Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2023-06-09T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Diksiyon Eğitimi Nedir? Neleri Kapsar?

Diksiyon Eğitimi Nedir? Neleri Kapsar?


Etkili ve akıcı konuşmanın temelinde sesleri doğru çıkarma vardır. Diksiyon ise fonetik yani söyleyişe ek olarak ses organlarının doğru biçimde kullanılmasını sağlar.

Konuşulan dilde kullanılan seslerin, kelimelerin ve vurgu tonlarının en doğru biçimde karşı tarafa aktarılmasında önemli rol oynayan diksiyon eğitimi, ilk olarak doğru nefes tekniklerinin öğrenilmesiyle başlar.

Kullanılan ses ve kelimelere ek olarak beden dili devreye girerek, jest ve mimikler ile sözleri destekler. Kelimelerin tonlamaları etkilerini kat be kat artırırken, bulunduğunuz toplumda, iş görüşmelerinizde, ikili ilişkilerinizde kuracağınız iletişim de diksiyon eğitimi sayesinde güçlenir.

DİKSİYON NEDEN ÖNEMLİDİR?

Geçmişten bugüne etkili konuşmanın güçlendirici faktörleri arasında her zaman beden dili ve göz teması bir adım öne çıkar. Fakat modern teknolojilerin pik yaptığı günümüzde, dijital ortama taşınan birçok görüşmede bu mümkün değildir. Etkili ve doğru iletişim kurmak için kullanılan diksiyon da burada devreye girerek size yardımcı olur.

Dijital görüşmeler de dâhil olmak üzere yapacağınız her iletişim mecrasında kendinizi doğru ve rahat bir biçimde ifade etmenize imkân tanıyan diksiyon eğitimi, kariyer hedeflerinize ulaşmanızda da etkin rol oynar.

Doğru sözcük seçimleri yapmanızı ve bu sözcükleri karşı tarafa akıcı bir biçimde aktarmanızı sağlayan diksiyon eğitimi, öncelikle dudak tembelliğinizi ortadan kaldırır.

Gırtlaktan başlayarak dil, dudaklar, çene ve burnu kapsayacak biçimde tüm ses organlarının bir arada eğitilmesi diksiyon eğitiminin kapsamına girer.

Diyafram kasınızı güçlendirerek, doğru nefes alma tekniğiyle konuşmanızı sağlayan diksiyon eğitimi, konuşma sırasında yaşanacak stresi de minimuma indirgemeyi başarır.

DİKSİYON EĞİTİMİ NEDEN ÖNEMLİDİR?

-Kullanılan dilin kurallarına uygun biçimde akıcı ve etkili konuşma becerisi kazandırır,

-Dinleme, anlama ve ifade biçimlerini destekleyerek kolay iletişim kurmanızı sağlar,

-Konuşma dilini daha iyi kavramanıza olanak tanır,

-Sesinizi kontrol etmenizi kolaylaştırır ve her ortamda kendinizi rahat ifade etmenizi mümkün kılar,

-Duygu ve düşüncelerinizi aktarırken süre, tonlama, vurgu ve ulamaları doğru biçimde kullanmanızı güçlendirir,

-Hitabet becerinizi güçlendirerek, topluluk önünde, yapacağınız iş görüşmelerinde ya da ikili ilişkilerinizde bir adım öne çıkmanızı sağlar,

-Jest ve mimiklerinizi doğru ve etkin biçimde kullanmanızı kolaylaştırır,

-İkna kabiliyetinizi geliştirerek, meslek yaşamınızda ilerlemenizi sağlar,

-Tonlama ve tınıların etkili bir biçimde kullanılarak ifadelerinizi derinleştirmenize olanak tanır.

DİKSİYON EĞİTİMİ NELERİ KAPSAR?

Yapıcı, dikkate değer konuları içerisinde barındıran, konuşmacının kişiliğine ilişkin ipuçları barındıran, yöneltildiği amaca ilişkin çözümler sunarak akılda kalıcı donelerle bezenen, doğru bilgilerin aktarıldığı ve hitap ettiği kitlenin dikkatini çekmeyi başaran bir konuşma yapmak elbette herkesin hayali.

Bütün bu etkili konuşma tekniklerinize sahip olabilmeniz için Diksiyon Eğitimi kapsamında;

-Dilin kullanımı,

-Etkili ve doğru konuşma,

-Tekerleme çalışmaları,

-Doğaçlama metinler üzerine çalışma,

-Ünlü ve ünsüz harflerin doğru kullanımı,

-Tonlama ve ulama,

-Sesin doğru kullanımı,

-Diyafram kasının çalıştırılması,

-Duyguların doğru ifade edilmesi - tonlanması,

-Jest ve mimiklerin kullanımı,

-Beden dili yer alır.

KİMLER DİKSİYON EĞİTİMİ ALABİLİR?

Kişisel gelişime de önemli oranda katkı sunan diksiyon eğitimini, güzel ve etkili konuşmak, hitabetini güçlendirmek, kariyer hedefini yönlendirmek, etkili iletişim kurarak portföyünü genişletmek isteyenler; yönetim kadrolarında, müşteri ilişkilerinde, insan kaynakları birimlerinde çalışan her birey alabilir.

Siz de Diksiyon Eğitimi alarak kariyer hedefinizi seslendirme, radyo sunuculuğu, okuma etkinlikleri, profesyonel konuşmacı ve belki de tiyatro – sinema oyuncusu olabilirsiniz!

DİKSİYON EĞİTİMİ NEREDEN ALINABİLİR?

Üniversitelerin İletişim Fakülteleri’nin kapsamına giren diksiyon eğitimi aynı zamanda öğrencilerin faaliyet yürüttüğü kültür merkezlerinde de kurs olarak isteyen herkese sunulur.

Bir üniversite ya da Meslek Yüksek Okulu dışında, Halk Eğitim Merkezleri ve özel kurslar aracılığıyla diksiyon eğitimi alınabilir.
Ayrıca uzaktan eğitim ile Boğaziçi Enstitüsü bünyesinde verilen Diksiyon ve Güzel Konuşma Eğitimine katılım sağlamanız mümkün.

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?