Üniversite Sertifikalı Eğitimlere Hemen Katıl. Potansiyelini Keşfet!
En İyi 10 CV Örneği

En İyi 10 CV Örneği


İş başvurularınız için kullanacağınız bir CV oluşturmanız yada mevcut CV ‘nizi güncellemeniz gerekiyor. Bu CV ‘nin aynı zamanda çok etkili olmasını istiyorsunuz. Ancak nereden başlayacağınızı ve  neler yapmanız gerektiği konusunda hiçbir fikriniz yok. Zira etkili ve dikkat çeken bir CV oluşturmak çok kolay değil.  Bu uzmanlık gerektiren bir süreç. Başarılı CV Örnekleri yada En İyi CV Örnekleri gibi kelimelerle araştırırken buraya geldiniz. Önce doğru yere geldiğinizi belirtelim.

Profesyonel bir Uzaktan Eğitim Kurumu olarak buna ihtiyaç duyulacağını biliyorduk. Dolayısı ile kendi CV 'nizi oluşturma aşamasında size rehberlik etmek ve değişik meslek grupları için en iyi CV örnekleri üzerinde yol göstermek için En İyi 10 CV Örneği başlığı altında kapsamlı bir makale oluşturduk. İster ilk defa CV oluşturuyor olun ister bir yönetici departmanı için başvuruyor, yada isterseniz kariyerinizi farklı bir iş alanında değiştiriyor olun makalemiz site istediğiniz desteği sunuyor olacak.

 

En İyi 10 CV Örneği

 

1 - Geleneksel CV Örneği

İş başvurusu sırasında kullanılacak geleneksel bir CV, aslında tercih edilecek en güvenli yol olabilir. Zira geleneksel CV stil açısından oldukça basit ve sade bir formatla oluşturulur. Dolayısı ile karmaşık renklerden, yorucu grafiklerden uzak sade ve hedefe yönelik bir CV oluşturabilirsiniz. Amacınız buysa CV ‘nizin içeriği mutlaka benzersiz olmalı ve işverenin tam olarak dikkatini çekmelidir. Örneğin;

geleneksel

Yukarıdaki örnekte gördüğünüz gibi, geleneksel bir CV, en son iş deneyimiden en eskiye doğru basit bir kronolojik sırayı takip eder ve ardından eğitim ve yetenekler bölümüyle devam eder. Bu sırada madde işaretlerini etkili bir şekilde kullanır, tüm özgeçmişin kolayca taranabilmesini sağlar ve sonuç olarak iş verene adayın becerileri ve yetenekleri hakkında derinlemesine bir izlenim sunar.

 

2 – Mezun CV Örneği

Yeni mezun oldunuz ve henüz kariyerinizin ilk aşamalarındaysanız, güçlü bir giriş seviyesi CV örneği size ilk profesyonel başlangıcınızı yapmayı sağlayabilir.  Yeni Mezun CV Örneği ile başarılarınızı maddeler halinde listeler böylece onlara vurgu yapabilirsiniz.  Bu CV ‘de kısa bir profil ve kariyer hedefi bölümü bulunur. Bunu, ilgili eğitimler, notlar ve diğer başarılar dahil olmak üzere genellikle mezuniyet derecenizle ilgili temel ayrıntıları kapsayan eğitim geçmişinizin bir özeti takip eder.

mezun

Profesyonel seviyede hazırlanmış CV şablonlarından biri olan yukarıdaki örneği dikkatle inceleyin. Yeni Mezun CV ana profil bölümü, dil yeterliliği, yetenekler ve referanslar gibi unsurlara geçmeden önce adayın eğitim ve iş deneyimine vurgu yapan iki dengeli bölümden oluşur. Buna özellikle dikkat edin.

 

3 - Kariyer Değişikliği CV Örneği

Eğer kariyerinizde köklü bir değişiklik yapıp yepyeni bir iş koluna geçiş yapacaksanız merak etmeyin CV ‘nizi güncellemekte zorluk çekmeyeceksiniz. Zira aslında, biraz daha derine inerseniz, iş hayatınız boyunca kazandığınız yetenek ve deneyimlerin yeni kariyerinize kolayca aktarılabileceğini göreceksiniz.  Aşağıdaki örnek CV ‘nin sahibi satış pazarlama departmanında çalışıyor. Ancak artık amacı kariyer değişikliği yapmak ve tamamen farklı bir alana yönelip yepyeni bir iş kolunda çalışmak. Hedefi metin yazarlığı. CV ‘sini metin yazarlığı ağırlıklı olarak yeniden yapılandırdı.

kariyer

Ancak CV ‘de dikkat çeken bir farkındalık var. Yaptığı iş başarılarından bahsederken ek olarak '15 milyon dolarlık bir anlaşmayı garantileyen bir satış konuşması sunumu için içerik oluşturulup sunuldu' şeklinde bir detay aktarıyor işverene. Bu ciddi bir başarı. Siz bu bilgiyi CV ye sonradan eklediğini gerçek dışı olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak öyle değil. Zira eleman zaten başarılı olarak içerik üreten bir yapıda. Dolayısı ile içerikleriniz kaliteli ise bunlardan biri hiç tahmin etmediğiniz bir zamanda yüksek satış yada reklâm geliri elde edecek bir durumla karşılaşabilir. Örnekteki elemanımızda bu gerçekten yola çıkarak oldukça etkili bir CV oluşturup etkili bir sunum yapmış. Kariyer değişikliği yapacaksanız hazırladığınzı CV ‘de hedefe yönelik bu tip ince detaylara mutlaka dikkat edin.

 

4 – Yönetici CV Örneği

Yönetici pozisyonu için görev üstlenmek istiyorsanız, CV ‘nizde en göze çarpan etkileyici başarılarınızın ve ilgili yeteneklerinizin özellikle belgenin üst yarısında, dikkat çekecek tarzda yer aldığından emin olmanız gerekir. Örneğin;

yonetici

Yukarıdaki örnekte başarılı bir şekilde gösterildiği gibi uygulamanız hatta direkt olarak örnek CV üzerinden gitmeniz iyi olacaktır. Bunu başarmak için karma CV formatı kullanmanız gerekecek. Burada dikkat ederseniz elemanımız iyi yazılmış bir özetle kariyerine genel bir bakış eklemiş. Ardından özel bir başarılar bölümü ve yönetici deneyimlerini detaylandırmadan önce temel yeteneklerinin bir listesini sunmuş.

 

5 – Akademik CV Örneği

Akademik ağırlıklı bir işe başvuruyorsanız, bu departman ister eğitim ister araştırma pozisyonu olsun, normal CV 'den vazgeçmeniz ve bunun yerine akademik bir CV seçmeniz gerekir. Akademik olmayan CV ‘lerin aksine, akademik CV ‘ler yetenekler ve iş deneyimi yerine eğitim, öğretim deneyimi, araştırma çalışmaları ve bu konuda yapılan yayınlara ağırlık verir. Genellikle çok daha kapsamlıdırlar ve dört A4 sayfasını aşarlar. Örneğin;

akademik

Yukarıdaki CV, tüm önemli bilgileri açık ve mantıklı bir şekilde sunan çok başarılı bir akademik CV örneğidir. Akademik iş başvurularınızda kullanabilirsiniz.

 

6 – Staj CV Örneği

Staj programları genellikle oldukça yüksek rekabet içerir. Bu yüzden klasik bir özgeçmiş yeterli olmayacaktır. Öyleyse, özgeçmişinizi başvurduğunuz programa uyarlamak ve istediğiniz staj görevine uygunluğunuzu vurgulayacak bilgileri dahil etmek gerekiyor. İlk olarak, temel yeteneklerinizle başlayın. Bunu, hedeflediğiniz stajla ilgili olarak daha önce sunduğunuz projeleri,  katıldığınız yarışma ve görevleri özetleyen ayrıntılı bir iş deneyimi bölümü takip etmelidir. Eğitiminize gelince, niteliklerinizi ters kronolojik sırayla listelemek ve mezuniyet dereceniz için tahmini bir not eklemek oldukça önemlidir. ( henüz mezun değilsiniz sadece tahmini bir değer ekleyeceksiniz ) Şöyle ki;

staj

Yukarıdaki CV 'ye bir göz atın. Burada aday, bir pazarlama stajına oldukça başarılı şekilde uyarlanmış bir özgeçmiş oluşturarak yeteneklerini ve önceki pazarlama projelerine vurgu yapmış. Bu örneği kullanarak aynı etkiyi oluşturmanız mümkün.

 

7 – Öğrenci CV Örneği

Bir lisede öğrencisiniz. Ancak çalışmanız gerekiyor. Dolayısı ile hem biraz iş deneyimi hemde para kazanmak sizin açınızdan çok iyi olacaktır. Ancak daha önce hiçbir yerde çalışmadınız. Yani iş deneyiminiz yok. Peki CV ‘nize ne ekleyeceksiniz?. Hemen endişelenmeye gerek yok. Zira ekleyebileceğiniz birçok şey var.  Buradaki odak nokta, sahip olduklarınızı yani eldeki verileri zekice kullanmak. Normal ders saatleri dışında aldığınız dersler, katıldığınız harici lise kursları, elde ettiğiniz başarıları ve sizi ön plana çıkaran yetenekleri vurgulayabilirsiniz.  Mesela şöyle;

ogrenci

Yukarıdaki CV örneğini inceleyin. Düzenli bölümlere ayrılmış oldukça sade bir CV. Ancak başarılı bir şekilde doldurulmuş. Lise öğrencimiz ilk başlangıçta Amaç bölümü ile giriş yapmış ve “başarılı,vicdanlı ve dürüst lise öğrencisi iş arıyor. kurallara ve yönergelere özenle uymaya istekli. işverenin amaç ve hedeflerine ulaşmasını sağlamak için çok çalışacağını taahhüt etmekte.” Şeklinde kısa bir not eklemiş. Oldukça zekice ve dikkat çekici bir not. Şirketler zeki personel çalıştırmayı sever. Dolayısı ile elemanımız buradan iyi bir puan alıyor. Ardından öne çıkan becerileri ve yetenekleri hakkında bilgiler vermiş. Her başlığı başarılı bir şekilde detaylandırmış ve zekice dokunuşlar yapmış. Başarılı sonuçlar için örneği kullanabilirsiniz.

 

8 - Satış Müdürü CV Örneği

Amacınız satış müdürü olarak işe başlamaksa o halde insan kaynakları yöneticisinin yada işverenin dikkatini en başından çekmeniz gerekecek. Bu durumda CV 'nizin en dikkat çekici alanı olan orta alana çok önemli yetenek ve deneyimlerinizi eklemelisiniz. Deneyim ve başarılarınıza dair ayrıntıları içeren etkileyici bir özgeçmiş özetiyle başlamak akılcı bir strateji olacaktır. CV ‘nizin geri kalanında en son işiniz ve görevinizden başlayarak ters kronolojik bir sıra izleyin. Aldığınız sorumlulukları ve gösterdiğiniz başarıları sergilemek için her pozisyonun altına madde işaretleri eklediğinizden emin olun. Şu örnekteki gibi;

satis-muduru

Yukarıdaki örnek, satış müdürü pozisyonu için başvuru yapan elemanın işverene iş geçmiş görevlerindeki deneyimi hakkında bilgi sağlayan başarılı bir Satış Müdürü CV ‘sidir.

 

9 – Resepsiyonist CV Örneği

Resepsiyonist pozisyonlarıda tıpkı stajda olduğu gibi oldukça rekabetçi bir alan. B nedenle özgeçmişinizde en güçlü yönlerinizi dikkat çekecek şekilde vurgulamak çok önemlidir. Örneğin, belirli bir alanda uzmanlaşıyorsanız, bunu vurgulamalı ve sektöre özgü becerilerinizden mutlaka bahsetmelisiniz. Dolayısı ile en son iş deneyiminizi ön plana çıkararak CV ‘nizin kalıcı bir izlenim bırakma olasılığını artırmalısınız.

resepsiyonist

Örneğin yukarıdak CV ‘yi inceleyelim. Belgenin en üst kısmındaki tanıtım oldukça bilgilendirici ve elemanın yeteneklerini geliştirmeye odaklandığına vurgu yapıyor. Böylece en baştan okuyucunun yani işverenin dikkatini çekiyor.

 

10 – Öğretmen CV Örneği

Bir öğretmen olarak CV ‘nizin etkili olabilmesi için öğretim deneyiminize, niteliklerinize ve eğitim geçmişinize başarılı bir şekilde odaklanması gerekir. Önceki görevlerinizin altına madde imli bir liste eklemek, yetenek ve farklılıklarınızı açıkça sergilemek için kritik önem taşıyacaktır. Öğretim deneyimi bölümünüze her dönem için başlangıç ​​ve bitiş tarihlerini ay – gün ve yıl olarak eklemekte aynı derecede önemli. Örneğin şöyle;

ogretmen

Yukarıdaki örnekte, iş arayan öğretmen adayı temel görevlerini vurgulayan ayrıntılı bir deneyim bölümü sunuyor. Ayrıca, özgeçmişinin ana gövdesinde bahsedilmeyen bilgileri detaylandırmak için kariyer özetini çok iyi kullanmış. Profilini geliştirmek ve dikkat çekmek için akılcı bir yaklaşım.

 

 

 

 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}