online-egitimler-bogazici-enstitusu
Dikkat ve Algı Nedir?

Dikkat ve Algı Nedir?


Bu makalede dikkat ve algı kavramları üzerinde kafanızda soru işareti bırakmayacağız. O hâlde hazırsanız başlayalım.

Geçmişten günümüze dikkat ve algı üzerine yüzlerce çalışma yapıldı. Yapılan araştırmalar 1950'lerde Büyük Britanya'da büyük bir yankı uyandırdı. Bu yankı, günümüze kadar devam etmiş ve büyümüş. Bunun beraberinde de bu durum, psikolojideki bilişsel devrimin ilk habercilerinden sayılmıştır. Ama alanın gözde isminden bahsetmeden olmaz. William James! 1890 yılında James tarafından yazılan “Principles of Psychology” adlı kitabı ele alalım. Kitapta bahsi geçen dikkat, deneysel psikoloji tarihinde bir ilk sayılır. Fakat şunu da belirtmiş olayım. Dikkat ile ilgili kuramsal temeller 20. yüzyılın ortalarında atıldı.  Hatta 1958 yılında, bilgilerin seçimine ilişkin, işitsel dikkat açısından ilk kuram öne sürüldü. Bununla birlikte Mackworth, 1959’da duyusal bellek kavramını ortaya attı. Yani bu adam neyi başardı?  Tabii ki görsel dikkatle ilgili yapılacak olan araştırmalara ışık tutmayı! Sonrasını siz de tahmin edebilirsiniz. Dikkatle ilgili birçok farklı tanımlama ve sınıflama yapıldı. Bununla birlikte bilimsel araştırmaların sayısı da bir hayli arttı. Öne sürülen tanımlar farklı olsa da ortak yönleri elbette var. Mesela dikkatin pasif değil aktif bir süreç olduğu gibi! Dikkat ve algı, bütün davranışlar için organize edici bir güç olarak görev yapar. Örneğin bilgi almak, içsel uyaranları seçmek, bir faaliyeti sürdürmek ya tamamlamak gibi. Kısaca dikkat ve algı, uygun zamanda bir faaliyetten diğerine geçişteki bütün yetenekleri kapsar.

 

Dikkat ve Algı Türleri Nelerdir?

Dikkat ve algı çeşitleri konusunda birçok farklı araştırmacının farklı sınıflandırmaları vardır. Araştırmacılar dikkati istemli, bilinçli olup olmamasına ve niteliksel özelliklerine göre ayırmış. Biz de sizler için birkaç tanesini aşağıda sıraladık;

Seçici Dikkat;  Çoğu kişinin kafasını kurcalayan bir soru var. Seçici dikkat nedir? hemen açıklayayım. Seçici dikkat, gereksiz birçok dış uyarıcıyı ele alır. Ve zihindeki anı, duygu ve düşünce arasından uygun olanın seçilmesidir. Seçici dikkat, diğer uyarıcıları saf dışı bırakıp dikkatin belli bir uyarıcıya yöneltilmesidir. Bu arada belirteyim.  Seçici dikkat, daima bireyin denetimindedir.

 

Sürdürülebilir (Sürekli) Dikkat

Belli bir zaman dilimi boyunca dikkatin bir uyarıcı üzerinde yoğunlaşmasıdır. Yani devamlılık niteliğindedir. Sürdürülebilir dikkatte yetersizliğe sahip bireyler, çoğunlukla kendilerine verilen görevleri yerine getirmede başarısızdır. Verimli okuma, sürdürülebilir dikkatle ilgilidir. Neden mi? çünkü okuyucunun metni okuyup tam olarak anlayabilmesi gerekir. Bunun için de metin boyunca dikkatini vermelidir.

 

Bölünmüş Dikkat

Bölünmüş dikkat, dikkatin bir uyarıcıdan diğerine kaydırılmasıdır. Bunu yaparken de aynı anda birden çok uyarıcıya dikkatini toplayabilme becerisidir. İnsanlar için aynı anda iki işi birden yapmak zordur. Hayır, hayır, endişelenmeyin! Kişi, eğitimle kendini geliştirebilir. Yani kişinin dikkat kapasitesi ile bölünmüş dikkat becerisi paralellik gösterir.

 

Dikkat ve Algıyı Etkileyen Etmenler

Şimdi de sizlerle dikkat ve algıyı etkileyen etmenleri ele alacağız. Bu aşamada çeşitli kavramları maddeler ve açıklamaları halinde sıraladık.

 

Büyüklük

Uyarıcı ne kadar büyükse o kadar dikkat çekicidir. Örneğin gazetelerin büyük puntolu kısımlarının okuyucunun dikkatini çekmesi gibi.

 

Şiddet

Uyarıcının yoğunluğunun yüksek olması, çok çabuk algılanmasını sağlar. Yüksek ses, ani gürültü, kuvvetli kokular gibi.

 

Renk

Canlı renkler hemen fark edilir. Ayrıca dikkat çeker. Bu nedenle birçok reklamda yoğun ve göz alıcı renkler kullanılır. Hatta şöyle bir örnek vereyim. Sınıfta kullanılan uygun renkler etkili ve kalıcı öğrenmeyi etkiler.

 

Parlaklık

Parlak ışık ve renk, kişinin dikkatini daha çabuk çeker.

 

Zıtlık

Alışılmış ve benzer özellikler duyusal uyuma sebep olur. Zıtlıklar çabuk fark edilir.

 

Değişkenlik

Burada uyarıcının şiddetinde yapılan değişiklikler de dikkat çekicidir. Örneğin karşınızdaki kişinin konuşurken birden durması. Ya da sesini aniden yükseltmesi gibi.

 

Tekrar

Uyarıcının tekrar tekrar ortama verilmesi de fark edilme ihtimalini artırır.

 

Hareket

Hareketli uyarıcılar değişkenlik gösterdikleri için oldukça fazla dikkat çeker. Reklamlardaki objeler ve resimler sürekli değişir. Bundan dolayı küçük yaş grupları reklamlardan gözünü alamaz.

 

Yenilik

Daha önce görülmemiş, farklı uyarıcılar daha çabuk fark edilir. Örneğin rüzgârgülü taşıyan tır gibi.

 

Bireyin İlgisi

Kişinin ilgi alanına giren konular genel anlamda dikkat çeker. Bir mühendise göre binalar olabilir. Ya da hamile bir kadına göre bebekler. Hatta bir pazarcıyı esas alırsak meyve ve sebzeler gibi.

 

Dikkat ve Algı Testleri Uygulayıcı EğitimiSertifikası Nedir?

Dikkat ve Algı kavramlarına dair çoğu şeyi konuştuk. Sıra geldi Dikkat ve Algı Testleri Uygulayıcı Eğitimi Sertifikası nedir?  Sorusuna. Öyleyse hadi hep birlikte öğrenelim.

Biliyorsunuz. Bu alanda birçok farklı eğitim platformları eğitim veriyor. Detaylı bir araştırma sürecine girmek özellikle bu eğitim adına oldukça önemli. Bu noktada sizin için en iyi olan enstitüyü bulmalısınız. Ayrıca kendinize yapacağınız en büyük yatırımı doğru bir platformdan seçmelisiniz. Evet. Yatırım diyorum. Çünkü alacağınız eğitim, sizin geleceğinize yapılan bir yatırım değerinde! Geleceğinizi inşa edecek bu eğitimi güven standartları içerisinde edinmek en doğal hakkınız. Dediğim gibi. Oldukça detaylı bir inceleme gerçekleştirmek zorundasınız. Gerekli analiz ve araştırmaları yapmak sizi zorlayabilir. Hatta şöyle yapalım. Siz yerinizde kalın! Biz sizlere hem kalite standartları oldukça yüksek hem de verim alabileceğiniz bir platform önerelim. Bununla birlikte tecrübeli akademik kadroyla çalışan ve dersleri keyifli geçen bir yerden bahsedelim. Tecrübeli, kaliteli ve güvenli bir Enstitü arayışında olabilirsiniz. Bu çok normal. Peki, yukarıda saydığımız onca şeyi karşılayan bir Enstitü var mı? Tabii ki var! Boğaziçi Enstitüsü! Neden mi?  Çünkü Boğaziçi Enstitüsü size en iyi eğitimi verecek olan enstitüdür. Burada sizin geleceğiniz bizim her zaman önceliğimizdir. Bu sebeple de eğitmenlerimiz, katılımcıların geleceği için ne kadar önemli olduğunun farkındalar. Dolayısıyla da eğitimde alacağınız dersler oldukça verimli ve keyifli geçer. Derslerden aldığınız verimi günlük hayatınızla bağdaştırma fırsatı edinirsiniz. Ayrıca aldığınız bu eğitimle dikkat ve algı kavramlarına aşina olacaksınız. Bu alanda edindiğiniz bilgilerle çevrenizdekileri şaşırtacaksınız. Üstelik bu alana dair bilgili olduğunuzu aldığınız sertifikalarla belli edeceksiniz. Bu eğitim, sizin kişisel gelişiminizi zirveye taşıyacak! Aynı zamanda aldığınız eğitimi CV’nizde belirterek rakiplerinizin önüne geçeceksiniz. Bununla beraber Dikkat ve Algı Testleri Uygulayıcı Eğitimine dair her şeyi öğrenebilirsiniz! Az önce de belirttim. Boğaziçi Enstitüsünün verdiği sertifikalar sizi rakiplerinizden bir adım öne çıkarır. Neden mi? Çünkü Boğaziçi Enstitüsü uluslararası akredite olan İngilizce sertifika vermektedir.

Dikkat ve Algı Testleri Uygulayıcı Eğitimi sonunda alacağınız sertifikalar şunlardır;

 1. Boğaziçi Enstitüsü Dikkat ve Algı Testleri Uygulayıcı Eğitimi bitirme sertifikası
 2. Üniversite onaylı Dikkat ve Algı Testleri Uygulayıcı Eğitimi belgesi
 3. Uluslararası akredite olan İngilizce Dikkat ve Algı Testleri Uygulayıcı Eğitimi belgesi alacaksınız.

Bu aşamada aldığınız sertifikaların kişisel gelişiminizdeki yeri oldukça yüksek. Sizin gelişiminize bu denli etkisi olacak bu eğitimi edinmek istiyor olabilirsiniz. Endişelenmeyin! Bunun için de Boğaziçi Enstitüsü online eğitim platformunu ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Dikkat ve Algı Testleri Uygulayıcı Eğitimi hakkında inceleme yapabilirsiniz. Bu eğitimin yanında gelişiminizi zirveye taşıyacak olan diğer eğitimlerin listesini de sizler için aşağıda paylaşacağım. Dilerseniz yazıların üzerine tıklayarak istediğiniz eğitimin sayfasına ulaşabilirsiniz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?