Tüm yabancı dil eğitimleri 29 TL! Süre dolmadan hemen kaydol!
2022-05-17T23:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Dijital Pazarlama Teknikleri Nedir?

Dijital Pazarlama Teknikleri Nedir?


Dijital pazarlama teknikleri, içerisinde bulunduğumuz teknoloji çağında aktif şekilde kullanılan pazarlama faaliyetleridir. Dijital pazarlamada bir hizmet ya da ürün, dijital kanallar aracılığıyla müşteriler ile bir araya getirilir. Dijital pazarlamada kullanılan başlıca teknikler şunlardır:

 1. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)
 2. Google Adwords Reklamları
 3. Sosyal Medya
 4. İçerik Pazarlaması
 5. E-Mail Pazarlama
 6. Mobil Pazarlama
 7. Influencer Marketing
 8. Remarketing (Yeniden Pazarlama)

1. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), anahtar kelime kullanılarak sitelerin arama motorlarında aktif etkileşim almasını sağlayan bir pazarlama yöntemidir. SEO çalışmaları, site içi ve site dışı trafiğin artması açısından kullanılması gereken en önemli pazarlama yöntemlerinden biridir.

2. Google Adwords Reklamları

SEM (Arama Motoru Pazarlaması)

Dijital pazarlama dendiğinde ilk akla gelen pazarlama yöntemlerden biri reklamdır. Google reklamları sayesinde arama sonuçlarında etkili şekilde görünür olmak mümkündür. Arama ağı reklamlarında ilgili anahtar kelimeler aracılığıyla hedef kitleye ulaşılır.

Video Reklamları

Bu pazarlama yönteminde tanıtım için hazırlanan video, web sitelerinin reklam alanlarında yayınlanır. Video reklamları, hedef kitleye uygun filtreleme yöntemi ile potansiyel müşteriyle bir araya getirilir.

Alışveriş Reklamları

E-Ticaret sitelerinin aktif şekilde kullandığı reklam yöntemidir. Google’da yer alan alışveriş sekmesi aracılığı ile ürünler doğrudan müşteri ile buluşturulur.

3. Sosyal Medya

Sosyal medya kanalları, dijital çağın en aktif kullanılan platformlarını barındırır. Sosyal medya pazarlaması, hedef kitleye ulaşmak için kullanılacak en güçlü yöntemlerden biridir. Markaya ve ürüne uygun platform seçilerek doğru pazarlama yöntemi ile müşteriye sunulur.

4. İçerik Pazarlaması

Dijital içerik üretimi, en çok etkileşim alan pazarlama yöntemlerinden biridir. İçerik pazarlamasında güncel bilgi, ürün ya da hizmet web siteleri aracılığıyla sunulur. İçerik pazarlaması, reklamların daha organik versiyonudur.

5. E-Mail Pazarlama

Herkesin aktif şekilde kullandığı e-posta kanalları, kişilere doğrudan ulaşmanın en kolay yollarından biridir. Bu pazarlama yönteminde ürün ve hizmeti tanıtan maillerin spam sayılmaması için hedef kitle ve zamanlama doğru yönetilmelidir.

6. Mobil Pazarlama

Mobil pazarlama yönteminde hizmetler, mobil uygulamalar aracılığıyla özellik ve konum filtrelemesi ile hedef kitlesine ulaşır.

7. Influencer Marketing

Influencer ya da içerik üreticisi, sosyal medyanın en etkili kişilerindendir. Bu yöntemde influencerlar ile iş birliği yapılarak ürün ya da hizmet tanıtımı yaptırılır. Pazarlaması yapılacak ürünün içerik üreticisinin hedef kitlesiyle örtüşmesi reklamın etkili olması açısından önemlidir.

8. Remarketing (Yeniden Pazarlama)

Remarkating yöntemi, en sık kullanılan ve en etkili sonuç getiren pazarlama tekniklerinden biridir. Sitenize giren kullanıcıların farklı sitelerde sizin reklamınız ile karşılaşması yöntemi ile çalışır. Yeniden pazarlama tekniğinde kullanıcıların sitenizi yeniden ziyaret etmesi amaçlanır.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?