Elektronik Ticaret ve Teknoloji Yönetimi Bölümü
2020

Elektronik Ticaret ve Teknoloji Yönetimi Bölümü


Sürekli gelişim halinde olan teknoloji ticaretin de yön değiştirmesine neden oldu. Uzaktan alışveriş yapılan sitelerin her geçen gün daha da artmaya başlaması ilk dönemlerde çekimser yaklaşılan bir durum olsa da zaman içinde oldukça yararlı olduğu fark edildi.

Yapılan değerlendirmeler hem ürün ve hizmetlerin satılmasında hem de marka bilinirliğinin artırılmasında etkili olan elektronik ticaretin öncelikli çözümler arasında olduğunu ortaya çıkardı. Gün geçtikçe daha da fazla rekabetin egemen olduğu piyasalar firmaların da e-ticaret sitelerinde daha çok özenli olmaları sonucunu doğurdu.

Büyük, orta ve küçük ölçekli sayısız firmanın önceliği haline gelen bu sitelerin teknoloji ile olan ilişkisi de azımsanmayacak kadar çoktur. İç içe geçen kavramlar olması bu alanda var olan ihtiyaca karşılık yeterli eğitim alınması gereksinimini ortaya çıkardı. Pazarlama ve satış konusu kadar reklam açısından da kurumsallığa katkı sağlayan yeni alanlar doğması kaçınılmaz oldu.

Bunlar arasında elektronik ticaret ve teknoloji yönetimi ilk sıralarda yer alıyor. Alanda uzman ve başarılı kişilerin var olması için gerekli eğitimler üniversitelerin ilgili birimleri tarafından yeni yeni verilmeye başlandı. Geçen sene ve bu sene olmak üzere iki senedir bölüm kontenjanlarının yayınlanmasına önem veriliyor.

Elektronik Ticaret ve Teknoloji Yönetimi Bölümü Nedir?

İhtiyaçların giderek daha da teknoloji temelli hale geldiği ticaret alanlarında elektronik ticaret ve teknoloji yönetimi uzmanlarına olan ihtiyaç da artmaya başlıyor. Ticari bilimler fakültesine bağlı olarak toplamda 4 yıl süren bir lisans eğitimi bulunuyor. Eşit ağırlık alanında yapılan tercihler listesinde yer alan bölüm için kontenjan açan üniversite sayısı ise sadece bir tanedir.

Çok yeni olmasına karşılık fazlasıyla ilgi gören ve popüler meslekler arasında yer alan mesleğin giderek daha da yaygınlaşması bekleniyor. Öğrencilerin dijital pazarlama işleyişini öğrenmesine yönelik bir bölüm olması daha da önemli olmasını sağlıyor.

Analizlerin yapılması, daha iyi nasıl olacağının cevap bulması ve sürecin yönetilmesi için gerekli olan yolların aktarılması amaçlanır. Dijital pazarlama sonucunda elde edilen başarının aslında fiziksel üretimle doğrudan ilişki olduğu sonucuna da ulaşılıyor. Süreçte var olan yönetimsel, stratejik ve analitik araçlar etkin şekilde kullanılır.

İnternetin kullanımından başlayarak iş yapılması, e-pazarlama yapılması, alt yapının desteklenmesi gibi alanlar da etkin şekilde sürece dahil olur.

Elektronik Ticaret ve Teknoloji Yönetimi Bölümü Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Bölüm yeni olmasından dolayı 2019 yılında sadece tek bir üniversitede açılması başarı sıralaması ve taban puanlarının uzun yıllara dayanmasını engeller. 2020 yılı içinde de aynı üniversiteden ilan edilen kontenjan sonucunda yerleştirme yapılması amaçlanıyor. Yeditepe Üniversitesi tarafından açılan kontenjan iki farklı seçenek olarak sunulmuştur. Öğrenciler bu seçenekleri değerlendirerek tercih listesine ekleyebilir. Bunların detayları ise burs imkanlarına göre şekillenir.

Kısaca belirtmek gerekirse:

 • Yeditepe Üniversitesi Burslu / İngilizce: 385 puan, 40 bin sıralama,
 • Yeditepe Üniversitesi %50 Burslu / İngilizce: 240 puan, 617 bin sıralama olarak açıklanabilir.

Geçmiş yıllarda açılan ve öğrenci kabul eden bir bölüm olmamasından dolayı verilerin kısıtlı olduğu fark edilebilir. Tek üniversitede verilen eğitimler ve İngilizce eğitim dili bu alanda dil bilmenin de zorunlu olmasına neden olur. ÖSYM ve YÖK tarafından hazırlanan veriler üzerinden bölümle alakalı karar verme imkanınız vardır. Bölüm gereklilikleri gereği İngilizce’ye hakim olmak, internet ve pazarlama konusunda ilgisi bulunmak gibi özellikler öğrenci açısından kolaylık olacaktır.

Elektronik Ticaret ve Teknoloji Yönetimi Bölümü Dersleri Nelerdir?

İş imkanlarının son derece fazla olduğu bu alan için 4 yıllık eğitim verilmesi bölüm ihtiyaçlarının yoğunluğundan kaynaklanır. Öğrenciler elektronik ticaret ve teknoloji yönetimi bölümünü başarıyla tamamlamak adına gerekli dersleri almalı ve tamamlamalıdır. Hem teorik hem de pratik açıdan fazlasıyla donanımlı dersler içerik olarak eklenmiştir. Tecrübe edinerek, stajla birleştirerek ve kariyer planlaması yaparak alandan uzman sıfatıyla mezun olmak önemlidir.

Üniversitenin ders içeriğine bağlı olarak şu şekilde sıralama yapılabilir:

 • Elektronik ticaret,
 • Grafik tasarım,
 • Makroekonomi,
 • Mikroekonomi,
 • Veri Yapıları,
 • E- ticarette dağıtım stratejileri,
 • Arama motoru optimizasyonu,
 • Dijital reklam ve sosyal medya pazarlaması,
 • Enformatik düzenlemeler,
 • E pazarlama,
 • E satış,
 • E tedarik zinciri,
 • E müşteri ilişkileri,
 • Kurumsal bilgi sistemleri,
 • Web tasarımı,
 • Mobil cihaz programlama,
 • Görsel programlama olarak alınır.

Bu derslerin yanında ileri seviyede İngilizce bilinmesi de önemlidir. Çünkü dijital pazarlama uluslararası alanda bir hizmet olmasından dolayı yabancı dil zorunlu haldedir. Öğrenciler eğitim dönemleri boyunca ihtiyaç duyacakları her konuda donanımlı şekilde eğitim alır. Bölüm derslerini başarılı şekilde tamamladıktan sonra staj yapılması da gerekli olur. Aksi durumda mezun olunması mümkün olmayacaktır. Staj zorunluluğu mezun olmadan önce gereken tecrübelerin edinilmesine olanak sağlayacak olanaklar elde edilmesi için imkan tanır. Bunun için eğitimin en büyük tamamlayıcılarından birisi şeklinde yorumlanmalıdır.

Elektronik Ticaret ve Teknoloji Yönetimi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Elektronik ticaret ve teknoloji yönetimimezunları ürünlerin kullanıcı yani hedef kitle tarafından fark edilmesini ve teminini oluşturan sürece katkıda bulunur. Süreçle alakalı olarak gereken tedarik zincirinin sağlanması, müşterilerle iletişime geçilmesi, satın alma sonrası devam eden ilişkilerin yürütülmesi gibi işlemlerin tamamını yönetmeye çalışır. Gelişim halinde olan teknolojinin bir sonucu olarak kurumlarda web tasarım uzmanı veya web uzmanı olarak tasarım kısmında da görev alır. Web sitesi programlama, e- marka ve müşteri ilişkileri yöneticisi unvanında açılan iş ilanlarına da başvuru yapabilirler. Geliştirilen yöntemler, yenilikler veya diğer destekler sayesinde edindiğiniz donanımlara bağlı olarak farklı alanlarda da tasarım ve e-ticaret gereksinimlerinde çalışma imkanı yakalanabilir.

Elektronik Ticaret ve Teknoloji Yönetimi Bölümünün İş İmkânları Nelerdir?

Rekabet bu alanda fazlaca geçerli olduğundan dolayı işletmeler farklılık yaratmak için elektronik ticaret ve teknoloji yönetimi bölümü uzmanları ile çalışmak ister. Çünkü SEO veya sosyal medya yönetimi alanlarında fark yaratmak işletmelerin en önemli avantajı olacaktır. Hemen hemen her kurum ve işletme için ihtiyaç olduğu sonucuna varmak kolaydır. İşletmeler büyük oranda e ticaret uzmanlarının fikir ve taleplerine bağlı kalarak bu konuda profesyonel adımlar atmak ister. Bölüm mezunları bu durumdan dolayı ihtiyaç olduğu bilinen her işletme ile çalışabilir. İş başvurularında e-ticaret ve e-işletme kadar web tasarımı da ön planda olmalıdır. Bu konuda işletmelere destek sağlayan ajansların da istihdam talepleri olabilir.

Bölüm mezunlarının faydalanabileceği, Sosyal Medya Ticareti ve Ticari Girişimcilik adlı blog yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}