Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2023-02-06T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Dünyanın En İyi 20 Üniversitesi

Dünyanın En İyi 20 Üniversitesi


Dünyanın en iyi 20 üniversitesi Quacquarelli Symonds tarafından geçtiğimiz günlerde açıklandı. Her yıl düzenli olarak ilan edilen dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasına ait listede 2023 yılı için yine Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık ve İsviçre gibi ülkeler ilk sıralara oturdu.

Dünyanın en iyi 20 üniversitesi arasına Türkiye’den herhangi bir üniversite dahil olamadı. Sıralama; üniversitelerin uluslararası öğrenci oranı, uluslararası fakülte oranı, fakülte/öğrenci oranı, fakülte başına atıfta bulunma oranı ile akademik itibar, işveren itibarı oranları baz alınarak yapıldı. O halde hazırsanız dünyanın en iyi üniversiteleri nelermiş, birlikte keşfedelim.

Dünyanın En İyi Üniversiteleri Hangileridir?

Dünyanın en iyi üniversiteleri şunlardır:

 1. Princeton Üniversitesi
 2. Columbia University
 3. Pekin Üniversitesi
 4. Tsinghua Üniversitesi
 5. The University of Edinburgh
 6. Yale Üniversitesi
 7. EPFL
 8. Pensilvanya Üniversitesi
 9. Nanyang Technological University (NTU)
 10. National University of Singapore (NUS)
 11. Chicago Üniversitesi
 12. University College London (UCL)
 13. ETH Zurich - Swiss Federal Institute of Technology
 14. Imperial College London
 15. California Institute of Technology
 16. Harvard Üniversitesi
 17. Cambridge Üniversitesi
 18. Stanford Üniversitesi
 19. Oxford Üniversitesi
 20. Massachusetts Institute of Technology (MIT)

20. Princeton Üniversitesi

dünyanın en iyi üniversiteleri princeton

ABD'nin New Jersey eyaletinde bulunan Princeton Üniversitesi, dünyanın önde gelen araştırma üniversitelerinden biri. 40'tan fazla Nobel ödülü, 17 Ulusal Bilim Madalyası ve Ulusal Beşeri Bilimler Madalyası sahibi kişilerle birlikte çalışan Princeton Üniversitesi, öğrencilerin dünyada fark yaratacak bilgiler geliştirmesini destekleyen bir eğitim anlayışına sahip.

88.6 puan alarak dünyanın en iyi üniversiteleri listesine 20. sıradan giren Princeton Üniversitesi, özellikle ekonomi ve sosyal bilimler alanındaki eğitimiyle tanınıyor.

19. Columbia University

columbia university dünyanın en iyi 20 üniversitesi

ABD’nin New York şehrinde bulunan Columbia University, bilimsel araştırmalara ve girişimciliğe verdiği önem ile biliniyor. 88.7 puan alarak 2023 yılında dünyanın en iyi 20 üniversitesi sıralamasında sondan ikinci olan Columbia University, 84 adet Nobel Ödülü ile diğer Amerikan üniversiteleri arasında zirveye yerleşmiştir.

Columbia University; gazete, dergi, edebiyat ve müzik alanlarında ödül veren Pulitzer Ödülü'nün evi olarak da biliniyor. Nitekim Pulitzer Ödülü'nü Columbia Üniversitesi tarafından atanan jüri üyeleri veriyor.

 

 

18. Pekin Üniversitesi

dünyanın en iyi üniversiteleri pekin

Dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde daha çok ABD ve İngiltere’deki okulları görsek de dünya devlerinden Çin de listede yerini alıyor. Çin'in büyük üniversitelerinden oluşan C9 Ligi’nde de bulunan Pekin Üniversitesi (Peking University), bilimsel araştırma ve öğretim alanına son derece önem veriyor. 88.8 puan ile listeye giren üniversite, uygulamalı bilimlerdeki çalışmaları ve kaliteli eğitimi ile de tanınıyor.

17. Tsinghua Üniversitesi

tsinghua dünyanın en iyi 20 üniversitesi

Tsinghua Üniversitesi, dünyanın en iyi 20 üniversitesi listesinde Çin’in yer almasını sağlayan ikinci üniversite. Çin lideri Şi Cinping’in de eğitim aldığı Tsinghua Üniversitesi, C9 Ligi'nde de bulunuyor. 89 puan alarak listeye yerleşen okul, Çin’in Harvard’ı olarak da biliniyor.

Yüksek kaliteli öğretim ve araştırma ile sosyal bağlılık ruhu, Tsinghua Üniversitesinin öne çıkan özellikleri arasında. Hatta Tsinghua Üniversitesi, Asya-Pasifik bölgesinin en iyi üniversitesi olma özelliğine de sahip.

16. The University of Edinburgh

Edinburgh

89.9 puan ile listeye 16. sıradan giren The University of Edinburgh, İskoçya'da bulunan bir üniversite. 1583 yılında kurulan üniversite, dünyanın en köklü üniversitelerinden biri. Dünyanın üçte ikisinden öğrencilerin eğitim gördüğü bu üniversite; özellikle mühendislik, yaşam ve tıp bilimleri, sanat ve kültür alanlarında dünya lideri olan birçok kurumla iş birliği yapıyor.

Alexander Graham Bell, Charles Darwin gibi dünyaca ünlü bilim insanlarını yetiştiren The University of Edinburgh yani Edinburgh Üniversitesi, Birleşik Krallık’ın en seçkin üniversitelerinden biri olarak görülüyor. Edinburgh Üniversitesi, İngiltere’deki okullar arasından üniversite tercihi yapmak isteyen öğrencilerin en çok araştırdığı kurumlardan biri.

15. Yale Üniversitesi

yale

Yale Üniversitesi, ABD'nin Connecticut eyaletine bağlı New Haven şehrinde bulunuyor. Ülkenin en eski üçüncü üniversitesi olan Yale, aynı zamanda en saygın okullardan biri olarak tüm dünyada tanınıyor. 

Yale Üniversitesi, dünyanın en iyi üniversiteleri listesindeki diğer birçok okuldan farklı olarak sanat alanında da öne çıkıyor. 90.2 puan alarak dünyanın en iyi 20 üniversitesi listesine giren Yale Üniversitesi; özellikle güçlü eğitime sahip 4 yıllık üniversite bölümleri, uluslararası saygınlığı ve müzik ile drama alanlarındaki kaliteli eğitimleri ile biliniyor. Nitekim Yale Üniversitesi; dünyanın en kapsamlı araştırma kütüphanelerine, küresel sanat koleksiyonlarına ve laboratuvar alanlarına ev sahipliği yapıyor.

14. EPFL

dünyanın en iyi 20 üniversitesi epfl

İsviçre Lozan’da bulunan EPFL, girişimcilik ve bilimsel araştırma alanlarındaki başarısıyla öne çıkan bir üniversite. Açılımı École Polytechnique Fédérale de Lausanne olan üniversite, İsviçre'nin iki federal teknoloji enstitüsünden biri olarak biliniyor. Özellikle doğa bilimleri ve mühendislik alanlarında öne çıkan EPFL, 90.2 puan alarak listeye 14. sıradan yerleşti. 

Avrupa'nın en kozmopolit teknik üniversitesi sıfatına sahip olan EPFL, 120’den fazla ulustan öğrenci ve akademisyene ev sahipliği yapıyor. Öğretim, araştırma ve yenilik misyonlarına odaklanan üniversite, her geçen gün gelişmeye devam ediyor.

13. Pensilvanya Üniversitesi

dünyanın en iyi üniversiteleri pensilvanya

Pensilvanya Üniversitesi (University of Pennsylvania), ABD'nin en eski dört yüksek eğitim enstitüsü arasında bulunuyor. Kısaca UPenn diye de bilinen üniversite, daha çok işletme yönetimi, finans, pazarlama ve emlakçılık alanlarında öne çıkıyor.

Elon Musk, John Legend, Noam Chomsky gibi ünlü isimlerin eğitim gördüğü Pensilvanya Üniversitesi, Benjamin Franklin ve George Whitefield tarafından 1740 yılında kuruldu. Köklü geçmişe sahip olan üniversite, 90.7’lik bir skor yaparak listenin 13. sırasında bulunuyor.

12. Nanyang Technological University (NTU)

ntu

Dünyanın en iyi üniversiteleri listesi daha çok Birleşik Krallık ve ABD üniversiteleri ile dolu olsa da Singapur da iki üniversite ile listede yerini alan bir ülke. Bunlardan biri olan Nanyang Technological University, 90.8 puan alarak 2023 sıralaması için listenin 12. sırasında yerini aldı. 

Nanyang Technological University aslında çok köklü bir geçmişe sahip değil. 1991’de kurulan okul, zamanla eğitim kalitesi ve güçlü akademik kadrosu sayesinde güçlendi ve listede ilk 20’ye yerleşmeyi başardı. Dünya çapında mühendislik alanında en çok akademik atıf yapılan üniversiteler arasında ise 10. sıraya yerleşen NTU, bazı çevreler tarafından teknoloji ve mühendislik alanında dünyanın en iyi dördüncü üniversitesi olarak kabul ediliyor.

11. National University of Singapore (NUS)

dünyanın en iyi 20 üniversitesi NUS

Singapur’da bulunan bir diğer iyi üniversite ise National University of Singapore yani Singapur Ulusal Üniversitesi. 1905 yılında kurulan National University of Singapore, 93.9 puan alarak 2023 yılında dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında on birinci oldu.

Çok az bir farkla ilk 10'da yer almayı kaçırsa da National University of Singapore; eğitim, araştırma ve girişimcilik alanlarına küresel bir yaklaşım sunmasıyla öne çıkan bir okul. Singapur'un amiral gemisi diyebileceğimiz Singapur Ulusal Üniversitesi (NUS), Asya kıtasının en iyi üniversiteleri arasında da gösteriliyor.

10. Chicago Üniversitesi

chicago dünyanın en iyi üniversiteleri

Sıranın devamında Chicago Üniversitesi bulunuyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan bu üniversite, eğitimi ve verdiği mezunları ile dikkatleri üzerine çekiyor ve neredeyse her sene ilk 20’de yerini alıyor. Milton Friedman ve Bernie Sanders gibi ünlü isimleri mezun eden üniversite, dünyanın en iyileri arasındaki yerini koruyor.

94.5 puan alarak listeye onuncu sıradan giren Chicago Üniversitesi (The University of Chicago), Cambridge ve Columbia Üniversitesinden sonra dünyada en fazla Nobel Ödülü kazanan akademisyenlerin bulunduğu 3. üniversite olma niteliğine sahip.

9. University College London (UCL)

ucl

Dünyanın en iyi 20 üniversitesi listesinin dokuzuncu sırasında University College London bulunuyor. Birleşik Krallık’ta yer alan üniversite, son derece iyi bir puan almış ve ilk 10’a ilk kez bu sene girmiş. Kısaca UCL diye de bilinen üniversite, bu yıl 95.4 puan alarak listeye girdi.

1826 yılında kurulan üniversite, İngiltere'nin en eski üçüncü üniversitesidir. University College London; tıptan dil eğitimlerine, hukuktan mühendisliğe ve tarihten astrofiziğe kadar çeşitli konularda mükemmel eğitim merkezlerine ev sahipliği yapan çok disiplinli bir üniversite.

8. ETH Zurich - Swiss Federal Institute of Technology

eth zurich dünyanın en iyi 20 üniversitesi

İsviçre’nin Zürih şehrinde yer alan Swiss Federal Institute of Technology, Avrupa’nın en iyi üniversiteleri arasında yer alıyor. Albert Einstein’ın da bir zamanlar ders verdiği bu üniversite, dünyanın en iyi 20 üniversitesi arasında yer alıyor.

95.4 puan alarak listenin sekizinci sırasında yer alan Swiss Federal Institute of Technology, 1855’ten bu yana eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürüyor. Teknoloji ve bilimsel çalışmalar alanında öne çıkan üniversite, uluslararası öğrenci sayısıyla dikkat çekiyor.

7. Imperial College London

imperial college london dünyanın en iyi üniversiteleri

İngiltere’nin başkenti Londra’da yer alan Imperial College London, ülkenin en prestijli üniversiteleri arasında başı çekiyor. Uluslararası sıralaması da bir hayli yüksek olan Imperial College London, dünyanın en iyi 20 üniversitesi arasında girmeyi başaran okullardan. 

1907'den bu yana faaliyet gösteren Imperial College London; mühendislik, işletme ve tıp alanlarında öne çıkan bir üniversite. Aynı zamanda 2023 yılı dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde Londra çapında birinciliğe sahip. 

6. California Institute of Technology

caltech California Institute of Technology

Neredeyse her sene dünyanın en iyi üniversiteleri arasına girmeyi başaran California Institute of Technology (Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü), bu sene listeye altıncı sıradan girdi. Kaliteli eğitimi ve ünlü hocalarıyla bilinen okul, MIT ile kıyaslanacak kadar iyi durumda.

Kısaca “Caltech” diye de bilinen California Institute of Technology, ABD’de bulunan özel bir araştırma üniversitedir.1891'den beri eğitime devam eden üniversite, özellikle uygulamalı bilimler ve mühendislik alanının öncüleri arasında bulunuyor.

5. Harvard Üniversitesi

dünyanın en iyi üniversiteleri harvard

Teknoloji adına büyük işler yapan isimlerin “bitiremediği” üniversite olarak nam salan Harvard Üniversitesi, 1636 yılından günümüze uzanan köklü eğitimi ve ünlü akademisyenleri ile dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yerini alıyor.

ABD’nin Massachusetts eyaletine bağlı Cambridge kentinde bulunan Harvard Üniversitesi, sadece teknoloji alanında değil işletme ve sosyal bilimler alanında da öne çıkan bir özel üniversite. Ayrıca Harvard Üniversitesi sağlık, kurumsal hayat, matematik, bilgisayar, sosyal bilimler gibi alanlarda ücretsiz online eğitimler düzenleyerek bu üniversitenin öğrencisi olmayan kişilere de kaliteli eğitim imkanı sunuyor.

4. Cambridge Üniversitesi

cambridge dünyanın en iyi 20 üniversitesi

Her sene olduğu gibi bu sene de listede zirveleri zorlayan Cambridge Üniversitesi, her yıl sıralamasını yükseltmeyi başarıyor. İngiltere’de yer alan okul, eğitimde olduğu kadar mezun ettiği ünlü isimlerle de meşhur. Stephen Hawking, Alan Turing gibi dünyaca bilinen isimleri mezun eden Cambridge Üniversitesi, köklü tarihi ve başarılı eğitimleri ile dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alıyor.

Birleşik Krallık'a bağlı olan Cambridge şehrinde bulunan üniversite, dünyanın en eski dördüncü üniversitesi olma özelliğine de sahip. 1209'da kurulan okul, İngiliz dilinin konuşulduğu ülkeler arasında ise en eski ikinci üniversite olma unvanını taşıyor.

3. Stanford Üniversitesi

stanford

Dünyanın en iyi üçüncü üniversitesi unvanına sahip olan Stanford Üniversitesi, akademik ünü ve kaliteli eğitimi ile dünyadan her insanın eğitim görmek istediği bir yer. Reese Witherspoon, Tiger Woods ve John Steinbeck gibi ünlü isimleri mezun eden okul, ABD'nin Kaliforniya eyaletinde bulunan bir özel üniversite.

Deneysel psikoloji alanındaki çalışmalarıyla dünya çapında ün yapan Stanford Üniversitesi 98.7’lik skor yaparak Cambridge Üniversitesi ile yarışıyor.

2. Oxford Üniversitesi

oxford dünyanın en iyi üniversiteleri

Dünyanın en çok tanınan üniversitelerinden biri olan Oxford Üniversitesi, bu ününü tabii ki verdiği kaliteli eğitime borçlu. Birleşik Krallık’ın en prestijli üniversitesi olan Oxford; Oscar Wilde, David Cameron ve Emma Watson gibi dünyaca ünlü kişilerin mezun olduğu bir okul.

İngiltere’de bulunan Oxford Üniversitesi, 99.5 puanla zirveyi kaçırsa da dünyanın en iyi üniversiteleri arasında bulunuyor. Ayrıca Oxford Üniversitesi; şirket kurma, biyoetik, çizim teknikleri gibi alanlarda hazırladığı podcastler ile online eğitimler düzenleyerek kendi öğrencileri dışındaki kişilerin de kariyer gelişimine katkı sunuyor.

1. Massachusetts Institute of Technology (MIT)

mit dünyanın en iyi 20 üniversitesi

Dünyanın en iyi 20 üniversitesi listemizin zirvesindeki isim, geçtiğimiz seneki yerini koruyan Massachusetts Institute of Technology yani kısaca MIT. ABD’de özel bir araştırma üniversitesi olan MIT, 100 puan alarak listenin ilk sırasına yerleşiyor.

Ünlü akademik kadrosu, uluslararası öğrenci çeşitliliği ve kaliteli eğitimi ile herkesin gitmek istediği bir okul olan Massachusetts Institute of Technology, dünyanın en iyi üniversitesi olarak görülüyor.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?