Dijital Pazarlamada Yapay Zekanın 7 Faydası
Dijital Pazarlama Yazıları

Dijital Pazarlamada Yapay Zekanın 7 Faydası

Yapay zekanın işletmenizdeki üretkenliği % 40 oranında daha fazla artırabileceğini, her açıdan daha fazla büyüme kaydetmenizi sağlayabileceğini biliyor muydunuz? Bu, bütün iş kolları için geçerli. AI ( yapay zeka ) üst düzey geri dönüşüm sağlayan sosyal medya kampanyalarınızı bir sonraki seviyeye taşıyabilir.

Yapay zeka, veri toplama, analiz etme, uygulama ve öğrenme becerisiyle dijital stratejileri tamamen dönüştürüyor. Gelişmeye devam ettikçe dijital pazarlama stratejilerini geliştirmek ve şirketlerin her açıdan büyümesini sağlamak için kullanma yeteneği de daha fazla artacaktır. Yapay zekanın özellikle dijital pazarlama alanında üst düzey etkiye sahip olduğu artık net olarak biliniyor. 2021 yılı için dijital pazarlama kurgularınızda mutlaka yapay zeka olmalı.

Yapay Zeka Nedir

Yapay zeka yeni nesil robotların insanların herhangi bir yardımı olmadan daha önceden belirlenen deneyimleri kullanarak insan zekasına ve düşünme biçimine benzer şekilde düşünüp görevleri yerine getirme becerisi ve bununla ilgili sistemlerin bütünü için kullanılan tanımlamayı ifade eder.  Artık eskisine oranla daha çok dijitalleşen dünyada pazarlama planınızda Yapay Zeka kullanmak, günümüzün sürekli değişen online dünyasına ayak uydurmak için göz ardı edilemez bir gerekliliktir.    

Dijital pazarlama planlamanızda yapay zeka kullanmanın size sağlayacağı faydaları net olarak göstermek amacıyla Dijital Pazarlamada Yapay Zekanın 7 Faydası ‘nı ele aldık. Böylece yapay zeka kullanmadan oluşturulacak bir dijital pazarlama stratejisinin istenen etkiyi oluşturmayacağını daha iyi anlayacak süratli bir şekilde dijital pazarlama stratejinizi yeni nesil teknolojiler ile uyumlu hale dönüştüreceksiniz. Buda size daha fazla başarı ve müşteri kazandıracaktır.

Dijital Pazarlamada Yapay Zekanın 7 Faydası 

 

1 - Makine Öğrenimi ve Sürekli Öğrenim

Yapay zekanın en önemli faydalarından biri makine öğreniminin gücüdür. Makine öğrenimi neydi hatırlayalım. Herhangi bir programlama işlemine tabi tutulmayan, sadece verileri kullanarak kendi başına öğrenip bunları geliştirebilen insan zekası benzeri bir tür sistem. Makine öğrenimi, verilere erişebilen ve bunları öğrenmek için kullanan bilgisayar programlarına odaklanır. Yapay zekayı kullanmak, işletmenizle ilgili dikkat çeken trendleri belirlemenizi ve bunları çok daha etkili bir şekilde kullanmanızı sağlar.

Yapay zeka, sosyal medya hesaplarınız, menüleriniz, online incelemeleriniz yada web siteniz gibi çeşitli yerlerden veri toplar. Daha sonra bu bilgileri, hedef kitlenizde dikkat çeken başarılı içerikler oluşturup paylaşmak için kullanır. Sonuç oldukça başarılıdır.

2 - Sosyal Medyada Akıllı Reklamcılık

Özellikle internetten geri dönüşüm alan firmalar reklamın önemine daha fazla vakıf. Örneğin bir restoran sahibiyseniz, reklamın önemini göz ardı etmemeniz gerektiğini bilirsiniz. Peki bildiğiniz reklamlardan daha etkili olan yapay zeka ile desteklenen akıllı reklamcılığı denediniz mi? Aklınızda bulunsun, sosyal medya kampanyalarınızı yapay zeka ile desteklemek oyunu tamamen değiştirir.

Yapay zeka yazılımı, restoranınızın ve müşterilerinizin çevrimiçi olarak derinlemesine analiz edilmesini sağlar. Bunu başka bir yöntemle bu derece etkili yapamazsınız. Pazarlama stratejinizde yapay zekayı kullanarak, daha etkili hale gelmek, hatta daha uygun zamanlarda daha çekici reklamlarla daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmak için mevcut tüm verileri kullanmaya başlayabilirsiniz. Yapay zeka teknolojisi her zaman bir adım önde olmanızı sağlayacak.

3 - Web Sitenizdeki Botlar ve Yapay Zeka Sohbetleri

Yine Restoran örneğinden devam edelim. Ancak örneğe asla takılmayın. Yapay zeka istisnasız tüm iş kolları için göz ardı edilemez derecede etkili bir yardımcı.  İşletmeniz ya da örneğin restoranınız için oluşturulmuş bir web siteniz yoksa, burada durun ve hiç vakit kaybetmeksizin bir web sitesi yaptırmak için notunuzu alın.  Bir web siteniz varsa, arkanıza yaslanın ve okumaya devam edin.

Bir sonraki ipucu, sık sorulan soruları ele almak için web sitenize bir yapay zeka sohbet yazılımı entegre etmek. Ziyaretçileriniz 7/24 online olan müşteri hizmetlerini ve restoranınızın hızlı geri dönüş kalitesini mutlaka takdir edeceklerdir. Ayrıca, sizi ve çalışanlarınızı aynı soruları defalarca yanıtlamaktan büyük ölçüde kurtaracaktır. Yapay zeka sohbet robotu, müşteri hizmetlerini iyileştirmenin ve çalışanlarınız için süreci kolaylaştırmanın harika bir yoludur. Denediğinizde bunu bizzat gözlemleyeceksiniz.

4 - Azaltılmış Pazarlama Maliyetleri

Belkide pazarlama ajanslarına çok para harcıyor ancak bir türlü istediğiniz sonuçları elde edemiyorsunuz. Hedeflenebilir pazarlama çok daha ucuzdur ve size mümkün olan en iyi yatırım getirisini sağlamak için yapay zeka ile güçlendirilmiştir. Otomatik yapay zeka, müşteri deneyimini daha kişiselleştirilmiş ve daha verimli hale getirirken zamandan ve pazarlama maliyetlerinden tasarruf sağladığınızıda net olarak göreceksiniz.

5 - Müşteriler için Daha Fazla İlgi ve Özelleştirme

Özelleştirme eksikliği nedeniyle 2017 – 2018 – 2019  ve son olarak 2020 yılında tüketicilerin % 40'ından fazlasının marka değiştirdiğini biliyor muydunuz?  Bu kaybın 2021 yılında da yaşanmaması için yapay zeka, özelleştirmeyi artırmanıza, müşterilerinize daha fazla ilgi gösterip onları elde tutma oranını artırmanıza yardımcı olabilir.

Hatta yapay zeka, bundan daha fazla şeyi yapmanıza yardımcı olabilir. Örneğin, yeni müşteriler için gelecekteki sonuçları tahmin etmek amacıyla önceki müşteri ilişkilerinden elde edilen verileri çok başarılı bir şekilde kullanabilir. Dahası müşterilerinize kişiselleştirilmiş otomatik e-postalar gönderebilir ya da sosyal medya reklam hedeflemesini iyileştirebilir.

Pazarlama planınıza dahil edeceğiniz bir yapay zeka yazılımı, potansiyel müşteri geri dönüşümlerine onların artırılmasına ve düzene konulmasına  yardımcı olacaktır. Bu iyileştirmeler, örneğin restoran müşterilerinizin kendilerini değerli hissetmelerini sağlamak amacıyla mutlaka yapmanız gereken işlemlerdir. Sizin restoranınızda kendilerini son derece değerli hisseden müşterileriniz restoranınızdan asla kopmayacakları gibi yeni müşteriler getirme konusunda da destek olacaklardır.

6 - Sosyal Medyada Zamanında ve Etkili İçerik Paylaşımı

Sosyal medyadaki etkileşimleri artırmak için reklam hedeflemenizi iyileştirmek ister misiniz? Yapay zeka bunun için size yardımcı olabilir.  Kitle analizini restoranınızın yapay zeka yazılımına dahil etmek size daha iyi sonuçlar verecektir. Yapay zeka daha fazla potansiyel müşteri bulup hedefleyerek normal kitle ayarlarından daha derinlemesine bir seviyeye gidebilir.

Yapay zeka potansiyel müşterileri belirledikten sonra onlara en alakalı içeriği en etkili zamanlarda gösterir. Müşterilerinize sürekli olarak alakalı içerik sunarak, restoranınızın sosyal medya kampanyalarının başarısını artıracaksınız. Müşterinizin tercihlerini ve davranışlarını izlemek için yapay zekayı kullanmak, onlara daha iyi nasıl hitap edeceğinizi anlamanıza yardımcı olacaktır.

7 - Hangi İçeriğin Oluşturulacağına ve Ne Zaman Paylaşılacağına Karar Verebilir

Pazarlamacıların % 47'si içerik pazarlama çalışmalarını organize etmenin ne kadar zor bir süreç olduğunu sürekli söyler. Bir pazarlama uzmanı ile bu konuda sohbet ederseniz içerik oluşturmak için düşünme, konu bulma, onu kaliteli bir şekilde paylaşılır materyal olarak oluşturma ve paylaşma sürecinin ciddi anlamda yorucu zorluğundan bahsedecektir. Hayır gözünüz korkmasın. İşte tam bu aşamada yapay zeka, sizin için içerik oluşturma ve dağıtım işlemlerini en başından sonuna kadar kolaylaştırarak bu işi sizin yerinize çok başarılı bir şekilde yapar.

Yapay zeka açık iletişim biçimlerini algılayabilir. Bu özelliği ile sosyal medya paylaşımlarınız sırasındaki duygularınızı takip ederek kişiliğinizi öğrenebilir. Böylece hedef kitlenizle aynı frekans eşiğine giren ve sizin varlığınız gibi etki oluşturan içerik paylaşarak markanızın bilinirliğini artırır. Gerek mevcut müşterileriniz gerekse potansiyel müşterileriniz yapılan paylaşımların bir yapay zeka tarafından değil bizzat sizin tarafınızdan yapıldığına net olarak kanaat getirecekler.

Evet yapay zeka, en iyi performans gösteren içeriğinizi belirlemenize, gelecekteki içeriği planlamanıza, içeriği yeniden kullanmanıza ve içeriğinizi restoranınızın tüm kanallarında en iyi şekilde paylaşmanıza yardımcı olabilir. Bu yardım işletmenizin her açıdan çok iyi seviyelere gelmesini sağlayacaktır.

 

Yapay Zeka ve Dijital Pazarlama Arasındaki İlişki

Önceki yıllarda pazarlamacılar, pazarlama stratejilerine yapay zekayı dahil etmekten ciddi anlamda çekiniyordu. Ancak şimdi, birçok başarılı marka bunu benimsedi ve pazarlama çalışmalarında kullanıyor. Bu kullanım ve etkileri 2021 yılında daha belirgin olarak farkediliyor olacak.

Örneğin, global bir şirket olan Amazon ‘a bakalım. Amazon önceki aramalara, satın alımlara ve görüntülemelere göre alışveriş yapanlara yalnızca ilgili ürünleri göstermek için yapay zeka kullanır.  Yani Amazon ‘dan örneğin bir kulaklık satın aldıysanız devrede bulunan yapay zeka sizi teşhis eder ve sonraki zamanlarda size daha farklı kulaklıklar, mobil şarj üniteleri ve kulaklık alan bir insanın neye ihtiyaç duyacağı öngörüsünden yola çıkarak ilgili ürünleri gösterir.  Tabi haliyle bu davranış müşterinin ilk satın alma işlemini gerçekleştirme yada tekrar müşteri olma olasılığını artırabilir ve kişiselleştirilmiş bir deneyim sunar.

Yapay zeka artık işletmeler için daha erişilebilir, bu da onu dijital pazarlamacılar için göz ardı edilemez çok değerli bir araç haline getiriyor. Yapay zekanın müşterilerinizin seçimlerini büyük ölçüde etkilediği, ilgili tavsiyelerin ve zamanında müşteri hizmetinin sağlanmasına yardımcı olduğu reddedilemez. Ondan yararlanmak için pazarlama planlarınıza mutlaka dahil etmek, markanızı büyütmenizi ve müşterilerinizin beklentilerini daha iyi karşılamanızı sağlayacaktır.

 

 

 

 

Eğitim Danışmanımız ile iletişime geç.
Hemen Ara
+90 850 840 54 37
Whatsapp ile destek al
İletişime geçmek için tıkla
Menüyü Kapat