Üniversite Sertifikalı Eğitimlere Hemen Katıl. Potansiyelini Keşfet!
Eğitici Eğitimi Nedir? Kimler Alabilir?

Eğitici Eğitimi Nedir? Kimler Alabilir?


Bir Modern Rüya: Eğitici Eğitimi

Sanayide yaşanan gelişimler, toplumların tamamını sanayi kollarının ihtiyaçlarına yönelik olarak her devirde yeniden şekillendirmiş, eğitim de elbette bu dönüşümlerden en çok etkilenen alan olmuştur. 

Sanayi Devrimi döneminde fabrikalarda çalışmak üzere eğitilen toplumlar, bugün halen varlığını sürdüren okullarda ilk eğitimlerini almıştır. Prusya’dan günümüze uzanan bu süreç, ölçme – değerlendirme yöntemleri ile değerlendirilmiştir. 

Fakat 1970’li yılların ardından gelişen teknoloji ve kitle iletişim araçlarıyla birlikte zekâdaki çeşitlilik, bireysel farklılıklar, disiplinler arası geçiş önem kazanmıştır. Eğitimde süreklilik ön plana çıkarken eğitmenlerin de kendilerini modernize etmesi bir sorunluluk haline gelmiştir. 

Teknolojinin gelişimi yalnızca Z kuşağının tekelinde mi? Elbette, hayır. Araştırmalar gösteriyor ki, X ve Y kuşağının önemli bir bölümü teknoloji okur – yazarlığı noktasında kendisini geliştirerek önemli projelerde görev almaktadır. Bugün, yönetici ya da üst düzey yönetici olarak görev üstlenen X ve Y kuşağı, teknolojinin bizzat içerisinde doğmamış olmalarına rağmen yeni nesil aygıtların üretimi noktasında marka ve ürün olarak hizmet vermektedir. Eğitmenlere de bu noktada önemli görevler düşmekte. 

EĞİTİCİ EĞİTİMİ NEDİR?

Günümüzde eğitim; eleştirel düşünme, yenilikçi, sorgulayan ve bireysel öğrenme teknikleriyle teknolojiyi bütünleştirmektir. 

Öğrenmeyi öğrenerek kendini geliştiren eğitmenler özellikle dijital platformlarda kendine yer bulurken; evrensel ihtiyaçları da karşılamaktadır. 

Eğitmenlik geniş bir yelpazede bilginin alıcılara sunulurken, bilginin kalıcı olması için önemli sunum tekniklerini içeren Eğitici Eğitimi, daha geniş ufuklar açılmasında da rol oynamaktadır. 

Her geçen gün dijital mecralarda daha fazla eğitim modeli alıcısına ulaşırken, Eğitici Eğitimi alan eğitmenler farklı bakış açıları, güncel yaklaşımları, modern araçları eğitimde kullanma biçimleri ve bilginin sınırsız evreninden ilgililerine sundukları özel noktalar ile öne çıkmaktadır. 

Aynı zamanda rekabet parametreleri arasında bulunan eğitim, bireylere hem özgünlük hem de kendini en iyi biçimde ifade edebilme yetkinliği de kazandırır.

- Eğitici Eğitimi Programında Neler Var? 

- Modern eğitim modelleri,

- Eğitmenlikte yetkinlik,

- Yetişkin eğitiminde modeller,

- İletişim modelleri,

- Sözlü ve sözsüz iletişim

- Etkili sunum teknikleri, 

- Beden dili,

- Görsel materyallerin eğitimde kullanımı

Eğitici Eğitimi içerisinde bulunan başlıca içerikler olarak sayılmaktadır. Bu içeriklerin yanı sıra, eğitimcilerin kitle iletişim araçlarını kullanarak dijital eğitim modellerinde etkin ve aktif alarak görev alabilmesi için özel sunum teknikleri de Eğitici Eğitimi içerisinde bulunmaktadır. 

KİMLER EĞİTİCİ EĞİTİMİ ALABİLİR?

Sahip olduğu bilgiyi etkili ve hızlı biçimde alıcısına aktarmak isteyen, yetenekli olduğu alanda eğitim vermek isteyen, eğitimin temel yapısına hâkim olmak isteyen, bilişsel ve duyuşsal eğitim modellerini modern teknikleri ile birleştirerek sunmak isteyen herkes Eğitici Eğitimi alabilir.

Profesyonel iş yaşamında kurum içi eğitim verenlerin de faydalanabileceği Eğitici Eğitimi; eğitim sorumluları, insan kaynakları departmanında görev alanlar, iş hayatında sunum yöntem ve tekniklerini kullananlar, bir işletmede personel eğitiminden sorumlu uzmanlar için de önem arz etmektedir. 

EĞİTİCİ EĞİTİMİ NEDEN GEREKLİDİR?

Eğitmenler ya da eğitmen adayları her zaman üniversiteler tarafından verilen formasyon eğitimine sahip olmayabilir. Fakat belirli bir alanda bilgi ve birikimlerini paylaşmak, kendileri geliştirmek ve bilginin paylaşılması yönünde adım atmak istediklerinde Eğitici Eğitimi alarak hedeflerine ulaşabilirler. 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}