online-egitimler-bogazici-enstitusu
En İyi 10 Yazı Tipi Sitesi

En İyi 10 Yazı Tipi Sitesi


En iyi 10 yazı tipi sitesi, özellikle grafik tasarım alanında çalışan kişilerin bilgi alması gereken bir konu. Çünkü reklam afişlerinde ya da herhangi bir görselde alıcıyı etkilemenin en önemli yollarından biri, doğru yazı fontunu bulmaktan geçiyor. Siz de tasarımınızı destekleyecek güzel yazı tipini belirlemek istiyorsanız en iyi yazı tipi siteleri hakkında bilgi verdiğimiz bu içeriğimizden faydalanabilirsiniz.

En İyi Yazı Tipi Siteleri Nelerdir?

En iyi yazı tipi siteleri şu şekilde sıralanabilir:

 1. Google Fonts
 2. Adobe Fonts 
 3. 1001 fonts
 4. freefonts.io
 5. DaFont
 6. FontStruct 
 7. Font Squirrel
 8. Behance
 9. Font Space
 10. Pixel Surplus

1. Google Fonts

en iyi yazı tipi siteleri google fonts

Bildiğiniz üzere Google sadece bir arama motoru olarak hizmet vermekle kalmayıp mail, film, haber, çeviri gibi farklı alanlarda da faaliyet gösteriyor. Google Fonts ise Google tarafından geliştirilen ve en iyi yazı tipi siteleri arasında yer alan sitelerden biri. En popüler yazı fontu siteleri arasında gösterilen Google Fonts, toplamda 135 dil ile entegre olarak farklı dillerde kullanılan yazı stillerini keşfetmenize olanak tanıyor.

İster web sitesi tasarımında ister reklamcılıkta ya da resmi kurumlara ait afişlerde Google Fonts'u kullanarak tasarımınızı güçlendirebilirsiniz. 1300'den fazla yazı tipine ev sahipliği yapan Google Fonts, istediğiniz yazı stilini kolayca bulmanız için filtreleme özelliğine de sahip. 

En çok kullanılan yazı fontu siteleri arasında gösterilen Google Fonts’ta filtreleme yaparken dil, popülerlik durumu, kullanacağınız kategori, genişlik, kalınlık gibi özellikleri göz önünde bulundurabilirsiniz. Ayrıca önizleme özelliğini kullanarak yazı stilini kullanmadan önce nasıl göründüğüne bakabilirsiniz.

2. Adobe Fonts

en iyi yazı tipi siteleri adobe fonts

Adobe Fonts, eski adıyla Adobe Typekit, herhangi bir resimden yazı fontu bulma imkanı sağlayan ve bu hizmeti ücretsiz olarak sunan bir yazı stili sitesi. Bu yüzden Adobe Fonts en iyi yazı tipi siteleri arasında gösteriliyor. Üstelik Adobe'ye üye olan kişilere binden fazla ücretsiz yazı tipi sunuyor. Fakat Creative Cloud üyesi olanlar 20 binden fazla sayıda yazı stiline erişebiliyor.

Adobe Fonts’un bir diğer kullanışlı yanı ise trend yazı stillerini kolaylıkla keşfetmenize imkan vermesi. Böylece hangi yazı fontunu kullandığınızda içeriğinizin daha çok tıklanacağını keşfedebilirsiniz.

3. 1001 fonts

en iyi yazı tipi siteleri 1001 fonts

İçeriğinde 9 binden fazla sayıda yazı stili olan 1001 Fonts, özellikle ticari amaçlı yapılacak tasarımlar için oldukça kullanışlı. En iyi yazı tipi siteleri arasında bulunan 1001 Fonts sayesinde modern, kaligrafik ya da senaryo formatı gibi farklı kategorilerde yazı fontu arayabilirsiniz. Ayrıca sitenin sürekli güncel tutulduğunu da belirtelim. Bu sayede hiç kimsenin kullanmadığı yazı fontlarını bularak daha özgün tasarımlara imza atabilirsiniz.

4. freefonts.io

freefonts.io

En iyi yazı fontu siteleri arasında yer alan bir diğer site ise freefonts.io. Site, el yazısı ve kaligrafi gibi yazı tiplerinin dışında logo tasarımında kullanılabilecek yazı stilleri için ise ayrı bir kategoriye sahip. Sunduğu çok çeşitli ücretsiz yazı stilleri nedeniyle en popüler yazı fontu siteleri arasında bulunan freefonts.io, siteye premium üye olan kişilere daha farklı yazı fontlarını kullanma imkanı tanıyor.

5. DaFont

dafont

En çok kullanılan yazı fontu siteleri arasında gösterilen DaFont, 62 binden fazla yazı tipini kullanma olanağı sunuyor. Sitede farklı temalarda çok farklı yazı stillerini bulmak mümkün. Ayrıca DaFont'un özellikle ücretsiz yazı tipi siteleri arasında uzun yıllardır en çok tercih edilenlerden biri olduğunu da ekleyelim.

6. FontStruct

en iyi yazı tipi siteleri fontstruct

Eğer internette istediğiniz yazı fontunu bulamadıysanız kendi yazı tipinizi FontStruct adlı site üzerinden tasarlayabilirsiniz. Kendi yazı tipinizi tasarlamak için sitenin size sunduğu mini rehberi takip edip yazı tiplerinin bulunduğu galeriye bakarak yazı stilleri üzerinde ayarlamalar yapabilirsiniz. Üstelik hazırladığınız yazı tipini diğer insanların da kullanmasını istiyorsanız sitede yayımlayabilirsiniz.

7. Font Squirrel

en iyi yazı tipi siteleri font squirrel

Font Squirrel, özellikle yazılımcıların web sitesi ve uygulama tasarlarken işine yarayacak bir site. Çünkü sitede her bir yazı stilinin altında o fontun telefonda, web sitesinde kullanıma uygun olup olmadığı, masaüstü kullanımda o yazının görünüp görünmeyeceği gibi bilgiler yer alır.

Üstelik Font Squirrel'de istediğiniz yazı fontunu ararken güncel olanlar ve en popüler olarak kullanılanlar şeklinde sınıflandırma yapabilirsiniz. Ayrıca sevdiğiniz ve sonradan kullanmak istediğiniz yazı tiplerini kaydetmek için siteye giriş yapıp fontu favorilerinize ekleyebilirsiniz. Son olarak Font Squirrel’in de tıpkı FontStruct gibi kendi yazı stilinizi tasarlamanızı sağladığını ekleyelim.

8. Behance

behance

Behance ise aslında grafik tasarım yapan kişiler tarafından portfolyo hazırlamak için kullanılır. Ancak bu sitede tasarımcılar kendi tasarladıkları yazı tiplerini de görsel olarak paylaşabiliyor. Özellikle sosyal medya hesaplarınızda daha estetik görünüme sahip paylaşımlar yapmak istiyorsanız Behance sitesinde yer alan yazı fontlarından ilham alabilirsiniz. Bu yönüyle en iyi yazı tipi siteleri arasında gösterilse de Behance ticari ve reklam amaçlı tasarımlar ya da daha resmi içerikler için aradığınızı bulmanıza yardımcı olmayabilir.

9. Font Space 

en iyi yazı tipi siteleri fontspace

99 binin üzerinde yazı fontunu ücretsiz olarak indirmenize olanak tanıyan FontSpace, en iyi yazı tipi siteleri arasında bulunuyor. Gerek sitedeki yazı fontlarının çok çeşitli olması gerekse ücretsiz olarak indirilme imkanı sunması nedeniyle FontSpace, en popüler yazı tipi siteleri arasında yer alıyor.

Üstelik FontSpace’in en güzel yanlarından biri ise etkileşimli bir site olması. Örneğin sitede bulunan tasarımcılarla irtibat kurup yaptıkları tasarımlar hakkındaki yorumlarınızı belirtebilirsiniz. Ayrıca sitede beğendiğiniz yazı fontlarını favorilerinize ekleyebilir ve işiniz olduğunda bu tasarımları kolaylıkla bulabilirsiniz.

10. Pixel Surplus

en iyi yazı tipi siteleri pixel surplus

Pixel Surplus, aslında ücretsiz mockup tasarımları ve sunum şablonları sunan bir site ancak Pixel Surplus bunların dışında ücretsiz yazı stili siteleri arasında da yer alıyor. Eğer maddi konuda sıkıntı yaşayan ve ek masraflardan kaçınmak isteyen bir grafik tasarımcı iseniz Pixel Surplus sayesinde kullanışlı ve şık tasarıma sahip yazı tiplerini bulabilirsiniz.

En Popüler Yazı Fontları Nelerdir?

En popüler yazı fontları şunlardır:

 • Helvetica
 • Gotham
 • Times New Roman
 • Calibri
 • Arial
 • Gill Sans
 • Myriad Pro
 • Avenir Std
 • ITC Franklin Gothic Sand
 • Futura
 • Trade Gothic
 • Warnock
 • Frutiger
Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?