Eğitimle İlgili Filmler: Eğitici ve Öğretici 20 Film

Eğitimle İlgili Filmler: Eğitici ve Öğretici 20 Film


Eğitimle ilgili filmler, öğrenci ve öğretmen gibi eğitim-öğretim süreçlerine dâhil olan birçok kişiye hitap eder. Bazıları eğitim sistemini sorgulatırken bazıları hayat ile ilgili ders verir. Bu filmler birçoğumuzu okul sıralarına geri döndürür ve öğretici filmler arasında gösterilir.

Eğitimle İlgili, Eğitici ve Öğretici Filmler Hangileridir?

Eğitimle ilgili, eğitici ve öğretici filmler aşağıda sıralanmıştır.

 1. 3 Idiots
 2. Die Welle (Tehlikeli Oyun)
 3. Freedom Writers
 4. Takhté Siah (Blackboards)
 5. Dead Poets Society
 6. The Emperor’s Club
 7. Half Nelson 
 8. Taare Zameen Par (Like Stars on Earth)
 9. Beyond the Blackboard
 10. Whiplash
 11. The Class
 12. To Sir, With Love
 13. Yi Ge Dou Bu Neng Shao (Not One Less)
 14. Lean on Me 
 15. Les Choristes (Koro)
 16. Mr. Holland’s Opus
 17. Music of the Heart
 18. Detachment 
 19. The Breakfast Club
 20. Good Will Hunting

1. 3 Idiots

eğitimle ilgili filmler 3 idiots

Eğitici filmler listesinin ilk sırasında 3 Idiots filmi yer alıyor. Hint yapımı olan 3 Idiots filmi, ezberci eğitim sistemini eleştirdiği için eğitim ile ilgili filmler arasında ilk akla gelen yapım. Filmde Hindistan'ın mühendislik alanındaki en iyi okulunda öğrenim gören Rancho, Farhan ve Raju adlı üç arkadaşın başından geçenler ele alınıyor. Farhan, mühendislik bölümünü ailesi istediği için; Raju, ailesini fakirlikten kurtarmak için seçmiştir ancak Rancho, gerçekten tutku duyduğu bir bölüm olduğu için mühendislik okumayı tercih etmiştir. 3 Idiots filmi, bu karakterler üzerinden sistem eleştirisi yapıyor ve aynı zamanda dostluğa, sevgiye vurgu yapıyor bu yüzden en iyi eğitici filmler arasında gösteriliyor.

2. Die Welle (Tehlikeli Oyun)

eğitici ve öğretici filmler die welle

Die Welle, aslında Üçüncü Dalga (Hare) Deneyi’ni anlatıyor fakat verdiği mesajlardan dolayı eğitici filmler ve eğitimle ilgili filmler arasında gösteriliyor. Alman yapımı Die Welle filminde Rainer Wenger adlı bir öğretmen, öğrencilere otokrasi kavramını anlatmak için onları sosyal bir gruba dönüştürmeye başlar. Zamanla öğrenciler, otokrasi yönetimini benimser ve durum kaos ile sonuçlanır. Film, öğretici filmler listesinin güçlü örneklerinden biri.

3. Freedom Writers

freedom writers eğitici ve öğretici filmler

Eğitici filmler listesinin üçüncü sırasında yer verdiğimiz Freedom Writers filmi, dezavantajlı bir bölgede yaşayan öğrencilerin Erin Gruwell adlı bir öğretmen sayesinde hayatlarının nasıl değiştiğini anlatıyor. Filmde okulu sevmeyen öğrenciler, Gruwell sayesinde eğitim-öğrenim sürecine aktif bir şekilde katılmaya başlıyor. Eğitim ile ilgili filmler arasında bulunan Freedom Writers, gerçek bir hayat hikâyesinden uyarlanmış. Filmdeki “öğretmenin azmi” teması, Freedom Writers’ı en iyi eğitim filmleri kategorisinde değerlendirmeyi sağlıyor.

4. Takhté Siah (Blackboards)

takhte siah eğitimle ilgili filmler

Öğretici filmler arasında bulunan Takhté Siah (Blackboards) filmi, öğretmenlerin İran-Irak Savaşı sırasında sınırda hayat mücadelesi veren kişilere zorluklar içinde ders anlatmasını ele alıyor. Bu ödüllü filmde öğretmenler, sırtlarında kara tahta taşıyarak farklı yerleri ziyaret ediyor ve öğrencilere ders anlatıyor. Oldukça etkileyici olan film, eğitim ile ilgili filmler arasında dikkat çeken yapımlardan biri.

5. Dead Poets Society

dead poets society

Dead Poets Society, muhafazakar bir yatılı okulda kalıplaşmış düşüncelerden uzak eğitim metoduyla öğrencilere keyifli bir eğitim süreci sunan John Keating adlı bir öğretmeni anlatıyor. Eğitim ile ilgili filmler arasında bulunan filmde, John Keating’in yöntemleri okul yönetimi tarafından onaylanmayınca Keating işini kaybetme tehlikesi yaşıyor. Ancak öğrenciler hayatlarını değiştiren bu öğretmenin gitmemesi için harekete geçiyor. Film, etkileyici ve ders niteliğindeki birçok sahnesi ile eğitici filmler listesinin ilk sıralarında bulunuyor. Ayrıca Dead Poets Society, eğitimle ilgili filmler listesinin klasik yapımlarından biri.

6. The Emperor’s Club

the emperors club

Dead Poets Society filmi ile benzer niteliklere sahip olan The Emperor’s Club, eğitici filmler arasında yer alan bir başka yapım. Film, bir öğretmenin hayatının sınıfa yeni bir öğrencisinin gelmesiyle değişmesini anlatıyor. Mesleğine tutku ile bağlı olan William Hundert adlı bir öğretmen, ünlü bir politikacının oğlu olan Sedgewick Bell adlı yeni öğrencisinin sınıfa gelmesi ile hayatında birtakım değişiklikler yaşıyor. Eğitim ile ilgili filmler listesinin önemli yapımlarından biri olan The Emperor’s Club, eğitime bakış açımızı etkilediği için eğitimle ilgili filmler ve öğretici filmler arasında gösterilebilir.

7. Half Nelson

eğitici ve öğretici filmler half nelson

Half Nelson, eğitim ile ilgili filmler arasında bulunan başka bir yapım. Filmde eğitimde özgür düşünceyi destekleyen bir lise öğretmeni olan Dan Dunne, kişisel hayatında bazı zorluklar yaşıyor. Yaşadığı zorluklardan haberdar olan bir öğrencisinin sırlarını öğrenmesi üzerine öğretmen ile öğrenci arasında yakın bir bağ kuruluyor. Diyalektik, varoluşçuluk gibi kavramlara parmak basan Half Nelson, bu yönüyle öğretici filmler arasında bulunmayı hak eden bir yapım.

8. Taare Zameen Par (Like Stars on Earth)

taare zaman par eğitim ile ilgili filmler

Bir Hint filmi olan Taare Zameen Par (Yerdeki Yıldızlar), eğitimle ilgili filmler ve eğitici filmler denince akla gelen ilk örneklerden biri. Taare Zameen Par, disleksi olan bir çocuğun yaşadığı ayrımcılığı ve öğretmeni sayesinde değişen hayatını anlatıyor. Film, her çocuğun özel olduğuna ve öğretmenlik mesleğinin önemine değiniyor bu yüzden öğretici filmler ve ders çıkarılacak filmler arasında da gösteriliyor.

9. Beyond the Blackboard

beyond the blackboard

Yaşanmış bir hikâyeden uyarlanan Beyond the Blackboard filmi, eğitim ile ilgili filmler listesinin bir diğer yapımı. Beyond the Blackboard, bir öğretmenin sığınma evinde kalan öğrencilerin hayatını nasıl etkilediğini anlatıyor. Filmde Stacey adlı bir öğretmenin bütün imkânsızlıklara rağmen çalıştığı okulu dönüştürmesi ve ön yargılarla başa çıkmaya çalışması ele alınıyor. Film, bu yüzden öğretici filmler arasında yer alıyor.

10. Whiplash

whiplash eğitici ve öğretici filmler

Eğitim ile ilgili filmler arasında yer alan Whiplash, etkileyici sahneleriyle dikkat çeken bir yapım. Whiplash, küçük yaşlardan itibaren bateri çalan ve bu alanda profesyonelleşmek isteyen Andrew adlı bir gencin, sert mizacıyla tanınan Terence Fletcher adlı bir öğretmenden aldığı dersler sonucunda kat ettiği yolu anlatıyor. Eğitici filmler arasında bulunan Whiplash, başarı ve azim ile ilgili önemli mesajlar veriyor.

11. The Class

eğitimle ilgili filmler the class

Eğitim ile ilgili filmler arasında yer alan bir diğer yapım ise The Class. Fransız eğitim sistemini eleştiren film, farklı kültürden gelen kişilerin yaşadığı yoksul bir banliyöde François Marin adlı bir öğretmenin kullandığı alternatif eğitim metodunu anlatıyor. Film, öğretici filmler arasında da gösteriliyor.

12. To Sir, With Love

to sir with love

Eğitici filmler arasında bulunan To Sir, With Love filmi, aslında mühendislik yapan fakat bu alanda iş bulamadığı için öğretmenlik yapmaya başlayan Mark Thackeray adlı bir öğretmenin hikâyesini anlatıyor. Londra’nın dezavantajlı bir bölgesinde göreve başlayan Thackeray, farklı okullardan kovulup gelen öğrencilerle yakın bir bağ kurmaya çalışıyor. Öğrencileri eğitim-öğretim hayatına katmaya çalışan Thackeray, bu yolculukta meslektaşı Gillian Blanchard’dan da destek alıyor. To Sir, With Love filmi, eğitim ile ilgili filmler arasında bulunan önemli bir yapım.

13. Yi Ge Dou Bu Neng Shao (Not One Less)

not one less eğitimle ilgili filmler

Eğitici filmler listesinde yer alan bir diğer yapım ise Yi Ge Dou Bu Neng Shao (Bir Öğrencim için) filmi. Film, geçici olarak öğretmenlik yapmaya başlayan 13 yaşındaki Wei Minzhi adlı bir kız çocuğunun sorumlu olduğu sınıftaki hiçbir öğrenciyi kaybetmemek için verdiği çabayı anlatıyor. Wei Minzhi, kaybolan öğrencilerden birini bulmak için büyük bir çaba gösteriyor. Çin yapımı olan bu film, öğretici filmler ve eğitim filmleri arasında yer alıyor.

14. Lean on Me

lean on me

Eğitim ile ilgili filmler listesinde bulunan bir diğer yapım ise Lean on Me. Film, uyum problemi yaşayan öğrencilerin olduğu bir lisenin, Joe Clark adlı bir eğitimci sayesinde nasıl düzeldiğini konu ediyor. Lean on Me, bu yönüyle öğretici filmler arasında da gösteriliyor.

15. Les Choristes (Koro)

les choristes

Eğitici filmler listesinde yer alan bir diğer yapım Les Choristes (Koro). Film, yatılı bir okuldaki disiplinsiz öğrencileri müzik yoluyla kazanmaya çalışan M. Clement Mathiue adlı bir öğretmeni anlatmaktadır. Öğretmen, öğrencilerle kurduğu koro ile herkesin hayata başka bir pencereden bakmasını sağlıyor. Les Choristes, öğretici filmler arasında gösterilmeyi hak eden bir yapım.

16. Mr. Holland’s Opus

mr hollands opus

Öğrenmenin ve öğretmenin kutsallığını ele alan Mr. Holland’s Opus filmi, eğitici filmler ve eğitimle ilgili filmler arasında bulunan bir diğer yapım. Mr. Holland’s Opus filmi, para kazanmak için bir lisede çalışmaya başlayan ve öğrencilerin hayatını değiştirmeye başlayan bir öğretmeni anlatıyor. Geçici olarak müzik öğretmenliği yapmaya başlayan bu kişi, öğrencileri etkilemekle kalmıyor kendisi de onlardan ilham alır hale geliyor. Dolayısıyla Mr. Holland’s Opus filmine de eğitim ile ilgili filmler listemizde yer verdik.

17. Music of the Heart

eğitici ve öğretici filmler music of the heart

Eğitici filmler arasında bulunan Music of the Heart filmi, yine bir müzik öğretmeninin kötü bir eğitim sisteminde yarattığı farkı anlatıyor. Eğitim ile ilgili filmler arasında gösterilen Music of the Heart, Roberta Guaspari adlı bir kadının para kazanmak için müzik öğretmenliği yapmaya başlamasını ve öğrencileri nasıl kazandığını ele alıyor. Film, bu yüzden eğitimle ilgili filmler ve öğretici filmler arasında da bulunuyor.

18. Detachment 

eğitim ile ilgili filmler detachment

Eğitim ile ilgili filmler arasında bulunan bir diğer yapım ise Detachment. Filmde geçici öğretmenlik yapan Henry Barthes adlı karakter, çalıştığı okulda sistemin hem öğrencileri hem de öğretmenleri olumsuz etkilediğini fark ediyor. Diğer okullarda da uzun süre durmayan Henry Barthes, bu kez ummadığı şekilde öğrencilerle duygusal bir bağ kuruyor ve değişim için adım atıyor. Film, verdiği umut dolu mesajlar ile eğitici filmler ve ders çıkarılacak filmler arasında yer alıyor.

19. The Breakfast Club

the breakfast club

Eğitici filmler arasında bulunan The Breakfast Club, birbirleriyle pek ortak noktası bulunmayan 5 lise öğrencisinin disiplin cezası alıp cumartesi gününü okulda geçirmesi ve aslında ortak yönlerinin olduğunu keşfetmesini anlatıyor. The Breakfast Club, eğitici film önerileri listesinin önemli yapımlarından biri.

20. Good Will Hunting

good will hunting

“Can Dostum” şeklinde Türkçeye tercüme edilen film, eğitici filmler ve öğretici filmler listemizin son yapımı. Eğitim filmleri deyince akla ilk gelen örneklerden biri olan Good Will Hunting, MIT’de temizlikçi olarak çalışan ve bir matematik dehası olan Will Hunting’in bir profesör tarafından keşfedilmesini ve hayatının değişmesini anlatıyor. Klasikleşmiş filmlerden biri olan Good Will Hunting, eğitim ile ilgili filmler deyince akla gelen önemli yapımlar arasında bulunuyor.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?