Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-28T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
En İyi 5 Ücretsiz Yazı Tipi Sitesi

En İyi 5 Ücretsiz Yazı Tipi Sitesi


Bir proje için mükemmel yazı tipini bulmak amacıyla internette araştırma yapmak zor ve sinir bozucu olabilir. Hele birde  bulduğunuz siteler aradığınız yazı stilini indirmek için sizden ücret talep ediyorsa bu zorluk iki katına çıkacaktır. Ancak biz bu süreci sizin için son derece kolay bir hale getirdik. Dolayısı ile maliyet veya kullanım sınırlamaları konusunda endişelenmenize gerek kalmadan sorunsuz ve rahatça kullanabileceğiniz En İyi 5 Ücretsiz Yazı Tipi Sitesi  belirledik.

Yaptığımız detaylı araştırlama ve testlere göre, listemizdeki ücretsiz yazı tipi siteleri, idealinizdeki yazı tipini bulmak için en güvenilir kaynaklar.  Evet çok çekici ve benzersiz yazı tipleri sunan başka sitelerde var. Ancak bu siteler çok fazla özelliği barındırmakla birlikte hiç tahmin etmediğiniz zamanda sizden ücret talep edebilmekte. Dahası yazı tipi indirdiğinizi sanırken aslında bilgisayarınıza virüs indirmenizde olası. Bunların çoğuda beğendiğiniz bir yazı tipini indirmek için sizi oradan oraya dolaştırır durur. Oysa sizin için zaman çok önemli. Anında tıklayıp bilgisayarınıza indirebilmelisiniz.  Bizde oluşturduğumuz listede bunu amaçladık.

 

Yazı Tipi Nedir?

Yazı Tipi Nedir?  yada aynı anlama gelen Font Nedir? sorusunu kısaca her biri farklı görünümdeki karakterler, rakamlar ve sembollerdir şeklinde cevaplayabiliriz. Yazı tipleri tekdüzeliğe karşı geliştirilen bir çeşitlilik olarak çıkıyor karşımıza. Böylece yazışmalarda, tasarımlarda, web sitelerinde ve bilinen herşeyde tek bir yazı tipi kullanılmasınında önüne geçmiş oluyor.

Örneğin bir katalog yada logo tasarımı yapacaksınız. Görselleri son derece ustaca yerleştirip kreatif bir algı oluşturmak istiyorsunuz.  Bu sırada size mutlaka yazı tipleride gerekecek. Zira tasarımla uyumlu bir font herşeyin çok daha güzel görünmesini sağlar. Bunun terside mümkün. Dünyada sadece tek yazı tipi olsaydı istediğiniz tasarımı asla yapamayacaktınız.

 

Daha Çok Yazı Tipi Nasıl Bulunur?

2021 yılı itibariyle dünya genelinde yüzbini aşkın Dijital Yazı Tipi olduğunu söyleyebiliriz. Daha çok yazı tipi bulmak için örneğin google arama kutucuğuna “yazı tipleri”  yada “Fontlar” kelimeleri ile arama yapmak yeterli olacaktır. Böyle bir arama yaptığınızda sonuçlarda yüzlerce sayfa listelenecek. Ancak bu kadar kaynağın içinden en iyisini bulmak ve zaman kaybetmeden aradığınız yazı tipini yüklemek oldukça zor bir süreç.

Yukarıda vurguladığımız gibi yazı tipi yerine farkında olmadan yazı tipi görünümlü bir virüs indirmenizde mümkün.  Dolayısı ile saatlerce uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Fakat merak etmeyin biz bu süreci sizler için kolaylaştırdık. Aşağıda En İyi 5 Ücretsiz Yazı Tipi Sitesi göreceksiniz. Sizler için derlediğimiz bu Ücretsiz Yazı Fontları işinizi son derece kolaylaştıracak;

 

En İyi 5 Ücretsiz Yazı Tipi Sitesi

1. Font Squirrel

2. 1001 fonts

3. freefonts.io

4. DaFont

5. Font Space

 

» Font Squirrel

Font Squirrel, bireysel yada ticari kullanım amaçlı yazı tiplerini bulabileceğiniz en iyi sitelerden biridir. Muhtemelen bu listedeki en küçük yazı tipi kitaplığına sahiptir, ancak dikkat ederseniz yazı tiplerinin kalitesi son derece üst seviyede. İndirme işlemide son derece kolay. Seçtiğiniz yazı tipinin yanındaki indirme butonuna tıklayın, sıkıştırılmış dosyayı açın ve yüklemek için .otf veya .ttf dosyasına çift tıklayın. Hepsi bu kadar.

» Şuradan siteye gidebilirsiniz > Fontsquirrel.com

 

» 1001 fonts

1001 fonts, çok geniş bir yazı tipi koleksiyonuna sahiptir. Ayrıca, sadece ticari kullanım için ayrılmış özel bir yazı tipi bölümü vardır. Ticari yazı tiplerine doğrudan bu bağlantıdan erişebilirsiniz. Sitenin Font Squirrel kadar güzel olmamakla birlikte kaliteli olduğu dikkatinizi çekecektir. Sitede mevcut yazı tipleri hakkında yapılan yorumlarda mevcut. İndirmeden önce yorumlarada göz atabilirsiniz.

» Şuradan ulaşabilirsiniz > 1001 fonts.com

 

» freefonts.io

freefonts.io sitesindeki Ücretsiz Yazı Tipleri, indirilebilir birinci sınıf dijital tipografi ve yazı tiplerinden oluşan başarılı bir koleksiyondur. En yeni ve popüler yazı tiplerini ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Sitenin amacı, insanların premium ve ücretsiz web yazı tipleri, simgeler, ücretsiz dosyalar ve indirilen tüm dijital veriler gibi en yeni web sitesi kaynaklarına ücretsiz ulaşmalarını sağlamak amacıyla geliştirilmiştir.

» Şu adresten ulaşabilirsiniz > freefonts.io

 

» DaFont

Dafont, ticari amaçlı olarak kullanacağınız ücretsiz yazı tiplerini indirmek için tercih edilecek harika bir web sitesidir. Ancak en doğru şekilde nasıl kullanabileceğinizi iyi  bilmeniz gerekiyor. Zira uzun zamandır güncellenmiyor. Çok karışık bir görünüm sergileyebilir. Ancak indirme oldukça kolay. Yazı tipinin sağ tarafındanki download butona tıkladığınızda anında indirme işlemi başlıyor. Ancak indirdiğiniz yazı tipinin kapsamlı koleksiyonu olmayabilir. Çoğunda sadece .ttf uzantılı formatını indirebilirsiniz. Yinede son derece kullanışlı ve tercih edilebilir.

» Şuradan siteye ulaşabilirsiniz > Dafont.com

 

» Font Space

En İyi 5 Ücretsiz Yazı Tipi Sitesi listemizin son kaynağı DaFont'a çok benzeyen Font Space.  Ancak görünüm olarak daha modern. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda kategori içeren harika bir zenginliğe sahip. Dahası kullanıcılar tarafından ayrıca gönderilen bir çok yazı tipide var. Sadece ücretsiz yazı tiplerine ulaşmak için şu adımları takip edin;

» Bir kategori seçin

» "Yalnızca ticari kullanım yazı tiplerini göster" seçeneğini işaretleyin

» Uygula'yı tıklayın

» Kullanmak istediğiniz yazı tipini seçin ve indir seçeneğine tıklayın.

Bu aşamadan sonrası diğer sitelerle aynı. İndirdiğiniz zip dosyasını açın ve yüklemek için .otf veya .ttf dosyasını çıkarın.

» Siteye şuradan ulaşabilirsiniz > Fontspace.com

 

Yazı Tipi Nasıl Yüklenir?

Yukarıda listelediğimiz yazı tipi sitelerinden beğenip kullanmayı planladığınız yazı tiplerini inceledikten sonra büyük ihtimal kısa sürede istediğiniz fontu bulacaksınız. Öne fontu bilgisayarınızın masaüstüne indirin. Dilerseniz çok sayıda font indirebilirsiniz. Bu durumda masa üstünde bir klasör oluşturup hepsini bu klasöre gönderin. Sonraki aşama bu yazı tiplerini kullanabilmek üzere bilgisayarınıza göndermek.

Bunun için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz

» Masaüstündeki yazı tipi klasörüne tıklayın.

» Tüm yazı tiplerini fare ile seçip kopyala komutu uygulayın

kopyala

» Denetim masasını açın

denetim

» Görünüm ve Kişiselleştirme linkine tıklayın

gorunum

» Yazı Tipleri klasörü açılacak. Biraz önce masaüstünden kopyaladığınız yazı tiplerini bu bölüme yapıştır diyerek yapıştırın.

yapistir

Hepsi bu kadar. Artık yeni yazı tiplerini rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 

Dijital Pazarlamada Yazı Tipinin Önemi Nedir?

Yazı tipi özellikle Bütünleşik Dijital Pazarlama çalışmalarında çok önemli bir yere sahip. Zira istediğiniz özelliklerdeki yazı tipleri sayesinde pazarlama faaliyetleri yürütülen markanın potansiyel müşterileri gözündeki bilinirlik ve akılda kalıcılık algısı daha güçlü olacaktır.  Dolayısı ile yazı tipinin markalaşmadaki etkisi asla göz ardı edilmez.

Marka bilinirliği oluşturma konusunda desteğe ihtiyacınız varsa aşağıdaki makalemizide okuyabilirsiniz.

» 9 Adımda Marka Bilinirliği Nasıl Oluşturulur?

Tecrübeli ve başarılı tasarımcılar yazı tipi konusuna çok önem verir. Tasarımlarında daha çok sade ancak dikkat çeken fontlar kullanırlar. Neden?. Çünkü dikkat çekici yazı tipi ve uyumluluk algı yönetiminde son derece etkili bir modeldir.  Yazı tipi seçerken gözü yormayan, rahat ve sade bir tercih yapmak marka bilinirliğini sağlamak için esas olandır.  Yoğun iş dünyasında hiç kimse karmaşık bir görüntüyü okumakla uğraşmaz.

Yazı tipinin insanlar üzerinde bıraktığı etki tahminlerin çok üstünde. 2006 yılında yapılan global bir araştırma, Arial ve Courier New gibi ciddi görünümlü yazı tiplerinin kararlı ve olgun aynı zamanda kurallara sadık izlenimi uyandırdığını ancak buna karşın Comic Sans gibi daha rahat görünümlü yazı tiplerinin sevimlilik algısına sebep olduğunu gösterdi.

 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?