çocuklar tiyatrosuz kalmamış, sanatın en önemli dallarından biri olan tiyatroyu ilgi ile takip edebilmişlerdir.

Eti Çocuk Tiyatrosu, sadece çocuklara tiyatro sevgisi aşılamakla kalmayıp aynı zamanda birçok sosyal sorumluluk projesine de imza atmıştır. Bu projeler arasında maddi durumu yeterli olmayan çocuklara oyuncak yardımı, sağlık ve eğitim desteği verme gibi çalışmalar yer almaktadır.

Ayrıca Eti Çocuk Tiyatrosu'nun "Her Çocuk Bir Dünya" adlı projesi ile çocukların yaratıcılık ve hayal güçlerini geliştirmek amacıyla düzenlenen yarışmalar da düzenlenmektedir. Bu şekilde, çocukların sanat ve kültürle iç içe büyümeleri ve geleceğe umutla bakmaları hedeflenmektedir.

4. Opet - Temiz Tuvalet

opet temiz tuvalet en iyi sosyal sorumluluk projeleri

Opet'in 2000 yılında hayata geçirdiği Temiz Tuvalet Projesi, Türkiye’de yapılan en uzun soluklu sosyal sorumluluk projeleri arasında yer alıyor. Tuvalet temizliği ve hijyeni bilinci oluşturmak için hayata geçirilen proje ile Opet, önce kendi istasyon tuvaletleri ile çalışmaya başlamış ve ardından bu projeyi Türkiye'nin 81 iline yaymayı başarmıştır.

Opet, Temiz Tuvalet Projesi kapsamında reklam filmleri hazırlamış, çocuklara özel animasyon yapmış ve tüm bu çalışmaları yıllarca televizyon kanallarında yayımlamıştır. En iyi sosyal sorumluluk projeleri arasında yerini alan proje ile tuvalet temizliği bilinci, günümüzde binlerce işletmeye ve milyonlarca insana ulaşmıştır.

5. Koç - Meslek Lisesi Memleket Meselesi

koç meslek lisesi memleket meselesi

2006 yılında Milli Eğitim Bakanlığı ve Vehbi Koç Vakfı’nın desteğiyle hayata geçirilen Meslek Lisesi Memleket Meselesi Projesi, ekonomik şartları kötü olan ilköğretim mezunu gençlerin sanayi, bilişim ve hizmet sektöründe ara eleman olarak çalışmasını sağlamıştır. Proje, bugüne kadar binlerce gencin istihdama katılmasına destek olmuştur.

Bugün on binlerce gencin istihdama katılmasını sağlayan Meslek Lisesi Memleket Meselesi Projesi, kalifiye iş gücünün yetiştirilmesine önayak olmuş ve gençlerin mesleki eğitimlere katılımını arttırmıştır.

6. Vodafone - Düşler Akademisi

en iyi sosyal sorumluluk projeleri vodafone düşler akademisi

"Sanat ve sanatçı engel tanımaz" düsturu ile hareket eden Düşler Akademisi Projesi, engelli bireyleri toplum ile bütünleştiren, sosyal engelleri kaldıran ve sanatla buluşturan bir proje. 2008 yılında başlayan proje, 2019 yılında tamamlandı. Proje, bugüne kadar binlerce engelli bireyin yaşamına dokundu ve onları sanatla buluşturdu. Engelli bireyler için yapılan en iyi sosyal sorumluluk projeleri arasında olan Düşler Akademisi; bale, müzik, resim ve spor gibi alanlarda engelli bireyler ile ortak çalışmalar gerçekleştirdi.

7. Mercedes – Her Kızımız Bir Yıldız

en iyi sosyal sorumluluk projeleri her kızımız bir yıldız mercedes benz

2004 yılında hayata geçirilen Her Kızımız Bir Yıldız Projesi, ilk aşamada 17 ilde 200 kız çocuğuna eğitim bursu verdi. Günümüzde 1200'ü aşkın Yıldız Kız, Mercedes'in sosyal sorumluluk projesinden yararlandı ve eğitimlerini tamamlayarak istihdama katıldı. Bugün mavi yakalı kadın şirket çalışanlarının %10'u Yıldız Kızlar'dan oluşuyor.

Her Kızımız Bir Yıldız Projesi, sadece eğitim bursu sağlamakla kalmayıp aynı zamanda kız çocuklarının özgüvenlerini arttırmak, kendi potansiyellerini keşfetmelerine yardımcı olmak için çeşitli etkinlikler de düzenlemiştir.

Yıldız Kızlar'ın başarı hikayeleri, genç kızlara ilham kaynağı olmaktadır ve bu proje, Türkiye'de yapılan en etkili sosyal sorumluluk projeleri arasında yer almaktadır.

8. Hürriyet - Aile İçi Şiddete Son

aile içi şiddete son projesi hürriyet

Aile içi şiddetin hiçbir nedenle hoş görülemeyeceğine, olağan kabul edilemeyeceğine ve şiddetin, bedelini çok uzun yıllar tüm aile bireylerinin ödediği çok önemli bir toplumsal problem olduğuna inanan Hürriyet, 2004 yılında Aile İçi Şiddete Son Projesi'ni hayata geçirdi.

Proje kapsamında eğitim ve seminerler düzenleyen Hürriyet, yıllar içinde milyonlarca kişinin aile içi şiddet hakkında bilinç kazanmasını sağladı. Ülkemizin en büyük sorunlarından biri olan aile içi şiddet, Hürriyet'in bu sosyal sorumluluk projesi sayesinde bir nebze de olsa azaldı.

9. Renault – Sokakta İlk Adımlar

renault sokakta ilk adımlar

Türkiye’nin en uzun soluklu yol güvenliği eğitim projesi olan Sokakta İlk Adımlar Projesi, Renault ve Milli Eğitim Bakanlığının iş birliği ile 2002 yılında hayata geçirildi. Proje hayata geçirildiği tarihte çocuklar için yol güvenliğini konu alan ilk sosyal sorumluluk projesi idi. Çocuklar ve öğretmenler için eğitim setleri hazırlayan proje, aradan geçen 20 senede milyonlarca öğrencinin yol güvenliği alanında farkındalık kazanmasını sağladı.

10. Turkcell – Kardelenler

turkcell kardelenler en iyi sosyal sorumluluk projeleri

2000 yılında Turkcell ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği tarafından hayata geçirilen Kardelenler Projesi, ilk aşamada ekonomik durumu yetersiz olan 5 bin kız öğrencinin eğitime devam etmesini sağladı. Ekonomik yetersizlik nedeniyle eğitim hayatına devam edemeyen binlerce kız çocuğu, Kardelenler Projesi ile bugün meslek sahibi ve ufku açık bireyler haline geldi. 22 yıldır devam eden Kardelenler projesi, ülkemizde eğitim alanında yapılan en iyi sosyal sorumluluk projeleri arasında gösteriliyor.

11. Boğaziçi Enstitüsü - Nitelikli Eğitim

boğaziçi enstitüsü nitelikli eğitim projesi en iyi sosyal sorumluluk projeleri

Boğaziçi Enstitüsü, ilk olarak 2017-2018 yılında TÜBİTAK Girişimcilik ve Yenilikçilik Yarışması kapsamında online eğitim yazılımı üzerine çalışmalar yapmaya başlamış ve Türkiye'deki eğitim ihtiyacını gidermek amacıyla çevrim içi eğitimler vermeye başlamıştır. Nitelikli eğitimi tabana yayma amacıyla Nitelikli Eğitim Projesi'ni başlatmış olan Boğaziçi Enstitüsü, günümüzde binlerce kişiye hem mesleki hem de kişisel gelişim alanlarında eğitim vermiş, ücretsiz sunduğu onlarca online eğitim ile kişilerin sertifika sahibi olmasını sağlamıştır.

Bugün binlerce kişinin istihdama katılmasına öncülük eden Boğaziçi Enstitüsü, 2022 yılında nitelikli eğitimi tabana yayma yolunda çalışmalarına devam etmektedir.

Eğitim Danışmanımız ile iletişime geç.
Hemen Ara
+90 850 840 54 37
Whatsapp ile destek al
İletişime geçmek için tıkla
Menüyü Kapat