Doğum Koçu Nedir? Kimler Olabilir?
2020

Doğum Koçu Nedir? Kimler Olabilir?


Doğum, her kadının hem en mutlu hem de en zor anlarından birisidir. Memelilere özgü bir üreme fonksiyonu olan gebelik sonrası gerçekleşen ve dünyaya yeni bir bireyin gelişinin sevincini de içerisinde barındıran doğum, süreç olarak bir yönetim ve organizasyon yeteneği de istemektedir. 

Doğum öncesinde yapılan tüm fiziksel ve bilişsel hazırlıklar, anne adaylarının en az stres ve problem ile süreci tamamlaması üzerine bina edilir. 

Anne adayının fiziksel sağlığı ile birlikte mental olarak doğuma hazırlanması, bebeğin sağlıklı olarak dünyaya gelmesinde önemli rol oynarken, doğumun şekli sonraki sürecin de belirleyicisidir. 

Vajinal (normal) doğum annelerin kısa sürede sağlıklarına kavuşmalarını ve bu sürede birincil bakım veren olarak bebeğin ihtiyaçlarını da daha hızlı biçimde karşılamalarını kolaylaştırırken, sezaryen sonrası anneler daha uzun sürede fiziksel sağlıklarına kavuşmaktadır. 

Bu nedenle hem anne hem de bebek için kritik müdahalelerin gerekli görüldüğü durumlarda sezaryen doğum tercih edilmekte ve sürecin problemsiz olarak tamamlanması bu şekilde sağlanmaktadır. 

Her iki durumun da kendi zorlukları ve kolaylıkları ile birlikte anne adayları bebeklerine kavuşmanın heyecanını yaşarken bu süreç günümüzde Doğum Koçları ile yönetilmektedir. 

DOĞUM KOÇU NEDİR?

“Doula” olarak bilinen ve Doğum Destekçisi ya da günümüzdeki tabiri ile Doğum Koçu; gebelik sürecinin tamamlanmasının ardından gerçekleşecek olan doğum sürecinde anne adaylarına ebelik eğitimi almadan da yardımcı olabilen meslek grubudur. 

Türkiye’de, Sağlık Bakanlığı’nın her geçen gün artan sezaryen doğumların azaltılmasına yönelik çalışmaları kapsamında literatüre girerek eğitim müfredatlarında da yerini almıştır.

Modern yaşamın getirilerinden birisi de büyük aile kavramının yerini çekirdek ailenin alması oldu. Geçmişte, doğum deneyimine sahip anne, teyze, hala ya da akrabalar tarafından gerçekleştirilen mentorluk da büyük ailelerle birlikte geçmişte kaldı. Doğum sürecinde ebeveynlerin ruh haliyle birlikte mental olarak hazırlanmasını da sağlayan Doğum Koçu, ailesinden uzakta olan anne adaylarının da en büyük destekçisi. 

Anne adaylarının kaygılarının azaltılmasında, merak ettiklerine ilişkin soruların yanıtlanmasında, bebek bakımına ilişkin sorularının yanıtlanmasında, nefes tekniklerinin öğrenilmesinde, diyaframdan faydalanmanın doğum sırasındaki avantajlarına, doğru ıkınma ile kısa sürede bebeğini kucağına almasına da yardımcı olan Doğum Koçu, sağlık sisteminin üzerindeki yükün de hafifletilmesinde rol oynar.

Korku ve kaygıdan kaynaklanan davranış kalıplarının kırılmasına da etki eden Doğum Koçu, doğru nefes egzersizleri ile gevşeme sağlamayı ve bebeğe oksijen göndererek doğumun kolaylaştırılmasının yanı sıra, ters giden herhangi bir durumda anne adayının paniğe kapılmadan kendisine ve bebeğe yapılan/yapılacak olan tüm müdahaleleri kolayca kabullenmelerini de sağlar. 

Görevini üç aşamalı olarak gerçekleştiren Doula, yani Doğum Koçu ile olarak anne adayını sürece hazırlar ve bunun için gerekli yöntem – tekniklerin kullanılmasını sağlar. İkinci adımda doğumun başladığı anda devreye giren Doğum Koçu, masaj vb. uygulamalar ile yine anne adayının yanında destek verir. Herhangi bir şekilde doktora ya da sağlık personelinin çalışmalarına müdahalede bulunmayan Doğum Koçu, doğumun gerçekleşmesinin ardından annelerin beslenme, emzirme ya da bebek bakımı konusunda kendilerini yalnız hissetmemelerinde görev alır. 

Lohusalık sürecinde de anneye yardım eden Doğum Koçu, annenin ruhsal ihtiyaçlarını bilerek bu doğrultuda annenin stres ve travmalarının azaltılması için meditatif yöntemleri de çalışmalarına dâhil eder. 

KİMLER DOULA ( DOĞUM KOÇU ) OLABİLİR?

Sağlık Bakanlığının ‘Anne Dostu Hastane Projesi’ kriterleri belirlenerek yeni bir meslek grubu olarak tanımlanan Doula yani Doğum Koçu olabilmek için özel eğitim kurumlarından sertifika almak gerekmektedir. 

Çeşitli devlet üniversitelerin çatısı altında birleşen özel eğitim kurumları tarafından da verilen Doğum Koçu sertifikası, anne adaylarına destek vermek isteyen ve bu alanda kariyer hedefleyen herkes tarafından alınabilir. 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}