Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2023-10-04T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
En İyi Muhasebe Programları

En İyi Muhasebe Programları


En iyi muhasebe programları hakkında bilgi sahibi olmak, işletmelerin kolay yoldan muhasebe işlemlerini gerçekleştirmeleri için önemlidir. Muhasebe programları sayesinde küçük, orta ve büyük boyutlu işletmeler hatasız şekilde ticari faaliyet hesaplaması yapabilmektedir. 

Peki en çok kullanılan muhasebe programları nelerdir? Ücretsiz muhasebe programları hangileridir? Ön muhasebe için hangi programları bilmek yeterlidir? Tüm bu soruların yanıtı için gelin yazımızı beraber inceleyelim!

En İyi Muhasebe Programları Hangileridir?

En iyi muhasebe programları aşağıdaki sıralanmıştır.

 1. Comport ERP
 2. Zoho Books
 3. FreshBooks
 4. Wave
 5. Sage 50cloud
 6. Xero
 7. Kashoo
 8. Paraşüt
 9. MikroX
 10. QuickBooks

1. Comport ERP

En iyi muhasebe programları comport erp

Türkiye'de yaygın kullanılan ve köklü firmalardan Nanosoft yazılımın ürünü olan Comport, ERP ve ön muhasebe programları alanında detaylı ve iyi düşünülmüş kullanıcı dostu ekranları ile küçük ve orta ölçekli firmalara sunduğu uygun fiyat performansıyla öne çıkıyor.

Comport ERP'nin ön muhasebe programı 18 yıllık tecrübesiyle KOBİ'lere özel geliştirdiği çözüm sistemleriyle kullanıcılara zaman kazandırıyor. e-Fatura ve pazar yeri entegrasyonlarında da çok pratik ve başarılı.

Comport hem güçlü masaüstü uygulamaları ile hem de web tabanlı kullanım imkanı ile tüm talepleri eksiksiz karşılıyor. ERP programları özellikle büyük ölçekte iş yapan ve üretim, imalat, fason üretim sektörlerine başarılı çözümler sağlıyor.

2. Zoho Books

en iyi muhasebe programı zoho books

En çok kullanılan ön muhasebe programları isimlerinden diğeri de Zoho Books’tur. Zoho Books muhasebe programı, kullanıcılara 14 günlük ücretsiz deneme sürümü sunmaktadır. Bu sayede kullanıcılar sistemin pratik olup olmadığını deneme fırsatına erişirler. Zoho Books muhasebe programında deneme sürümü bittikten sonra ücretlendirmeler kullanıcı sayısına göre değişmektedir. 

En çok kullanılan muhasebe programlarından biri olan Zoho Books, ön muhasebe ve genel muhasebeye dair tüm fonksiyonları gerçekleştirebilir. Zoho Books kullanmak isteyen kişiler, kendilerine uygun ödeme planı seçerek işleme başlayabilir.

 

 

3. FreshBooks

en iyi muhasebe programları freshbooks

En çok kullanılan muhasebe programları isimleri denildiğinde FreshBooks da karşımıza çıkar. FreshBooks daha çok küçük ve orta ölçekli işletmelerin kullanımı için uygundur. Çoğu ajans ve girişimciler tarafından tercih edilmektedir. 

FreshBooks, kullanıcılara 30 günlük ücretsiz deneme fırsatı sunmaktadır. FreshBooks’u diğer ücretsiz ön muhasebe programlarından ayıran özelliği, üst düzey müşteri desteği sağlamasıdır. FreshBooks özellikle projeleri yönetmek ve ödemeleri izlemek için tercih edilmektedir. 

4. Wave

wave en iyi muhasebe programları

Ön muhasebe programlarından bir diğeri ise Wave’dir. Wave ücretsiz muhasebe programlarından biridir. Wave sayesinde birden fazla işletme tek hesap üzerinden yönetilebilir. Özellikle girişimciler tarafından start-up projelerinde tercih edilmektedir. Wave’in en güzel özelliği ise bazı işlemler için internet ağına dahi gerek duymamasıdır. Örneğin işletmelerin fatura kayıtları internet ağı gerekmeden Wave ile saklanabilir. 

5. Sage 50cloud

en iyi muhasebe programı sage 50cloud

En çok kullanılan muhasebe programlarından biri de Sage 50cloud’tur. Entegre bordro ve raporlama özelliğine sahip olan Sage 50cloud’a her yerden çoklu erişim sağlanabilir. Sage 50cloud türevlerine göre daha çok fonksiyona sahip bir yazılımdır.

Sage 50cloud ücretli bir ön muhasebe ve muhasebe programıdır. Paket ücretleri aylık 50 dolardan başlamaktadır. Fiyatı benzerlerine göre yüksek olsa da oldukça işlevsel bir muhasebe programıdır.

6. Xero

xero

En iyi muhasebe programları isimleri denildiğinde Xero da karşımıza çıkar. Xero özellikle küçük işletmelerin ön muhasebe işlemleri için uygundur. En çok kullanılan ön muhasebe programlarından olan Xero, tüm temel fonksiyonları profesyonel şekilde kullanmaya imkan tanır.

Xero sayesinde Microsoft Office programlarında düzenlenen belgeler de rapor haline dönüştürülebilir. Xero muhasebe programının ücretleri yapılan işlem türü ve sayısı üzerinden hesaplanmaktadır. Kullanıcılar kendilerine uygun ödeme tarifesi seçerek Xero muhasebe programından faydalanabilir. 

7. Kashoo

kashoo

En çok kullanılan ön muhasebe programları arasında Kashoo da yer almaktadır. Kashoo’nun türevlerinden en farklı özelliği, zaman izlencesi özelliği barındırmasıdır. Kashoo, kullanıcılara işletmelerinin anlık durumunu saniye saniye aktarmaktadır. 

Kashoo programı üzerinden otomatik ödeme talimatları verilebilir. Kashoo muhasebe programı kurulumu oldukça kolaydır. Kashoo programı kullanıcılara 14 günlük ücretsiz deneme sürümü sunmaktadır. 

8. Paraşüt

paraşüt en iyi muhasebe programları

En iyi muhasebe programlarından Paraşüt, tamamen Türkçe yazılıma sahiptir. Paraşüt’ün avantajlı özelliği ise asla kurulum gerektirmiyor olmasıdır. Web tabanlı bir muhasebe programı olan Paraşüt’e aktif internet bağlantısı olan her yerden erişim sağlanabilir. 

En çok kullanılan muhasebe programı olan Paraşüt, ücret açısından da oldukça uygun fiyatlıdır. Fatura takibi, stok takibi ve online tahsilat gibi her türden muhasebe işlemi Paraşüt aracılığıyla kolayca gerçekleştirilmektedir. 

9. MikroX

mikrox

Ön muhasebe programları içinde yer alan diğer bir program ise MikroX’tir. MikroX muhasebe programı da Paraşüt gibi tamamen Türkçe yazılıma sahiptir. 

MikroX muhasebe programı kullanıcılara 15 gün ücretsiz deneme fırsatı sunar. Deneme sürümü sonrası MikroX programının abonelik ücreti türevlerine göre oldukça uygundur. Uygun fiyata tüm temel muhasebe fonksiyonları MikroX programı ile gerçekleştirilebilir. 

10. QuickBooks

quickbooks en iyi muhasebe programı

En çok kullanılan muhasebe programları arasında son sırada QuickBooks bulunur. QuickBooks web tabanlı bir muhasebe programıdır. Web tabanlı olması sayesinde işletme yetkilileri internet ağına bağlı oldukları her noktadan verilere erişim sağlayabilir. 

QuickBooks muhasebe programı küçük, orta, büyük her kategoriden işletme için uygundur. Pratik kullanımı sayesinde kullanıcılara zaman kazandırır.

QuickBooks muhasebe programının ücretleri işletmenin büyüklüğüne göre değişmektedir. Kullanıcılar kendilerine en uygun paketi seçerek QuickBooks kullanmaya başlayabilir. Ön muhasebe işlemleri için de tüm fonksiyonlara sahiptir.

Muhasebe Programı Nedir?

Muhasebe programı; ticari faaliyet gerçekleştiren yerlerin gelir gider durumunu hesaplamak, kayıt altına almak ve daha birçok istatistiksel işlemi gerçekleştirmek için oluşturulan yazılımdır.

Her işletme kendi ihtiyacına göre muhasebe programı seçebilir. Halihazırda ücretsiz muhasebe programları da işletme sahiplerine sunulmaktadır. En çok kullanılan muhasebe programları genellikle ücretsiz olarak sunulanlardır. Muhasebe programları sayesinde yetkili kişiler karmaşık matematik işlemlerini kendileri yapmak zorunda kalmaz. İşletmeye uygun ücretsiz muhasebe programı ile tüm finansal faaliyetlerini kayıt altında tutabilirler.

Ücretsiz muhasebe programları işletme yetkililerinin maddi gelecek hedeflerini oluşturmalarına yardımcı olur. Küçük işletmeler genellikle ön muhasebe işlemlerine gereksinim duymaktadır. Bu sebeple ücretsiz ön muhasebe programları günümüzde oldukça işe yarar hale gelmiştir. 

 

 

Muhasebe Programı Ne İşe Yarar?

Muhasebe programları işletmelerin ticari faaliyetlerini hesaplamaları, kayıt altına almaları ve rapor haline getirmeleri noktasında işe yarar. Ücretsiz muhasebe programlar ise işletme sahiplerinin oldukça ekonomik bir şekilde iş hedeflerini belirlemesine yardımcı olur. 

Ticari faaliyetin hatasız hesaplanması markalar, işletmeler ve kurumlar için oldukça önemlidir. Hatalı bir gelir-gider hesaplaması hedefe ulaşma yolunda büyük problemlere sebep olabilir. Ücretsiz ön muhasebe programlarının en önemli işlevi hatasız finansal faaliyet hesaplamaktır. Bu sayede iş yeri sahipleri hesaplamalar için ekstra vakit harcamak zorunda kalmaz.

Muhasebe programları aynı zamanda işletmelere fatura kaydı yapma avantajı da sunmaktadır. Hem işlevli hem hesaplı olması açısından en çok kullanılan ön muhasebe programları ücretsiz erişime sahip olan muhasebe programlarıdır.

Muhasebe Programlarının Özellikleri Nelerdir?

Muhasebe programlarının özellikleri şunlardır:

 • Cari hesapların takibini yapmak
 • Kasa gelirlerini takip etmek
 • Faturaları arşivlemek ve kaydetmek
 • Stok giriş çıkışlarını planlamak ve raporlamak
 • Banka hesaplarını takip etmek
 • Giderleri ve ödemeleri planlamak
 • Birikim hedeflerini belirlemek
 • İşletmenin anlık durumunu raporlamak

Muhasebe Nasıl Öğrenilir?

Muhasebe öğrenmek için en etkili yol muhasebe eğitimlerine katılmaktır. Muhasebe hata yapılmadan pratiğe dökülmesi gereken bir alandır. Hata yaşandığında işletmedeki para döngüsü riske girebilir. Bu sebeple muhasebe bilgisi uzman bir eğitmenden öğrenilmelidir. 

İstanbul Boğaziçi Enstitüsünde verilen muhasebe ve finans alanındaki eğitimler sizin için faydalı olacaktır. İstanbul Boğaziçi Enstitüsünde muhasebe eğitimleri, alanında uzman bir eğitmen tarafından çevrim içi eğitim metodu ile verilmektedir. Muhasebe eğitimlerinde kullanılan ders materyalleri her an her yerden erişim sağlayabileceğiniz ders videolarıdır. 

Muhasebe öğrenmenin bir diğer yolu da muhasebe alanında profesyoneller tarafından yazılmış kitapları incelemektir. Muhasebe kitapları sayesinde finans terimlerini kolayca kavrayabilirsiniz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?