Diksiyon Nedir? Nasıl Düzeltilir?

Diksiyon Nedir? Nasıl Düzeltilir?


Diksiyon cümlelerin dil bilgisi kurallarına tam uyumlu kullanılarak doğru telaffuz edilmesi, aynı zamanda kelimelerdeki ses uyumuna dikkat edilerek başarılı bir ahenkle akıcı konuşmaktır. Televizyonlarda haber bültenlerini sunan spikerleri, özel etkinlik ve gösterilerde konuşmacı olarak davet edilen uzmanları yada radyo sunucularını biliyorsunuz. Sunum yaparken çok iyi konuşurlar. Cümleleri doğru telaffuz etmeleri ve dil bilgisini kurallarına uygun kullanarak akıcı konuşmaları dikkatinizi çekmiştir.

Kuşkusuz böyle konuşmak herkesin istediği bir özellik.  Zira bu şekilde konuşan biri ne istediğini daha net ifade edebilirken aynı zamanda dinleyiciler açısından da keyifli bir atmosfere sebep olacak, çok etkili bir izlenim bırakacaktır.  Ancak tabiki bu ahenkte düzgün, hatasız ve akıcı konuşmak alacağınız profesyonel çapta bir Diksiyon ve Güzel Konuşma Kursuile mümkün.

Siz de iyi bir konuşmacı olmak, topluluk karşısında ya da sosyal hayatta kurduğunuz cümlelerle dikkat çekmek, insanlar üzerinde etkileyici bir imaj bırakmak isterseniz, mevcut özelliklerinize bir yenisini eklemek için Boğaziçi Enstitüsü ile hemen çalışmaya başlayabilirsiniz.

Diksiyon Nasıl Düzeltilir?

Bazı istisnalar olsada hiç birimiz bir haber spikeri gibi konuşamıyoruz kuşkusuz. Çoğu zaman konuşma bozukluklarından yakınıyoruz, karşımızdakini etkileyememekten, “yaa - eee – işte – ondan sonra” gibi kelimeleri çok kullanmaktan ve daha fazlası. Tabiki bunların tamamı düzeltilmesi gereken sorunlar.

Fakat Diksiyon düzeltmek, sanılanın aksine özellikle günümüzde hiç de zor bir iş değil. Teknoloji ile bütünleştiğimiz çağımızda kendi kendimize bile sormaktan çekindiğimiz diksiyon nasıl düzeltilir sorusunun cevabını yukarıda da yazdığımız gibi  alanında uzman eğitmenleri bünyesinde barındıran Boğaziçi Enstitüsü 'den alacağınız Diksiyon Eğitimi ile kısa sürede başarılı bir şekilde cevaplamış olacaksınız.

Diksiyon Nasıl Geliştirilir?

İstediği gibi konuşamayan, kendini net olarak ifade edemeyen ve yeterli diksiyona sahip olamayan pek çok kişi bu yüzden günlük hayatında özgüvensizlik yaşıyor. Zira söz konusu bu eksikler hayatını olumsuz etkiliyor. Bu sorunlarla karşı karşıya kalan herkes diksiyon geliştirme yolları için değişik kaynaklarda yoğun araştırmalar yapıyor. Bazı eğitim kurumları ile görüşmeler gerçekleştiriyor. Fakat bu aşamada şunu bilmek çok önemli. Diksiyon geliştirmede öncelikle sağlam ve güvenilir aynı zamanda alanında uzman bir kurum bulmak gerekiyor.

Yoğun iş hayatı ve koşuşturmaca arasında araştırmalarınız başarısızlıkla sonuçlanıyor ve "peki ne yapmamız gerekiyor, hangi kurumla çalışalım, konuşma bozukluklarından nasıl kurtuluruz, konuşmayı düzeltmek için diksiyon nasıl geliştirilir" şeklindeki sorularınızın cevabını net olarak bulamıyorsanız tüm sorularınız için aradığınız cevabı biz verelim. Yılların tecrübesi ile uzaktan eğitim alanında profesyonel seviyede ve  uygun fiyatlarla hizmet  sunan Boğaziçi Enstitüsü ’nü hemen arayarak ilk başarılı adımını atabilirsiniz.

Evde Diksiyon Nasıl Düzeltilir?

Tabiki buda bir metod. Evde diksiyonunuzu geliştirmek için çeşitli metodlar var. Diksiyon tekerlemeleri buna güzel bir örnek. Fakat bu çalışmalar diksiyonunuzu tam manasıyla düzeltmenizi sağlayamayabilir.  İstedinizi başarıyı elde etmek için bu tarz durumlarda kaliteli bir eğitim almak kendinize yapabileceğiniz en güzel yatırım olacaktır.

Diksiyon Tekerlemeleri

Diksiyon Tekerlemeleri diksiyon geliştirmede kullanılan bir araçtır. Radyo ve Televizyon veya farklı alanlarda medya eğitimi almış olanlar bilir ki bu bölümlerde de diksiyon derslerinde, gelişimi sağlamak adına diksiyon tekerlemeleri bolca okutulur. Aslında işin teorik kısmından ziyade, pratik kısmı burada başlar. Hiç daha önce dudak tembelliği diye bir terim duydunuz mu? Evet, bazı kelimeleri, tümceleri uzun süre kullanmıyoruz, belki de bu tekerlemelerde okutulan kelimeleri daha önce hiç yan yana kullanmadık bile.

Bu bağlamda diksiyon tekerlemeleri hem eğlenceli yapıları ile bizi düşünmeye sevk eder, hem de kelime dağarcığımızı son derece zenginleştirip, olası her türlü cümleyi kurabilmeyi sağlar. Pek çoğumuzun çocukluğu tekerlemeler ile geçmişken, büyüdükçe bunlar unutuluyor ve bir anlamda da yukarıda belirttiğimiz dudak tembelliği meydana geliyor. Diksiyon tekerlemeleri metodu bu sorunu ortadan kaldırıyor.

Diksiyon Egzersizleri

Diksiyon derslerinin en önemli aşamalarından biridir egzersizler. Diksiyon egzersizleri genel olarak tekerlemeler ile yapılır. Söylenmesi oldukça zor olan pek çok tekerleme öğrenciye okutulur, zamanla bunları kavraması, dilinin alışması sağlanır. Tekerlemelerin hızlı bir şekilde okutulması diksiyon egzersizlerinin en hassas noktalarından biridir. Bu aşamada sağlanan başarı neticesinde iyi bir mesafe katedilmiş olur.

diksiyon tekerlemeleri ve egzersizleri

Diksiyonumuza Neden Dikkat Etmeliyiz?

Bu gerçekten önemli bir soru. Diksiyon hayatımızın her alanında büyük öneme sahip bir konudur. Gerek iş görüşmelerimizde gerekse sosyal hayatımızda diksiyon önemli bir konumda olmamıza gerçekten yardımcı olur. Bu sebeple diksiyonumuza neden dikkat etmeliyiz sorusunun cevabıda hayatımızın bizzat içinde. Nasılmı?. Tabiki hepimiz kaliteli ve akıcı bir üslupla konuşmak, konuşurken ne istediğimizi tam ifade edebilmek, dinleyiciler üzerinde ciddi anlamda iyi bir etki bırakmak isteriz. Bu yüzden diksiyonumuza dikkat etmeli, geliştirmek için olabilecek en kaliteli metodlarla bu sorunu aşmalıyız.

Diksiyon Neden Bozulur?

Normalde diksiyon kolay bozulan bir özellik değildir. Fakat bulunduğumuz ortamlar, günlük konuşmalarımızı birkaç kelime ile sınırlıyor olmamız, dikkatsiz ve önem vermeden konuşmaya çalışmamız, çevre yapısı ve benzeri birçok etken bu bozulmaya sebep olur. Ancak sürekli vurguladığımız üzere alacağımız kaliteli bir Diksiyon Eğitimi ile bu sonu süratli bir şekilde aşmak mümkün.

Diksiyon Kursu Ücretleri Ne Kadar?

Diksiyon kursu ücretleri son zamanlarda oldukça yüksek bir ivme çiziyor. Hem diksiyon kursu ücretleri çok pahalı hem de bunlara ekstra olarak materyal ücreti, yol ücreti ve bunun gibi pek çok kalem daha eklendiğinde işin içinden doğal olarak çıkılamıyor. Ancak tabiki çözüm var. Ekstra maliyetlere katlanmadan, Boğaziçi Enstitü size tüm materyalleri sağlar, uzaktan eğitim sayesinde örneğin yol masrafınız da kantin masrafınız da olmayacağı için eğitim kaliteniz yükselmiş olur.

Düzgün cümlelerle dinleyicilerinizi şaşırtmak, kaliteli bir etki bırakmak için Boğaziçi Enstitüsü’nü hemen arayın bu alanda ilk başarılı adımınızı atın...

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}