Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-20T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
En İyi 12 Online CV Hazırlama Sitesi

En İyi 12 Online CV Hazırlama Sitesi


Geçmişten günümüze hayatın her döneminde insan ilişkilerinde ilk etkiyi olumlu yönde bırakmak son derece kritik bir öneme sahip oldu. İş dünyası içinde aynı durum söz konusudur. İş başvurusu sırasında iyi bir izlenim bırakmanız ve kendinizi çok iyi anlatmanız son derece önemli. Peki iş başvurusunda kendini iyi ifade etmenin yolu nedir?  Bunu ne ile sağlayacaksınız? Tabiki iyi hazırlanmış bir CV ile sağlayabilirsiniz. Biliyorsunuz artık iş başvurularının çoğu internet üzerinden yapılıyor. Kariyer web siteleri ya da şirketlerin kendi internet sitelerinden istediğiniz boş pozisyonlara başvuru yapabiliyorsunuz.

İşe alınma ve bir sonraki aşamaya geçme olasılığını arttırmak için iyi bir CV hazırlamanız gerekiyor. Günümüz teknolojisi hayatın her alanında olduğu gibi CV hazırlama konusunda son derece radikal değişiklikler yaptı. Bundan yıllar önce herhangi bir siteden bulunan CV örneği bilgisayara indirilip microsoft word vasıtasıyla düzenleniyordu. Bütün işlem bundan ibaretti. Ancak artık öyle değil.  Artık bu işlemi daha kolay ve süratli bir şekilde online olarak profesyonel seviyede yapan web siteleri var. Bu sitelerde yüzlerce hazır şablon, profesyonel tasarımlar ve çok daha fazlasını bulmanız mümkün.  Biz de bu konuda size destek olması açısından En İyi 12 Online CV Hazırlama Sitesi başlığı ile işinizi kolaylaştırabileceğiniz online CV hazırlama sitelerini sizler için bir araya getirdik. Ancak konu bütünlüğü için sırasıyla gidelim ve makalemizin özünü oluşturan CV konusuna önce kısaca açıklık getirelim.

 

CV Nedir?

Teknik açıdan CV Latince bir kelime olan Curriculum Vitae 'nin kısaltılmış halidir.  Curriculum “Çember”, “Çerçeve”, gibi anlamlara Vitae kelimesi ise “Hayat” anlamına gelir. O halde ''Curriculum Vitae'' kelimesini Hayatın Çerçevesi şeklinde tarif edebiliriz. Hali hazırda bu tanım zaten CV'yi çağrıştıracaktır. Kaldı ki bu iki kelimenin birleşimi iş dünyasında ve hayatın genelinde özgeçmiş anlamında kullanılıyor.

Bu sorunun en etkili cevabını şöyle verebiliriz;  Eğitim durumunuz, iş tecrübeniz, sertifika ve kurs bilgilerinizle birlikte kişisel bilgilerinizinde bulunduğu, iş başvurusu sırasında insan kaynakları birimine ya da doğrudan işverene sunduğunuz veya online olarak web sitenizde sergilediğiniz bir çeşit iş dünyası kimliği olarak tarif edebiriz. Personel alımı yapan firmalara kendinizi anlatabilmek için hazırladığınız CV'yi kullanırsınız. Dolayısıyla CV hazırlamak sanıldığının aksine oldukça profesyonel olarak tamamlanması gereken bir süreçtir. Zira kaliteli bir CV işe kabul edilme olasılığınızı arttıracaktır.

 

En İyi 12 Online CV Hazırlama Sitesi

 

1 - Resumonk

cvornegi1

Ücretsiz versiyonlar arasında en iyisi Resumonk diyebiliriz.  Ayrıca ön yazıda oluşturabilirsiniz. Kullanımı oldukça kolay. Çok fazla zaman harcamanıza gerek kalmadan tasarımı ile dikkat çeken CV'ler oluşturmanız mümkün. Sunduğu 5 adet ücretsiz CV şablonu ile seçenekleriniz Visual CV'ye oranla daha fazla. Üstelik ücretsiz şablonlardan birinde resim seçeneği de mevcut.  

Site üzerinde yaptığınız düzenlemeleri veya doğrudan ücretsiz CV şablonunu PDF ya da Docx formatlarında bilgisayarınıza indirebilmeniz mümkün. Ancak ücretsiz versiyonda sadece PDF olarak indirebilirsiniz. Aynı zamanda indirdiğiniz PDF üzerinde resumonk yazısı yer alacak. Ayrıca Resumonk aynı zamanda ön yazı seçeneğinide ücretli sunuyor.

Resumonk Genel Özelliklerine Bakalım;

» Premium şablonlar

» DOCX formantında indirme imkânı

» Birden fazla özgeçmişi ve ön yazyı yönetebilme

» CV'nizi resumonk.com/your-name sayfasında yayınlama

» Resumonk markasını kaldırma

 

2 - Visual CV – visualcv.com

cvornegi2

Orta düzey bir CV hazırlamayı planlıyorsanız Visual CV tam size göre.  İlk açılışı Türkçe olduğu için dil konusunda da zorlanmayacaksınız. Kreatif görsellik ve şahane diyebilecek tasarımlar yok. Tasarım önemli değilse dahası kolay ve hızlıca bir CV oluşturmanız gerekiyorsa Visual CV tavsiye ediyoruz. Ücretsiz versiyonu bile işinizi görmek için ideal.  Ücretsiz versiyonunda 3 şablon seçeneği mevcut. Bunların ikisi resimsiz biri resimli. İstediğiniz şekilde kendinize uyarlayabilirsiniz. Arayüzü oldukça kolay bir kullanıma sahip. Oluşturduğunuz özgeçmişleri sadece PDF formatında indirebiliyorsunuz.

Visual CV Genel Özelliklerine Bakalım;

» 20+ özelleştirilebilir şablon seçeneği

» Çoklu özgeçmiş yönetimi

» CV oluşturma rehberi

» Ön yazı örnekleri

» PDF formatında indirme imkânı

 

3 - CVlogin

cvornegi3

Cvlogin bir Türk markası. Daha sevindirici olan ise tamamen ücretsiz özgeçmişler oluşturma imkânınızın olması. Arayüzü tamamen Türkçe. Ayrıca 8 adet özgeçmiş örneğide bulacaksınız. Kullanımı son derece kolay. Hazırladığınız CV çalışmasını PDF formatında indirebilirsiniz.

CVlogin Diğer Özelliklerine Bakalım;

» Oluşturduğunuz CV'nizi ücretsiz olarak PDF formatında indirebilirsiniz.

» Sistemde kayıtlı CV‘nizi istediğiniz zaman yeni bilgilerle güncelleyebilirsiniz.

» Kolay kullanıcı paneli ile hızlıca CV'nizi oluşturabilirsiniz.

» CV'nizin tasarım ve renklerini istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

» Sistemdeki CV'nizi şifreleyebilir görünür ya da görünmez yapabilirsiniz.

» CV'nizi com/cv/ad.soyad linki ile online yayınlayıp paylaşabilirsiniz.

 

4 - Resume

cvornek1

Resume 2012 yılında kurulan bir site.  Ücretsiz planında diğerlerine oranla biraz daha kısıtlı özellikler sunuyor. Örneğin sadece bir CV ve ön yazı oluşturabilirsiniz. Dahası oluşturduğunuz çalışmaları sadece TXT formatında indirmenize izin verilir.  Genel anlamda baktığımızda birbirinden farklı şablonları ve bir hayli detaylı düzenleme imkanı ile öne çıktığını görüyoruz.

Detaylı olmasının yanı sıra arayüzü de çok kullanışlı ve son derece kolay. Bilgilerinizi hızlıca girip, otomatik olarak CV’nizin oluşturulmasını sağlayabilirsiniz. Ücretli planlardan birini kullanıyorsanız hazırladığınız CV çalışmasını PDF ve Docx başta olmak üzere 4 farklı formatta indirebilirsiniz.

Resume Diğer Özelliklerine Bakalım;

» Basit kullanım paneli ile kolayca CV oluşturabilirsiniz.

» İstediğiniz zaman online olarak CV'nizde güncelleme yapabilirsiniz.

» Otomatik yazım denetleyici ile son derece iyi bir dil kullanımı yapabilirsiniz

» Oluşturduğunuz CV'yi word,txt ya da başka bir formatta dışarı aktarabilirsiniz.

» 18 kreatif CV şablonundan istediğinizi kullanabilirsiniz.

 

5 - Kick Resume

ornekcv

Kick Resume komple bir CV oluşturma aracı. Kolayca CV oluşturabilmek için üst düzey destek sunuyor. Hatta özellikle sürekli soru sorup yardım alabileceğiniz bir CV asistanınız bile var. Profesyonel tipografik yerleşimle son derece parlak görünüm ve optimum okunabilirlik özelliği olan dikkat çekici bir CV'niz olacak. Üstelik ücretsiz paketinde yukarıdaki CV sitelerinden çok daha fazla özellik mevcut.  Sadece bunun için bile tercih edilebilir.  Ancak tercih edilirliğini asıl artıran bir başka özelliği var. Önce ücretsiz şablonla sunduğu özellikle maddeler halinde yazalım;

» 4 temel özgeçmiş şablonu

» 2 temel kapak mektubu şablonu

» 1 temel web sitesi şablonu

» Sınırsız özgeçmiş ve ön yazı

» Sınırsız indirme seçeneği

» 20.000 önceden yazılmış cümle kalıbı

» Gerçek özgeçmiş örnekleri

» Birden çok dil kullanabilme

» E-posta ve canlı sohbet desteği

Dikkat ederseniz maddeler arasında 1 temel web sitesi şablonu şeklinde bir seçenekte var. Kick Resume bu özelliği ile diğerlerinden ayrılıyor. İşte tercih etmenizde en geçerli özelliği bu. Zira oluşturduğunuz CV'yi son derece kreatif ve çekici bir web sitesine dönüştürebilme imkânınız var. Üstelik tamamen ücretsiz.

Kick Resume Ücretli Versiyon Özelliklerine Bakalım;

» Profesyonel özgeçmiş şablonları

» Eşleşen kapak mektubu şablonları

» Tek tıklamayla kişisel web sitesi

» Sınırsız giriş ve kategori

» Tam özelleştirme ve simgeler

» 1 milyon tasarım kombinasyonu

» Sınırsız sayıda özgeçmiş

» Sınırsız sayıda kapak yazısı

» Sınırsız indirme

» Önceden yazılmış cümleler

» Gerçek özgeçmiş örnekleri

» Birden çok dil

» Öncelikli e-posta ve canlı sohbet desteği

 

6 - Resume Help

resume

Profesyonel CV hazırlama sitelerinden biri olan Resume Help başlangıçta 2,90 Dolar karşılığında 14 günlük bir deneme süresi sunuyor. Bu süre boyunca tüm özellikleri eksiksiz olarak kullanmakla birlikte istediğiniz kadar CV oluşturup ücretsiz olarak PDF, word, txt yada web sayfası olarak .html şeklinde indirebilirsiniz.

Resume Help Genel Özelliklerine Bakalım;

» Profesyonel tasarlanmış 17 CV şablonu

» İşveren tarama teknolojisi

» Ön yazı oluşturucu özelliği

» CV oluşturmada faydalanılacak binlerce CV örneği

» Online müşteri chat desteği

» Birden çok formatta indirebilme

 

7 - EnhanCV

enhan

Enhancv hiçbir ücret ödemeksizin oluşturduğunuz CV'yi indirme konusunda bir üst madde de tanıttığımız Resume Help'ten çok daha iyi.  CV'nizi PDF formatında indirebiliyorsunuz. Ayrıca daha fazla tasarım ve şablon seçeneği de mevcut. Kullanılacak şablonlar sektörel olarak kategorize edilmiş. Çalıştığınız sektör grubundan size en uygun şablonu seçerek CV'nizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Binlerce arka plan, renk, bölüm, simge ve şablon kombinasyonuyla sofistike ve modern bir CV tasarımı oluşturmak istiyorsanız Enhancv sizin için ideal.

Enhancv Genel Özelliklerine Bakalım;

» 10 özgeçmiş ve kapak mektubu örneği

» Kolay kullanım ve tasarlama özelliği

» İstediğiniz kadar CV oluşturma ve indirme

» 1000 'lerce arka plan, renk, bölüm, simge ve şablon

» Hataları düzeltmek için anında ipucu desteği

» Ücretli planda özgeçmişinizden Enhancv logosunu kaldırma

» Kompakt ve son derece modern CV şablonları

 

8 - Canva

canva

Canva'dan söz edilince onu sadece sosyal medya görselleri, broşür yada kartvizit hazırlamak için kullanılan bir platform olarak hayal ediyorsanız yanılıyorsunuz. Zira çok sayıda profesyonel özelliğinin yanı sıra Canva ile oldukça kreatif ve ilgi çekici üst düzey CV'ler oluşturabilirsiniz. Üstelik Canva kolay kullanımlı bir Türkçe arayüze sahip.

Canva'nın ücretsiz paketi ile 250 binden fazla ücretsiz şablona erişebiliyorsunuz. Yüzbinlerce ücretsiz resim ve grafik arasında çok sayıda CV şablonuda mevcut. Üstelik son derece dikkat çekici renk tonlaması özelliği bulunmakta. Dahası oluşturduğunuz CV'yi istediğiniz zaman ücretsiz olarak indirip sonraki zamanlarda dilediğiniz gibi yeniden düzenleyebilirsiniz.

Canva ‘nın Genel Özelliklerine Bakalım;

» Tek tıkla tasarımınızı yeniden boyutlandırma

» Sürekli yenilenen 420.000 'den fazla şablon

» 75 milyondan fazla premium stok resimleri, videolar, ses ve grafikler

» Tasarımlarınızı şablon olarak kaydedebilme imkânı

» 100 GB bulut depolama alanı

» Sosyal medya içeriğinizi çok kanallı olarak planlama

» Kullanıma açık çok sayıda marka kiti örneği

» Standart sunucuda sınırsız depolama alanı

» 7/24 Kurumsal düzeyde destek

 

9 - Standard Resume

standart

Standard Resume oldukça basit ve klasik bir özgeçmiş hazırlama sitesi. Eğer tasarım sizin için önemli değilse bu site sizin için oldukça ideal. Zira diğerleride olduğu gibi şık ve dikkat çekici şablon seçenekleri Standard Resume'da mevcut değil. Sadece Modern, Geleneksel, Kalın, Minimal, Teknik,Popüler olmak üzere 6 kategoride 4'er adet basit görünümlü şablonla çalışabileceksiniz.

Kurulum aşamasında size “linkedinden içe aktar” şeklinde bir seçenek sunuyor. Bu sekmeye tıklayarak linkedindeki bilgilerinizi CV olarak buraya aktarabilirsiniz. Bunun haricinde ekstra özelliği bulunmamakta. Linkedin profiliniz yoksa ya da linkedinden aktarmak istemiyorsanız ikinci seçenek olan “linkedin profiliniz yok mu” sekmesini tıklayarak sıfırdan klasik bir CV oluşturma adımlarına geçebilirsiniz.

Ücretsiz paketinde sadece web sitesinde online yayınlayabileceğiniz bir CV hazırlamaya imkân tanıyor. Yani bu CV'yi indiremiyorsunuz.

Standard Resume'un Genel Özelliklerine Bakalım;(Ücretli Paketinde)

» Daha fazla şablon seçeneği

» Oluşturduğunuz CV'yi PDF olarak indirebilme

» CV'nizi web sitesi olarak yayınlama

» Standart Resume markasını kaldırabilme

» Özgeçmişi arama motorlarından gizleme

 

10 – Zety  

zeti

Zety,CV oluşturma sürecini son derece hızlandıran 20'den fazla özgeçmiş şablonuna ve artı özelliğe sahip bir özgeçmiş oluşturma sitesidir. Birkaç tıklamayla bir ön yazı oluşturabilir, onlarca kreatif şablon örneklerinden birini seçerek profesyonel CV'nizi kısa sürede sunuma hazır hale getirebilirsiniz.

Eğer süratle bir CV oluşturmanız gereken acil bir durum söz konusuysa Zety bunun için oldukça ideal. Üç adımda hızlıca CV oluşturabiirsiniz. 20'den fazla örnek arasından bir CV şablonu seçin. Boşlukları doldurun. Temel ve özel tüm bilgilerinizi yazın. Özelleştirme ile daha kreatif hale getirin ve kaydedip indirin. Hepsi bu.

Zety  ‘nin Genel Özelliklerine Bakalım; 

» Profesyonel ön yazı oluşturucu

» 20+ Üst düzey özgeçmiş şablonu

» CV oluşturma esnasında profesyonel yönlendirme

» Hızlı ve kolay kullanım

» Esnek metin düzenleyici

» Hızlı ve kolay oluşturma süreci

 

11 – ResumeLab

lab

ResumeLab profesyonel bir CV ile birlikte ön yazı kombinasyonu oluşturmanıza imkân tanır. Aralarından seçim yapabileceğiniz 18 profesyonel şablon sunulur size. Önceden yazılmış içeriğin yanı sıra ( örn. sertifikalar ),  yapay zeka destekli olarak CV'nizi diğer adayların hazırladığı CV'ler arasında puanlayan üst düzey bir değerlendirme özelliğinden faydalanıyor olacaksınız. Dahası bütün şablonu kendi zevkinize göre dizayn edebilme imkânınız var. Oluşturduğunuz CV'yi PDF formatında indirebilirsiniz. Ancak word formatında indirme imkânı olmadığını özellikle belirtelim.

ResumeLab ‘ın Genel Özelliklerine Bakalım; 

» Özelleştirilebilir 18 CV şablonu

» Yapay zeka destekli özgeçmiş puanlama sistemi

» PDF formantında sınırsız indirme

» Gelişmiş özelleştirme seçenekleri

» CV oluşturma rehber desteği

» Ön yazı oluşturma rehber desteği

 

12 – Wozber

wozber

Wozber, tamamen ücretsiz bir CV oluşturma sitesi. Wozber, dünyadaki tek full özellikli ücretsiz özgeçmiş oluşturma sitesidir. CV ile birlikte ön yazı hazırlama özelliğide bulunuyor. Ancak boşlukları doldurmada kullanılabilecek önceden oluşturulmuş içerikleri yoktur. Bununla birlikte, düzenleyicinin içinde görünerek size büyük destek sağlayacak önceden yazılmış içerik özelliği mevcut değildir.

Wozber ‘ın Genel Özelliklerine Bakalım;

» Akıllı teknolojilerle destekleniyor

» CV bilgilerini sunucuda saklamadan direkt indirebilme

» % 100 ücretsiz

» Wozber ATS optimizasyonu özelliği

Wozber ATS Optimizasyonu Nedir ?

Daha önceden belirlenmiş işe uygun olarak geliştirilmiş ve Başvuru İzleme Sistemleri ( ATS - Applicant Tracking System ) için optimize edilmiş, tercih edilirliği arttırmaya yardımcı olan yapay zeka odaklı bir hizmettir. Orta ve büyük ölçekli şirketlerin çoğu, işe alma sürecini kolaylaştırmak ve haftalık olarak gelen çok sayıda CV'li iş başvurusuna ayak uydurmak için Başvuru İzleme Sistemlerini ( ATS - Applicant Tracking System )  kullanır.

 

 

 

 

 

 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?