Diksiyon Nedir? Nasıl Geliştirilir?

Diksiyon Nedir? Nasıl Geliştirilir?


Diksiyon Nedir? Diksiyon Nasıl Düzeltilir? 

Bazı meslek dalları için çok daha önemli olan diksiyon ve güzel konuşma becerisi  hakkında daha kapmsalı rehberi aşağıda okuyabilirsiniz.

Diksiyon Nedir?

Konuşulan dilin kurallarına tam olarak uygun konuşmanın yanı sıra, o dilin genel bilgilerine hakim olarak etkili iletişim kurabilmektedir. Güzel konuşma sanatı da diyebileceğimiz diksiyonu, özellikle bazı meslek grupları için büyük önem taşımaktadır.

Diksiyon Neden Önemlidir? 

Özellikle kişinin kendi dilini etkili bir şekilde konuşması önemliyken, bazı durumlarda ise bu önem daha fazla artmaktadır. Kimi meslek grupları etkili konuşmayı gerektiren ve güzel konuşma sayesinde başarı kazandıran mesleklerdir. 

Bu meslek gruplarında ise güzel konuşabilme kabiliyeti, daha fazla önemlidir. Normalde dahi kişinin kendini tam olarak ifade edebilmesi, insanlarla etkili bir şekilde iletişime geçebilmesi toplumda ayrıca saygı görmesini sağlayacaktır. Güzel konuşma kabiliyetine sahip insanlar, sözü daha fazla dinlenir kimselerdir. Nasıl ki giyim kuşam kişinin ambalajı ise, etkili konuşma sanatı da kişinin özellikle mesleğine göre daha fazla kabul görmesini sağlamaktadır.

Bunun yanı sıra bu kabiliyete sahip olan insanların alacağı olumlu dönüşlerle edindiği özgüven, normal hayatının tamamına olumlu yansıyacak bir durumdur. Kişi edindiği özgüvenle yapacağı tüm işlerde, daha fazla başarı sağlayacak bir psikolojik etki altında kalacaktır.

Diksiyon Eğitimi Kimler İçin Önemlidir? 

Her insanın güzel konuşmak kabiliyetine sahip olması farklı bir güzellikken, bazı meslekleri icra eden kişiler için etkili konuşma kabiliyetinin olması daha büyük önem taşımaktadır. Özellikle aşağıdaki meslekleri icra eden kişilerin diksiyon eğitimi almaları, meslekleri için büyük bir artı değer olacaktır. 

 • Siyasetçiler insanları etkileyebilmek ve projelerini etkili bir dille anlatabilmek için, diksiyon kursları ile başarı sağlayabilirler. 
 • Sivil toplum kuruluşu liderleri yine aynı şekilde kendilerine taraf toplayabilmek için, etkili bir konuşma kabiliyetine sahip olmak durumundadırlar. 
 • Herhangi bir programda sunum yapması gereken sunucular, güzel konuşma yeteneğine sahip olmalıdır. 
 • Panel ve konferans benzerliği etkinliklerde konuşmacı olarak yer alan kişilerin de, güzel konuşabilmeleri önemlidir. 

Eğitimciler ve insanlarla etkili bir iletişime ihtiyaç duyan herkes için, güzel ve etkili konuşabilmek önemli bir ihtiyaçtır. Bunların dışında normal meslekleri icra eden kişiler içinde, güzel konuşabilmek hem kendilerini ifade edebilmeleri, hem de işlerini daha verimli bir şekilde yürütebilmelerini sağlayacaktır.

Güzel Konuşma Eğitimi Neleri Kapsar? 

Almış olacağınız diksiyon eğitimi, farklı şekillerde insanları en iyi şekilde etkileyebilecek bazı unsurları içermektedir. Alacağınız eğitimle, aşağıdaki konulara daha fazla hakim olabilirsiniz. 

 • Ses tonunun yapılan konuşmanın içeriğine göre, en iyi şekilde ayarlanması diksiyon kursu ile elde edilecek kazanımlardan biridir. Konunun içeriği ve özellikle dikkat gerektiren kısımlarına, insanların daha fazla dikkatini çekmek için ses tonu ayarlaması büyük önem arz etmektedir.
 • Karşı tarafa etkili bir iletişime geçebilmek, diksiyon kurslarının faydaları arasındadır. Gerek iş yaşantısında ve gerekse gündelik hayatta, etkili bir konuşma şekline sahip olmak sizi başarıya taşıyacak önemli unsurlardan biridir.
 • Konuşulan dilin vurgulamalarına tam olarak hakim olunması da, güzel konuşma eğitimi ile kazanacağınız özellikler arasındadır. 
 • Yanlış kullanılan kelimelerin düzeltilmesi, yine bu kursların sağladığı faydalar arasındadır. 

Kısacası karşınızdaki insanları doğru ses tonu ve kelimelerle etkili bir konuşma yaparak etkileyebilmek, konuşmanın içeriğine bağlı olarak doğru vurgular kullanabilmek, bu eğitim kapsamında edinilebilecek önemli kazanımlardır. Halk içerisinde yapacağınız güzel konuşmalarla dikkate değer bir konuşmacı olabilmek için, diksiyon kurslarının önemi oldukça fazladır. Zira insanların etkilenmesine yarayan ilk şey, kişinin düzgün konuşma kabiliyetine sahip olmasıdır. Günümüzde siyasi liderler, 

Diksiyon Nasıl Düzeltilir? Boğaziçi Enstitüsü

Diksiyon Nasıl Düzeltilir? 

Alacağınız diksiyon eğitimleri sayesinde, kullanmış olduğunuz dilin vurgu alanları tam olarak öğretilmektedir. Ayrıca yanlış kelime telaffuzları bu kurslar kapsamında öğretilen şeyler arasındadır. 

Diksiyon nasıl düzeltilir? Sorusuna verebileceğimiz cevaplardan biri de, alınacak eğitimde kullanılan diksiyon alıştırmaları, tekerlemeleri ile çalışma yapmaktır. Bu çalışmaları sayesinde konuşmaya kabiliyetinizi daha fazla artırmak mümkün olmaktadır.

Online diksiyon eğitimi ve etkili konuşma kursu 

Online diksiyon eğitimi sayesinde, fiziki olarak herhangi bir mekana ve zamana bağlı kalmadan, uzaktan etkili konuşma kursu almak mümkündür. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte eğitim metotlarında da yeni gelişmeler ortaya çıkmış olup, bunlardan biri de online etkili konuşma kursu yani uzaktan diksiyon eğitimi olmuştur. 

Online güzel konuşma eğitimi sayesinde, doğrudan kursa katılma imkanı olmayan kişilerde rahat bir şekilde bu eğitimlerden yararlanıp etkili konuşmanın inceliklerini öğrenebilirler. 

Online Diksiyon Eğitimi Avantajları Nelerdir? 

Online güzel konuşma eğitimi avantajları, yüz yüze örgün eğitime göre daha fazladır. Aslında her iki eğitim metodunun da, birbirine karşı pozitif ve negatif yanları bulunmaktadır. Online eğitim metotları, örgün eğitim alma imkânı bulunmayan insanlar için başlı başına büyük bir avantajdır. Bu eğitimlerin genel olarak avantajlarına değinecek olursak, şunlardan bahsedebiliriz.

 • Zaman ve mekana bağımlı olmadan eğitim alma şansının olması nedeniyle, işi veya farklı nedenlerle fiziki kurslara katılma imkanı bulunmayanlar internetin gücünden yararlanarak, bu kurslara katılım sağlayabilirler. 
 • Yüz yüze güzel konuşma eğitimi gibi fiziki olarak kursa katılıma gerek olmadığından, kursa katılmak için ulaşım, konaklama ve farklı masraflardan tasarruf etmek mümkündür. Bu tasarrufu ise dileyen katılımcı, yine daha iyi bir online diksiyon eğitimi için harcayabilir. 
 • Fiziki olarak eğitim verilen kuruma gitmek zorunda olmadığınız için, yolda geçecek süreden tasarruf etmek online kursun faydaları arasındadır.
 • Kaçırılan derslerin istenildiği zaman defalarca tekrar edilmesi, online eğitim sayesinde mümkün olmaktadır.

Online Etkili Konuşma Eğitimi Nasıl Alınır? 

Uzaktan diksiyon eğitimi alabilmek için, Boğaziçi Enstitüsü web sitesi üzerinden sisteme kayıt olunması gerekmektedir. Sisteme kayıt olduktan sonra takip etmeniz gereken dersleri takip edip derslerin içeriğine göre çalışmalar yapmak, uzaktan etkili konuşma eğitimi için gerekli olan şeylerden biridir. 

Sonuç itibarıyla eğitiminizi tamamladıktan sonra katılacağınız sınav sonrasında başarı yüzdesine sahip olanlar, diksiyon sertifikası almaya hak kazanabilirsiniz.

Bu eğitim için internet bağlantısının ve eğitimlere katılabilmek için internete bağlanabileceğiniz tablet, akıllı telefon ya da bilgisayarın olması yeterlidir.

Diksiyon Sertifikası İle Nerelerde İş Bulabilirim? 

Aldığınız diksiyon sertifikası ile farklı alanlarda iş bulma şansınız olduğu gibi, her şeyden önce insanlarla etkili iletişime geçebilmek önemli olduğu görevler almanız da mümkün olacaktır. Ancak sadece güzel konuşmanın gerekli olduğu iş kollarında değil, farklı iş başvurularında da alacağınız sertifika tercih edilme nedenleriniz için büyük katkı sağlayacaktır.

 • Radyo ve televizyonculuk gibi alanlarda, bu alanlarla ilgili diğer eğitimleri de almanız durumunda, daha rahat iş bulma imkanınız olmaktadır. Diksiyon sertifikası sadece tek başına bu alanlarda iş bulmak için yeterli olmayıp, bu mesleklerle ilgili üniversite bölümünü bitirmek gerekir. Ancak personel alımı tercihlerinde sizin tercih nedeni olmanızı istiyorsanız, alacağınız diksiyon sertifikası size ayrı bir hakkı sunmaktadır.
 • Sivil toplum kuruluşu ya da siyasi parti temsilcileri için, güzel konuşabilmek ve karşıdaki insanı etkileyebilmek ayrı bir önem taşımaktadır. Çünkü bu görevler doğrudan, etkili bir iletişimin parçasıdır.
 • Şirketlerin insan kaynakları biriminde, iş bulma imkanınız daha fazladır. 
 •  Çağrı merkezi gibi işlerde, düzgün diksiyona sahip olan kişilerin daha tercih edilir olduğunu söyleyebiliriz.

Kısacası yukarıda sayılanların yanı sıra, güzel konuşmanın önemli olduğu her alanda alacağınız güzel konuşma sertifikası terfi edilmeniz için farklı bir sebep olacaktır. Tüm bunları bir kenara bırakırsak, toplum içerisinde etkili bir konuşma yapabilmek size ayrı bir saygınlık kazandıracaktır. Bu sayede elde edeceğiniz özgüvende, bu eğitimin önemli faydaları arasındadır.

Boğaziçi Enstitüsü tarafından sağlanan online diksiyon eğitimi sonrası başarı elde eden öğrencilere, uluslararası geçerliliğe sahip olan sertifika verilmektedir. Ayrıca kursu tamamlayan tüm öğrencilerimiz için, Boğaziçi Enstitüsü başarı sertifikası verilmektedir.

Diksiyon nasıl geliştirilir? Boğaziçi Enstitüsü

İstanbul Diksiyon Kursu 

Sadece online eğitim değil, doğrudan Boğaziçi Enstitüsü kurumumuza gelerek İstanbul içinde diksiyon kursu almanız mümkündür. Tamamen fiziki ortamda alacağınız kursu tamamlamanız durumunda, diksiyon sertifikası alabilirsiniz. Boğaziçi Enstitüsü diksiyon kursu İstanbul ve çevresinde bulunan ve örgün eğitime katılma imkanı bulunanlar için, fiziki ortamda eğitim alınmasına imkan vermektedir.

Alanında uzman eğitmenler eşliğinde verilen nitelikli diksiyon eğitimleri sayesinde, çok daha ileri düzey bir hitap gücüne sahip olarak tüm hayatınızda daha fazla başarı sağlayabilirsiniz. Günümüzün çalışma hayatının ve geçim şartlarının zorlaşması, her şeyden önce karşı tarafı ikna edebilmeyi şart kılmaktadır. 

İkna kabiliyeti yüksek olan, karşısındaki insanı etkileyecek ölçüde güzel konuşmalar yapabilen kimseler, bu ikna gücünden yararlanarak gerek ticari hayatlarında ve gerekse farklı alanlarda başarılı olmak için önemli avantajlar elde etmektedirler.

Uygun fiyatlı diksiyon kursundan faydalanmak için buradan giriş yapınız: Uygun Fiyatlı Diksiyon Kursu

Ücretsiz iletişim eğitimi almak için buradan giriş yapınız: Etkili İletişim Teknikleri Kursu

Online Eğitim ve Uzaktan Eğitime yeni başlayacaksanız bu rehberi okumanızı tavsiye ederiz: Uzaktan Eğitim Nedir?

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}