Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-12-07T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
En İyi Muhasebe Programları

En İyi Muhasebe Programları


En iyi muhasebe programları hakkında bilgi sahibi olmak, işletmelerin kolay yoldan muhasebe işlemlerini gerçekleştirmeleri için önemlidir. Muhasebe programları sayesinde küçük, orta ve büyük boyutlu işletmeler hatasız şekilde ticari faaliyet hesaplaması yapabilmektedir. 

Peki en çok kullanılan muhasebe programları nelerdir? Ücretsiz muhasebe programları hangileridir? Ön muhasebe için hangi programları bilmek yeterlidir? Tüm bu soruların yanıtı için gelin yazımızı beraber inceleyelim!

En İyi Muhasebe Programları Nelerdir?

En iyi muhasebe programları şunlardır:

 1. Comport ERP
 2. Zoho Books
 3. FreshBooks
 4. Wave
 5. Sage 50cloud
 6. Xero
 7. Kashoo
 8. Paraşüt
 9. MikroX
 10. QuickBooks

1. Comport ERP

Türkiye'de yaygın kullanılan ve köklü firmalardan Nanosoft yazılımın ürünü olan Comport, ERP ve ön muhasebe programları alanında detaylı ve iyi düşünülmüş kullanıcı dostu ekranları ile küçük ve orta ölçekli firmalara sunduğu uygun fiyat performansıyla öne çıkıyor.

Comport ERP'nin ön muhasebe programı 18 yıllık tecrübesiyle KOBİ'lere özel geliştirdiği çözüm sistemleriyle kullanıcılara zaman kazandırıyor. e-Fatura ve pazar yeri entegrasyonlarında da çok pratik ve başarılı.

Comport hem güçlü masaüstü uygulamaları ile hem de web tabanlı kullanım imkanı ile tüm talepleri eksiksiz karşılıyor. ERP programları özellikle büyük ölçekte iş yapan ve üretim, imalat, fason üretim sektörlerine başarılı çözümler sağlıyor.

2. Zoho Books

en iyi muhasebe programı

En çok kullanılan ön muhasebe programları isimlerinden diğeri de Zoho Books’tur. Zoho Books muhasebe programı, kullanıcılara 14 günlük ücretsiz deneme sürümü sunmaktadır. Bu sayede kullanıcılar sistemin pratik olup olmadığını deneme fırsatına erişirler. Zoho Books muhasebe programında deneme sürümü bittikten sonra ücretlendirmeler kullanıcı sayısına göre değişmektedir. 

En çok kullanılan muhasebe programlarından biri olan Zoho Books, ön muhasebe ve genel muhasebeye dair tüm fonksiyonları gerçekleştirebilir. Zoho Books kullanmak isteyen kişiler, kendilerine uygun ödeme planı seçerek işleme başlayabilir. 

3. FreshBooks

en iyi muhasebe programları

En çok kullanılan muhasebe programları isimleri denildiğinde FreshBooks da karşımıza çıkar. FreshBooks daha çok küçük ve orta ölçekli işletmelerin kullanımı için uygundur. Çoğu ajans ve girişimciler tarafından tercih edilmektedir. 

FreshBooks, kullanıcılara 30 günlük ücretsiz deneme fırsatı sunmaktadır. FreshBooks’u diğer ücretsiz ön muhasebe programlarından ayıran özelliği, üst düzey müşteri desteği sağlamasıdır. FreshBooks özellikle projeleri yönetmek ve ödemeleri izlemek için tercih edilmektedir. 

4. Wave

Ön muhasebe programlarından bir diğeri ise Wave’dir. Wave ücretsiz muhasebe programlarından biridir. Wave sayesinde birden fazla işletme tek hesap üzerinden yönetilebilir. Özellikle girişimciler tarafından start-up projelerinde tercih edilmektedir. Wave’in en güzel özelliği ise bazı işlemler için internet ağına dahi gerek duymamasıdır. Örneğin işletmelerin fatura kayıtları internet ağı gerekmeden Wave ile saklanabilir. 

5. Sage 50cloud

en iyi muhasebe programı

En çok kullanılan muhasebe programlarından biri de Sage 50cloud’tur. Entegre bordro ve raporlama özelliğine sahip olan Sage 50cloud’a her yerden çoklu erişim sağlanabilir. Sage 50cloud türevlerine göre daha çok fonksiyona sahip bir yazılımdır.

Sage 50cloud ücretli bir ön muhasebe ve muhasebe programıdır. Paket ücretleri aylık 50 dolardan başlamaktadır. Fiyatı benzerlerine göre yüksek olsa da oldukça işlevsel bir muhasebe programıdır.

6. Xero

en iyi muhasebe programları

En iyi muhasebe programları isimleri denildiğinde Xero da karşımıza çıkar. Xero özellikle küçük işletmelerin ön muhasebe işlemleri için uygundur. En çok kullanılan ön muhasebe programlarından olan Xero, tüm temel fonksiyonları profesyonel şekilde kullanmaya imkan tanır.

Xero sayesinde Microsoft Office programlarında düzenlenen belgeler de rapor haline dönüştürülebilir. Xero muhasebe programının ücretleri yapılan işlem türü ve sayısı üzerinden hesaplanmaktadır. Kullanıcılar kendilerine uygun ödeme tarifesi seçerek Xero muhasebe programından faydalanabilir. 

7. Kashoo

en iyi muhasebe programları

En çok kullanılan ön muhasebe programları arasında Kashoo da yer almaktadır. Kashoo’nun türevlerinden en farklı özelliği, zaman izlencesi özelliği barındırmasıdır. Kashoo, kullanıcılara işletmelerinin anlık durumunu saniye saniye aktarmaktadır. 

Kashoo programı üzerinden otomatik ödeme talimatları verilebilir. Kashoo muhasebe programı kurulumu oldukça kolaydır. Kashoo programı kullanıcılara 14 günlük ücretsiz deneme sürümü sunmaktadır. 

8. Paraşüt

paraşüt muhasebe

En iyi muhasebe programlarından Paraşüt, tamamen Türkçe yazılıma sahiptir. Paraşüt’ün avantajlı özelliği ise asla kurulum gerektirmiyor olmasıdır. Web tabanlı bir muhasebe programı olan Paraşüt’e aktif internet bağlantısı olan her yerden erişim sağlanabilir. 

En çok kullanılan muhasebe programı olan Paraşüt, ücret açısından da oldukça uygun fiyatlıdır. Fatura takibi, stok takibi ve online tahsilat gibi her türden muhasebe işlemi Paraşüt aracılığıyla kolayca gerçekleştirilmektedir. 

9. MikroX

en iyi muhasebe programı

Ön muhasebe programları içinde yer alan diğer bir program ise MikroX’tir. MikroX muhasebe programı da Paraşüt gibi tamamen Türkçe yazılıma sahiptir. 

MikroX muhasebe programı kullanıcılara 15 gün ücretsiz deneme fırsatı sunar. Deneme sürümü sonrası MikroX programının abonelik ücreti türevlerine göre oldukça uygundur. Uygun fiyata tüm temel muhasebe fonksiyonları MikroX programı ile gerçekleştirilebilir. 

10. QuickBooks

En çok kullanılan muhasebe programları arasında son sırada QuickBooks bulunur. QuickBooks web tabanlı bir muhasebe programıdır. Web tabanlı olması sayesinde işletme yetkilileri internet ağına bağlı oldukları her noktadan verilere erişim sağlayabilir. 

QuickBooks muhasebe programı küçük, orta, büyük her kategoriden işletme için uygundur. Pratik kullanımı sayesinde kullanıcılara zaman kazandırır.

QuickBooks muhasebe programının ücretleri işletmenin büyüklüğüne göre değişmektedir. Kullanıcılar kendilerine en uygun paketi seçerek QuickBooks kullanmaya başlayabilir. Ön muhasebe işlemleri için de tüm fonksiyonlara sahiptir.

Muhasebe Nedir? Muhasebe Ne Demektir?

Muhasebe; herhangi bir ticari faaliyet sonucu oluşan mali hareketlerin düzenlenmesi, kayıt altına alınması ve analiz edilmesidir. Muhasebe, ticari faaliyet gösteren işletmelerin gelir ve gider kayıtlarını raporlama işlemidir.

Muhasebe sayesinde işletmelerin her türlü ticari faaliyeti kayıt altında tutulur. Muhasebe bilgisi kullanılarak işletmelere ait kaynakların nasıl harcandığı kontrol altına alınır. Muhasebe en küçükten en büyüğe kadar her işletmenin ihtiyaç duyduğu bir kavramdır. İşletmenin günlük, aylık ve yıllık olarak sahip olduğu gelir-gider dengesini göstermektedir. Muhasebe raporları sayesinde işletmeler finansal hedeflerine ulaşmak için yapılması gerekenleri daha rahat planlar.

Muhasebenin Amaçları Nelerdir?

Muhasebenin amaçları şunlardır:

 • Farklı firmalarla yapılan iş birliği kayıtlarını uzun süre elde tutmak 
 • Günlük, aylık ya da yıllık ticari faaliyetlerin sonuç ölçümünü yapmak
 • İşletmelerin rapor takibi yaparak elindeki kaynakları etkin ve doğru şekilde kullanmasını sağlamak
 • Ticari faaliyette bulunan yerler için mali hedef oluşturmak
 • Mali faaliyeti özetlemek
 • Finansal döngüyü istatistiksel raporlar halinde sunmak

Muhasebe Programı Nedir?

Muhasebe programı; ticari faaliyet gerçekleştiren yerlerin gelir gider durumunu hesaplamak, kayıt altına almak ve daha birçok istatistiksel işlemi gerçekleştirmek için oluşturulan yazılımdır.

Her işletme kendi ihtiyacına göre muhasebe programı seçebilir. Halihazırda ücretsiz muhasebe programları da işletme sahiplerine sunulmaktadır. En çok kullanılan muhasebe programları genellikle ücretsiz olarak sunulanlardır. Muhasebe programları sayesinde yetkili kişiler karmaşık matematik işlemlerini kendileri yapmak zorunda kalmaz. İşletmeye uygun ücretsiz muhasebe programı ile tüm finansal faaliyetlerini kayıt altında tutabilirler.

Ücretsiz muhasebe programları işletme yetkililerinin maddi gelecek hedeflerini oluşturmalarına yardımcı olur. Küçük işletmeler genellikle ön muhasebe işlemlerine gereksinim duymaktadır. Bu sebeple ücretsiz ön muhasebe programları günümüzde oldukça işe yarar hale gelmiştir. 

 

 

Muhasebe Programı Ne İşe Yarar?

Muhasebe programları işletmelerin ticari faaliyetlerini hesaplamaları, kayıt altına almaları ve rapor haline getirmeleri noktasında işe yarar. Ücretsiz muhasebe programlar ise işletme sahiplerinin oldukça ekonomik bir şekilde iş hedeflerini belirlemesine yardımcı olur. 

Ticari faaliyetin hatasız hesaplanması markalar, işletmeler ve kurumlar için oldukça önemlidir. Hatalı bir gelir-gider hesaplaması hedefe ulaşma yolunda büyük problemlere sebep olabilir. Ücretsiz ön muhasebe programlarının en önemli işlevi hatasız finansal faaliyet hesaplamaktır. Bu sayede iş yeri sahipleri hesaplamalar için ekstra vakit harcamak zorunda kalmaz.

Muhasebe programları aynı zamanda işletmelere fatura kaydı yapma avantajı da sunmaktadır. Hem işlevli hem hesaplı olması açısından en çok kullanılan ön muhasebe programları ücretsiz erişime sahip olan muhasebe programlarıdır.

Muhasebe Programlarının Özellikleri Nelerdir?

Muhasebe programlarının özellikleri şunlardır:

 • Cari hesapların takibini yapmak
 • Kasa gelirlerini takip etmek
 • Faturaları arşivlemek ve kaydetmek
 • Stok giriş çıkışlarını planlamak ve raporlamak
 • Banka hesaplarını takip etmek
 • Giderleri ve ödemeleri planlamak
 • Birikim hedeflerini belirlemek
 • İşletmenin anlık durumunu raporlamak

Muhasebe Nasıl Öğrenilir?

Muhasebe öğrenmek için en etkili yol muhasebe eğitimlerine katılmaktır. Muhasebe hata yapılmadan pratiğe dökülmesi gereken bir alandır. Hata yaşandığında işletmedeki para döngüsü riske girebilir. Bu sebeple muhasebe bilgisi uzman bir eğitmenden öğrenilmelidir. 

İstanbul Boğaziçi Enstitüsünde verilen muhasebe ve finans alanındaki eğitimler sizin için faydalı olacaktır. İstanbul Boğaziçi Enstitüsünde muhasebe eğitimleri, alanında uzman bir eğitmen tarafından çevrim içi eğitim metodu ile verilmektedir. Muhasebe eğitimlerinde kullanılan ders materyalleri her an her yerden erişim sağlayabileceğiniz ders videolarıdır. 

Muhasebe öğrenmenin bir diğer yolu da muhasebe alanında profesyoneller tarafından yazılmış kitapları incelemektir. Muhasebe kitapları sayesinde finans terimlerini kolayca kavrayabilirsiniz. 

Ön Muhasebe Nedir?

Ön muhasebe, bir iş yerinde alım satım döngüsünün, gelir ve kaynakların raporlanması ve mali işlerin planlanmasıdır. Ön muhasebe, muhasebe işlemlerinin ön hazırlığı gibidir. Ödeme tahsilleri, banka hesaplarının takibi gibi birçok finansal işin düzenlenmesine ön muhasebe denir.

Ön muhasebe detaylı muhasebe işlemleri yapılmasa dahi her alanda hizmet veren işletmelerde gereklidir. Ön muhasebe bilgisi günümüzde pek çok iş yerinde kriter olarak aranmaktadır. 

Ön muhasebe işlemlerini gerçekleştirmek için internet üzerinden kullanılabilen ücretsiz ön muhasebe programları bulunmaktadır. Ücretsiz ön muhasebe programları sayesinde işletmeler daha hızlı ve etkin şekilde gerekli hesaplamaları gerçekleştirir. 

Ön Muhasebe Nasıl Öğrenilir?

Ön muhasebe, muhasebe eğitimleri kapsamında öğrenilebilir. Ön muhasebe öğrenmek için kişilerin temel matematik bilgisine ihtiyacı vardır. Muhasebe eğitimleri ve ücretsiz ön muhasebe programları sayesinde kişiler, muhasebe bilgisine kısa yoldan erişebilmektedir. Ön muhasebe, muhasebenin daha yüzeysel bir biçimidir. Bu sebeple muhasebe ve finans alanında verilen eğitimler ön muhasebe bilgisini de içermektedir. Muhasebe ve finans alanında eğitimlere katılan bireyler alacakları sertifikalar sayesinde muhasebe alanında yetkin hale gelirler. 

 

 

Muhasebeci Nasıl Olunur?

Muhasebeci ve ön muhasebeci olmak için üniversitelerin İşletme, Maliye, İktisat, Ekonomi ve Muhasebe gibi bölümlerinden mezun olmak gereklidir. Muhasebeci ve ön muhasebecilerin yetkin oldukları alanlarda işe başvurmak için ilgili bölümlerden lisans ya da ön lisans derecesinde diploma alınmalıdır. 

Muhasebeci ve ön muhasebeci olmanın diğer bir yolu da muhasebe alanında sertifikalı eğitimlere katılmaktır. Eğitim sonunda verilen sertifikalar sayesinde katılımcılar muhasebe alanında yetkinlik kazanmaktadır. Ayrıca sertifikalar sayesinde iş başvurularında bilgilerini belgeyebilirler. 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?