Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2023-02-06T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
e-Ticaret Danışmanlığı Nedir?

e-Ticaret Danışmanlığı Nedir?


e-Ticaret danışmanlığı, online satış yapan firmaların ya da kişilerin ürün veya hizmetlerinin hedef kitleye ulaştırılmasını sağlayan bir meslektir. e-Ticaret danışmanı, e-ticaret sitelerine ve internetten satış yapan şirketlere ya da şahıslara strateji belirlemesi için destek olur.

e-Ticaret; e-ticaret sitelerinin ve online satış yapan firmaların rakiplere göre daha çok satış yapması için sunulan bir hizmettir. e-Ticaret danışmanlığı hizmeti sunan kişiler ile çalışarak hedef kitleye ulaşmak, mevcut müşteri kitlesini arttırmak ve satışlardan kâr elde etmek mümkündür.

Ticari Danışmanlık Nedir?

Ticari danışmanlık, fiziksel olarak ya da online ticaret yapan firmalara hedef kitle belirleme, reklam ve tanıtım çalışmaları ile rakip analizi gibi alanlarda verilen danışmanlık hizmetidir.

Ticari danışmanlık; e-ticaret sitelerine, online ticaret ve satış yapan kişiler ile firmalara verilen bir hizmettir. Ticari danışmanlık hizmeti sayesinde ticaret yapan kişilere ya da firmalara bir satış stratejisi oluşturulur ve etkili bir yol haritası sunulur. Böylece doğru hedef kitleyi belirlemek ve bu kitleye ulaşmak mümkün hale gelir. Dolayısıyla ticari danışmanlık hizmetleri sayesinde ulaşılan müşteri sayısı artar ve satışlardan elde edilen kâr yükselir.

e-Ticaret Nedir?

e-Ticaret, diğer adıyla elektronik ticaret, bir firmaya ait ürünlerin ya da hizmetin online yani internet üzerinden satış işlemlerinin yapılmasıdır. e-Ticaret kısaca online ticaret olarak tanımlanabilir.

e-Ticaret günümüzde geleneksel ticarete kıyasla daha popüler hale gelmiştir ve hala gelişen bir alandır. e-Ticaret sisteminde satış, pazarlama, dağıtım, reklam ve tanıtım faaliyetleri gibi çalışmaların hepsi internet ortamında yürütülür. Ancak e-ticaret siteleri reklam ve tanıtım faaliyetleri geleneksel medya kanalları üzerinden de yapılabilir.

e-Ticaret NACE Kodu Nedir?

e-Ticaret NACE kodu, “47.91.14 - Radyo, Televizyon, Posta Yoluyla veya İnternet Üzerinden Yapılan Perakende Ticaret” şeklinde belirtilmektedir. e-Ticaret NACE kodu kullanılarak ilgili mercilerde ticaret yapmak mümkündür.

NACE kodu, Avrupa Topluluğunda Ekonomik Faaliyetlerin İstatistiki Sınıflaması demektir. NACE kodu, iş yerinin iş sağlığı ve güvenliği açısından hangi tehlike sınıfına dahil olduğunu belirleyen bir koddur. NACE kodu altı haneli olduğundan altılı faaliyet kodu olarak da ifade edilir. Her sektörün kendine ait bir NACE kodu bulunur. e-Ticaret sektörü de buna dahildir.

e-Ticaret Nasıl Yapılır?

e-Ticaret, bir firmaya ait ürün ya da hizmetin bir internet sitesinden ya da e-ticaret sitesi üzerinden pazarlanması ile yapılır. e-Ticaret yapmak için mutlaka bir online platformda ya da internet sitesinde satış yapmak gerekir çünkü e-ticaret faaliyetleri internet üzerinden gerçekleştirilir.

Hizmetin ya da ürünün hedef kitleye ulaşması için yapılan SEO çalışmaları da e-ticaret kapsamına girer. Bu yüzden e-ticaret yapan kişilerin SEO uzmanları ve içerik yazarları ile çalışması gerekir. 

Ayrıca e-ticaret internet siteleri üzerinden yapıldığı için bu alanda çalışan kişiler bir yazılım ekibine de ihtiyaç duyar. Gerek web tasarımı, gerek panel tasarımı, gerekse kodlama ve teknik SEO işlemleri için e-ticaret firmasında bir yazılım birimi kurulmalıdır.

e-Ticaret Danışmanlık Ücretleri Ne Kadar?

e-Ticaret danışmanlık ücretleri 8000 TL ile 250.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. e-Ticaret danışmanlık ücretleri, alınan hizmetin içeriğine göre farklılaşmaktadır.

e-Ticaret danışmanlık ücretleri, küçük ölçekte hizmet veren e-ticaret siteleri için ortalama 8000 TL ile 12.000 TL arasında değişirken büyük e-ticaret siteleri için yaklaşık 30.000 TL ile 250.000 TL arasındadır. Ayrıca e-ticaret danışmanlık hizmeti kapsamında verilecek SEO, blog içerik ve reklam hizmeti gibi alanlar ekstra ücrete tabi tutulabilir.

e-Ticaret Danışmanı Nedir?

e-Ticaret danışmanı, online satış yapan firmalara ve kişilere hedef kitle belirleme, reklam, satış gibi alanlara yönelik hizmet veren profesyonel meslek elemanıdır.

e-Ticaret danışmanı; birlikte çalıştığı e-ticaret sitesine hangi stratejileri uygulaması gerektiği, kullanması gereken satış teknikleri, hedef kitleyi nasıl belirleyeceği gibi alanlarda destek verir. e-Ticaret danışmanının verdiği hizmet sayesinde elde edilen kazançlar artar ve markanın ulaştığı kitle genişler.

e-Ticaret Danışmanı Ne İş Yapar?

e-Ticaret danışmanı; e-ticaret sitelerinin ve online satış yapan platformların hedef kitleye ulaşmasını, ulaştığı kitleyi büyütmesini, uygun satış tekniklerini kullanarak kazancını arttırmasını sağlar.

e-Ticaret danışmanı, sorumlu olduğu markanın analizini yapar ve markaya hangi stratejileri uygulaması gerektiği konusunda destek verir. Bunun için toplantı organize eder ve sitenin yetkilileri ile önerilerini paylaşır.

e-Ticaret Danışmanı Nasıl Olunur?

e-Ticaret danışmanı olmak için okunması gereken belli bir üniversite bölümü yoktur. Ancak genel olarak İktisat, İşletme, e-Ticaret ve Pazarlama gibi bölümlerden mezun olan kişiler e-ticaret danışmanı olarak çalışır.

e-Ticaret danışmanı olmak için e-ticaret alanında düzenlenen fiziksel ya da online kurslara da katılım sağlamak mümkündür. e-Ticaret danışmanının SEO, reklamcılık ve satış stratejileri alanında bilgi sahibi olması gerekir. Bu yüzden e-ticaret danışmanlığı yapmak isteyen kişilerin kendini sürekli geliştirmesi ve güncel bilgileri takip etmesi önemlidir.

e-Ticaret yapan kişiler kendilerini geliştirmek için Temel SEO Eğitimi, SEO Uzmanlığı Eğitimi, Dijital Pazarlama Eğitimi gibi kurslara katılabilir. Ayrıca bu alanda yazılmış kitapları okuyarak ve seminerlere katılarak e-ticaret sektöründe kişinin bilgi birikimini arttırması mümkündür.

e-Ticaret Yapmak için Hangi Bölüm Okunmalı?

e-Ticaret yapmak için üniversitede İktisat, İşletme, Ekonomi, e-Ticaret ve Pazarlama Bölümü okumak gerekir. Ancak üniversitede başka bölümleri okuyup kendini e-ticaret alanında geliştiren kişiler de e-ticaret yapabilir.

e-Ticaret Danışmanlığı Eğitimi Nedir?

e-Ticaret danışmanlığı eğitimi, e-ticaret sitelerine verilen danışmanlık hizmetlerinin nasıl yapıldığına ilişkin düzenlenen bir kurs programıdır. e-Ticaret danışmanlığı eğitimi; reklam, SEO, stratejik planlama gibi alanlara yönelik eğitim veren kapsamlı bir kurstur.

e-Ticaret danışmanlığı eğitimi alan kişiler, e-ticaret sitelerine ve online satış işlemi yapan internet sitelerine birçok alanda destek verebilir. Ancak e-ticaret geniş bir alandır dolayısıyla kişinin kendini sürekli bu alanda geliştirmesi gerekmektedir. e-Ticaret danışmanlığı yapan kişilerin ek eğitimler alması önemlidir.

e-Ticaret Sertifikası Nasıl Alınır?

e-Ticaret sertifikası almak için e-ticaret kursuna katılmak ve kurs sonunda varsa sınava girmek gerekir. Sınavı geçen kişiler e-ticaret sertifikası alabilir.

e-Ticaret Sertifikası Ne İşe Yarar?

e-Ticaret sertifikası, e-ticaret alanındaki bilgileri belgeleme ve bu alanda istihdam edilme noktasında işe yarar. e-Ticaret sertifikası olan ve ek eğitimler alarak kendini geliştiren kişiler iş başvurularında avantajlı olur.

e-Ticaret sertifikası, kişinin öz geçmişini daha donanımlı hale getirmesini ve yeni bir meslek sahibi olmasını da sağlar. e-Ticaret sertifikası alan kişiler, bu alanda yaptıkları iş başvurularında rakiplerine kıyasla bir adım önde olurlar.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?