Eğitim / Öğrenci Koçluğu Nedir? Neleri Kapsar?
2020

Eğitim / Öğrenci Koçluğu Nedir? Neleri Kapsar?


Mentorlerin, öğrencilere eğitim hayatları ve kariyer hedefleri doğrultusunda destek vermesi ve kendilerini keşfetmesini sağlayan koçluk türüdür.

Kaliteli bir eğitimin en temel donelerinden birisi de bireylerin kişisel yetenek ve becerileri doğrultusundaki alanlarda uzmanlaşmalarıdır. 

Her öğrenci, bireysel ilgi alanları doğrultusunda bir eğitim faaliyeti içerisinde rol aldıklarında, yetenek ve becerilerin ürüne dönüşmesi çok daha keyifli hale gelir. 

Güçlü yanların eğitim ile geliştirildiğinde ortaya çıkan ürünün kalitesi, yalnızca sınav ya da başarı odaklı yürütülen eğitim faaliyetinin kat be kat üstündedir. 

Eğitimi aynı zamanda kalıcı kılan bu durum, her öğrencinin varmak istediği noktaya ulaşmasında ona yol gösteren Eğitim/Öğrenci Koçları’nın çalışmalarıyla keşfedilerek uygulamaya konulur. 

EĞİTİM/ÖĞRENCİ KOÇLUĞU NEDİR?

Öğrencilerin kişisel özelliklerinden yola çıkarak kendilerini keşfetmelerini sağlayan Eğitim/Öğrenci Koçları, bireysel farkındalığın artmasını sağlayarak danışanlarının geleceğe yönelik planlarında hedefledikleri noktaya varmalarını kolaylaştırır. 

Danışanlarının kişisel özelliklerinden yola çıkarak en doğru yol haritasını onlara sunan Eğitim/Öğrenci Koçları, hemen her branş ve yaş grubu ile çalışabilir. 

İlköğretim düzeyinden branş seçimine kadar her alanda danışanlarına yeni ufuklar açan Eğitim/Öğrenci Koçları, bu nedenle eğitim – öğretim faaliyeti içerisinde önemli rol oynar. 

İçsel potansiyelin ortaya çıkması için değişim ve dönüşüme yönelik çalışmalar sürdüren Eğitim/Öğrenci Koçları, danışanlarının iş ve özel yaşamlarında kaliteli ve etkili sonuçlar almalarını kolaylaştırır. 

EĞİTİM/ÖĞRENCİ KOÇLUĞU NELERİ KAPSAR?

- Koçluk nedir?

- Eğitim/Öğrenci Koçluğu nedir?

- Eğitim/Öğrenci Koçları faaliyetleri nelerdir?

- Koçluk ile terapi arasındaki fark nedir?

- Bireyleri tanıma ve harekete geçirme faaliyetleri nelerdir?

- Etkin öğrenme metodları nelerdir?

- Etkin dinleme ve soru sorma teknikleri neler?

- Zihinsel ve duygusal hazırlık teknikleri neler?

- Eğitim/Öğrenci Koçluğu görüşme metodolojileri nelerdir?

- Eğitim/ Öğrenci Koçluğunda kullanılan materyaller nelerdir?

- Sonuç odaklı yürütülen faaliyetler neler?

- Motivasyon stratejileri nasıl uygulanır?

EĞİTİM/ÖĞRENCİ KOÇLUĞU NASIL UYGULANIR?

Danışanlar ile Eğitim/Öğrenci Koçları arasında imzalanan özel bir sözleşme ile başlayan koçluk süreci, düzenlik seanslar ile uygulanır. Koçluk etiği gereği imzalanan karşılıklı sözleşme, hem danışanın hem de Eğitim/Öğrenci Koçları’nın haklarını garanti altına alır. 

Sürecin başlamasının ardından danışanların tanınması ve en doğru biçimde yönlendirilmesi için sohbet biçiminde gerçekleştirilen koçluk görüşmelerinde gerektiğinde anketlerden de faydalanılır.

EĞİTİM/ÖĞRENCİ KOÇLUĞU EĞİTİMİNE KİMLER KATILABİLİR?

Her branştan öğretmen ve öğretmen adayları, üniversite öğrencileri, kişisel gelişimine katkı sağlamak isteyenler, ebeveynler, psikolog ve sosyologlar, bu alanda kariyer hedefleyen herkes Eğitim/Öğrenci Koçluğu Eğitimi alabilir. 

EĞİTİM/ÖĞRENCİ KOÇLUĞU NEDEN GEREKLİDİR?

Geçmişten bu yana eğitimde süregelen değişiklikler, öğrencilerin öğrenme modellerindeki farklılıkları da beraberinde getirdi. Yapılan incelenmeler sonucunda kişisel özelliklerin öğrenme sürecinde yarattığını da ortaya koydu. Bilişsel ve duyuşsal öğrenme farklılıkları meslek eğilimlerinde de ön plana çıkarken, öğrencilerin yaş gruplarına göre idealleri doğrultusunda yönlendirilmeleri önem arz eder. 

Eğitim/Öğrenci Koçluğu genel olarak ergenlik sürecinde ve meslek seçimi noktasında tercih edilse de ilköğretim çağından itibaren her öğrencinin kendi hedefi doğrultusunda adımlar atması açısından önemlidir. 

Elbette ortaöğretim, bu hedeflerin hayata geçirilmesi için temel adımların atılması sürecidir. Meslek seçiminin alt yapısını oluşturacak, bireylerin hayallerine uzanmasını sağlayacak bir eğitim almaları açısından hazırlandıkları sınavlara yüksek motivasyon ile katılmaları gerekir. Ebeveynlerin odak noktasını oluşturan sınav başarısı aynı zamanda öğrencilerin de hayallerine açılan kapıdır. 

Sınav sürecinde öğrencilerde stres kaynaklı yaşanabilecek problemlerin de aşılmasında yardımcı olan Eğitim/Öğrenci koçları, bireylerin zayıf ve güçlü yanlarına odaklanmasını sağlayarak kaygı ve stresin önlenmesinde yardımcı olur. 

Etkili, sistemli ve verimli çalışmayla Elde edilen sınav başarısı, bireylerin kendini tanıyarak ilgi alanlarına yönelik seçtikleri mesleklerde de başarılı bir çalışma hayatı sürdürmelerini sağlar. 

Siz de Eğitim/Öğrenci Koçluğu eğitimi alarak eğitim ve öğretim sürecinde profesyonel bir bakış açısı geliştirebilirsiniz. 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}