Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2023-01-30T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Eğitim Teknolojileri Başarıyı Arttırır mı?

Eğitim Teknolojileri Başarıyı Arttırır mı?


Eğitim Teknolojileri Alanında Yapılan Atılımlar

Bütün bilimlerde önemli olan teknoloji, eğitim bilimlerinde de çok önemlidir. Teknoloji alanının ilerlemesiyle birlikte, dünya pazarı başta olmak üzere insan hayatını içine alan her şey ilerledi. Bundan yüzyıl önceki eğitimle şuan ki eğitim arasında çok fark vardır. Önceden kara tahtayla yapılan eğitim şuan teknolojinin gelişmesiyle yerini projeksiyona bıraktı. Gelişen global çağda insan gücünün yerini akıllı robotlar almışken, eğitim alanında gelişme sağlanması kaçınılmazdır. Ne var ki neredeyse her sektöre inmiş olan yapay zeka eğitim alanında temeli insan olmasını değiştirememiştir. Bununla beraber eğitim teknoloji alanında yapılan atılım çok çeşitlidir.

Eğitim Teknolojisi Tüm Dünyada Eş Zamanlı mı İlerler?

Dünyada var olan tüm alanlar gibi eğitime katkı sağlayan alan olan teknoloji de her yerde farklı gelişme kaydeder. Dünya üzerinde birinci olarak teknolojiyi üreten, ikinci olarak da teknolojiyi tüketen insanlar vardır. Üretim yapan insanlar tüketim yapan insanlara teknolojiyi pazarlarlar. Gelişmiş ülkelere baktığımızda teknolojide de birinci sırayı almışlardır. Eğitim alanının ilerlemesiyle teknoloji de ilerler.

Eğitimle teknoloji paralel gelişir. Eğitim seviyesi ve başarısı yüksek ülkelerde teknoloji de yüksektir. Üretim yapan ülkelerdeki insanlar teknolojiyi sadece kullanmakla kalmayıp üretimi de kendileri yaparlar. Teknoloji alanında ilerde olan ülkeler eğitim alanında da ilerdedir. Bu çağda teknolojinin olmadığı alanlarda ilerleme çok yavaştır ve dünya standardına ulaşamaz. Teknoloji tüm alanların gelişimine hız kazandırır. Eğitim teknolojisini yeterince amacına uygun kullanan ülkelerde ilerleme hızlıdır. Bu nedenlerden dolayı, eğitim teknolojisi tüm ülkelerde eş zamanlı olarak ilerlemez.

Eğitim Teknolojisi Eğitimde Kesin Olarak Başarıyı Arttırır mı?

Teknolojide de diğer tüm alanlarda olduğu gibi amacına uygun kullanıldığında başarı elde edilebilir. Amacına uygun olmayan tüm kaynaklar yok olmaya mahkumdur. Hal böyle olunca eğitimde teknolojinin kullanımında çok dikkat edilmesi gereken yerler vardır. Eğitimde teknoloji tek başına yeterli değildir. Teknolojinin ne amaçla kullanıldığı çok önemlidir. Yaşadığımız çağ İnternet çağıdır.

İnternet'in olmadığı veya İnternet'e gerek duyulmayan neredeyse hiçbir yer yoktur. İnternet amacına uygun kullanıldığında eğitime yardımcı olur. İnternet, eğitim teknolojisine büyük katkıda bulunabilir. Fakat bunun için öğrenim gören öğrencilerin ve eğitim alanında çalışan eğitimcilerin İnternet'i amacına uygun kullanması gerekir. Eğitim teknolojisi kesin olarak başarıyı arttırır diyemeyiz. Ancak onsuz bir eğitimi de düşünemeyiz.

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?