Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-12-03T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Doğrudan Pazarlama Nedir? Başarı İçin 5 İpucu

Doğrudan Pazarlama Nedir? Başarı İçin 5 İpucu


Doğrudan pazarlamada başarılı olmak için nasıl bir stratejiniz olmalı?. Önce şunu netleştirelim; Geniş çerçeveyi kapsamayan bir pazarlama planınız varsa doğrudan pazarlama, en etkili pazarlama yöntemlerinden biridir. Neden? Zira çok geniş bir potansiyel müşteri kitlesini değil sadece tam anlamıyla ürünlerinizle ilgilenen ancak satışı tamamlamayan kitlenize yöneliktir. Sonuçları açıkça ve net olarak ölçülebilir. Çünkü bu kitle gerçek anlamda zaten sizden ürün satın alma niyetindedir. Siz sadece satışı tamamlamak için gerekli son hamleyi yapmış olursunuz. Peki bu sürece ismini veren Doğrudan Pazarlama Nedir?.  Konuyu daha iyi anlamak için önce bu tanıma açıklık getirmekte fayda var.

 

Doğrudan Pazarlama Nedir?

Doğrudan pazarlama, e-posta veya telefon gibi doğrudan bir iletişim kanalı vasıtasıyla  sizden ürün yada hizmet satın alma niyetinde olan insanlarla satışı tamamlayıcı iletişim kurmaktır. Bu süreç üst düzey kompleks çalışmalarla daha geniş bir kitleyi hedefleyen reklamcılık modelleri gibi değildir. Daha da önemlisi, bu pazarlama biçimi hedefler ve alıcıya göre kampanyaları özelleştirir

Örneğin; e-posta listenize katılan ve sizden hiç ürün yada hizmet satın almayan potansiyel müşterilerinizi hedefleyerek doğrudan e - posta pazarlama kampanyası başlatabilirsiniz. Onlara önümüzdeki ay mağazanızdan yada web sitenizden yapacakları satın almalar için % 10 indirim sunabilirsiniz. Bu indirimin ve son kullanma tarihinide açıkça belirtebilirsiniz.  İşte bu Doğrudan Pazarlamanın ta kendisidir.

Süreç bitiminde bir ay sonra, indirim kodunuzu kaç kişinin kullandığını ve bu süre boyunca sizden kaçının ürün yada hizmet satın aldığını net olarak gözlemleyip kampanyanızın başarısını raporlayabilirsiniz.

Doğrudan Pazarlama Neden Etkili?

Doğrudan pazarlama, kişiselleştirilmiş içerikle belirli ve özel bir kitleyi hedeflediğiniz için çok etkilidir. Bu tür bir pazarlama modeli, çok büyük bir kitleyi hedeflemediğiniz için aynı zamanda oldukça uygun maliyetli olabilir. Bunun nedeni, kampanyaların kişiselleştirilmiş doğasıdır. İnsanlar ürününüz veya hizmetinizle ilgilendikçe dönüşüm oranları daha fazla yükselecektir. Peki insanların ürün yada hizmetlerinizle ilgilenmesinin en büyük delili nedir?. Web sitenizdeki e posta listenize kaydolmalarını buna örnek verebiliriz. Bir kullanıcı birkaç saniyede olsa vakit ayırıp e posta listenize kaydoluyorsa, üstelik rahatsız edici spam mailler alma riskine rağmen. O halde bu kullanıcı ürün yada hizmetlerinize ilgi duyup satın almak amacında.

Doğrudan pazarlamanı bir başka örneği, web sitenizde alışveriş sepetlerine belirli ürünler ekleyen ancak satın alma aşamasını tamamlamadan web sitenizden çıkan kişilerdir. Onları hedef alan bir doğrudan pazarlama kampanyası başlatmak son derece etkili sonuçlar doğuracaktır. Daha genel ve geniş kitlelere hitap eden pazarlama kampanyaları ile karşılaştırıldığında bu kişiler, web sitenize gelen yeni ziyaretçilerden daha çok sizden ürün yada hizmet satın almaya daha meyillidir.  

 

Doğrudan  Pazarlamanın Faydaları Nelerdir?

Doğrudan pazarlama, ürün veya hizmetinizi doğrudan hedef  kitlenize tanıtmanıza ve sonuçları hızlı bir şekilde ölçmenize olanak tanır, ancak elbette Doğrudan Pazarlamanın Faydaları  burada bitmiyor.  Doğrudan pazarlamanın markanıza sağlayacağı faydalardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz;

» Yüksek Segmentasyon Ve Hedefleme:  Doğrudan pazarlamanın en büyük faydalarından biri, kişiselleştirilmiş mesajlarla belirli hedef kitle segmentlerinize ulaşabilmenizdir. Başarılı olmak istiyorsanız, dönüşüm sağlama olasılığı en yüksek olan tüketicileri araştırmak ve belirlemek için zaman ayırmalısınız.

» Düşük Pazarlama Bütçesi:  Online doğrudan pazarlama ile belirli ve özelleştirilmiş bir hedef kitleye hitap etmek, gerçekçi hedefler belirlemenize ve daha düşük bir bütçeyle satışlarınızı artırmanıza imkân tanır. Doğrudan pazarlama kampanyanızı doğru şekilde optimize ederseniz, geleneksel reklamcılık maliyetinden çok daha düşük ücretlerle daha başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

» Yeni Ve Eski Müşterilerinizle İletişim:  Doğrudan pazarlama, değer katmaya devam ederken müşteri ilişkilerini her zaman canlı ve samimi tutmak için mevcut müşterilerinizle iletişim kurmanıza imkân tanır.  Hatta bu arada eski müşterilerle tekrar iletişime geçebilir ve yeni satış imkânlarınıda rahatça oluşturabilirsiniz.

» Bağlılık Stratejilerinizi Yükseltin: Müşterilerinizle kuracağınız doğrudan iletişim son derece faydalıdır. Zira onlarla aranızda samimi bir bağ oluşturmak için promosyonlarınızı, e-postalarınızı ve tekliflerinizi tamamen özelleştirmenize imkân tanır. Hatta dönüşümleri en üst düzeye çıkarmak için, doğrudan pazarlama yöntemlerinizi müşteri sadakat programınızla birleştirebilirsiniz.

» Pazarlama Sonuçları Doğrudan Analiz Edin:  Doğrudan pazarlama kampanyaları size kampanya sonuçlarınızı doğrudan ölçme fırsatı verir. Böylece kim satın almış kim hangi tepkiyi göstermiş hangi kullanıcı henüz hiçbir etkileşimde bulunmamız net olarak görüp bir sonraki adımınızı bu doğrultuda atabilirsiniz.

 

Doğrudan Pazarlama Kanalları Nelerdir?

Doğrudan Pazarlama  metodunu denemeye karar verdiğinizde aralarından seçim yapabileceğiniz birçok doğrudan pazarlama kanalı olduğunu göreceksiniz. Doğrudan pazarlama kanallarını şu şekilde listeleyebiliriz;

» E posta pazarlama

» Doğrudan posta gönderimi

» Özelleştirilmiş Online Reklamlar

» Özelleştirilmiş SMS Reklamlar

Çok sayıda doğrudan pazarlama kanalı olmasına rağmen, sektörünüz için hangi türün en iyi olduğunu netleştirmelisiniz.  Bunun için detaylı bir rakip analizi oldukça fayda sağlayacaktır. Ayrıca e posta listenizdeki müşterilerinize nelerden hoşlandıklarını dolaylı olarak sorabilirsiniz. Örneğin sektörünüzdeki müşteriler indirim için kupon kodları kullanmak istemez. Bunun yerine, yarım bıraktıkları alışveriş sepetlerini kendilerine hatırlatan e-posta pazarlama kampanyaları almak isteyebilirler. Veya belki de incelemek için yeni ürün yada hizmetlerinizi bekliyorlardır. Bütün bunları göndereceğiniz e postalarla tespit edip gerçek duruma göre adım atmak oldukça başarılı sonuçlar getirecektir.

Şimdi bütün bu bilgiler çerçevesinde bir soru soralım.  Başarılı Doğrudan Pazarlama çalışmaları başlatmaya hazırmısınız?. Hazırsanız, Başarılı bir doğrudan pazarlama için yapılması gerekenleri adım adım yazabiliriz;

 

Doğrudan Pazarlamada Başarı İçin 5 İpucu

1 - E Posta Listenizi Geliştirin

Doğrudan bir e-posta pazarlama kampanyası  başlatmanın ilk adımı,  kimi hedefleyeceğinizi bilmektir. Pazarda sektöre göre birçok e-posta listesi bulabilirsiniz, ancak özelleştirmenizi daha ileri götürmeniz ve ürününüzle gerçekten ilgilenen kullanıcıları bulmanız gerekir. Bunun için yapmanız gereken en doğru hareket ise web sitenize bir e bülten kayıt formu eklemek olacaktır. Ayrıca potansiyel müşteri kazanmak için, Twitter'da potansiyel müşteri oluşturma reklamlarına dayalı bir pazarlama kampanyasıda deneyebilirsiniz. Aynı çalışmayı facebook, linkedin yada instagram vasıtası ile yapmanızda mümkün.

2 - İdeal E-Postayı Oluşturun  

Konu, metin, simgeler ve harekete geçirici mesaj. Hepsi son derece profesyonel olarak kurgulanmalı.  E-posta pazarlama kampanyanızdaki hiçbir şey sıradan ve kalitesiz olmamalıdır. Kreatif yönünüzü kullanın yada kreatif yönü güçlü bir uzmandan destek alın. E postanın ne kadar dikkat çekici ve sade olursa alacağınız geri dönüşüm o oranda yüksek olacaktır.

3 – Oluşturduğunuz Kampanyayı Test Edin

Bir A / B testi gerçekleştirmek ve hedef kitlenizde gerçekten neyin işe yaradığını keşfetmek için e-posta kampanyalarınızdan yararlanın. E posta konusu, resimler, butonlar, gönderilen zaman. Kısaca olabilecek tüm değişkenleri test edin. E-posta A/B testi nasıl yapılır? Kısaca, gönderilmeye hazır 2 farklı tasarım hazırlanır. Bu iki tasarımında içine konu satırı, e posta içeriği, site, açılış sayfası, üyelik yada satış sayfası gibi unsurlar eklenir. Hangisi daha iyi sonuç veriyorsa o tasarım üzerine odaklanın. Bütün kurgu tamamlandı.  Şimdi her şeyin sorunsuz çalıştığından emin olmak için bir test e-postası gönderin ve mailinizi detaylı olarak inceleyin. Sorun yoksa artık kampanyanızı başlatabilirsiniz.  Ancak dikkat! Sosyal ağlarda ve diğer dijital reklamcılık kanallarında olduğu gibi, gözlerden kaybolmak istemiyorsanız okunması ideal bir zamanda göndermelisiniz. 

4 - Müşteri Geri Dönüşlerini Bekleyin

Gönderimleriniz bitti.  Şimdi hedeflediğiniz potansiyel yada mevcut müşterilerinizin tepkilerini görmek için bir süre beklemeniz yeterli. Herkes e-postalarına anında bakmayacağı için herhangi bir sonuç çıkarmadan önce e postaların görülmesi, açılması yada okunması için makul bir süre bırakın.

5 - Kampanyanın Sonuçlarını Analiz Edin

Son olarak, kampanyanızın nasıl çalıştığını analiz etmeniz gerekiyor. Kaç kişi gönderdiğiniz e - postayı açtı, tıkladı, geri dönüş yaptı?  Birkaç farklı e-posta tasarımı denediyseniz, en iyi sonuç veren hangisi ve neden?  Bütün bu ve benzeri soruları cevaplayıp detaylı analizinizi gerçekleştirin. Bir sonraki kampanya için bu sonuçları kullanacaksınız. Bunlara tam olarak hedefe yönelik yüksek başarı ve geri dönüşüm için gerekli materyaller. Bu sonuçlarla gerçekten etkili bir doğrudan pazarlama kampanyasını ne kadar hızlı başlatacağınızı net olarak görün.

 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?