Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-28T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Diksiyon ve Güzel Konuşma Nedir?

Diksiyon ve Güzel Konuşma Nedir?


Bu yazımızda diksiyon ve güzel konuşma nedir? hep birlikte keşfedeceğiz.

İnsanın düşüncelerini ve duygularını çevresine aktarmada kullandığı sesli iletişim aracına “konuşma” denir. Peki, güzel konuşma nasıl oluyor? gelin biraz bundan bahsedelim. Güzel konuşma; yerine, zamanına ve kişisine uygun yapılan konuşmadır. Neyi, nerede, ne zaman ve nasıl söyleyeceğini bilmek gerekmektedir. Fakat konuşmak, yalnızca düz bir iletişim aracı olmaktan çok daha ötesidir. Kişinin tüm duygularından ziyade düşüncelerini de çevresine ulaştırabildiği bir yoldur. Bir araçtır…

Peki, güzel konuşmak bu kadar basit midir? ya da güzel konuşmanın belli başlı kuralları var mıdır? Tabii ki vardır. Merak etmeyin! Diksiyon ve güzel konuşma sanatıyla yaşantınızı bağdaştırmak öncelikli hedefimiz. Bu süreçten bahsedelim. Sözlü anlatımda konuşmacının önünde geniş bir zaman yoktur. Bununla birlikte tekrar tekrar okuma ve düzeltme imkânı da yoktur. Bu sebeple usulüne uygun hareket edilmesi gerekir. Bu aşamada etkili ve güzelkonuşma yapmak, aynı konu hakkında yazı yazmaktan daha zordur. Yani, güzel yazı yazan bir kişi düşünün. Bu kişi aynı derecede iyi bir konuşmacı olmayabilir. Bu yüzden konuşma eyleminin gerçekleştiği bir ortamda dikkat etmeniz gereken bazı incelikler vardır.

Bu inceliklere maddeler halinde örnekler verelim.

 • Karşınızdaki kişiye önem verin!
 • Saygılı olun!
 • Kendinizi övmeyin!
 • İyi bir dinleyici olun!
 • Samimi olun ve yapmacıklıktan uzak durun!
 • Konuşurken kelime seçimine dikkat edin!
 • Seçtiğiniz kelimeleri söyleme biçiminize ve üslubunuza özen gösterin!
 • Mümkün olduğu kadar sağlam cümleler kurun!
 • Ses tonunuzu, duygularınızın ve düşüncelerinizin durumuna göre ayarlayın!
 • Konuşmada jest ve mimiklerden yararlanın!
 • Karşınızdaki kişiyle göz temasını kesmeyin!
 • Karşınızdaki kişinin sözünü bölmeyin!

 

Diksiyon ve Güzel Konuşma Eğitimi Ne İşe Yarar?

Şimdi de diksiyon ve güzel konuşma eğitimi ne işe yarar? hep birlikte keşfetmeye devam edelim. Konuşma eğitimi alanında bugüne kadar pek çok değerli bilim insanı eser yazmıştır. Bu eserlere bağlı olarak insanlar kendini geliştirmiştir. İşte tam da bu gelişim aşamasında diksiyon ve güzel konuşma eğitimi devreye giriyor. Peki, diksiyon ve güzel konuşma eğitimi ne işe yarar? merakınızı gidermeniz için okumaya devam edin. Diksiyon ve güzel konuşma eğitiminin sizlere katacağı çok şey var. Öncelikle kelime dağarcığınızı geliştireceksiniz. Böylelikle konuşma esnasında doğru cümleleri kuracaksınız. Bununla birlikte Türkçeyi doğru kullanacaksınız. Bu, sizin gelişiminize öncülük edecek en önemli artıdır. Karşınızdaki kişiye kendinizi daha rahat ifade edeceksiniz. Ayrıca etkili ve güzel konuşma kavramını hayatınıza geçireceksiniz. Özellikle diyalog halinde dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. Doğru anlamak! Alacağınız eğitim sayesinde doğru kelime seçimi ve mantıklı algılama kavramlarını yerinde kullanacaksınız. Bu sayede karşınızdaki kişiyle güçlü bir iletişim kuracaksınız. Konuşma eğitimi yalnızca konuşma türleri ile sınırlandırılamaz. Bu yüzden, alacağınız eğitimle birlikte konuşurken doğru nefes almayı öğreneceksiniz. Eğitimin diğer amacı ise konuşma esnasında doğru sesi çıkarmanızdır. Tüm bunları ve daha fazlasını yapabileceksiniz. Bunun için hangi bilgilere sahip olmanız gerektiğini bilmiyor olabilirsiniz. Merak etmeyin! Biz, sizin bu becerileri edinmeniz için Diksiyon ve Güzel Konuşma Eğitimi hazırladık. Bu eğitim sayesinde gerekli kazanımları edineceksiniz. Ve günlük yaşantınızda daima ön planda olacaksınız.

 

Diksiyon ve Güzel Konuşma Eğitimi Nasıl Alınır?

Yukarıda diksiyon ve güzel konuşmanın öneminden bahsettik. Şimdi de diksiyon ve güzel konuşma eğitimi nasıl alınır? hep birlikte inceleyelim. Diksiyon ve güzel konuşma eğitimi için birçok kurs vardır. Bu kurslara kayıt olarak geleceğinize yatırım yapabilirsiniz. Tabii ki bu noktada dikkat etmeniz gereken önemli noktalar var. Kalite, güven ve verim. Bu kavramları karşılayan bir eğitim almanız size yarar sağlayacaktır. Ayrıca zaman yönetimini de yapmak oldukça önemlidir. Bundan dolayı diksiyon ve güzel konuşma eğitimini online eğitim olarak almanız çok daha mantıklıdır. Bunun size sağlayacağı avantajları bir düşünün. Ya da sizi yormayalım, biz bahsedelim. Online eğitim platformuyla derslere istediğiniz zaman ve istediğiniz yerden katılabilirsiniz. Bunun size sağlayacağı maddi kazançları da bir düşünün. Dikkatinizi cezbetti değil mi? Dikkatinizi cezbettiyse birilerinin dikkatini de siz cezbetmişsinizdir. Hâl böyle olunca internet üzerinden birçok online eğitim platformu sizlere bu eğitimi sunacaktır. Fakat yalnızca doğru bir seçim sizin geleceğe doğru bir yatırım yapmanızı sağlar. Bu noktada güvenilirliği ve bilinirliği fazla olan bir online eğitim platformu seçmelisiniz. Biri doğru ve güvenilir online eğitim platformu dediyse yalnızca bir yerden bahsediyor olabilir: Boğaziçi Enstitüsü! Reklamlar da bittiğine göre şimdi eğitimi edinme aşamasına geçelim. Boğaziçi Enstitüsünden eğitim almaya karar verdiniz. Online eğitim platformunda Diksiyon ve Güzel Konuşma Eğitimisayfasını açtınız. Platform sizi yönlendirecektir. Eğitimi satın alın ve online derslere başlayın. Eğitim sonunda donanımlı ve alanında bilgili olarak mezun olun ve sertifikanızı alın.

 

Konuşma Esnasında Yapılan Yanlışlar Nelerdir?

Şimdi de konuşma esnasında yapılan yanlışlar nelerdir? hep birlikte keşfedelim. Konuşma yanlışları dört grupta incelenebilir. Öyleyse sırayla bunları görelim.

 

Alışkanlıklardan Kaynaklanan Davranış Yanlışları

Bireyin diğer bireylerle sağlıklı iletişim kurmasında alışkanlıkların payı büyüktür. Bu noktada muhatap olduğunuz kişinin davranışları da oldukça dikkat çekicidir. Örneğin, karşınızdaki kişi başkalarına konuşma fırsatı vermiyor olabilir. Ya da yalan söyleyen, bencil bir insan da olabilir. Tüm bunların dışında bağırarak konuşan ve bunu alışkanlık eden bir kişi de olabilir. İşte bu insan tipi, konuşmasına eksi puanla başlamış olur. Bu tür insanlar, genellikle alışkanlıklara bağlı konuşma yanlışları yaparlar.

 

Kuralları Bilmemekten Kaynaklı Yanlışlar

Etkili ve güzel konuşma kuralları vardır. Bu kuralları bilmeyen, bu konuda deneyimsiz olan kişiler bazı yanlışlar yapar. Bu yanlışlar güncel yaşantıdaki konuşma diline de yansır. Bundan dolayı konuşma kurallarını bilmeniz yararınıza olacaktır. Ayrıca bu kuralları hayatınıza dahil etmelisiniz. Çünkü ancak böyle güçlü bir iletişim kurabilirsiniz.

 

Üslup Yanlışları

Konuşurken zamanı, mekânı, kişiyi göz önünde bulundurmalısınız. Aksi hâlde konuşma esnasında birçok yanlış yapabilirsiniz. Panelde, konferans verir gibi konuşmamalısınız. Üslubunuza dikkat etmeli ve uygun kelimeler kullanmalısınız. Bu karşınızdaki kişiyle aranızda olan iletişimi kuvvetlendirecektir.

 

Söyleyiş Yanlışları

Konuşmanın etkisini azaltan ve ahengini bozan cümle yapıları vardır. Örneğin, hiç gerekmediği halde kelimeleri tekrarlamak. Ya da karşınızdaki kişiye kaba bir sesleniş yapmak. Bu noktada iletişim tamamen sarsılır. Buna fırsat vermemek için dikkatli olmalısınız. Kendinizi dinletebilmeyi bilmeli, yerinde ve düzgün konuşabilmelisiniz. Bu süreçte konuşmanızın akıcılığı da ön planda olmalı. Etkili ve güzel konuşma için yukarıda saydığımız maddelere dikkat edin!

 

Online Diksiyon ve Güzel Konuşma Eğitimi Nereden Alınır?

Son olarak da online diksiyon ve güzel konuşma eğitimi nereden alınır? gelin hep birlikte bu soruya cevap arayalım.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi alacağınız eğitimde seçeceğiniz enstitü oldukça önemli. Bunun için sizlere Boğaziçi Enstitüsünü tavsiye ediyoruz. Çünkü Boğaziçi Enstitüsünde, binlerce öğrencinin tercih ettiği online eğitim veren bir enstitüdür. Ve tecrübeli akademik bir kadro ile çalışmaktadır. Öyleyse Boğaziçi Enstitüsü size en iyi eğitimi verecek olan enstitüdür. Bununla birlikte verdiği eğitim sertifikası sizi rakiplerinizden bir adım öne çıkaracaktır. Çünkü uluslararası geçerliliği olan Cardcerd Sertifikası ve Üniversite onaylı sertifika vermektedir. Bu sertifikalar sizin kişisel gelişiminizi belgeler niteliktedir. Diğer bir deyişle bu sertifikalar, kişisel gelişiminize destek olacak ve öz geçmişiniz de parlayacak. Sizi ön plana çıkaracak. Bunun için Diksiyon ve Güzel Konuşma Eğitimini Boğaziçi Enstitüsünden almanız yararınıza olacaktır. Eğitimin ardından oldukça donanımlı bir hale geleceksiniz. Yerinde, uygun ve güzel konuşacaksınız. Gerek iş hayatınızda gerekse güncel yaşantınızda ön plana çıkacaksınız. Eğitimin ardından insanların size olan bakış açısının değiştiğini göreceksiniz. Tüm bunlar ve daha fazlası için sizi bekliyor olacağız. Bu eğitimi edinmek için Boğaziçi Enstitüsü online eğitim platformunu ziyaret edebilirsiniz. Diksiyon ve Güzel Konuşma Eğitimi hakkında inceleme yapabilirsiniz. Bununla birlikte kişisel gelişiminizi zirveye taşıyacak olan eğitimlerin listesini aşağıda sıralıyoruz

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?