İyi Bir Gelecek, Küçük Bir Yatırımla Başlar! Acele Et, İş ve Kariyer Fırsatı Sunan Üniversite Sertifikalı Kurslara Şimdi Kaydol!
2024-03-01T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
En İyi CV (Öz Geçmiş) Hazırlama Siteleri

En İyi CV (Öz Geçmiş) Hazırlama Siteleri


En iyi CV (öz geçmiş) hazırlama siteleri, CV hazırlamak isteyen kişilere kolaylık sağlayan web siteleridir. Online CV hazırlama sitelerini kullanarak en karmaşık öz geçmişleri bile pratik bir şekilde hazırlamak mümkündür. 

En iyi CV (öz geçmiş) hazırlama sitelerinin bazıları ücretli iken bazıları ücretsizdir. Bazı CV (öz geçmiş) hazırlama siteleri ise deneme sürümüne sahiptir ve böylece kişi ücret ödemeden deneme süresi boyunca öz geçmiş hazırlayabilmektedir. Peki en iyi CV (öz geçmiş) hazırlama siteleri hangileridir, gelin birlikte inceleyelim.

Ücretsiz CV Hazırlama Siteleri Hangileridir?

Ücretsiz CV hazırlama siteleri şunlardır:

 1. Canva
 2. Resumonk
 3. Visual CV
 4. CVlogin
 5. Resume
 6. CV Maker
 7. Kick Resume
 8. Cake Resume
 9. Resume Help
 10. EnhanCV
 11. Novoresume
 12. Standard Resume
 13. Zety
 14. ResumeLab
 15. Resume Genius
 16. Wozber

1. Canva

canva en iyi cv öz geçmiş hazırlama siteleri

CV hazırlama programları genellikle ücretlidir ancak ücretsiz CV programları da vardır. Canva, ücretsiz CV hazırlama siteleri arasında bulunduğu için birçok kişi tarafından tercih edilir. Bu yüzden en iyi CV (öz geçmiş) hazırlama siteleri arasında ilk sıralarda Canva yer alır.

Esasında bir tasarım programı olan Canva ile genel olarak görsel ve video oluşturulur ancak Canva, CV hazırlama için de sıklıkla kullanılan bir sitedir.

Canva ile CV hazırlamak için uygulamadaki mevcut CV şablonları kullanılabilir. Fakat isteyen kişiler, Canva ile sıfırdan bir CV şablonu tasarlayarak bu şablon üzerinden ilerleyebilir. Ancak bu şekilde bir tasarım yapmak çok daha fazla vakit alacaktır. Canva’nın hazır CV örnekleri Türkçe öz geçmiş hazırlamaya ve üzerinde değişiklik yapmaya müsait olduğu için bu şablonları kullanmak daha yararlı olacaktır.

Canva ile CV Nasıl Hazırlanır?

Canva ile CV şu şekilde hazırlanır:

 • İlk olarak Canva’ya üye olunur.
 • Canva’ya giriş yapılır.
 • Canva’nın ana sayfasındaki en üstte bulunan “şablonlar” bölümünden “CV (öz geçmiş)” kısmı seçilir.
 • Kişinin oluşturacağı CV türüne uygun şablon seçilir ve gerekli alanlar doldurulur.
 • Bu esnada CV tasarımı, kişinin öz geçmişine eklemek istediklerine göre değiştirilebilir.
 • Canva’da sıfırdan CV tasarımı yapmak için ise ana sayfanın sağ üstündeki “tasarım oluşturun” butonuna tıklanır.
 • Ardından “öz geçmiş” seçeneğine tıklanır.
 • Açılan sayfada sol taraftaki bileşenler, metin, fotoğraf gibi seçenekler yardımıyla CV belgesi hazırlanır.

 

 

2. Resumonk

en iyi cv öz geçmiş hazırlama siteleri resumonk

En iyi CV (öz geçmiş) hazırlama siteleri arasında Resumonk da yer alır. Resumonk, aynı zamanda ücretsiz CV hazırlama siteleri arasında da gösterilir. Resumonk ile CV oluşturma için siteye üye olmak gerekmez. Bu site kişisel verileri gizli tuttuğu için güvenilirdir. Resumonk’da bulunan 18 farklı yazı fontu ve 5 adet ücretsiz CV şablonu ile kolayca CV hazırlamak mümkündür. Ancak premium üyelik yani ücretli üyelik alan kişiler daha fazla seçeneğe sahip olmaktadır.

Resumonk ile sadece CV değil, ön yazı da hazırlanabilir. Resumonk ile hazırlanan öz geçmiş, online ortamda paylaşılabilir ve PDF ya da Word dosyası formatında indirilebilir.

3. Visual CV

visual cv en iyi cv öz geçmiş hazırlama siteleri

Visual CV, en iyi CV (öz geçmiş) hazırlama siteleri listesinde bulunan bir diğer program. Visual CV, tasarımın ön planda olmadığı durumlarda ve hızlı CV hazırlamak için kullanılır. Türkçe kullanıma uygun olan bu site, 3 adet ücretsiz CV şablonu sunar. Bu şablonlardan bir tanesi resimli iken diğer ikisi resim eklemeye izin vermemektedir. 

Ön yazı örnekleri ve 20’den fazla özelleştirilebilir şablon seçeneği sunan Visual CV, oldukça pratik bir arayüze sahiptir. Böylece kolay CV hazırlamak mümkündür. Visual CV ile hazırlanan bir öz geçmiş, PDF formatında da indirilebilir.

4. CVlogin

cvlogin en iyi cv öz geçmiş hazırlama siteleri

En iyi CV (öz geçmiş) hazırlama siteleri arasında CVlogin de yer alır. CVlogin, Türkler tarafından geliştirilen bir site olduğu için İngilizce bilmeyen kişiler tarafından kolayca kullanılabilir. Bu CV hazırlama sitesi, kişiye sitenin nasıl kullanılacağına dair ufak bir eğitim vererek farklı özellikleri tanıtmaktadır. Bu sayede hiçbir detayı atlamadan kolay ve hızlı bir şekilde CV hazırlamak mümkün hale gelir.

Online CV hazırlama için en çok kullanılan sitelerden biri olan CVlogin, kişiye 8 adet CV örneği sunar. Bu örnekler tamamen ücretsiz bir şekilde kullanılabilir. Ayrıca isteyen kişiler CVlogin ile özgün bir tasarım da yapabilir.

CVlogin’in en iyi özelliklerinden biri, hazırlanan öz geçmişin şifrelenebiliyor olmasıdır. Bu sayede CV’de yer alan bilgiler korunmuş olur. 

CVlogin ile hazırlanan bir öz geçmiş, PDF formatında indirilebilir ya da online ortamda paylaşılabilir. Ayrıca öz geçmiş sitede kayıtlı tutulabilir ve sonradan üzerinde tekrar değişiklik yapılabilir.

5. Resume

resume ücretsiz CV hazırlama siteleri

Resume; e-posta ve sosyal medya üzerinden sınırsız paylaşım özelliği sunan, farklı öz geçmiş örnekleri ile kişiye kolay öz geçmiş hazırlama imkanı veren bir CV hazırlama sitesidir. Resume’un en iyi özelliklerinden biri öz geçmişinizde yer alan metinleri otomatik düzeltmesidir. Bu sayede yazım hataları yapmamış ve daha profesyonel bir CV hazırlamış olursunuz.

Resume ile öz geçmiş şablonu üzerinde değişiklikler yapılarak daha özgün bir CV tasarımı oluşturulabilir. Bu CV hazırlama sitesi ile oluşturulan öz geçmişler; PDF, txt, docx gibi farklı formatlarda indirilebilir. 

Resume’un sitesinde bulunan kariyer tavsiyeleri ve iş arama seçenekleri de kişiye kariyer yolculuğunda yardımcı olmaktadır. 

6. CV Maker

cv maker en iyi ücretsiz cv öz geçmiş hazırlama siteleri

CV Maker, en iyi CV (öz geçmiş) hazırlama siteleri arasında bulunan bir diğer sitedir. CV Maker, farklı dil seçenekleri ile birçok ülkeye hizmet veren ve işe alınmayı %65 oranında garantileyen bir CV hazırlama sitesidir. 

CV Maker ile hazır CV şablonları kullanılarak öz geçmiş hazırlanabilir. Bu şablonlardan uygun olanı seçmek için sitede önceden bu şablonlar kullanılarak hazırlanmış öz geçmiş örnekleri bulunmaktadır. Kişi, bu örnekleri inceleyerek kendi öz geçmiş belgesini oluşturabilir. CV Maker’da bulunan boş CV örnekleri indirilerek doldurulabilir. Böylece internet sıkıntısı yaşayan kişiler de kolayca CV hazırlayabilir.

 

 

7. Kick Resume

kick resume

En iyi CV (öz geçmiş) hazırlama siteleri listesinin bir diğer maddesi Kick Resume’dur. Kick Resume; ücretsiz CV hazırlama siteleri arasında yer alan, kullanıcılara ön yazı örneği de sunan bir CV hazırlama sitesidir.

Kick Resume’da 4 adet ücretsiz CV şablonu bulunur. Bu şablonlar üzerinde herhangi bir değişiklik yapmak mümkün değildir, kişi yalnızca kendi bilgilerini şablon üzerinden doldurabilir. Fakat Kick Resume’daki ücretli öz geçmiş şablonlarında her türlü değişikliği yapmak mümkündür. Kick Resume ile hazırlanan CV’ler yalnızca PDF formatında indirilebilir, site diğer formatları desteklememektedir.

8. Cake Resume

cake resume en iyi cv öz geçmiş hazırlama siteleri

Cake Resume, üyelik sistemi ile çalışan ve öz geçmişi PDF formatında indirmeye olanak tanıyan bir CV hazırlama sitesidir. Cake Resume ile öz geçmiş hazırlamak için siteye üye olmak gerekir. Üye girişi yapıldıktan sonra ekranda çıkan sorular yanıtlanmalıdır. Sorulara cevap verildikten sonra CV düzenleme ekranı üzerinden öz geçmiş hazırlanmış olur.

Cake Resume ile her üye yalnızca bir adet CV hazırlayıp indirebilir. Birden fazla CV hazırlamak için platforma farklı hesaplarla üye olmak gerekir.

9. Resume Help

resume help

Resume Help, en iyi CV (öz geçmiş) hazırlama siteleri listesinde bulunan bir diğer platform. Resume Help ile 14 günlük deneme süresi içerisinde sınırsız sayıda CV oluşturmak mümkündür. Bu süre zarfında bütün özellikler erişime açıktır ve ücretsiz olarak PDF, word, txt ya da web sayfası şeklinde (.html uzantısı ile) indirilebilir.

Online CV hazırlama siteleri arasında gösterilen Resume Help ile öz geçmiş haricinde ön yazı oluşturmak da mümkündür. Bu CV hazırlama sitesi ile online müşteri sohbet desteği de alınabilir, böylece kişi kariyerini daha etkin bir şekilde kurabilir.

10. EnhanCV

enhancv

EnhanCV, öz geçmiş şablonlarını çalışılacak sektöre göre kategorize ettiği için birçok CV hazırlama sitesinden ayrılır. EnhanCV, farklı meslek gruplarına özel CV türleri sunmaktadır. Bu yüzden en iyi CV (öz geçmiş) hazırlama siteleri arasında yer alır. Bu site, 10 adet ön yazı örneği sunması nedeniyle diğer CV programlarından da ayrılır.

EnhanCV, çok sayıda arka plan tasarımı, renk, şablon ve simge sunarak kişinin daha özgün bir CV tasarımı yapmasına da yardımcı olur. EnhanCV, ücretli de kullanılabilen bir CV hazırlama sitesidir. Ücretli kullanımda öz geçmiş üzerinde yer alan EnhanCV logosu da kaldırılmaktadır.

11. Novoresume

novoresume

Novoresume, en iyi CV (öz geçmiş) hazırlama siteleri arasında bulunan bir diğer platform. Novoresume; üyelik sistemi ile çalışan, CV’lerin PDF formatında indirildiği ve kişiselleştirilmiş bir öz geçmiş oluşturmaya imkan veren bir sitedir. 

Novoresume ile şık ve özgün bir tasarıma sahip öz geçmişler hazırlamak mümkündür. Detaylara yer vermek istemeyen fakat ilgi çekici bir CV hazırlamak isteyenler için Novoresume iyi bir seçenektir.

12. Standard Resume

standard resume en iyi cv öz geçmiş hazırlama siteleri

Standard Resume, hızlı bir şekilde klasik bir öz geçmiş hazırlamak isteyen kişilere yönelik oluşturulan bir CV hazırlama sitesidir. Kullanımı son derece basit olan Standard Resume, diğer CV hazırlama sitelerinden farklı olarak CV örneklerine ve CV şablonlarına yer vermeyen bir sitedir. 

Online CV hazırlama siteleri arasında bulunan Standard Resume ile detaylı öz geçmiş tasarımı yapmak mümkün değildir. Dolayısıyla bu öz geçmiş sitesini daha çok klasik CV hazırlamak isteyen kişiler kullanır.

13. Zety

en iyi ücretsiz cv öz geçmiş hazırlama siteleri zety

Zety, hızlı ancak yaratıcı bir öz geçmiş hazırlamak isteyen kişilere 20'den fazla CV şablonu sunan bir CV hazırlama sitesidir. Online CV hazırlama siteleri arasında bulunan Zety, profesyonel şekilde ön yazı oluşturmaya da yardımcı olur.

Zety ile CV hazırlarken kişiye profesyonel yönlendirmeler yapılır ve kişinin CV’sine puan verilir. Bu sayede öz geçmişteki eksikleri gidermek ve daha başarılı bir CV hazırlamak mümkün hale gelir.

Zety de tıpkı Resume sitesi gibi kişiye kariyer tavsiyeleri, iş fırsatları, iş görüşmeleri gibi alanlarda yardımcı olur. Ayrıca Zety, metin düzenleyici özelliği sayesinde kişinin öz geçmiş hazırlarken yaptığı yazım hatalarını da düzeltmesine yardımcı olur. Bu sayede daha profesyonel bir öz geçmiş hazırlanır.

14. ResumeLab

resumelab

ResumeLab; yapay zeka destekli, kişiselleştirilebilir 18 adet CV şablonu bulunduran, PDF formatında sınırsız indirme seçeneği sunan bir CV hazırlama sitesidir. Dolayısıyla ResumeLab, en iyi CV (öz geçmiş) hazırlama siteleri arasında gösterilir.

ResumeLab’in yapay zeka özelliği sayesinde kişinin hazırladığı CV, platformda hazırlanan diğer CV'ler ile kıyaslanır ve bir puan verilir. Kişi bu puana göre CV’sini yeniden düzenleyebilir.

15. Resume Genius

en iyi cv öz geçmiş hazırlama siteleri resume genius

Resume Genius, online CV hazırlama için kullanılabilecek en iyi sitelerden biridir. Oldukça basit bir kullanımı olan Resume Genius, ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki farklı şekilde hizmet sunuyor.

Resume Genius ücretsiz kullanıldığı takdirde kişi yalnızca belirli şablonları kullanabilir ve hazırladığı CV'nin orijinalini değil, kopyasını indirebilir. Fakat ücretli sürümü kullanan kişiler için bu tip kısıtlamalar söz konusu değildir.

16. Wozber

wozber en iyi ücretsiz cv öz geçmiş hazırlama siteleri

Wozber; kişisel verilerin gizliliğine önem veren, 24’ten fazla özelleştirilebilir CV şablonu sunan ve tamamen ücretsiz olan bir CV hazırlama sitesidir. CV hazırlama programları arasında yenilikçi teknolojileri kullanması yönüyle öne çıkan Wozber sayesinde saatlerce öz geçmiş üzerinde düzenleme yapmaya vakit ayırmaya son vermek mümkündür. Wozber oldukça pratik ve kolay bir kullanıma sahiptir. Bu yüzden Wozber, en iyi CV (öz geçmiş) hazırlama siteleri arasında gösterilir.

Wozber ile kişi yaptığı değişiklikleri sitede saklı tutmaya izin vermeden ön yazısını ve öz geçmişini anonim bir şekilde oluşturabilir. Böylece kişisel bilgilerini korumuş olur. Bu anlamda Wozber’ın güvenilir bir CV hazırlama sitesi olduğunu söylemek mümkündür.

Wozber, kişiye öz geçmiş hazırlarken bazı ipuçları verir. Bu ipuçları sayesinde daha etkileyici bir öz geçmiş hazırlamak mümkündür.

CV Hazırlama Siteleri Güvenilir mi?

Evet, genellikle CV hazırlama siteleri güvenilir olmaktadır hatta Resumonk, Wozber gibi CV hazırlama siteleri kişinin platforma eklediği bilgileri kaydetmediği için üst düzey güvenilirlik sunar.

CV (Öz Geçmiş) Nedir?

CV (öz geçmiş), iş başvurusunda bulunan kişilerin kişisel bilgilerini, aldıkları eğitimleri, iş tecrübelerini, ilgi alanlarını ve becerilerini yazdıkları belgedir. 

CV (öz geçmiş), kişinin başvurduğu iş ilanından olumlu ya da olumsuz dönüt alması noktasında oldukça önemlidir. İş başvurusunda bulunan kişilerin başarılı bir CV hazırlaması gerekir aksi halde kişinin işe alınma olasılığı düşer.

Etkili bir öz geçmiş hazırlamak için özel bir eğitim almak gerekebilir. Örneğin İstanbul Boğaziçi Enstitüsü tarafından ücretsiz olarak düzenlenen CV Hazırlama Eğitimi ile iş başvurularında etkili öz geçmiş hazırlamanın tekniklerini öğrenmek ve işe alım sürecinde avantajlı olmak mümkündür.

CV (Öz Geçmiş) Nasıl Hazırlanır?

CV (öz geçmiş); kişisel bilgiler, alınan eğitimler, sertifikalar, iş deneyimleri, ilgi alanları, referanslar gibi bilgiler kullanılarak hazırlanır. CV, kişinin başvuracağı işe ve çalışacağı sektöre göre hazırlanır.

CV, her iş başvurusunda tekrar gözden geçirilmeli ve güncellenmelidir. Kişi, yeni iş deneyimlerine mutlaka öz geçmişinde yer vermelidir aksi halde işverenler üzerinde olumsuz bir intiba bırakacaktır.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?