Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-23T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Dijital pazarlama ve çok kanallı pazarlama nedir?

Dijital pazarlama ve çok kanallı pazarlama nedir?


Modern pazarlamayı desteklemek için internet ve diğer dijital medya ve teknolojilerinin kullanılması akademisyenler ve profesyoneller tarafından yaratılan jargonda şaşırtıcı bir artışa sebep oldu. Buna dijital pazarlama, internet pazarlaması, e-pazarlama ve web-pazarlama denildi. 

Kitlelerle temas kurmak için ve diğer sebeplerden dolayı çeşitli dijital platformların kullanımını gösterdiği için buna İnternet Pazarlaması değil Dijital Pazarlama olarak başlık verdik. Tabii ki de işletme için önemli olan şey kullanılan terimler değil, uygunlukları doğrultusunda öncelik verilmesi gereken dijital pazarlamayı oluşturan faaliyetleridir.

 Bu yüzden bu makalede farklı dijital pazarlama faaliyetlerini tanıtmaya odaklanıyoruz. Dijital pazarlama basitçe şu şekilde tanımlanabilir: 

 

“Dijital teknolojiler ve medya kullanmak suretiyle pazarlama hedefine ulaşılmasıdır”

 

Bu kısa tanım bize dijital pazarlamanın, teknoloji edinimi değil internet pazarlamasına yapılacak yatırımı belirleyecek olan teknoloji tarafından elde edilen sonuçlar olduğunu hatırlamamızda yardımcı olur.

 Bu dijital teknolojiler masaüstü, mobil, tablet ve ünite içerisinde daha sonra tanıtılacak olan diğer dijital platformlardır.

 Uygulamada, dijital pazarlama, işletme web sitesi ve dijital pazarlama eğitim serisinin ileriki kısımlarında açıklanacak olan arama motoru pazarlaması, sosyal medya pazarlaması, çevrimiçi reklamcılık, e-posta pazarlaması diğer web siteleriyle ortaklıklar gibi çevrimiçi iletişim teknikleriyle bağlantılı sosyal medya ve işletme sayfaları gibi işletme mevcudiyetinin farklı biçimlerde yönetilmesini içerir.

 Bu teknikler yeni müşteriler elde etme ve E-MİY ( elektronik müşteri ilişkileri yönetimi) yoluyla müşteri ilişkileri geliştirmeye yardımcı olan mevcut müşterilere hizmet temin etme hedefini desteklemek amacıyla kullanılmaktadır. 

Ancak, dijital pazarlamanın başarılı olması için bu tekniklerin hala yazılı medya, TV ve çoklu kanal pazarlama iletişimlerinin bir parçası olarak doğrudan posta gibi geleneksel medya ile bütünleştirilmesi gibi bir zorunluluk söz konusudur.

Bütünleşik çoklu kanal pazarlamasının desteklenmesinde dijital platformların rolü diğer konularımız içinde tekrarlanan başka bir konudur ve ikinci bölümde  alternatif iletişimler ve dağıtım kanalları yoluyla farklı musteri yolculuklarının desteklenmesinde dijital platformların rolünü inceliyoruz. Çevrimiçi kanallar ayrıca satış öncesinden satış sonrasına kadar tüm satın alma işlemini ve müşteri ilişkilerinin daha fazla gelişimini desteklemek için kullanılabilir.

 

Dijital strateji geliştirmek için 3 medya kanalı

 

İyi bir dijital strateji geliştirmek günümüzde daha karmaşık, daha önce hiç olmadığı kadar rekabetçi bir satın alma çevresi ve çevrimiçi mevcudiyetin pek çok farklı formlarıyla müşteri yolculuklarını anlamayı gerektirir. Çevrimiçi potansiyel müşterilere ulaşmak ve etkilemek için strateji geliştirmeye yardımcı olmak için pazarlamacıların göz önünde bulundurmaları gereken üç ana çeşit medya kanalı vardır.

 

 1- Satın alınan medya

 

Bunlar, ziyaretçiler için ödeme yapmak amacıyla yatırımın yapıldığı satın alınmış medyadır. Arama yoluyla ulaşma veya değişim, görüntülü reklamcılık ağlan veya satış ortaklığı pazarlaması bazı örnekleridir. Basındaki reklam, TV reklamı ve doğrudan posta gibi çevrimdışı geleneksel medya önemini korumaktadır ve satın alınan medya için yapılan harcamaların önemli bir kısmı bunlara ayrılmaktadır.

 

 2- Sahip olunan medya

 

Bu, marka tarafından\ sahip olunan medya anlamına gelmektedir. Çevrimiçi olarak işletmenin kendi web sitesini, bloglarını, e-posta listesini, mobil uygulamalarını veya Facebook, Linkedin veya Twitter üzerinde işletmenin sosyal mevcudiyetini içerir. Çevrimdışı sahip olunan medya, broşürleri veya perakende mağazalarını içerebilir. İşletmenizin kendisine ait bir medyasının olması faydalıdır çünkü diğer medyaya alternatif bir yatırımdır ve diğer medyadaki reklamlara ve yazılara benzer yöntem kullanarak ürünlerinizin tutundurmasını yapma fırsatı verir. Sahip olunan medya tüm işletmeler için çok kanallı yayıncı olmanın önemini ve ihtiyacını vurgular.

 

3- Edinilen Medya

 

Geleneksel olarak, marka hakkında farkındalığı artırmak amacıyla etkili kişileri hedeflemeye, PR vasıtasıyla oluşturulan tanıtıma verilen addır. 

Edinilen medya günümüzde, viral ve sosyal medya pazarlaması ve sosyal ağlar, bloglar ve diğer işletmeler vasıtasıyla yapılabilecek ağızdan ağıza pazarlamayı da içerir. 

Edinilen medyayı, yayıncılar, blogcular ve müşteri taraftarları da dahil diğer etkileyiciler gibi farklı türde ortaklar vasıtasıyla cazip içeriğin paylaşılması olarak düşünmek faydalı olacaktır. Edinilen medya çevrimiçi ve çevrimdışı ortaya çıkan işletme ve müşteri arasındaki farklı türde iletişim formları olarak düşünülebilir.

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?