online-egitimler-bogazici-enstitusu
En Çok Kullanılan 5 Rakip Analiz Aracı

En Çok Kullanılan 5 Rakip Analiz Aracı


SEO çalışmasının en önemli unsurlarından biride rakip analizidir. Sizinle aynı sektörde faaliyette bulunan rakipleriniz hakkında detaylı bilgi edinemiyorsanız bu sizin için eksi puan olarak sürekli bir gerileme yaşamanıza sebep olacaktır. Zira başarılı olmanın bir yoluda sizinle aynı işi yapan başarılı insanların metodlarını uygulamaktır. Tabiki birebir kopya niteliğinde değil. Örneğin bir limon satıcısı pazarın en kalabalık bir köşesini tutmuş iyi bir satış ivmesi yakalamışsa bu akılcı bir stratejidir. O halde bir diğer köşeyi tutmak ve yüksek bir satış başarısı yakalamak için rakibinizin yaptıklarından örnek alabilmelisiniz. Bunun yolu rakibinizi detaylı olarak analiz etmekten geçiyor.

Rakipleriniz web dünyasında hangi anahtar kelimeler üzerine yoğunlaşıyor. Hangi kaynaklardan backlink alıyorlar.  Reklam için kullandıkları kanallar hangileri. Dijital pazarlama konusunda nasıl bir strateji uyguluyorlar.  Bütün bu ve benzeri sorular sürdürülebilir bir büyüme için cevaplanması gereken stratejik sorulardır. Zira yukarıda da belirttiğimiz gibi rakibiniz hakkında bilgi sahibi olmak  dijital pazarlama yol haritanızı hazırlarken size ciddi anlamda destek sağlıyor olacaktır.

Rakipleriniz hakkında bilgi sahibi olabilmeniz için biz bu konuda En Çok Kullanılan 5 Rakip Analiz Aracı  destek makalemizi oluşturduk. Makalemizi oluştururken en iyileri seçtik. Uygulama aşamasında başarılı sonuçlar alacağınızdan emin olabilirsiniz. Şimdi bakalım 5 adet olarak belirlediğimiz En Çok Kullanılan Rakip Analiz Araçları hangileridir;

En Çok Kullanılan 5 Rakip Analiz Aracı

 1. Semrush
 2. Ahrefs
 3. Advanced Web Ranking
 4. Buzzsumo
 5. Ubersuggest

1 - Semrush

Semrush, profesyonel bir online görünürlük yönetimi ve içerik pazarlama platformudur. Bugün, tüm dünyada 6 milyondan fazla pazarlamacının işlerini daha etkili bir şekilde yapmasına ve üstün sonuçlar elde etmesine sunduğu kapsamlı verilerle ciddi anlamda yardımcı oluyor. Detaylı SEO Denetimi, Profesyonel Rakip Analizi, sıra takibi, backlink denetimi ve analizi gibi oldukça fonksiyonel bir çok özelliğe sahip.

Rakip Analiz Konusunda Sunduğu Destekler:

» Rakip Site Trafik Analizi ve Sizin Sitenizle Karşılaştırma

» Organik Araştırma İle Rakiplerin Anahtar Kelimerini Keşfedebilme

» Rakip Reklamları Hakkında Detaylı Analiz Yapabilme

» Marka İzleme ve Online İtibar Kontrol ve Yönetimi Yapabilme

» Sosyal Medya Takip ve Kapsamlı Dijital Analiz Elde Edebilme

Aylık 99 Dolardan başlayan fiyatlarla aracı kullanabilir başarılı çalışmalar yapabilirsiniz.

2 - Ahrefs

Singapur merkezli bir ekip olan Ahrefs backlink takibi, anahtar kelime ve çok kapsamlı rakip analizi için tercih edilebilecek ideal bir SEO aracı sunuyor. Rakiplerinizin hangi kaynaklardan ne tür backlinkler aldığını, hangi anahtar kelimede kaçıncı sırada olduğunu tespit edebileceğiniz gibi aynı zamanda, detaylı site performans analizide yapabileceksiniz.

Tabiki Ahrefs’in tüm özellikleri yukarıdaki anlatımlarla sınırlı değil. İçerik oluşturmak için konu bulmak yada anahtar kelime araştırması planlamak istediğiniz zaman  başarılı sonuçlar alacağınız bir dizi özellik paketiyle çıkıyor karşınıza.  

Ücret politikası aylık 99 Dolar şeklinde sabitlenmiş. Sadece 99 dolar ödeme yaparak bir ay boyunca verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

3 - Advanced Web Ranking

Advanced Web Ranking (AWR), son derece gelişmiş başarılı takip aracı. Aynı zamanda sıra bulucu özelliği ile gerek kendi sitenizin gerekse rakiplerinizin google sıralamasını bulmak için faydalanabilirsiniz.  AWR masaüstü bir yazılımı yada dilerseniz bir uygulama olarak satın alınabiliyor.

AWR, rakiplerinizle detaylı karşılaştırma yapmanızı kolaylaştıran bir araç. Sıralama gelişiminiz hakkında farklı raporlar üretebiliyor. Ayrıca içerisinde SEO denetimi de mevcut. Rakip Analizi konusunda Rakip araştırması konusunda;

» Rakip keşfi ve detaylı analiz

» Karşılaştırmalı SERP (sıralama sonuçları ) performansı izleme

» Anlık SERP sayfa görüntüleri ve sayfaların zaman içinde gösterdikleri gelişim

» Rakip pazar payı, görünürlük ve çok daha fazlası ile size son derece başarılı bir dinamik sunuyor.

Ayrıca Google Analytics ve Google Search Console ile entegrasyon yapabilmeniz mümkün.  AWR fiyat açısından diğerlerine oranla düşük. 49 Dolar’dan başlayan paket fiyatları mevut.

4 - Buzzsumo

Bu aracı kullanarak çok başarılı denetim ve analizler yapabilirsiniz. Yapmanız gereken işlem çok basit. Özel arama kutucuğuna herhangi bir konu yada alan adı girip arayın. BuzzSumo vasıtası ile herhangi bir konuda en çok paylaşılan içerikleri görebileceksiniz.  Buuzsumo ‘yu dilerseniz kendi web siteniz için kullanabilir yada sadece rakiplerinizin neler yaptığını sorgulamak için faydalanabilirsiniz. Oldukça detaylı bilgilere ulaşacaksınız.

Buzzsumo ‘nun ayrıca, sizin özel olarak belirleyeceğiniz anahtar kelimeler için uyarı oluşturabileceğiniz kapsamlı bir web izleme aracı da mevcut. Aylık 79 dolardan başlayan fiyatlarla kullanmaya başlayabilirsiniz.

5 - Ubersuggest

Ubersuggest diğer araçlara oranla rakip analizi konusunda daha farklı kombinasyonlar üzerinden detaylı veriler sunar.  Özellikle Google’ın otomatik tamamlama sonuçlarına uygun yüzlerce uzun kuyruk anahtar kelime bulmanıza yardımcı olur. Sadece bu açıdan bile diğerlerinden ayrılıyor. Kullanıcısına anahtar kelime analizi, yeni anahtar kelime teklifleri, anahtar kelimelerin dönemsel aranma eğilimleri, rekabet gücü gibi bir çok unsuru birlikte sunuyor.  

Tüm internet veri tabanında, güncel haberlerde, görsellerde, youtube’da ve daha fazla alanda özel arama ve ülke seçeneği de sunan Ubersuggest’in en belirgin özelliği ise ücretsiz olması. Ancak elbette Ubersuggest  ‘te ücretsiz versiyonunda bazı kısıtlamalar uyguluyor. İlk açıldığında sizi ücretsiz olduğuna dair mesajlarla karşılasada, hatta site açıklama alanında ne kadar Free Keyword Tools ibaresi geçiyor olsada sanıldığı gibi ücretsiz değil.

Kısıtlı verileri ücretsiz elde edebilirsiniz ancak çok daha fazla özelliğe erişmek için ücret ödemeniz gerekecek. Aylık 12 Dolardan başlayan fiyatlarla  Ubersuggest ‘i sınırsız olarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Evet dikkatinizi çektiği gibi diğer araçlara oranla çok daha uygun fiyatlar sunuyor.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?