Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-06-27T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Diksiyon ve Güzel Konuşma Sanatı Nedir?

Diksiyon ve Güzel Konuşma Sanatı Nedir?


Bu makalemiz diksiyon ve güzel konuşma sanatı hakkında. Siz de hazırsanız, konuyu irdelemeye başlayalım. Diksiyon kavramı bir konuşma sanatıdır. Bunu daha terimsel açıklayalım. Diksiyon, insanın ortaya çıkardığı seslerin, vurguların ve tonlamaların doğru ifade edilebilmesidir. Beraberinde vücut dilinin de yerinde kullanılmasıdır. Tüm bunlar, diksiyon ve güzel konuşma sanatını meydana getiren kavramlardır. Tabii ki doğru bir diksiyona sahip olabilmek için önemli bir çalışma süreci gerekir. Kişi,  kendi dilini doğru bir şekilde konuşmalı. Ve kendini doğru ifade edebilmelidir. Bunun için de diksiyon ve güzel konuşma eğitimi almalıdır. Bu anlattıklarımıza bağlı ortaya çıkan bazı kavramlar var. Örneğin diksiyon ve güzel konuşma sanatının içeriğini oluşturan artikülasyon ya da ses-nefes gibi. Bunun yanına fonetik, vurgu, tonlama ve ulama gibi önemli kavramları da içinde barındırır. Kendi toplumunun dilini, o toplumda yaşayan herkes doğru kullanmalıdır. Diksiyonu doğru kullanan bir kişi, karşılıklı sohbetlerde ön planda olur. Bununla beraber topluluk karşısında yaptığı konuşmalarda karşısındaki insanların onu dikkatlice dinlemesini sağlar. Bunu sağlarken de kendini rahat bir şekilde ifade edebilmenin mutluluğunu yaşar. Hemen belirteyim!  Özellikle topluma hitap eden meslek grupları bu sanata özen göstermelidir. Örneğin oyunculuk sanatı ile uğraşan kişiler. Ya da tiyatro oyunculuları. Dediğimiz gibi. Özellikle de bu kişilerin diksiyon sanatının her maddesini doğru uygulaması gerekir.

 

Diksiyon Eğitiminde Ses-Nefes Kavramı

Diksiyon eğitimindeses-nefes kavramına açıklık getirelim. Kadın erkek sesleri temel olarak iki gruba ayrılır. Ayrılan bu gruplar da kendi içinde üçe ayrılır. Kafanız karışmasın! Merak etmeyin. Hepsini açıklayacağız. Öncelikle erkek seslerini kalından inceye, bas, bariton, tenor olarak ayırabiliriz. Kadın seslerinde de alto, mezzosoprano ve soprano olarak ayırırız. Burada belirtmemiz gereken bir şey var. Bu ayrımlar, kişi merak ettiğinde hemen ortaya çıkmazlar. Yani, önemli bir süreçten ve çalışmadan geçmeleri gerekir. Bu çalışmalar özellikle konservatuvarlarda uzun bir eğitim süresinin sonunda gerçekleşir. Ya da özel Şan eğitimi veren kurslarda yapılan ve öğretilen egzersizlerle ortaya çıkar. Bununla beraber Diksiyon ve Güzel Konuşma eğitimlerinde de devamlılık gösterir. Bu süreç bitmeden kişinin ses rengi ve gruplandırılması yapılamaz. Peki, diksiyon denildiği zaman akla gelen ses nedir? İzin verin açıklayalım. Ses kavramının pek bilimsel tanımı yoktur. Kısaca tanımlarsak insanın bir şeyler anlatmak için ağzından çıkardığı titreşimdir. Hadi, bu kavramı diksiyon bakımından ele alalım.  Diksiyona bağlı olarak gürültülü ve kısık ses olarak ayırım yapabiliriz. Neden mi? Çünkü ağzımızdan çıkan sesler birbirinden farklı seslerdir. İnsanın sesi, yapı bakımından bir müzik aleti gibidir. Seste farklılıklar vardır. Oyuncu üzerinden örnek verelim. Doğru bir eğitimden ve çalışmadan geçmeyen bir oyuncu sesini doğru kullanamaz. Çünkü ses, diksiyon sanatının vazgeçilmez bir maddesidir.

 

Diksiyonda Diyaframdan Nefes Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Nefes alışverişinde kendinizi kasmayın!
 • Nefesi rahat bir şekilde burnunuzdan alıp ağzınızdan nefes verin!
 • Nefesi eğer 5 saniyede aldıysanız 15 saniyede verin!
 • Her yaptığınız egzersizde nefesinizi daha çok içinizde tutun!
 • Başlangıçta başınız dönebilir Fakat bu, doğru nefes aldığınızı gösterir!
 • Diyafram nefesi kısa zamanda oluşmaz. Bu yüzden egzersizleri yaparken kesinlikle nefesinizin nereye nasıl aldığınızı kontrol edin!
 • Aldığınız nefesi tutarken kendinizi çok fazla sıkmayın. Aksi takdirde sesinizi yorarsınız. Bu yüzden de seste bozukluklar oluşabilir!
 • Doğru nefes alışverişi yapın. Böylelikle nefes alışverişi heyecanınızı da doğru kullanmanızı sağlar!

 

Diksiyon ve Güzel Konuşma Sertifikası Nereden Alınır?

Şimdi de çoğu kişinin aklına takılan başka bir soruya açıklık getireceğiz. Diksiyon ve Güzel Konuşma sertifikası nereden alınır? Gelin hep birlikte bu soruya cevap arayalım. 

Diksiyon ve Güzel Konuşma eğitimi, sizin mesleğinizde başarı yakalamanızı sağlayacak. Bununla beraber eğitimde birçok şey öğreneceksiniz. Bunlar:

 • Kendinizi etkili bir şekilde ifade edebileceksiniz!
 • Diksiyon ve güzel konuşma sanatı hakkında donanımlı olacaksınız!
 • Topluluk önünde heyecanınızı kontrol edebileceksiniz!
 • Sesi etkili bir şekilde kullanılabileceksiniz!
 • Beden dilinin de doğru bir şekilde kullanacaksınız!
 • Kelime haznenizi geliştireceksiniz!

Tüm bunlarla birlikte bu eğitim, kişisel gelişiminizi doruklara taşıyacak. Eğitim sonunda oldukça donanımlı bir hale geleceksiniz. Ayrıca Diksiyon ve Güzel Konuşma Eğitimine dair kariyer planlaması yapabileceksiniz. İş hayatında insanlara olan iletişiminizi kuvvetlendireceksiniz. Gerekli ses, nefes, tonlama gibi kavramlara aşina olacaksınız. Böylelikle hem işinizde başarılı olup hem de kişisel gelişiminize büyük ölçüde katkı sağlayacaksınız. Fakat her şeyden önce bu alanda eğitim almalısınız. Alacağınız eğitimin de kalite standartları içerisinde olması gerekir. Çünkü eğitimin ardından sizlere verilecek olan sertifikalarla öne çıkmaya çalışacaksınız. Böylelikle de kariyer planlamanızı daha da zirveye taşıyacaksınız. Tüm bunları ve daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Bu alanda çeşitli eğitim platformları eğitim vermektedir. Bu noktada sizin için en iyi olan enstitüyü bulmalısınız. Biliyoruz ki verilen eğitimin kalitesini araştırmak ve bu araştırma sonucunda elde edeceğiniz tavsiyelere uymak oldukça önemlidir. Verilen sertifikalara ve eğitimdeki verime oldukça dikkat etmelisiniz. Güven esaslı ve tecrübeli eğitmenlerle çalışan bir enstitü arayışındaysanız sorunuzun cevabı tek bir kapıya çıkıyor: Boğaziçi Enstitüsü! Neden mi? Çünkü Boğaziçi Enstitüsü size en iyi eğitimi verecek olan enstitüdür. Bunun sebebi Boğaziçi Enstitüsü tecrübeli akademik bir kadro ile çalışır. Eğitimlerin, katılımcıların geleceği için ne kadar önemli olduğunun bilincindedir. Bu bilince bağlı olarak da eğitimlerimiz oldukça verimli ve keyifli geçer. Derslerden aldığınız verimi iş hayatınızda da kullanabilme fırsatı edinirsiniz.  Sadece iş hayatı da değil. Eğitim sonunda öğrendiklerinizi günlük hayatınızla da bağdaştırabileceksiniz. Bununla beraber Boğaziçi Enstitüsünün verdiği sertifikalar sizi rakiplerinizden bir adım öne çıkarır. Neden mi? Çünkü Boğaziçi Enstitüsü uluslararası akredite olan İngilizce sertifika vermektedir. Bunun yanında üniversite onaylı bir sertifika daha sunmaktadır. Çok iyi değil mi? Bu sayede çok daha donanımlı bir hâle geleceksiniz. Eğitim bitirme sertifikasıyla beraber toplamda 3 sertifika sahibi olacaksınız ve bu sizi 3 adım öne geçirecek. Bu eğitimi edinmek istiyor olabilirsiniz. Bunun için Boğaziçi Enstitüsü online eğitim platformunu ziyaret edebilirsiniz. Bununla beraber Diksiyon ve Güzel Konuşma Eğitimi hakkında inceleme yapabilirsiniz. Bu eğitimin yanında gelişiminize katkısı olacak başka eğitimlerin listesini de sizler için aşağıda paylaşıyorum. Yazıların üzerine tıklayarak istediğiniz eğitimin sayfasına ulaşabilir, burada araştırma yapabilirsiniz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?