Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2023-02-06T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
2022 Yılında En Çok Aranan Meslekler

2022 Yılında En Çok Aranan Meslekler


En çok aranan meslekler 2022 yılında dünya ve Türkiye çapında işverenlerin en çok istihdam ettiği meslekler olarak açıklanabilir. Dijitalleşmenin hız kazanması ve teknolojik gelişmelerin birçok sektörü etkilemesiyle birlikte en çok aranan meslekler de iş bulmak isteyen insanlar tarafından merak edilmeye başladı. En çok satış, pazarlama ve bilişim alanlarında karşımıza çıkan bu meslekleri gelin birlikte keşfedelim!

En Çok Aranan Meslekler Nelerdir?

En çok aranan meslekler şu şekilde sıralanabilir:

 1. e-Ticaret danışmanı
 2. Dijital dönüşüm yöneticisi
 3. İçerik yöneticisi
 4. Finans danışmanı
 5. Kurye
 6. Depo personeli
 7. İç denetim müdürü
 8. Online müşteri temsilcisi
 9. Satın alma uzmanı
 10. Satış destek uzmanı
 11. Bütçe ve raporlama yöneticisi
 12. Teknik destek mühendisi
 13. Proje mühendisi
 14. Çağrı merkezi elemanı

1. e-Ticaret Danışmanı

en çok aranan meslekler e-Ticaret danışmanı

Dijitalleşmenin hız kazanması ve birçok markanın online mağazacılık sistemine geçmesiyle birlikte e-Ticaret danışmanlarına duyulan ihtiyaç arttı. Bu yüzden en çok aranan meslekler listesinde kendine yer bulan e-Ticaret danışmanlığı, ülkemizde ve dünyada e-Ticaret sektörünün büyümeye başlamasıyla birlikte önem kazanmaya devam ediyor.

Son yılların popüler mesleklerinden biri olan e-Ticaret danışmanlığı, dijital pazarlama ve reklamcılık alanlarında yetkin olan kişilerin yapabileceği bir meslek. Siz de ister hibrit çalışma ister home office çalışma sistemine göre e-Ticaret danışmanı pozisyonunda çalışabilirsiniz. Ancak geleneksel bir şekilde ofis ortamında çalışarak da bu mesleği icra etmeniz mümkün.

2. Dijital Dönüşüm Yöneticisi

en çok aranan meslekler dijital dönüşüm yöneticisi

Dijital dönüşüm yöneticisi tıpkı e-Ticaret danışmanlığı gibi işverenler tarafından en çok aranan meslekler arasında bulunuyor. Dijital dönüşüm yöneticisi olmak için üniversitelerde yazılım ve bilişim alanlarında eğitim almak gerekiyor.

Ancak üniversitede bu bölümleri okumayan kişilerin dijital dönüşüm yöneticisi olmak için ikinci bir şansı daha var. Örneğin Dijital Dönüşüm Yönetimi, Veri Tabanı Yönetim Sistemleri (MSSQL) Eğitimi, Yapay Zeka Eğitimi gibi eğitimlere katılan kişiler bu mesleği icra edebiliyor.

Dijital dönüşüm yöneticiliğinin yanında dijital dönüşüm uzmanı mesleğine gösterilen rağbet de oldukça fazla. Her iki meslek de şirketlerin dijitalleşmeye başlamasıyla birlikte işverenler tarafından tercih ediliyor.

 

 

3. İçerik Yöneticisi

en çok aranan meslekler içerik yöneticisi

İnternette herhangi bir şey araştırırken karşımıza çıkan her türlü yazı, görsel, video gibi içerikler, SEO çalışması sayesinde önümüze düşüyor. Örneğin merak ettiğiniz bir konuyu Google’da araştırırken karşınıza birçok bilgi çıkıyor ve siz büyük ihtimalle ilk sıradaki içeriğe tıklayıp gerekli bilgiyi bu siteden alıyorsunuz, diğer sitelere bakmıyorsunuz. Peki bu siteler nasıl ilk sıraya çıkıyor? İşte bu noktada içerik yöneticisi devreye giriyor.

Blog siteleri, web siteleri, haber siteleri, internet gazeteleri gibi birçok mecrada çalışabilen içerik yöneticileri de yine kendilerini SEO, içerik analizi, içerik stratejisi belirleme gibi alanlarda geliştirerek bu mesleği icra ediyor. İnternette yazı yayımlamak ve rakip siteleri geçmek ilginizi çekiyorsa siz de okuduğunuz bölüm fark etmeksizin kendinizi geliştirdiğiniz takdirde bu mesleği yapabilirsiniz.

 

 

4. Finans Danışmanı

finans danışmanı

En çok aranan meslekler listesinde bilişim alanı haricinde finans sektöründen bazı mesleklerin de yer aldığını söylemiştik. Örneğin finans danışmanlığı bunlardan biri. Finans danışmanı olmak istiyorsanız mutlaka üniversitede Ekonomi ve Finans, İşletme, Ekonometri, İktisat, Ekonomi Bölümü gibi alanlarda eğitim almalı ve deneyim kazanmalısınız.

Genellikle işverenler finans danışmanlarından yalnızca finans alanında değil, sigortacılık alanında da bilgi sahibi olmasını bekler. Eğer bu meslekte ilerlemek istiyorsanız size mutlaka sigortacılık üzerine eğitim alarak kendinizi geliştirmenizi öneriyoruz.

 

 

5. Kurye

2022 en çok aranan meslekler kurye

Bildiğiniz üzere pandeminin etkisiyle e-Ticaret sektörü büyümeye başladı ve bunun bir sonucu olarak ürünlerin müşterilere hızlıca ulaştırılması için kuryelere duyulan ihtiyaç arttı. Hatta birçok kişi kendi mesleğini bırakıp kurye olarak çalışmaya başladı.

Maaşları oldukça fazla olan bu mesleği yapmak için sizden beklenen şartlar ise en az ilkokul mezunu olmak, araba ya da motosiklet kullanmayı bilmek, SRC belgesine ve sürücü belgesine sahip olmak.

6. Depo Personeli

depo personeli

Koronavirüsün e-Ticaret sektörünün büyümesini sağlaması, beraberinde ürünlerin depolanması konusunu da gündeme getirdi. Milyonlarca ürüne sahip olan e-Ticaret siteleri, elindeki ürünleri uygun koşullarda depolamak için bu alanda çalışacak elemanlara ihtiyaç duymaya başladı. Üstelik tıpkı kuryelik gibi bu meslekte de kişinin belirli bir üniversite bölümünden mezun olmasına gerek yok, en az ilkokul mezunu olmak yeterli.

En çok aranan meslekler arasında bulunan depo personelliğinin bir üst kademesi ise depo müdürlüğü. Depo müdürü olmak için ise ilkokul mezunu olmak yeterli değil; bu meslek için üniversitede Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi, Lojistik Yönetimi Bölümü gibi alanları okumak gerekiyor.

7. İç Denetim Müdürü

iç denetim müdürü

Büyük, orta veya küçük ölçekli olduğu fark etmeksizin her şirketin gelişimini sağlamak için denetlenmesi oldukça önemli. Dolayısıyla iç denetçi olarak çalışacak kişilere duyulan ihtiyaç hiçbir zaman azalmıyor. Böylece iç denetçiler de en çok aranan meslekler arasında yer alıyor.

İç denetçilerin yanında iç denetim müdürlerine gösterilen ilgi de tükenmiyor. Çünkü firmaların iç denetim ile ilgili her türlü faaliyetinin denetlenmesi noktasında iç denetim müdürü önemli rol oynuyor. Bu mesleklerin en büyük avantajlarından biri de hem özelde hem de devlette iş bulmada sorun yaşamamaları.

8. Online Müşteri Temsilcisi

online müşteri temsilcisi

Yukarıda da belirttiğimiz üzere e-Ticaret sektörünün büyümesi, birçok mesleğe gösterilen ilgiyi arttırdı. Örneğin müşterilerin eskisine göre daha çok online alışveriş yapması, online destek veren müşteri temsilcilerinin her zamankinden daha önemli olmasını sağladı.

Üstelik online müşteri temsilcisi olmak için özel olarak bir üniversite bölümünden mezun olmanız gerekmiyor. Birçok firma iletişim becerisi kuvvetli olan kişileri istihdam ediyor. Bazı firmalar da çalışanların satış ve pazarlama alanında kendini geliştirmesi için eğitim almasını sağlıyor. Dolayısıyla mesleğini değiştirmeyi düşünen kişiler için online müşteri temsilciliğinin uygun bir iş olduğunu söyleyebiliriz.

9. Satın Alma Uzmanı

2022 en çok aranan meslekler satın alma uzmanı

En çok aranan meslekler arasında önemli olanlardan biri de satın alma uzmanlığı. Ticaretin hiç bitmeyen bir alan olduğunu düşündüğümüzde satın alma uzmanlarının da ne kadar önemli olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Satın alma uzmanı olmak için ise Pazarlama veya İşletme Bölümü gibi alanlarda üniversite eğitimi almak ve satış faaliyetlerine ilişkin tecrübeli olmak gerekiyor.

10. Satış Destek Uzmanı

satış destek uzmanı

Hazır satış ve pazarlama alanlarından bahsetmişken işverenlerin en çok istihdam ettiği mesleklerden biri olan satış destek uzmanlığından da söz edelim. Satış destek uzmanı, firmanın satış stratejilerine uygun bir şekilde hareket etmesi noktasında görev alıyor. Eğer üniversitede Pazarlama, İşletme, Ekonomi gibi bölümleri okuduysanız ve bu alanlarda iş tecrübesine sahipseniz siz de satış destek uzmanı olabilirsiniz.

 

 

11. Bütçe ve Raporlama Yöneticisi

bütçe ve raporlama yöneticisi

Bildiğiniz üzere, bir kurumun ayakta kalmasını sağlayan en büyük etkenlerden biri ekonomik durumudur. Bir kurumda ekonomik alanda ne kadar iyi planlama yapılıyorsa ve finansal faaliyetler ne kadar kontrollü bir şekilde yerine getiriliyorsa o kurumun ilerleme ihtimali de o kadar fazladır.

Dolayısıyla hemen her kurumda bu alanda çalışacak kişilere yani bütçe ve raporlama uzmanlarına gereksinim duyulur diyebiliriz. Ayrıca bütçe ve raporlama yöneticisine ek olarak bütçe planlama uzmanı da bir kurumun finansal gelişiminde önemli rol üstlenir. Siz de en çok aranan meslekler arasında yer alan bu iki alanda kendinizi geliştirerek bir adım önde olabilirsiniz.

12. Teknik Destek Mühendisi

en çok aranan meslekler teknik destek mühendisi

Teknik destek mühendisliği, farklı sektörlerde çalışma imkanına sahip olan bir iş kolu. Teknik destek mühendisleri, müşterilerin destek birimine ilettiği sorunların etkili bir şekilde çözülmesinde görev alır. Gerekli altyapının kurulumunda da rol oynayan teknik destek mühendisleri, bir işletmenin özellikle müşteri tarafında gelişmesini sağlama noktasında önem taşır.

Teknik destek mühendisleri dışında teknik destek uzmanı da bu alanda önemli faaliyetlerde bulunur ve en çok aranan meslekler listesinde yer alır.

13. Proje Mühendisi

2022 en çok aranan meslekler proje mühendisi

Proje mühendislerinin çalışma alanları oldukça geniştir. Mühendislik çalışmasının yapıldığı hemen her alanda çalışabilen proje mühendisi; otomotiv, inşaat, savunma sanayi, makine imalatı gibi sektörlerde istihdam edilebilir. Dolayısıyla bu işi yapan kişiler de işverenlerin en çok istihdam ettiği meslekler grubunda yer alır.

14. Çağrı Merkezi Elemanı

en çok aranan meslekler 2022 çağrı merkezi elemanı

Satış ve ticaret alanına duyulan gereksinim hiçbir zaman azalmıyor. Günümüzde bankalar, e-Ticaret siteleri, telekomünikasyon şirketleri gibi birçok iş yerinde çağrı merkezi elemanına ihtiyaç duyuluyor. Çalışma alanlarının bu kadar geniş olması, çağrı merkezi elemanlarına duyulan ilgiyi arttırıyor.

Yeri gelmişken çağrı merkezi elemanı olmak için belli bir üniversite bölümü bitirme şartına sahip olmadığınızı da belirtelim. Nitekim satış alanında deneyimli ve iletişim becerileri güçlü olan herkes çağrı merkezi elemanı olarak çalışabilir. Ancak Danışma Görevlisi ve Çağrı Merkezi Kursu alan veya üniversitede Çağrı Merkezi Hizmetleri Bölümü okuyan kişilerin bu meslekte daha avantajlı olduğunu da ekleyelim.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?