Diksiyon Nedir? Diksiyon Nasıl Düzeltilir, Geliştirilir? Diksiyon Tekerlemeleri ve Egzersizleri

diksiyon nedir diksiyon nasıl düzeltilir geliştirilir

Herkes, güzel ve akıcı cümlelerin yanında, dinlemekten keyif alır şekilde konuşmak, kendini doğru ifade edebilmek ister. Sözcüklerin birbiri ile uyumunu, ağzımızdan çıkan her sözcüğün ahenginin farkında olmak ve bunu başarabilmek ister. İşte buna diksiyon denir. Etkili iletişimin yapı taşını oluşturan en nadide özelliktir. Konuşmalarınızı daha ilgi çekici kılar, karşınızdaki insanlar sizi dinlerken bundan hoşnut olmasını sağlar!

Siz de iyi bir konuşmacı olmak, topluluk karşısında ya da sosyal hayatta kurduğunuz cümlelerle dikkat çekmek isterseniz, vasıflarınıza bir yenisini eklemek için Boğaziçi Enstitüsü ile çalışın! Diksiyon ve güzel konuşma kursu size kişisel gelişiminizde büyük etki sağlar.

Diksiyon Nasıl Düzeltilir?

Pek çoğumuz hatasız bir haber spikeri gibi konuşamıyoruz. Çoğu zaman konuşma bozukluklarından yakınıyoruz, karşımızdakini etkileyememekten, “yaa – eee – işte – ondan sonra” gibi kelimeleri çok kullanmaktan ve daha fazlası…

Diksiyon düzeltme, sanılanın aksine hiç de zor bir iş değil. Hatta günümüzde oldukça önemli bir yeri bulunuyor. Diksiyon düzeltmek için işin ehli kişilerle çalışmalıyız ancak yaşam şartları ve hayatın hızı buna engel oluyor.

Yine de artık koşuşturmaca nedeniyle kendimizi geliştiremediğimizi söyleyemeyiz. Çünkü uzaktan eğitim veren Boğaziçi Enstitüsü ile her yerde eğitime hazır! Nasıl Mı?

Teknolojinin velinimetlerinden faydalanmak çok olası.. Evde dinlenirken, uyumadan önce, tatilde güneşlenirken, akşam üstü cimlerde uzanırken! Bilgisayar, akıllı telefon, tablet ve internetin kullanılmadığı yer kalmamışken, uzaktan eğitim diksiyon kurslarında da oldukça fazla tercih ediliyor.

Diksiyon Nasıl Geliştirilir?

Yeterli diksiyona sahip olamayan pek çok kişi günlük hayatında özgüvensizlik yaşıyor, hayatını olumsuz etkiliyor. İnsanlar bu noktada diksiyon geliştirme yollarını oldukça fazla araştırıyor ve kaynaklar arıyor. Diksiyon geliştirmede öncelikle sağlam ve güvenilir alanında uzman bir kurum bulmak çok önemli. Fakat uzman olmasalar bile öyle göstermek için yüksek fiyatlar sunmaları bu hizmetten kaçınmaya neden oluyor. Diksiyon nasıl geliştirilir sorusunun cevabı kaliteli bir eğitim almaktan geçiyor.

Aslında yılların verdiği tecrübesi ile uzaktan eğitim alternatifi sunarak size uygun fiyatlarla en iyi hizmeti sağlayan hazine elinizin altında!

Boğaziçi Enstitüsü’nü arayarak gerekli bilgileri öğrenin, uygun fiyatlarını sorun ve uzaktan eğitime başlayarak siz de harika birer konuşmacı olun!

Siz gelişin, dünya gelişsin!

Evde Diksiyon Nasıl Düzeltilir?

Evde diksiyonunuzu geliştirmenizin çeşitli yolları mevcuttur. Diksiyon tekerlemeleri buna güzel bir örnek. Fakat bu çalışmalar diksiyonunuzu tam manasıyla düzeltmenizi sağlayamayabilir. Bu tarz durumlarda kaliteli bir eğitim almak yapabileceğiniz en güzel yatırım olacaktır.

Diksiyon Tekerlemeleri

Diksiyon geliştirmede araçtır tekerlemeler. Radyo ve Televizyon veya medya eğitimi almış olanlar bilir ki bu bölümlerde de diksiyon derslerinde, diksiyon tekerlemeleri bolca okutulur. Aslında işin teorik kısmından ziyade, pratik kısmı burada başlar. Hiç daha önce dudak tembelliği diye bir terim duydunuz mu? Evet, bazı kelimeleri, tümceleri uzun süre kullanmıyoruz, belki de bu tekerlemelerde okutulan kelimeleri daha önce hiç yan yana kullanmadık bile. Bu bağlamda diksiyon tekerlemeleri hem eğlenceli yapıları ile bizi düşünmeye sevk eder, hem de kelime dağarcığımızı son derece zenginleştirip, olası her türlü cümleyi kurabilmeyi sağlar. Pek çoğumuzun çocukluğu tekerlemeler ile geçmişken, büyüdükçe bunlar unutuluyor ve bir anlamda da yukarıda belirttiğimiz dudak tembelliği meydana geliyor. İşte biz de diksiyon tekerlemeleri sayesinde tüm bu sorunları yıkıyoruz!

Diksiyon Egzersizleri

Diksiyon derslerinin en önemli aşamalarından biridir egzersizler. Diksiyon egzersizleri genel olarak tekerlemeler ile yapılır. Söylenmesi oldukça zor olan pek çok tekerleme öğrenciye okutulur, zamanla bunları kavraması, dilinin alışması sağlanır. Tekerlemelerin hızlı bir şekilde okutulması Diksiyon egzersizlerinin en can alıcı noktalarından biridir.

diksiyon tekerlemeleri ve egzersizleri

Diksiyonumuza Neden Dikkat Etmeliyiz?

Bu gerçekten önemli bir soru. Diksiyon hayatımızın her alanında büyük öneme sahip bir konudur. Gerek iş görüşmelerimizde gerekse sosyal hayatımızda diksiyon önemli bir konumda olmamıza gerçekten yardımcı olur. Bu sebeple diksiyonumuza neden dikkat etmeliyiz sorusunun cevabı aslında gayet basit ve önemlidir.

Diksiyon Neden Bozulur?

Normalde diksiyon kolay bozulan bir şey değildir. Fakat bulunduğumuz ortamlar ve hayatımızda bulunan çeşitli sorunlar bu tarz bozulmalara yol açabilir.

Diksiyon Kursu Ücretleri Ne Kadar?

Diksiyon kursu fiyatlarının son yıllardaki yükselişi azımsanamayacak derecede. Hem diksiyon kursu ücretleri çok pahalı hem de bunlara ekstra olarak materyal ücreti, yol ücreti ve pek çok kalem daha eklendiğinde işin içinden çıkılamıyor. Ancak ekstra maliyetlere katlanmadan, Boğaziçi size tüm materyalleri sağlar, uzaktan eğitim sayesinde yol masrafınız da kantin masrafınız da olmayacağı için daha karlı halde köklü kurumdan eğitim alırsınız.

Düzgün cümlelerle herkesi şaşırtmak için Boğaziçi Enstitüsü’nü hemen arayın! Hemen başlayın, hayran kalınanlardan olun!

iyi dersler dileriz
Eğitim programları kariyerini en iyi noktaya getirmek için tasarlandı. Kariyerinde gelişmek ve iş başvurularında bir adım önde olmak adına kendine en uygun programı seçebilirsin. Eğitimleri istediğin zaman, istediğin yerde ve kendi hızında takip edebilme imkanı sunuyoruz; çünkü öğrenmek için en iyi zamanın, senin belirlediğin zaman olduğuna inanıyoruz.Tüm katılımcılarımıza başarılar dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mezunlarımız sertifikalarını alabilirler.
×

Merhaba!

Destek talep etmek için eğitim danışmanlarımızdan birine tıklayın lütfen.

× Öğrenci İşleri