Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2023-10-04T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
En İyi 10 Sosyal Medya Yönetim Aracı

En İyi 10 Sosyal Medya Yönetim Aracı


Sosyal medya yönetim aracı, sosyal medya yöneticiliği, uzmanlığı gibi pozisyonlarda çalışan kişilerin paylaşımları önceden planlamasını, saatinde paylaşım yapmasını ve etkileşim istatistiklerini düzenli olarak takip etmesini sağlayan bir programdır.

Şirketlerin, kurumların ya da bireylerin sosyal medya hesabını etkili bir şekilde kullanması için oluşturulmuş ücretli ve ücretsiz en iyi sosyal medya yönetim aracını sizler için derledik.

En iyi 10 sosyal medya yönetim aracı şu şekilde sıralanabilir:

 1. Buffer
 2. Hootsuite
 3. Zoho Social
 4. SocialPilot
 5. SocialOomph
 6. Sendible
 7. MeetEdgar
 8. CoSchedule
 9. Tailwind
 10. MavSocial

1. Buffer

en iyi sosyal medya yönetim araçları buffer

Buffer; Instagram, Linkedin, Twitter ve Facebook platformlarında video, görsel gibi çeşitli içeriklerin paylaşılmasını sağlayan bir araçtır. En iyi sosyal medya yönetim programı denildiğinde akla ilk gelen araçlardan biri olmasının nedeni, hem ücretinin uygun olması hem de raporlama kısmının gelişmiş olmasıdır.

Farklı ülkelerin saatlerine göre sosyal medya planlaması yapma imkanı tanıyan Buffer ile aylar sonrasına bile paylaşım planlayabilirsiniz. Tüm sosyal medya hesaplarını tek yerden yönetmek için oldukça elverişli olan Buffer, ücretsiz olarak kullanılabileceği gibi ücretli olarak kullanıldığında çok daha kullanışlı özelliklerden yararlanmayı sağlıyor.

2. Hootsuite

en iyi sosyal medya yönetim araçları hootsuite

Hootsuite, sosyal medya gönderilerini planlamanın yanı sıra yayımlayacağınız reklamları da planlama fırsatı sunan bir araç. Bütün sosyal medya planlama araçları arasında en popüleri olan Hootsuite adlı program; Instagram, Facebook, Twitter ve Pinterest gibi en çok kullanılan sosyal medya uygulamaları başta olmak üzere 35 farklı platformda gönderi zamanlama fırsatı sunuyor.

Pek çok ajans, şirket veya kişi tarafından kullanılan Hootsuite’in 15 milyondan fazla abonesi bulunmakta.

 

 

3. Zoho Social

en iyi 10 sosyal medya yönetim araçları zoho social

Zoho Social, sosyal medyada yaptığınız paylaşımları tek bir takvim üzerinde görmenizi sağlayan bir uygulama. Zoho Social’ın en iyi sosyal medya yönetim araçları arasında gösterilen diğer birçok uygulamadan farkı ise birbirinden ayrı çalışan ekipleri koordine edebilmeyi sağlaması. Uygulamada bulunan görev dağılımı özelliği ile farklı ekiplerin birlikte çalışmasını sağlayabilirsiniz.

4. SocialPilot

en iyi 10 sosyal medya yönetim programı socialpilot

Hem ajanslar hem de sosyal medya ekipleri tarafından kolaylıkla kullanılabilen SocialPilot, görece düşük ücreti ile dikkat çeken bir uygulama.

Sosyal medya planlama araçları arasında yer alan SocialPilot; Instagram, Twitter, Facebook, LinkedIn gibi platformların dışında Pinterest, Tumblr ve Google My Business için de çalışmaya uygundur. Uygulamayı düşük bütçeli planda kullandığınızda en çok 10 adet hesabı yönetme şansı elde edebilirsiniz.

Gömülü etiket özelliği ile paylaşımlarınıza otomatik etiketler ekleyebilir ve böylece etkileşiminizi arttırabilirsiniz.

5. SocialOomph

socialoomph

SocialOomph; sosyal medya planlaması, gönderi zamanlama gibi özelliklerin dışında blog sayfalarını yönetmek için de harika bir uygulamadır. Hatta bu uygulama üzerinden blog yazıp yayımlamak mümkündür. SocialOomph aracı sayesinde paylaştığınız tweetleri de silebilirsiniz.

İlk etapta Twitter için kullanılmaya başlanan platform zamanla Facebook, Linkedin gibi platformlarda paylaşım planlama için de elverişli hale gelmiştir. SocialOomph aracı; Twitter floodlarını kontrol etme, paylaşımlarla ilgili analiz ve öneriler sunma, kullanıcılara otomatik mesaj iletme gibi ek özelliklere sahip olması nedeniyle tercih edilir.

6. Sendible

en iyi sosyal medya yönetim programları sendible

En iyi sosyal medya yönetim araçları arasında bulunan Sendible, gönderi planlamanın dışında görsel arama, görsel düzenleme, YouTube araması yapma gibi ek özellikleriyle öne çıkan bir platform.

Sendible aracı ile Facebook, Twitter, Instagram dışında YouTube, Pinterest, Google My Business ve Linkedin hesaplarının yönetimini yapmak da mümkün. Facebook'ta yayımladığınız reklamlara gelen yorumları da yönetebilirsiniz.

Canva entegrasyonunun olması, Sendible’ın en büyük artılarından biri. Böylece kısa sürede görsel hazırlamak ya da bir görseli düzenlemek mümkün hale geliyor. Bu araç, Instagram’ın gönderilere konum, hashtag ve ilk yorum ekleme özelliklerini de barındırıyor.

 

 

7. MeetEdgar

meetedgar

Tüm sosyal medya hesaplarını tek yerden yönetmek isteyen kişiler için uygun olan sosyal medya yönetimi araçlarından bir diğeri ise MeetEdgar. Sosyal medyada paylaşmaya uygun olan içerikleri seçme özelliğine sahip olan MeetEdgar, durum güncellemelerini silme ve revize etme gibi işlevleri de yerine getirebiliyor.

MeetEdgar’ı diğer sosyal medya yönetim programlarından ayıran özelliği ise içerik kütüphanesi oluşturmanızı sağlamasıdır. Platform, kütüphanede bulunan içerikleri kategorilendirmenizi (örneğin pazartesi günü bilgilendirici makale, pazar günü komik içerik gibi) ve otomatik paylaşım yapmanızı sağlar. Hatta tıpkı bir sosyal medya uzmanı gibi önceki paylaşımlarınızı tekrar paylaşabilir.

MeetEdgar’ı Facebook, Instagram, LinkedIn ve Twitter hesaplarının yönetimi için kullanabilirsiniz.

8. CoSchedule

en iyi sosyal medya yönetim programları coschedule

CoSchedule, klasik bir sosyal medya yönetim aracı olmanın ötesine geçerek içerik oluşturma, ekipler arası çalışmayı planlama, iş sırasında kullanılan dosya, görsel, video gibi varlıklara erişim gibi pek çok özelliğe sahiptir.

Etkinlik, içerik, e-posta, sosyal medya gibi farklı pazarlama alanlarını tek bir yerden yönetmeyi sağladığı için girişimciler için son derece uygundur.

9. Tailwind

tailwind

Tailwind, Instagram ve Pinterest gönderileri için paylaşım programı niteliğindeki bir araçtır. Pinterest’te 10 adet gönderiyi pinlemeyi sağlayan Tailwind’ın asıl gücü Instagram’da ortaya çıkar. Bu araç, auto post özelliği ile Instagram’da otomatik gönderi paylaşmanızı sağlar.

Ayrıca Tailwind sizlere hashtag tavsiyeleri sunar ve sunduğu tavsiyeler, daha çok kullanıcıya erişip sayfanızı büyütmenize de yardımcı olur.

10. MavSocial

mavsocial en iyi 10 sosyal medya yönetim aracı

MavSocial, gönderi planlama ve yayımlama haricinde rapor oluşturma, ekipler arasında iş birliği yapma, ne kadar etkileşim alındığını görme gibi özelliklere sahip bir uygulamadır.

Facebook, Instagram, YouTube, Twitter, Linkedin ve Tumblr için kullanıma uygun olan MavSocial, kullanıcılar tarafından üretilen içerikleri kullanmanızı ya da hem bilgisayarınızdan hem de Drive üzerinden görsel, video vb. yüklemenizi sağlar.

Filtre, sticker gibi özellikler yardımıyla görselleri düzenlemenizi sağlayan MavSocial ile Facebook gönderilerinizi reklam olarak yayımlayabilir ve eski gönderilerinizi yeniden paylaşabilirsiniz.

 

 

Şirketler için Sosyal Medya Yönetim Araçları

Şirketler için sosyal medya yönetim araçları ücretli ya da ücretsiz olabilir, bu araçlar aşağıda sıralanmıştır.

 1. eclincher
 2. Crowdfire
 3. Qpien
 4. Agorapulse
 5. Sproutsocial
 6. Oktopost
 7. Sprinklr

1. eclincher

şirketler için sosyal medya yönetim araçları eclincher

eclincher; içerik üretme, sosyal medya planlaması, mesajlaşma yönetimi, üst düzey analitik raporlama gibi özelliklere sahip olması yönüyle şirketler için sosyal medya yönetim araçları arasında gösterilir.

Instagram, YouTube, Facebook, Twitter, Pinterest ve Linkedin’de kullanılabilen eclincher aracı, Yelp ile Google My Business hesaplarını yönetirken de tercih edilebilir. Özellikle yeni medya, e-Ticaret ve dijital pazarlama gibi alanlarda çalışan şirketler için uygun olan eclincher; Google Analytics’e bağlanarak gerçek zamanlı verileri görmenizi sağlar.

Canva entegrasyonu sayesinde etkileyici tasarımlar yapmayı sağlayan bu araç; Giphy, Sniply, Pocket gibi diğer uygulamalarla da entegre olarak çalışır. Gönderi onaylama, medya kütüphanesi, içerik önerileri ile gönderi iyileştirme gibi ek özelliklere de sahiptir.

2. Crowdfire

şirketler için sosyal medya yönetim programları crowdfire

Crowdfire, sosyal medya içeriği oluşturmaya vakit ayıramayan şirketler için son derece kullanışlıdır. Sadece nasıl bir strateji izleyeceğinize karar verdikten sonra içerik üretme kısmını Crowdfire’a bırakabilirsiniz. Nitekim bu araç hem görsel hem de makaleyi kendisi üretebiliyor.

Facebook, Instagram, Twitter, Pinterest ve Linkedin sayfaları için kullanılabilen Crowdfire, bu hesapların her birini tek yerden yönetmek açısından idealdir. Instagram için içerik üretirken size önerilerde bulunur.

Ayrıca WordPress, Medium gibi blog sayfalarını ya da e-Ticaret sektöründeyseniz Shopify ile Etsy hesaplarınızı bağlamanızı sağlar. Böylece sisteme bağladığınız hesaplarla ilgili güncellemelere ulaşabilirsiniz. Crowdfire, bu güncellemeler üzerinden sosyal medya içeriği de üretir.

3. Qpien

şirketler için sosyal medya yönetim araçları qpien

Instagram ile Facebook'taki müşterilerden gelen mesajları anlık olarak takip etmeyi sağlayan Qpien, müşteri iletişimini tek bir yerde toplamayı sağlar. Özellikle e-Ticaret alanında çalışan kişiler için uygun olan bu sistem sayesinde akıllı filtreleme ve hazır mesaj gibi özellikler kullanılarak müşterilerle hızlı ve otomatik bir şekilde iletişim kurulabilir.

4. Agorapulse

şirketler için sosyal medya yönetim araçları agorapulse

Agorapulse; müşteri iletişimi, gönderi planlama, raporlama gibi hemen her sosyal medya yönetimi aracında bulunan özelliklere sahiptir. Ancak diğer uygulamalardan farkı, Agorapulse CRM sistemine sahip olmasıdır. Böylece satış-pazarlama alanında faaliyet gösteren birçok firma, marka ile takipçi etkileşimlerini görüntüleyebilir. Böylece hedef kitle analizi daha kolay yapılır.

5. Sproutsocial

sproutsocial

Sproutsocial, tüm sosyal medya hesaplarını tek yerden yönetme olanağı sağladığı için satış ve pazarlama alanında çalışan işletmeler için oldukça uygundur. CRM, içerik planlama, yayımlama, raporlama gibi özelliklere sahiptir.

Şirketler için sosyal medya araçları arasında en iyilerinden biri olarak gösterilen Sproutsocial sayesinde kullanıcıların işletme hakkındaki paylaşımları da görülebilir. Rakiplerle ilgili ya da seçilen bazı anahtar kelimeler hakkında kullanıcıların sosyal medyada yaptığı paylaşımları pratik bir şekilde takip etme imkanı verir. Böylece müşterilerin yaptığı kötü yorumlar anında görülür ve kriz yönetimi daha etkin olarak yürütülür.

 

 

6. Oktopost

şirketler için sosyal medya yönetim araçları oktopost

Oktopost aracı, B2B pazarlama yapan şirketler için uygun olan bir sosyal medya yönetim aracıdır. Oktopost ile ne kadar trafik aldığınızı, dönüşüm oranlarınızın ne düzeyde olduğunu görebilirsiniz.

Marka bilinirliğini arttırmak isteyen işletmeler için uygun bir program olan Oktopost, sosyal medya paylaşımlarını daha etkili hale getirmek adına Canva entegrasyonuna da sahiptir. Ayrıca Salesforce, Zapier, Hubspot ve Marketo gibi platformlarla da uyumludur.

7. Sprinklr

sprinklr

Sprinklr, girişimciler için uygun olan ve sosyal medya yönetiminin yanında CRM, e-Ticaret, e-mail ve web site sistemleri gibi alanlarda da hizmet veren bir araçtır. Şirketler için sosyal medya yönetim araçları arasında bulunan bu program, 25’ten fazla kanal üzerinden müşteri ile iletişim kurmayı sağlar.

En İyi Ücretsiz 5 Sosyal Medya Yönetim Aracı

En iyi ücretsiz 5 sosyal medya yönetim aracı şunlardır:

 1. Later
 2. Post Planner
 3. TweetDeck
 4. Canva
 5. Circleboom Publish

1. Later

en iyi ücretsiz 5 sosyal medya yönetim aracı later

En iyi ücretsiz sosyal medya yönetim araçları dendiğinde akla ilk gelenlerden biri Later’dır. Later uygulaması, daha çok Instagram gönderi zamanlama programı olarak bilinse de Facebook, Pinterest ve Twitter için de kullanılabilir.

Carousel post paylaşımı, hikaye, video paylaşımı yapmayı sağlayan bu araç ile ayda 30 adet gönderi paylaşmak mümkün.

2. Post Planner

en iyi ücretsiz sosyal medya yönetim araçları post planner

Post Planner, adından da anlaşılacağı üzere sosyal medya platformlarında gönderi planlamayı sağlayan bir uygulamadır. Ücretsiz sosyal medya yönetim programları arasında bulunan Post Planner, insanların en çok aradığı ve etkileşimi yüksek içeriklere erişim fırsatı sunar.

3. TweetDeck

en iyi ücretsiz sosyal medya yönetim programları tweetdeck

Özellikle gazetecilik, yeni medya, e-Ticaret gibi alanlarda faaliyet gösteren firmalar için oldukça uygun bir araçtır. TweetDeck ile birden çok Twitter hesabını tek bir yerden yönetmek, tweet planlamak, trendleri takip etmek için oldukça kullanışlıdır.

Örneğin bir haber medyasıysanız ve siyaset, spor, magazin, gündem, kültür-sanat gibi alanlarda ayrı Twitter hesaplarınız varsa TweetDeck’i kullanarak tüm hesaplarınızdan tek bir kanal üzerinden ücretsiz paylaşım yapabilirsiniz.

4. Canva

canva en iyi ücretsiz 5 sosyal medya yönetim aracı

Canva, bilinenin aksine sadece bir grafik tasarım programı değildir. Tasarladığınız görsel, video gibi ögeleri indirmeye gerek kalmadan doğrudan sosyal medya hesaplarında paylaşmanızı sağlar. Anlık paylaşımın dışında gönderileri planlama özelliği de bu araçta mevcuttur.

 

 

5. Circleboom Publish

circleboom publish

Circleboom Publish; Linkedin, Twitter, Facebook, Instagram, Google My Business ve Pinterest hesaplarında kullanılabilen bir uygulama. Ücretsiz kullanımda sadece tek hesabı yönetmeye izin veren Circleboom Publish’in birçok kullanışlı özelliği bulunuyor. Üstelik bu programda istemediğiniz özellikler için fazladan ücret ödemiyorsunuz.

Sosyal medya için QR kod oluşturma, içerik tasarımı, video ve GIF indirme gibi özelliklere de sahiptir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?