En İyi 7 Wordpress Eklentisi
2020

En İyi 7 Wordpress Eklentisi


En İyi 7 Wordpress Eklentisi ‘ni sizlere sunmadan önce bazı önemli detayları konuşmak yerinde olacak. Wordpress bilindiği üzere dünya genelinde en çok tercih edilen web site mimarı. Dakikalar için kurumsal yada bireysel bir web sitesi oluşturmanız mümkün.  Ancak wordpresi daha güçlü yapan unsur bünyesine entegre edilebilen eklentiler. Gerek güvenlik gerekse diğer birçok yönden Wordpress sitenizi daha performanslı ve kullanışlı bir yapıya getirmek için mutlaka eklentilerden faydalanmak gerekiyor. Ancak hangi wordpress eklentisi sizin için daha iyi noktasında desteğe ihtiyacınız olabilir. Bu desteği En İyi 7 Wordpress Eklentisi konulu makalemizle sunuyor olacağız.

 

En İyi 7 Wordpress Eklentisi

1 - ) Wordfence Güvenlik Eklentisi

Site güvenliği kuşkusuz en başta gelen kriter. Siteniz güvenli değilse saldırılara açık demektir. Bu durumda uzun emeklerle oluşturduğunuz web sitenizin bir sabah kötü niyetli kişilerce zarara uğratıldığını görmemek için olabildiğince güvenlik işini sıkı tutmalısınız. Peki en iyi wordpress güvenlik eklentisi hangisi?. Tabiki çok fazla eklenti mevcut. Bunlardan en çok kullanılan eklenti Wordfence Eklentisi.

Bu eklenti dünya genelinde 2 milyondan fazla kişi tarafından aktif olarak kullanılıyor. Ücretsiz sürüm özelliklerine bakalım;

»  IP yada ülke engelleme (ücretli sürümde mevcut)

»  Sahte Googlebotları dahil kötü niyetli botları engelleme

»  Gerçek zamanlı denetleme ve anında engelleme

»  Şüpheli davranışları engelleme

»  İki aşamalı kimlik doğrulama

»  Kullanıcıları güçlü şifre oluşturmak için zorlama

»  Ddos saldırılarını engelleyen giriş sayfası güvenliği

»  Standart WP çekirdek dosyalarını temel alan tarama

»  Trojan, backdoor ve benzerleri için güvenlik taraması

»  Multi WordPress kurulu web siteleri için güvenlik desteği

Bunların haricinde, ücretli sürümü satın aldığınızda Web Uygulaması Güvenlik Duvarı seçeneği ile daha güçlü bir koruma sağlıyor.

 

2 - ) Yoast SEO Eklentisi

Web sitenizi potansiyel müşterilerinize ulaşmak için kuruyorsunuz. Dolayısı ile size iyi bir Wordpress SEO Eklentisi de gerekecek. Wordpress SEO İçin en iyi WordPress SEO eklentisi Yoast SEO ‘yu kurabilirsiniz. 5 milyondan fazla aktif yüklenme oranı ile Dünya genelinde en fazla kullanıcıya sahip olan Yoast SEO, web sitenize üst düzey bir SEO desteği sunacaktır.  Kullanımı oldukça kolay olan Yoast SEO ‘nun ayrıca profesyonel kullanıcılar için sunduğu gelişmiş seçenekler onu daha popüler hale getiriyor.

Yoast SEO ‘nun Temel Özelliklerine Bakalım;

»  Başarılı anahtar kelime optimizasyon dengesi sunar

»  Snippet özelliği ile sitelerin arama sonuçları önizlemesi gösterir

»  Profesyonel okunabilirlik kontrolü sağlar

»  Tüm wordpress editörlerinde sorunsuz çalışır.

»  Google algoritmalarına uygun periyodik güncelleme sunar

Yukarıdaki özelliklerden ücretsiz faydalanabilirsiniz. Ancak ücretli versiyon için premium hizmetini satın aldığınız takdirde site içi link inşaası önerileri, içerik tavsiyeleri gibi özelliklerle birlikte bir yıl boyunca teknik destektende faydalanabilirsiniz.

 

3 - )  LiteSpeed Cache Eklentisi

Wordpress sitenizi kurdunuz. Güvenliğini sağladığınız. SEO ayarlarıda tamam. Ancak yüksek performans için sitenizin hızlı açılması gerekiyor. Bu asla göz ardı edilemez bir kriter. Dolayısı ile şimdi size Wordpress sitenizde kullanmak üzere bir Wordpress Cache Eklentisi gerekiyor. Bunun için dünya genelinde 5 milyondan fazla kişi tarafından kullanılan LiteSpeed Cache Eklentisi ‘ni tercih edebilirsiniz.

LiteSpeed Cache Eklentisi sitenizin sayfa yükleme sürelerini büyük ölçüde düşürmek amacıyla tasarlanmış oldukça kapsamlı ve global popüleriteye sahip bir site hızlandırma eklentisidir. Diğer eklentilerde işlemler sunucu düzeyinde olmazken, LiteSpeed Cache eklentisi önbellek işlemleri için sunucu düzeyinde çalışma yapar. Dolayısı ile önbellek dosyaları sunucu kök dizini içindeki dosya yapısında saklanmaz size ayrı bir yük oluşturmaz.

LiteSpeed Cache Eklentisinin Genel Özelliklerine Bakalım;

»  Sunucu Düzeyinde Önbellekleme

»  Üst Düzey Görsel Optimizasyonu

»  Tüm URL ’lelerin Taranması Özelliği

»  Üst Düzey CSS - JavaScript ve HTML Sıkıştırma

»  CSS ve JavaScript Kombinasyon İşlemi

»  HTTP - 2 Push Ayarı

»  İçerik Dağıtma Ağı

»  Tarayıcı Özel Önbellek Desteği

»  Veritabanı Optimizasyon İşlemleri

LiteSpeed Cache Eklentisi ile WordPress web sitenize adeta doping uygulayarak çok iyi bir PageSpeed ​​puanı elde edebilirsiniz. Böylece daha hızlı açılan web sitenizle site kullanıcı deneyimini çok iyi seviyelere taşıyor olacaksınız.

 

4 - ) Mobil Uyumluluk Eklentisi WPTouch

Biliyorsunuz artık insanlar daha çok mobil araçlarla internete giriyor. Dolayısı ile web siteniz mobilde hem açılış hem hız olarak çok iyi bir performans göstermeli. Açılış performansını iyileştirmek için LiteSpeed Cache Eklentisi önerisinde bulunduk. Sitenizin tüm mobil cihazlarla uyumlu görünebilmesi içinde Mobil Uyumluluk Eklentisi WPTouch ‘ı öneriyoruz.

Wptouch Eklentisi WordPress sitenize otomatik olarak oldukça şık görünümlü bir mobil tema entegre uygulayan çok iyi bir mobil uyumluluk eklentisi.

WPTouch Eklentisinin Özelliklerine Bakalım;

»  Eklentiye özel yönetim panelinden sitenizin görünümünü özelleştirebilirsiniz.

»  Kodlarla hiç uğraşmadan sitenizin mobil görünümünü oluşturabilirsiniz.

»  Gelişmiş yazı tipi kullanımları ve önbellekleme özelliği sunar.

Web sitesinde mobil görünüm sorunları yaşayan site sahipleri bu eklenti ile mobil sorunlardan köklü olarak kurtulacaktır.

 

5 - ) Resim Sıkıştırma Eklentisi İmagify

Web sitenizde devasa boyutlarda resim kullanmanız gerekiyorsa İmagify tam size göre bir eklenti. Bu eklenti sayesinde büyük resimleriniz sebebiyle sitenizde yavaş açılma sorunu olmayacak. Zira İmagify Eklentisi, web sitenizdeki resimleri, onların boyutları çok büyük olsa bile sıkıştırarak optimize eder ve site hızınızı yavaşlamasına engel olur.  

Resim sıkıştırma işini önerdiğiniz cache eklentisi ile yapamıyormuyuz? şeklinde bir soru yöneltebilirsiniz. Evet yapabilirsiniz ancak cache eklentisi ile resimleri yeni nesil WebP formatında ayarlarken sadece bir miktar sıkıştırma işlemi uygulanır. İmagify ise sadece bu işleme özel olduğu için tam performanslı bir sıkıştırma işlemi görevi yapar.

İmagify Eklentisinin Özelliklerine Bakalım;

»  Sitenizdeki görselleri kalitesini bozmadan otomatik olarak sıkıştırır.

»  Normal – agresif ve Ultra olmak üzere üç farklı sıkıştırma özelliği sunar

»  Görsellerin hepsini istediğiniz boyuta ayarlayabilirsiniz.

»  Ayrıca tema optimizasyonu özelliği sunar.

»  Kolay kullanılacak basit bir arayüzü vardır.

»  Yedekleme özelliği sayesinde resmin orijinalini saklayabilirsiniz.

»  Aynı zamanda animasyonlu GIF’leri desteklemektedir.

»  Magento, PrestaShop, Shopify ve Joomla gibi platformlar içinde kullanılabilir.

»  Görsel Karşılaştırma özelliği ile önizleme yapmanıza imkân sağlar.

İmagify Eklentisi web sitesindeki hız performansı konusunda titiz olan tüm site sahipleri için ideal ve kulanışlı bir resim optimizasyon aracıdır.

 

6 - ) UpdraftPlus Yedekleme Eklentisi

Sitenize temel birçok önemli eklentiyi yüklediniz. Çok iyi bir performans gösteriyor. Herşey tamam. Artık başka bişeye gerek yok diyorsanız bekleyin. Zira herşeye rağmen sunucu problemi, kota aşımı, eklenti çakışması yada benzeri herhangi bir sebeple sitenizde sorun olursa ne yapacaksınız?. Elinizde bir site yedeğide yoksa bütün emeğiniz çöpe gidecektir kuşkusuz. Ancak bir yedekleme kurgusu oluşturduysanız bu durumda endişelenmenize gerek yok.

Web sitesi olan herkes için göz ardı edilmemesi gereken bir zorunluluktur bu.  Yedekleme programı için önerimiz UpdraftPlus Yedekleme Eklentisi UpdraftPlus, 2 milyonu aşkın kullanıcı tarafından aktif olarak kullanılan ve en çok tercih edilen ücretsiz WordPress Yedekleme Eklentisi.

UpdraftPlus size zamanlanmış ve otomatik olarak periyodik yedekler hazırlar. Yedeklerinizin nerede depolanacağını siz belirlersiniz. Örneğin Google Drive, sitenizin FTP kök dizini, yada e-posta veya Dropbox gibi. Yedekleme ve geri yükleme süreci çok basittir. Bir defa kurulum gerçekleştirdiğinizde bunu tek tıklamayla yapabilirsiniz. Ayrıca şu detayıda göz ardı etmeyelim, UpdraftPlus Eklentisi ‘nin kaynak kullanımıda çok düşük. Yani sitenizin hızını asla düşürmeyecek.

UpdraftPlus  Temel Özelliklerine Bakalım;

»  Tek tıklamayla yedekleme ve yedekten geri alma işlemi.

»  Otomatik ayarlı periyodik yedekler alma işlemi.

»  Yedeklerinizi sizin belirlediğiniz ortama aktarma işlemi

»  Çok az kaynak kullanımı ile maksimum verim sağlama

 

7 - ) Broken Link Checker Eklentisi

Web sitenizde kontrolünüz dışında gelişen bazı olaylar neticesi 404 hatası veren sayfalar oluşabilir. Bunların fazla olması başta google olmak üzere özellikle ünlü arama motorları tarafından ceza sebebi olabilmektedir. İşte bu aşamada Broken Link Checker Eklentisi devreye girer ve web sitenizde 404 hatasına sebep olabilecek bağlantıları tarayıp tespit eder. Bozuk bağlantıların süratle bulunup düzeltilmesi çok önemlidir.

Eklentinin kurulumunu yapıp çalıştırdığınızda sitenizde kırık yada bozuk bağlantı tespit çalışması başlatır ve sonucu size bir rapor halinde sunar. Rapordaki listede hatalı olan  bağlantıları düzenleyip sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Broken Link Checker Eklentisi Temel Özelliklerine Bakalım;

»  Web sitenizdeki bütün kırık yada hatalı bağlantıları tespit eder.

»  Wordpress panelinize ve e posta adresinize detaylı bir durum raporu gönderir

»  Kırık bağlantılarla ilgili tüm sorunları ortadan kaldırır.

Özellikle web sitesini gerek arama motorları gerekse okuyucular için çok iyi optimize etmek sıralamalarda yükselmek isteyen tüm web site sahiplerinin kullanmasını öneriyoruz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}