Dijital Pazarlama Terimleri Nelerdir?

Dijital Pazarlama Terimleri Nelerdir?


Sıkça kullanılan temel dijital pazarlama terimleri şunlardır:

 1. Arama motoru optimizasyonu (search engine optimization)
 2. Viral içerik
 3. AdSense
 4. Advertorial
 5. Anahtar kelime (keyword)
 6. B2B pazarlama (b2b marketing)
 7. Abandon
 8. Accelerated mobile pages (AMP)
 9. Ad unit

Temel dijital pazarlama için sıklıkla kullanılan terimler bunlardır.

Peki bu dijital pazarlama terimleri ne anlama geliyor?

1. Arama Motoru Optimizasyonu (Search Engine Optimization - SEO)

Web sayfalarının arama sonuçlarında nasıl bir matematik ile gösterileceğini belirleyen bir arama motoru algoritmasıdır. Siteniz SEO'ya ne kadar uyumlu bir şekilde tasarlanmış ve şekillenmişse arama motorlarında o kadar başarı kaydeder. Dijital pazarlamanın temeli de SEO'ya dayanır.

2. Viral İçerik

Diğer platformların etkisi ile web genelinde popülerleşmiş bir içeriği tanımlayan viral içerik kelimesi, dijital pazarlama terimleri arasında oldukça popülerdir.

3. AdSense

AdSense, arama motoru reklamlarına verilen genel bir isimdir. Web sitelerinde görsel, banner ya da video şeklinde görüntülünen reklamlar için kullanılan bu kelime, dijital pazarlamanın temelini oluşturur.

4. Advertorial

Advertorial de dijital pazarlama alanında kullanılan bir reklam terimidir. Haber görünümlü reklamlar için bu terim kullanılır.

5. Anahtar Kelime (Keyword)

Herhangi bir web sitesinin içeriğinde yer alan anahtar kelimeler, arama motorları tarafından ilgili sonuç göstermek için kullandığı dizinler bütünüdür. Arama motorları ilgili konu ile alakalı sayfa sıralaması yapmak için web sitesindeki içeriğin anahtar kelimesini ve yoğunluğu inceler, buna göre sonuç sıralamasına koyar.

6. B2B Pazarlama (B2B Marketing)

Firmalara arasındaki satış ve pazarlama işlemleri için kullanılan B2B terimiin İngilizce açılımı Business To Business. Genellikle B2B, e-ticaret terimi olarak görülse de dijital pazarlama alanında sıklıkla kullanılır.

7. Abandon

Abandon, web sitesini ziyaret eden bir kullanıcının yaptığı işlemi tamamlaması veya yarım bırakması anlamında kullanılan bir terimdir.

8. Accelerated Mobile Pages (AMP)

Hızlandırılmış mobil sayfa anlamına gelen accelerated mobile pages (AMP) terimi, web sitelerinin telefon ya da tablet gibi mobil cihazlardaki hızını ifade eder. Doğrudan dijital pazarlama ile ilgili olmasa da dijital pazarlama eğitimlerinde sıklıkla gösterilen ve öğretilen bir terimdir.

9. Ad Unit

Ad unit, bir ticari markanın ürün ya da hizmetlerinin tanıtımı için kullanılan bir terimdir. Türkçede ilan ünitesi kelimesini karşılar.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?